Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.09.2011., 19:14   #1
PusA
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: The Other side
Postovi: 95
(riješeno) Monitor Samsung SyncMaster 2232BW - slika treperi

poz,

riječ je o skoro 4 godine starom Samsung 2232BW lcd-u. Naime prije 10-tak dana priliko paljenja monitora slika treperi jako brzo. Prvo je trajalo 5-6s dok dojde do biosa a nakon par dana se povećalo na 10-tak sekundi. Nakon toga monitor radi u redu, sve do ponovnog paljenja nakon noci. Ja bih rekao da je zivotni vijek backlight lampe dolazi kraju? Ako je to u pitanju jel se to uopce moze u nas zamjeniti i da li se uopce isplati? Ili je pak nesto drugo u pitanju?

Hvala.
__________________
There he goes. One of God's own prototypes. Some kind of high powered mutant never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

Zadnje izmijenjeno od: PusA. 10.10.2011. u 14:12.
PusA je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2011., 19:24   #2
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Vjerovatno pitanje elektrolita u napajanju
Alvin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.09.2011., 13:33   #3
metalacos
Premium
Moj komp
 
metalacos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 67
Odmah ga rastavljaj i pogledaj kondenzatore..To treperenje je bas za boljka samsung monitora...Tj 99% sam siguran da je to...Ako si iz Osijeka ja cu ti to odradit...Ako nisi i ne znas sa lemilicom nadji si nekog legu nek ti promjeni tih par kondenzatora i vozi dalje....Pozdrav.
metalacos je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2011., 00:43   #4
PusA
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: The Other side
Postovi: 95
Nisam bas blizu, naprotiv bas suprotno - okolica Splita A nisam bas stručan s time ali jel mi mozes reci sto tocno treba napraviti? Promjeniti neke kondezatore ili su se odvojili postojeci?
__________________
There he goes. One of God's own prototypes. Some kind of high powered mutant never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
PusA je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2011., 10:19   #5
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor PusA Pregled postova
Nisam bas blizu, naprotiv bas suprotno - okolica Splita A nisam bas stručan s time ali jel mi mozes reci sto tocno treba napraviti? Promjeniti neke kondezatore ili su se odvojili postojeci?
A kako, moraš promjeniti elektrolite u dijelu napajanja(proguglaj elektrolitski kondenzator da znaš kako izgleda) uglavnom kad izgube kapacitet su napuhani pa se vidi golim okom
S obzirom da nisu skupi možeš ih promjeniti sve u dijelu napajanja
Kad otvoriš monitor imat ćeš 2 ploče povezane flat kabelom, napajanje je ona na koju naravno dolazi kabel 220v
Ako ćeš poslikaj pa ću ti reć koji ćeš točno promjenit
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2011., 16:36   #6
metalacos
Premium
Moj komp
 
metalacos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 67
U youtube upisi "samsung monitor repair" i prvi video gledaj za samsung 226bw, sve se radi na istom principu...i sve ce ti biti jasno. Pozdrav.
metalacos je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2011., 14:11   #7
PusA
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: The Other side
Postovi: 95
Evo tek sam sad uspio naći vremena.
Uglavnom našao sam na YT-u tutorial za popravak baš za moj model. Otvorio sam monitor i našao 4 loša kondezatora. Tri od 820uF i jedan u donjem lijevom kutu od 330uF. Zamjenio dotična 3 sa tri od 1000uF, i ovaj od 330uF. Evo već dva dana nema trperenja. Mislim da je to riješeno.

