Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.12.2023., 22:46   #2551
selk
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: Garešnica
Postovi: 249
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Mapiraj neko vrijeme pa ćeš znati koji tornjevi te pokrivaju.

Routeri sami biraju toranj i nije neobično da odluče da se spoje na daleki toranj a mogu na bliži.

Tebi trebaju obavezno vanjske antene koje možeš usmjeriti prema određenom tornju čime ćeš Huawei B535 forsirati da se spaja na toranj u smjeru na kojeg gledaju antene ili kupiti router koji ima cell lock čime ćeš ga forsirati da se spoji na željeni toranj ili oboje
Sad sam skužio da su na ćeliji 38441217 parametri
Width: D:20 | U:20 mhz
A na ćeliji 38444220 Width: D:10 | U:10 mhz
I na ovoj drugoj od 10 mhz dobijem veće brzine ide i do 65 mbita
U čemu je razlika, a ne mogu ga natjerati da ostane na ovoj drugoj, uglavnom mi je na onoj od 20 mhz
selk je online   Reply With Quote
Staro 04.12.2023., 23:05   #2552
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
To ti je bandwidth, sto je veci, to vece brzine.
Ti navodis suprotno pa ispada da je B3@20MHz kod tebe zagusen pa ti daje manje brzine nego B3@10MHz.

Na tom routeru nemas cell lock i nemres birati na koju celiju da se spaja.

Jesi isprobao skriptu za taj router u kojoj mozes zadavati bandove i agregacije?
Jesi probao staviti samo da se spaja na B3 pa ce ti agregirati B3@10MHz plus B3@20MHz (ili obrnuto) i kakve su brzine?
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2023., 23:13   #2553
selk
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: Garešnica
Postovi: 249
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
To ti je bandwidth, sto je veci, to vece brzine.
Ti navodis suprotno pa ispada da je B3@20MHz kod tebe zagusen pa ti daje manje brzine nego B3@10MHz.

Na tom routeru nemas cell lock i nemres birati na koju celiju da se spaja.

Jesi isprobao skriptu za taj router u kojoj mozes zadavati bandove i agregacije?
Jesi probao staviti samo da se spaja na B3 pa ce ti agregirati B3@10MHz plus B3@20MHz (ili obrnuto) i kakve su brzine?
Jesam, pomoću aplikacije huaCtrl zadao sam mu B3 i piše mi LTE+ znači da radi agregaciju, i uglavnom je na B3@20MHz a samo ponekad uglavnom navečer na B3@10MHz., to možda ovisi onda o opterećenju i zagušenosti pa se zato mijenja.

Zadnje izmijenjeno od: selk. 04.12.2023. u 23:25.
selk je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2023., 10:26   #2554
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor selk Pregled postova
Jesam, pomoću aplikacije huaCtrl zadao sam mu B3 i piše mi LTE+ znači da radi agregaciju, i uglavnom je na B3@20MHz a samo ponekad uglavnom navečer na B3@10MHz., to možda ovisi onda o opterećenju i zagušenosti pa se zato mijenja.
Modemi ne znaju za opterećenje i zagušenost, modem bira na koju ćeliju će se spojiti svojim internim računanjem kvalitete signala i dogovora s tornjem koja će mu biti primarna ćelija.
Da, zeznuto je kada ti se tako šalta, zato je zgodno imati router sa cell lockom pa mu narediš na koju primarnu ćeliju da se spoji i drži uvijek na njoj.

A jesi probao zadati mu da se spoji na B3+B20 ili čak B3+B1 pa pratio brzine i stanje?
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2023., 10:37   #2555
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor snake29o3 Pregled postova
Malo sam testirao kako mi 5G funkcionira zadnjih dana, i vidim da ide i do 800 / 100 Mbit... pa si sad onda razmišljam da idem u nabavku 5G routera....


Ono što vidim da se kod operatera i po oglasnicima nudi je sljedeće:


ZTE MC801A
Xiaomi 5G CPE PRO
Huawei 5G CPE Pro 2 i Pro 3


Koja je preporuka neka najbolja? Po cijeni su svi tu negdje.

[
Što se tiče routera, ja ti mogu reći da mi se ZTE MC801A ponaša odlično. Ne koristim ga doma za kućni internet već kada sam na putu ili na godišnjem odmoru i za sada samo riječi hvale za njega.
Žaomi ću testirati možda već ovaj vikend ili neki od nadolazećih na jednoj remote lokaciji u blizini Pokupskog (na 4G signalu jer je tamo pokrivenost općenito loša) pa ti mogu okvirno reći kako radi.

