Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.04.2023., 08:27   #1261
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Može li se kakav senzor protoka ugraditi pa da kad počne teći voda okine pumpu?
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2023., 21:52   #1262
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
sam smisao recirkulacije je taj da je topla voda odmah na raspolaganju, odnosno da čim pustim vodu bilo u kupaonici ili kuhinji, nema nikakvog čekanja.

uhvatili ste se za tu vodu, a sam problem nije u tome, nego u naštimavanju sonoffa da radi prema željenom rasporedu
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2023., 22:06   #1263
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Taj sonoff je toliko jeftin da nema razumne osnove (financijske) da sa još jednim riješiš problem...

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2023., 22:07   #1264
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
sam smisao recirkulacije je taj da je topla voda odmah na raspolaganju, odnosno da čim pustim vodu bilo u kupaonici ili kuhinji, nema nikakvog čekanja.

uhvatili ste se za tu vodu, a sam problem nije u tome, nego u naštimavanju sonoffa da radi prema željenom rasporedu
Mislim da tebi treba ovo 😉
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2023., 22:19   #1265
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
To se rješava odg. hidropakom / hidroforom koji na sebi ima pumpu + rezervoar + tlačnu sklopku koja regulira rad pumpe po potrebi.
Tada nema potrebe za "smart rješenjima".
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 19.04.2023., 07:19   #1266
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
jedini razlog ubacivanja sonoffa je potreba za vremenskim upravljanjem pumpe koja je do sad 2 godine nepotrebno radila dan i noć. nema nikakve potrebe za ubacivanjem bilo kakvih drugih komponenti u sustav, a nisam siguran da znam čemu služi ovo što si napisao @Nikky.

pumpa vode o kojoj je riječ nije tu da tjera vodu, odnosno da osigura stalan tlak, već je montirana na izlaz tople vode iz spremnika tople vode od 150l i tu je isključivo zato da vrti toplu vodu u krug (krug je napravljen kroz 2 cijevi: jedna je klasična za toplu vodu kraj koje ide još jedna, treća cijev koja služi za recirkulaciju, tako da je topla voda odmah dostupna, da nema onog čekanja da prvo hladna voda isteče).

@mamikulcic hvala na prijedlogu, ali napisao sam na prethodnoj stranici, ako uključim taj ponavljajući timer, onda on radi 24/7 u tim zadanim intervalima, ewelink ne podržava opciju da mu zadam da se taj ponavljajući timer postavi u zadanom vremenskom periodu, tipa od 6-22h i onda mu tu zadam da 2min radi, a 8min ne radi i tako naizmjence.

jedino rješenje je ručno unijeti sva vremena paljenja i gašenja, ovako:

6:00-6:02 radi
6:02-6:10 ne radi
6:10-6:12 radi
6:12-6:20 ne radi
6:20-6:22 radi
6:22-6:30 ne radi

i tako sve do

21:50-21:52 radi
21:52-22:00 ne radi

idući dan se upali tek u 6:00.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2023., 08:19   #1267
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Izgleda da pričam japanski ili je zmija u žepu 🤣🤣

U običnu utičnicu ustekas sonoff utičnicu i staviš jedan timer (pali u 06,gasi u 22).
U taj sonoff ubodes drugi sonoff sa ponavljajućim timerom. Gotovo.

Više ćeš struje potrošit na ručni unos 300 timer intervala nego na dodatnu sonoff utičnicu 😂😂

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2023., 08:42   #1268
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
ma nema šanse da kupujem drugi, unio sam ovako kako sam napisao i sad prst u uho
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2023., 08:50   #1269
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Haha... Odlično! Nadam se da neće trebati korigirati na 7/3 😂

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2023., 07:12   #1270
max@op
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg-op-pkc
Postovi: 10
Wi-Fi relej prekidač

Pozdrav svima,
već duže vremena tražim Wi-Fi prekidač s relejem, pa ako je tko imao sličan problem i može pomoći...
Naime, radi se o više etažnom zonskom podnom grijanju, i nedostatku kabela između etaža i kotlovnice.
Tražim Wi-Fi predajnik koji prihvaća signal prekidača (bezpotencijalni kontakt relejne letve) te putem kućne mreže ili interneta šalje signal prijemniku u podrumu, koji potom pokreće pumpu grijanja.



Većina releja koje sam pronašao ima input prekidača samo kao by-pass releja, ali ga ne sluša kao ulazni signal na jednom kraju, pa da može upaliti neki drugi aparat spojen na drugom releju.
Drugi Wi-Fi termostati nisu opcija, jer su već ugrađeni postojeći.

