Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.05.2007., 09:53   #1
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Unhappy Help! Problem s pregrijavanjem??

Konfa:
mbo Epox 8rda3+
cpu Athlon XP 2800+
ram Kingmax 1gb (400Mhz) + 2x256mb (433Mhz)
graf. Gigabyte 6600GT 128 mb
hdd WD 40 gb
napajanje Enermax 350W (ili 300, uglavnom sasvim dovoljno)


Još prije nekoliko dana sam u BIOSU postavio (latencije?) na Agressive, umjesto dotadašnjih Optimal (a ima i Turbo), i sve je bilo u redu. Jučer sam cijeli dan sređivao (praznio) hard i također je sve bilo ok. Onda sam postojećoj memoriji (Kingmax 2x256mb) dodao u srednji slot još 1 gb (također Kingmax) i opet je sve bilo ok - u Everestu lijepo pisalo 1500 i nešto mb rama.
Usput sam u kučištu prikopčao i drugi od 2 dodatna ventilatora (do sad sam zbog buke imao uključenog samo jednog) - tek toliko, za 'zdravlje' kompa.
Zatim sam instalirao Stalkera i pokrenuo - sve ok - odgledao uvod i kad sam se trebao počet igrat komp se restartao i oglasila se ona "sirena" za koju u knjižici od matične piše da je to signal hardverske zaštite od pregrijavanja procesora. I kaže da u tom slučaju treba isključit kabel od napajanja i pustit nekoliko minuta da se procesor ohladi pa ga ponovo upalit.
Stvar je u tome što ga ja nisam uspio ponovo pokenut ni nekih sat i pol nakon toga, samo sam dobivao pištanje alarma.
Jutros sam se nadao da neće bit problema s paljenjem pa da ću barem te postavke u BIOS-u vratit na Optimal, ali tek što se digo BIOS opet mi se 'sfrizalo', restartalo i opet sam na alarmu. Šta to znači - da se tak jako sve zagrijalo u roku od par sekundi? U čemu je stvar i šta da radim? Jel moguće da ako je npr. loše kučište (s lošim pozicijama za ventove) da ovaj novopriključeni u kombinaciji s prijašnjim stvara neko nepovoljno strujanje koje umjesto da hladi zagrijava unutrašnjost kučišta?? Ne znam, ne znam...
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2007., 11:01   #2
Sir Shmirkly
Premium
 
Sir Shmirkly's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 226
a da probaš izvaditi tu memoriju koju si dodao??
Sir Shmirkly je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.05.2007., 11:19   #3
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor Sir Shmirkly Pregled postova
a da probaš izvaditi tu memoriju koju si dodao??
Mogu i to probat, ali neko vrijeme je sve dobro radilo i nakon stavljanja memorije. Iako, istina, nije prošlo previše vremena od toga do pregrijavanja (ako se uopće radi o pregrijavanju) - provjera u Everestu, instalacija velike igre i gledanje uvoda.
Time ću se vjerojatno stić bavit tek kasno navečer, a do tada bi dobro došao još koji savjet...
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2007., 11:31   #4
Thommy
Premium
Moj komp
 
Thommy's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 467
Meni je tak pistalo i bio crni ekran kad mi je jedna plocica rama riknula, izvadi memoriju ili resetiraj bios preko jumpera ili izvadi bateriju
Thommy je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2007., 12:02   #5
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
I meni je crni ekran, osim ovaj put kad sam na trenutak uspio doć do BIOS-a.
Jel sumnjaš na ovu novu pločicu ili bilo koju?
Kažeš 'ili-ili' - znači ak vadim pločicu onda nije potrebno resetirat BIOS?
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2007., 12:05   #6
Thommy
Premium
Moj komp
 
Thommy's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 467
pa resetiraj bios najprije sa jumperom ili izvadis bateriju kad kazes da nemozes upast u bios jer se komp zabloka, ak ne pomogne vadi rame
Thommy je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2007., 18:01   #7
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Malo sam prčkao u BIOS-u po tim overclock postavkama pa nisam siguran dal je i to imalo kakvog utjecaja, al evo redom otprilike šta sam radio.