Hvala svima na pomoći!
__________________
There he goes. One of God's own prototypes. Some kind of high powered mutant never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
PusA je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2011., 21:25   #8
Joza987
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Pozdrav!
dakle sličan problem kao i začetnik teme..monitor je philipsov,star oko 4 godine...simptomi: prije desetak dana pri radu je slika počela treperiti,onako sitno..najbolje se vidi kad otvorim neki browser ili bijelu podlogu..kroz nekih pola sata se smiri,evo sad već dva dana nije treperilo ili je samo na nekoliko sekundi..također mi se dogodilo nekoliko puta da mi se zacrni ekran na 2-3 sekunde i tako nekoliko puta blinkne i onda dalje normalno radi uz treperenje..i najčudniji simptom je kaj monitor ŠUŠTI,ŠUMI kao kad se ispuhuje lopta npr, prvo sam mislio da su zvučnici,al kak su oni ugašeni poslušao sam malo bolje i čujem baš da dolazi od stražnje strane monitora..i ne znam kaj sad? jel hardver ili softver problem možda? ili jednostavno monitor rikava...hvala
Joza987 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 12:13   #9
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Jedino što može šumit je vn trafo, vjerovatno je probio ili hladan lem na sekundaru
To je i razlog zašto ostaješ bez pozadinskog osvjetljenja
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 19:55   #10
Joza987
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
hvala na odgovoru..a imaš možda kakvo rješenje problema? jerbo mi elektronika i nije jača strana baš
Joza987 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.10.2011., 20:55   #11
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
A u tom slučaju servis, bojim se da nemaš tu puno šta
Ili ako imaš nekog frenda koji se bavi elektronikom nek baci oko
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 23:00   #12
Joza987
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
baš i nemam nekog..a misliš da se isplati uopće nosit na servis ili jednostavno kupit novi? vidio sam samsunga,22" i fakat mi se čini dobar za nekih 900kn...recite doktore koliko je mom philipsu ostalo još života?
Joza987 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 23:22   #13
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Imam slican problem sa treperenjem slike na 22" Philips monitoru, star cca 4 godine. Jel i kod njega moguci problem u dotrajalim kondenzatorima na napajanju ili Philips ima neki drugi problem?
Hvala i Lp
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 23:28   #14
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Dok ga ne otvoriš, nećeš znati. Ako su kondenzatori, to se brzo riješi. U slučaju da trafo ne valja, može se probati premotati. Sve ostalo je teže riješiti za amatere.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 23:42   #15
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Prvo je očigledno treperio, provjerio sam sve kablove i sve ok, ali opet isto. Zatim je setra malo pomakla kabal od napajanja na kompu i titranje se smirilo. Na kraju kad sam odlazio, zakljucili smo da ipak na kraju titra, iako dosta manje nego na početku. Budem ga ovih dana rastavio da vcidim u kakvom su stanju kondenzatori, pa javim kakvo sam stanje zatekao

Ali lako moguce da je do kondenzatora, jer monitor je ipak star 4 godine.

EDIT: evo sad mi javlja sestra da opet treperi ko lud, u četvrtak ga rastavljam
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 23:51   #16
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Prije toga ga probaj premjestiti na drugu utičnicu i promijeniti produžni kabel, nekad zna biti i do toga.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2011., 00:18   #17
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Imam slican problem sa treperenjem slike na 22" Philips monitoru, star cca 4 godine. Jel i kod njega moguci problem u dotrajalim kondenzatorima na napajanju ili Philips ima neki drugi problem?
Hvala i Lp
Je i Philipsa sam nešto popravljao s tom greškom,otvori ga i baci oko vizualno ako su se napuhali, ili još bolje ako imaš s čim izmjerit kapacitet
A ovaj drugi koji šišti, ipak nije baš zgodno savjetovat da pogleda čovjek sam jer se očito radi o "probijanju" visokog napona a ako nema čovjek baš iskustva....
Ne mora značit također da je baš na vn trafou može bit i na lampi, na kabelu s inv. prema lampi ili jednostavno hladnom lemu na nožicama sekundara vn-a
Šteta ne pogledat ako je neka sitnica, al nikako sam, ipak je u pitanju visok napon
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2011., 01:52   #18
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Rastavio monitor i poslikao napajanje. Vide se ova dva manja crna kondenzatora, jedan vidljivo napuhnut, drugi malo manje.



Inače sve ostalo se čini ok.



Pretpostavljam da su to kondenzatori koji zezaju i sljedeci tjedan cu kupit zamjene i to prelemit. Jos neki savjeti?