Ukoliko 5G ima na ovom tornju uz autoput, ja bi pucao na njega (najdalji je od centra Kutine i pretpostavljam da bi se na njega najmanje ekipe spajalo. Također, razmišljaj možda i o kupovini vanjskog 5G routera ako misliš da će ti na routeru isto slabiji signal biti kao i na mob unutar kuće. Adresu znaš, satshop.fi
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2023., 11:58   #2556
JohnKonj
Registered User
 
Datum registracije: May 2021
Lokacija: Bukurešt
Postovi: 57
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Što se tiče routera, ja ti mogu reći da mi se ZTE MC801A ponaša odlično. Ne koristim ga doma za kućni internet već kada sam na putu ili na godišnjem odmoru i za sada samo riječi hvale za njega.
Žaomi ću testirati možda već ovaj vikend ili neki od nadolazećih na jednoj remote lokaciji u blizini Pokupskog (na 4G signalu jer je tamo pokrivenost općenito loša) pa ti mogu okvirno reći kako radi.
Bilo bi super da isprobaš Xiaomi i Zte na istoj lokaciji da se vide brzine.
Xiaomi po spec-u ima jedino dosta jači wifi AX5400 vs AX1800 na Zte-u.
JohnKonj je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2023., 12:19   #2557
Avan7garde
Premium
Moj komp
 
Avan7garde's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 235
ja imam cpe pro 3 i radi vec god i po dana i nema problema, nisam usporedio sa ZTE, al ne bi trebao imati problema ni sa jednim.
ljeti nas bude spojeno preko 20 kad su turisti i nema pucanja veze ili stekanja sve radi uredno.
Avan7garde je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2023., 18:47   #2558
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
@selk
Vidi tablicu npr.
https://wiki.teltonika-networks.com/...s#4G_.28LTE.29

Po ovome tvome ispada:
RSRP: -98 dBm - Fair to poor
RSRQ: -7 dBm - Excellent
RSSI: -83 dBm - Fair
SINR: 4 dBm - Fair to poor

Laički - loše

Na signal utječe sve i svašta plus zatvoreni prostor.

Sa vanjskim antenama na visini i čistim pogledom prema tornju ćeš dobiti i poboljšanje signala i daleko veće brzine
Koliko je to točno? Kod mene je ovako:

CELL_ID 64036612
RSRQ -9.0dB
RSRP -112dBm
RSSI -89dBm
SINR -1dB

I po linku ispada da nemam konekciju, a dobivam 20-ak Mbps. Imam P-56 antene usmjerene na najbliži B20, ali glupi B818 se spaja na skroz kontra B1 ili B3 odašiljač s 10 puta lošijim signalom.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2023., 21:13   #2559
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor JohnKonj Pregled postova
Bilo bi super da isprobaš Xiaomi i Zte na istoj lokaciji da se vide brzine.
Xiaomi po spec-u ima jedino dosta jači wifi AX5400 vs AX1800 na Zte-u.
Probat cu sto vise mogu… Router nije moj, vec idem na montazu video nadzora, a net ce ici preko Zaomija.

Ukoliko uspijem ranije dobiti router detaljno ga odradim dok sam doma u Zgb pa stavim sve ovdje. Trazio sam po netu i nema bas previse informacija. Naisao samo neki deutsche review…
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2023., 21:19   #2560
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Koliko je to točno? Kod mene je ovako:

CELL_ID 64036612
RSRQ -9.0dB
RSRP -112dBm
RSSI -89dBm
SINR -1dB

I po linku ispada da nemam konekciju, a dobivam 20-ak Mbps. Imam P-56 antene usmjerene na najbliži B20, ali glupi B818 se spaja na skroz kontra B1 ili B3 odašiljač s 10 puta lošijim signalom.
Ovak, prema ćeliji spajaš se na HT eNB ID 250143 toranj čija se lokacija na cellmapperu ne zna i može biti na skroz krivom mjestu od onoga što je prikazano na cellmapperu.

Dodatni problem je što je taj B20 toranj zadnji put mapiran davne 2018. god. ali prema tvom routeru očito je i dalje aktivan.
Trebao bi mapirati svoje mjesto jer postoji mogućnost da si uperio antene di nema uopće tornja pa ti se prespaja na neki bliži u kontra smjeru (a možda nije ni u kontra smjeru nego u blizini i daje bolji signal).

Uostalom, kada ti se router spoji na neku B3 ili B1 ćeliju, možeš od ID-a ćelije saznati koji je to toranj i vidi na mapi dal je zelen i uperi antene prema njemu.

Na cellmapperu (trebaš gledati na kompu) imaš gore lijevo Tools > eNB ID calculator > tamo upiši broj svoje B3 ili B1 ćelije, klikni na gumb i pisat će ti u sredini tablice eNB ID, to ti je broj tornja i nađi di se nalazi na cellmapperu pa uperi antene prema njemu i testiraj.

Pazi i na razmak na antenama, ako ćeš gađati B3, razmak staviti 34 cm, a ako ćeš gađati B20 - razmak 75 cm tako da antene pojačavaju tu frekvenciju i domet.
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2023., 21:46   #2561
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Što se tiče routera, ja ti mogu reći da mi se ZTE MC801A ponaša odlično. Ne koristim ga doma za kućni internet već kada sam na putu ili na godišnjem odmoru i za sada samo riječi hvale za njega.
Žaomi ću testirati možda već ovaj vikend ili neki od nadolazećih na jednoj remote lokaciji u blizini Pokupskog (na 4G signalu jer je tamo pokrivenost općenito loša) pa ti mogu okvirno reći kako radi.

Ukoliko 5G ima na ovom tornju uz autoput, ja bi pucao na njega (najdalji je od centra Kutine i pretpostavljam da bi se na njega najmanje ekipe spajalo. Također, razmišljaj možda i o kupovini vanjskog 5G routera ako misliš da će ti na routeru isto slabiji signal biti kao i na mob unutar kuće. Adresu znaš, satshop.fi
Baš gledam sad taj satshop.fi što spominješ pa nema ništa pametno za pogledati a naročito za kupiti....
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2023., 21:51   #2562
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061