Resetirao sam BIOS preko tih pinova i upalio komp i bilo je sve u redu.
Otišo sam direktno u BIOS gdje sam ili postavio FSB umjesto 166 na 200 MHz, ili latencije s Optimal na Agressive - mislim da nisam napravio oboje nego jednu od tih stvari - i kad sam ponovo restartao komp (dakle nakon izlaska iz BIOS-a) opet je počeo alarm.
Onda opet slijedi restart BIOS-a, stavljanje FSB-a sa 100 na 166Mhz (latencije na Optimal) i sad je sve ok.
Jel to prčkanje s latencijama uzrok problema?
Inače, prije restarta BIOS-a sam pogledao šifru na displeju matične i kaže C3, što znači "Expand compressed BIOS code to DRAM".

Trenutno je sve u redu, al razmišljam da napravim neki manji overclock pa se ne usudim zatvarat kučište jer se bojim da će mi nakon prve promjene bilo čega opet počet "svirat"...

CPU-Z:

DDR 1536
MBytes
Channels# Dual

167 MHz
1:1
2.5
4
4
7

EDIT: Na žalost, problem i dalje postoji.

Opet sam pokrenuo igru i nakon par minuta slušanja uputa na samom početku komp. se restartao sam od sebe. Temperature nakon restarta mi se ne čine posebno velike pa mislim da nije u tome stvar.
Šta bi moglo bit?

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 26.05.2007. u 02:33.
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2007., 18:52   #8
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Jesi ti siguran da svi ti stickovi memorije što ih sada imaš, da oni mogu na takon iste latencije ? Trebaš malo po malo provjeravati što ne valja. Pokreni memtest, pa vidi jel do memorije (pri tim agresive postavkama).

Pogledaj temperature, pa vidi jel do njih (npr. pokreni Prime95 pa gledaj sa Everestom ili SpeedFanom temperature u load-u).

Vani je zadnjih dana zatoplilo i temperature su porasle.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2007., 19:03   #9
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Ma u ništa ja nisam siguran .....priznajem da sam to malo petljao bez potrebnog znanja....

Stari ram-ovi su 256mb 433Mhz, a novi je 1gb 400Mhz.
Uglavnom sad je sve na optimal i restartao mi se već 2 puta pri početku igre.
Malo me zbunjuje to što mi se temperature systema i cpu-a čine više (ali ne i alarmantne) nego prije, iako sam sad uključio dodatni vent, a i trenutno mi je kučište otvoreno.

Evo CPU mi je 53'C nakon izbacivanja iz igre i restarta (pri igranju bilo 56), a system 41. Mislim da mi je system obično bio oko 33...
GPU je trenutno 67'C, a pri igranju mislim da je skočilo do 81.
Memtest ću napravit sutra, al nek mi neko molim vas objasni kak funkcionira taj program. Osim što je ružan , uopće ga ne kužim - jel on vrti jedno te isti test milijon puta ili izvršava čitav niz testova na raznim 'djelićima' memorije što traje cijelu vječnost? Kolko dugo ga otprilike treba pustit da radi i po čemu se vidi rezultat - jel samo ono gdje piše 'errors' il tak nešto? (što mi uvijek bude 0, kad god sam do sad radio...).
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2007., 19:09   #10
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Memtest vrtiš nekoliko sati (u najboljem slučaju), ima 10 testova i njih nonstop vrti u loop-u. Najčešće se greške otkrivaju mislim u 5,7 i 8 testu (5. je meni bio za brzo testiranje, 10x sam ga pustio neka prođe npr.).
Memtest uzima u testiranje skoro pa cijelu dostupnu memoriju (za razliku od programa iz Windowsa koji ipak mora za svoj rad uzeti dio).

Ako je mema neispravna ili ako je npr. nekompatibilna ili pak matična (DDR utori ne delaju) - izbacit će errore koje skužiš po crvenilu preko ekrana
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.05.2007., 23:38   #11
Sir Shmirkly
Premium
 
Sir Shmirkly's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 226
pa jel si izvadio tu memoriju i probao? stavi u biosu sve na default pa onda probaj...
Sir Shmirkly je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2007., 09:22   #12
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Stavio sam ISO fajl (memtest) na CD (kako je preporučeno na drugom topicu) i podesio u BIOS-u, al ne boota s CD-a. Proba, preskoči ga i ide na hard...