LP
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2011., 10:08   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako sam dobro izbrojio 7 elektrolita (uključujući ovaj glavni veliki), nije više od 50 krznenih, kad se već zezaš promjeni ih sve, kod skidanja (odlemljivanja) pazi da ne "digneš" štampu ili šta drugo zbog ovog bijelog kita / smole kojom su dodatno učvršćeni.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 14:00   #20
Joza987
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
evo samo da javim...odnio sam monitor u servis ipak jerbo se ne kužim u elektroniku...i rješili su problem..inverter je otišao,majstor ga je zamijenio sa novim i sad bi trebalo radit ko beba..testirali su ga odmah tamo i kažu da je sve u redu
Joza987 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 14:10   #21
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Cijena?
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 16:18   #22
edoo
1337
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Slav. Brod
Postovi: 95
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Cijena?
da i mene zanima cijena jer mozda je i meni otisao taj inverter
poludit cu !!!
imam isti monitor samsung 2232BW i isti problem tj upalim monitor radi 10-15sekundi i onda se ugasi i kad se priblizim monitoru vidim crnu sliku tj vidim sliku u pozadini
Zamjenili smo kondezator 330uF i koji je bio napuhan i opet nista
nazalost sad opet moram se patiti da nabavim ta 3 od 820
da zamjenim (ako netko ima viska nek se javi dogovorit cemo se )

ili da odnesem nekom majstoru ,sam da me ne odere

Zadnje izmijenjeno od: edoo. 28.10.2011. u 16:30.
edoo je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 18:50   #23
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Ne moraš se maltretirat s tim 820uf, oni su uglavnom na 12v koji i je za invereter
Budu u paraleli par komada zbrojiš kapacitete i staviš prvi veći, 100u više nikome neće škoditi
Dakle kod tebe 820*3=2460 pa ti stavi 1500uf + 1000uf i riješena stvar
Samo provjeri dali su ta tri u paraleli
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 19:44   #24
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Samsung ugrađuje 820 uF/10 V kondenzatore koji se kod nas ne mogu vjerojatno nigdje kupiti. Zamjena je 820 uF/16 V ili 820 uF/25 V. Ima ih i za 35 V, ali deblji su pa ne stanu. Međutim, u dosta monitora bi trebali ići i 1000 uF/25 V, mi smo mijenjali u par monitora pa je sve bilo u redu.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2011., 01:06   #25
Joza987
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
cijena je bila na kraju 172kn..naplatio mi je 1h rada..a mislim da samo dijagnostika ispadne 122kn (100kn+pdv)
Joza987 je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2011., 02:35   #26
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Samsung ugrađuje 820 uF/10 V kondenzatore koji se kod nas ne mogu vjerojatno nigdje kupiti.
820uF 25V, 1000uF 16v i 330uF 25v su u pravilu kad su u pitanju Samsunzi.

Frendovima sam sredio 2232BW i T220 prije koji dan. Naručivao sam preko distribucija.altpro.hr koji "dilaju" uk.farnell.com (stiže u 3-4 dana) pa sam stavio poštene Panasonicove FR i FM elektrolite.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2011., 07:04   #27
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
820uF 25V, 1000uF 16v i 330uF 25v su u pravilu kad su u pitanju Samsunzi.

Frendovima sam sredio 2232BW i T220 prije koji dan. Naručivao sam preko distribucija.altpro.hr koji "dilaju" uk.farnell.com (stiže u 3-4 dana) pa sam stavio poštene Panasonicove FR i FM elektrolite.
kakve su im cijene, tj koliko uzmu sebi u postotku? poštarina?
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2011., 07:37   #28
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
http://distribucija.altpro.hr/cjenik.php

Znači upišeš bilo koji Farnell kod i tu ti izbaci cijenu, provizija je nešto sitno. Prije je vrijedilo da je minimalna narudžba 400 kuna, ali u zadnje vrijeme nije više tako... Samo treba dodati PDV na cijenu. Ne pada mi napamet išta kupovati od takve robe od naših tipa Chipoteka koji nabavljaju škart robu.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2011., 15:22   #29
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Provizija neš sitno? znaš li koliko je to sitno?
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2011., 15:42   #30
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Ne znam, nisam se opterećivao s tim s obzirom da sam uzimao sitnice. Izračunaj, ne bi trebalo biti teško.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na