Molim pojašnjenje i za Prime, budući da ga prvi put koristim. Jel jednostavno idem na onaj Stress testing ili na Join pa odgovaram na ona pitanja (kolko sati ovo, kolko ono, kolko memorije...)?
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2007., 10:59   #13
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ma skini Stress Prime 2004, svaki test vrti najmanje 6 h i prati temperature.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2007., 12:48   #14
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Evo uspio sam bootat s memtestom i nakon 2 sata i 20 minuta je 2 puta sve prošo uspješno i došo na 50% trećeg prolaza, isto za sad bez errora.
Ak neko uskoro pročita ovaj post nek napiše jel ga potrebno još puštat da radi ili je to dovoljno... I što sad dalje? Prime? 6 sati?? Uh....
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2007., 13:18   #15
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
I treće testiranje je pri kraju bez greške pa počinjem vjerovat da nije stvar u memoriji.
Još vezano uz memoriju me zanima dal neko zna šta znači ovo:
"Expand compressed BIOS code to DRAM". Ta je šifra bila na displeju matične nakon dodatka nove memorije, a prije restarta matične.

Inače, jel moguće da je problem u grafičkoj ili njezinim driverima? Sad mi se čini da mi se već znalo dogodit da mi se u nekoj igrici (isključivo u igrama) smzne komp, ali vrlo rijetko. Možda je sad češće jer je zahtjevnija igra?
Ima neki takav test za grafičku?
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2007., 14:08   #16
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Prošo je skoro 4 puta s 0 errora.
Onda sam na Memory Sizing (u Configuration) sa 'Bios Std' prebacio na 'Bios All' pa su se errori počeli pojavljivat u desecima tisuća. Uglavnom, na netu nađoh da većina matičnih ne podržava te druge testove pa je valjda u tome razlog.

Što se tiče restartanja, skinuo sam i instalirao neke patcheve za igru pa se, evo, u par sati igranja nije dogodio nijedan restart ni smrzavanje.
Ali primjetih da se tu i tamo znaju pojavit artefakti (pogotovo u kaosu s vjetrom i kišom).
Namjestio sam si pokazivače temperature i s ALT+TAB izašo iz igre pri čemu su temperature bile ove:
CPU 63'
SYS 45'
GPU 90'

Jel ovo problematična temperatura grafičke? Odma nakon izlaska iz igre je pala za nekoliko stupnjeva.
U igri su mi detalji na maximum i radi bez ikakvih trzaja, ali sam morao isključit neki dynamic lightening jer je s tim trzanje prejako (neigrivo).

Zadnje izmijenjeno od: yeti. 26.05.2007. u 21:00.
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2007., 23:19   #17
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
90°C je definitivno previsoka temperatura grafičke...

Pogotovo za 6600GT
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2007., 03:07   #18
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
90°C je definitivno previsoka temperatura grafičke...

Pogotovo za 6600GT
Kasnije više nisam uspio vidjet 90'C, ali bila je preko 80. Šta bi trebo napravit s njom.....možda stavit druge drivere?
I ove sve temperature su još s otvorenim kučištem - znači zapravo će bit još veće...

Zadnje izmijenjeno od: yeti. 27.05.2007. u 12:51.
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2007., 15:18   #19
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
I prije je ekipa javljala velike temperature sa 6600GT, sjećam se da su javljali da imaju artefakte pri igranju i takve stvari. Ili malo srediti to hlađenje što ga trenutno imaš (očistiti staru pastu, cooler malo očistiti, vent eventualno promjeniti) ili kupiti neko alternativno hlađenje tipa VF700.
A i dobro veliš, isto tako se sjećam da su prije neki driveri pokazivali do 15°C veće temperature (netočne temperature). Ako ti se da probaj sa drugima, ili popipaj cooler, prilikom 80°C ti ne bi morao moći držati prst na njemu.

Samo što ja nekako sumnjam da je tebi do grafe, kada ti veliš da ti se (a to veliš u prvom postu) i tokom prčkanja po BIOS-u smrzo. To meni definitivno smrdi na nekompatibilnost matične i memorije, makar memtest sve uredno pokazuje.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2007., 12:04   #20
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
I prije je ekipa javljala velike temperature sa 6600GT, sjećam se da su javljali da imaju artefakte pri igranju i takve stvari. Ili malo srediti to hlađenje što ga trenutno imaš (očistiti staru pastu, cooler malo očistiti, vent eventualno promjeniti) ili kupiti neko alternativno hlađenje tipa VF700.
A ako još vrijedi garancija, jel to dovoljan razlog za zamjenu (ve-mulj)? Vjerojatno bi mi rekli da je to normalno jer piše "core threshold down" na 145'C. Al s druge strane - artefakti nisu normalni. Jel se mogu oni opravdat time da je igra prezahtjevna za grafičku (radi mi na high bez trzanja) ili se ta prezahtjevnost mora nekako drugačije manifestirat? Ako bi npr. stavio na medium onda bi se vjerojatno manje grijala (ne?) pa možda ne bi bilo ni artefakata (koji nisu stalno prisutni, nego mislim da samo na velikim otvorenim poligonima s kišom tj. olujom).

Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
A i dobro veliš, isto tako se sjećam da su prije neki driveri pokazivali do 15°C veće temperature (netočne temperature). Ako ti se da probaj sa drugima, ili popipaj cooler, prilikom 80°C ti ne bi morao moći držati prst na njemu.
Sad imam zadnje s nvidijine stranice, a mislim da su ti još od prošle godine. Možda da stavim neke neslužbene...

Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Samo što ja nekako sumnjam da je tebi do grafe, kada ti veliš da ti se (a to veliš u prvom postu) i tokom prčkanja po BIOS-u smrzo. To meni definitivno smrdi na nekompatibilnost matične i memorije, makar memtest sve uredno pokazuje.
Smrznuo se onda još na početku 15-tak minuta nakon dodatka memorije. Nakon resetiranja Bios-a je valjda bilo ok. U stvari morao sam ga još jednom resetirat tak da možda 2x. Al nakon toga, osim tih povremenih artefakata i većih temperatura, nema drugih problema. Igra je bila u pogonu većinu jednog dana i dio drugog i nije bilo nikakvih izbacivanja ili restartanja kompa.
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2007., 19:09   #21
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Sumnjam da ti je to dovoljan razlog za reklamaciju, mada, uvijek moš probati. A ovaj threshold na 145°C, mislim da ako grafa dođe do tih temperatura, da bu ona ispustila prije bijeli dim, a ne počela throttlati (smanjiti frekvencije radi pregrijavanja).

Što se tiče drivera, ako već gledaš neslužbene, probaj sa Xtreme-G (www.tweaksrus.com), npr. 81.97v2 (nije važno što nisu najnoviji, nit tebi grafa nije najnovija).

Slušaj, moguće je da imaš 2 problema. Da ti se grafa pregrijava i da ti ne paše ta kombinacija memorije. Mada, veliš da kada si resetirao CMOS, da je od onda sve u redu (što može značiti da ti se prije restartao zbog niskih latencija koje novi RAM nije mogao držati).

Grafu probaj nekako dodatno ohladiti, staviti da po njoj puše neki dodatni 8/12cm vent ili probaj očistiti cooler, staviti novu pastu etc.

Mislim, moraš barem nekaj probati kako bi vidio je li to do stvarno pregrijavanja grafe ili do nećeg drugog ?
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2007., 10:12   #22
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Što se tiče latencija (o tome moram još puno čitati), mislim da su ostale ko i prije tj. da sam vratio sve na default postavke - jesi to zapravo i reko?

Što se tiče grafe:
1. Zašto kažeš 'ako već gledaš neslužbene'? Zar su neslužbeni tolko rizični za grafičku da ih nije pametno gledat ili.....?
2. Osim drivera, probao bi i ovo s ventilatorom, ali ne znam gdje još mogu stavit dodatni vent da puše po njoj osim ak si mislio na zamjenu njenog postojećeg. U kučištu imam 2 dodatna: 1 je niže dole (taj bi trebao malo puhat na grafičku) i puše od prednjeg dijela prema zadnjem, a 2. je na stražnjem dijelu gore (ispod napajanja) i puše van. Bočni vent kučište ne podržava.
3. Jel se zamjenom paste i sličnim radovima trenutačno gubi garancija il se to ne kuži? Iako se u to još ne bih upuštao jer sam imao neugodno iskustvo s pastom i procesorom - na kraju je spašen, al s obzirom i na njegove ne baš male temperature sad mi se čini da je tamo možda predebeli sloj.
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2007., 11:24   #23
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
1. Neslužbeni driveri nekad znaju biti bolji od službenih, a nekad i lošiji pa zato vrijedi probati.

2. Stavi privremeno sa strane neka puše okomito na grafu (bočno). Unajmi nekog crnca da ti ga drži...

3. Ovisi kakvu politiku vode trgovci. Ja na svim pločama/grafama/procevima mijenjam pastu i još nisam imao problema.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2007., 11:07   #24
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Pustio sam memtest od jučer popodne do danas ujutro - nakon 5 sati nije bilo errora, al konačan rezultat ću znat tek danas popodne kad dođem doma.

Ovih dana se inače nemam puno vremena time bavit, al sljedeći korak će mi bit promjena drivera - stavit ću valjda ove preporučene - pa onda javim da li ima kakvih promjena.

Skinuo sam i onaj test za grafu čudnog imena, tipa HPRTGVN Jel on služi upravo tome da prikaže do koje temp. je moja grafička sposobna ići bez artefakata? U relativno malo vremena kolko sam ga vrtio stigla je do 101'C uz najnormalniju sliku, bez trzaja i artefakata. Kolko dugo bi njega trebalo vrtit i kod koje temp. ga zaustavit? I s kojim postavkama? Pokrenut i pustit da ide sve po defaultu ili mijenjati postavke, s obzirom da su na samom ekranu navedene tipke za promjenu...
Inače, kako se flasha bios grafičke i dal bi mi to bilo korisno?

Što se matične tiče, s njom sam dobio programčić za flashanje biosa, al on je samo jednom prepoznao i 'skinuo' novi (još tamo negdje kad ju kupih), a nakon toga mi uvijek javlja da je trenutna verzija biosa i najnovija.
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2007., 13:36   #25
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Memtest je radio preko 12 sati i za to vrijeme punih 13 puta izvrtio sve testove - i nije bilo nikakvih errora. Jel to skida svaku sumnju sa memorije?

Zadnje izmijenjeno od: yeti. 01.06.2007. u 18:55.
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2007., 15:50   #26
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
A ono, 90%
Sad jedino ako je do nekompatibilnosti 2 memorije, ili memorije i matične, a da Memtest to nemože naći.

Uglavnom, vjerojatno si za grafu vrtio RTHDRIBL, ali on samo zagrijava grafu, mislim da će teško baciti neke artefakte. Za takvo što imaš ATI Tray Tools i u njemu Artefact tester. Pa možeš slobodno tamo provrtiti test.

Hebemu, od sveg ovoga, ja više neznam koje ti sve probleme imaš
Restartanje, pregrijavanje grafe ?
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2007., 19:03   #27
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
A ono, 90%
Hebemu, od sveg ovoga, ja više neznam koje ti sve probleme imaš
Restartanje, pregrijavanje grafe ?
Vjeruj da više ne znam ni ja
Evo ovak - recimo da alarm s matične nije tulio radi zagrijavanja nego zbog neke druge greške i prestao je radit probleme kad sam restartao bios. To sad na stranu - time ću se bavit kad budem išo klokat....nešto... Za memoriju valjda nema potrebe s obzirom da je 1.5 gb dosta.
Drugo, restartanje kompa (tj. igre) je prestalo instalacijom patheva za igru pa i taj problem možemo smatrat riješenim.

Dakle, sad su aktualni ti artefakti (koji nisu česti tj. pojavljuju se samo u najzahtjevnijim scenama) i temperature koje sam negdje gore naveo. Jesu sve 3 navedene temperature problematične ili samo grafa?
Zatvorio sam kučište pa ću, kad se budem stigo igrat, obratit pažnju dal će bit još veće, pa javim...

Hvala (svima) na dosadašnjim savjetima
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2007., 00:30   #28
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
U 2 navrata je, nakon kratkog igranja, došlo do plavog ekrana (s tekstom) i restarta. Na žalost nisam uspio stisnut pauzu, a i ne znam dal bi to pomoglo..

Mislim da se na ekranu spominje nv4 (možda dll?), a čini mi se da sam to već nekad viđao (doduše rijetko, ali jesam). Jel to do ploče ili grafičke? I šta je to zapravo....
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2007., 01:18   #29
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
nv4 - to bi moglo biti ili driveri od ploče ili od grafičke kartice.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2007., 11:50   #30
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
nv4 - to bi moglo biti ili driveri od ploče ili od grafičke kartice.
Kako se i kada mijenjaju driveri od ploče? Još nisam nigdje po forumu vidio da se spominju...

A bios grafičke? Također kako i kada...

p.s. u jednom trenutku tijekom igre sam s alt+tab vidio da je temp grafičke bila 92'C ........u kasnijim gledanjima se nije baš previše približavala toj temperaturi.
yeti je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na