Unaprijed hvala!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	relejni wifi prekidac.jpg‎
Views:	1043
Size:	62.2 kB
ID:	26276  
__________________
Proc: Intel Q9450
MB: Intel DX48BT2
Graf: nVidia GeForce 9600GT
RAM: Kingmax 2x2048 1333 MHz
HDD:
Barracuda 7200.11 SATA 3Gb/s 320-GB
Ostalo: CoolerMaster Hyper 6+
Thermaltake 750 W
SILVERSTONE Temjin TJ02
max@op je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2023., 10:26   #1271
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
ovo odradi obicna uticnica koja se upari sa prekidacem
https://www.ikea.com/hr/hr/p/tradfri...jela-00468432/


https://www.ikea.com/hr/hr/p/tradfri...etno-90356166/

znaci gledaj takve kombinacije
istu stvar ima i shelly, ali se mora kroz software napraviti automatizacija, odnosno da kada se lupi prekidac da se okine relej na shellyju
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 07:42   #1272
max@op
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg-op-pkc
Postovi: 10
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
ovo odradi obicna uticnica koja se upari sa prekidacem
https://www.ikea.com/hr/hr/p/tradfri...jela-00468432/


https://www.ikea.com/hr/hr/p/tradfri...etno-90356166/

znaci gledaj takve kombinacije
istu stvar ima i shelly, ali se mora kroz software napraviti automatizacija, odnosno da kada se lupi prekidac da se okine relej na shellyju
Hvala na savjetu, ali to nažalost nije ono što mi treba.

Naime, ne treba mi prekidač kojega će paliti ljudska ruka, već transmiter na kojega ću spojiti postojeći bezpotencijalni kontakt – prekidač, s relejne letve.
Dakle trebam transmiter koji ima ulaz kojeg sluša i prema njegovom zahtjevu šalje signal preko Wi-Fi mreže.

Uvijek je opcija da kupim neki jeftini prekidač i da ga sam prenamijenim, no je li moguće da na tržištu ne postoji gotovo rješenje?
__________________
Proc: Intel Q9450
MB: Intel DX48BT2
Graf: nVidia GeForce 9600GT
RAM: Kingmax 2x2048 1333 MHz
HDD:
Barracuda 7200.11 SATA 3Gb/s 320-GB
Ostalo: CoolerMaster Hyper 6+
Thermaltake 750 W
SILVERSTONE Temjin TJ02
max@op je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 08:29   #1273
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Ajde ti objasni što imaš i što želiš, a ove pojmove tipa bezpotenciajlni kontakt, relejne letve, transmitere i slične izostavi.

Ja 10 minuta pokušavam shvatiti što ti treba.

Ako sam dobro shvatio ti želiš uređaj koji će s jedne strane osluškivati promjenu stanja prekidača i taj signal poslati drugom uređaju da on nešto napravi, npr. uključi ili isključi ili obrne stanje prekidača?
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 09:06   #1274
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Pa to valjda može bilo koji relej automatizacijom.
Ja koristim homeasistant i mogu automatizirati releje međusobno kako god mogu zamisliti.
Čak ne mora biti ni relej da sam sebe ispravim nego bilo koji smart uređaj.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 10:07   #1275
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
Pa to valjda može bilo koji relej automatizacijom.
Ja koristim homeasistant i mogu automatizirati releje međusobno kako god mogu zamisliti.
Čak ne mora biti ni relej da sam sebe ispravim nego bilo koji smart uređaj.

cak ne bi trebao niti home assistant za to, moze se preko MQTT rulova
a prilicno sam siguran da se moze i preko shelly i sonoff app-a
worst case IFTTT-a
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 11:28   #1276
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
Ajde ti objasni što imaš i što želiš, a ove pojmove tipa bezpotenciajlni kontakt, relejne letve, transmitere i slične izostavi.

Ja 10 minuta pokušavam shvatiti što ti treba.
Apsolutno ista situacija, samo sam ja odusta nakon 2 min sa zaključkom da je ovaj očito pametniji od mene pa se ja tu necu misat
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 12:14   #1277
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Utičnica sa rf daljinskim, raskopas daljinski i zalemis dvi žice.

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2023., 12:00   #1278
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Ima li tko kakvog iskustva s kontrolerima podnog grijanja i spajanjem na home assistant? Znaci generalna ideja je da preko home assistanta mogu vidjeti temperaturu u svakoj zoni grijanja, kao i podesavati vremenski raspored ili ciljnu temperaturu. Naizgled jednostavan zahtjev.

Pa sam nasao Danfoss Icon sustav s bezicnim termostatima koji se sam po sebi cini ok. Ali integracija s homeassistantom postane komplicirana. Em treba zigbee modul, pa HA treba Zigbee2Mqtt i prijemnik. Pa ni to ne radi full nego samo u jednom smjeru itd. Kad uzmem u obzir koliko sve to kosta (npr. 130€ po termostatu), a na kraju mozda ne bih dobio ono sto zelim, poceo sam gledati alternative.

Ideja je mozda nabaviti kontroler koji se moze dodati u HA, pa staviti Xiaomi BLE temperaturne senzore umjesto termostata u svakoj zoni. Ili bi razmotrio i neko gotovo rjesenje ako se moze integrirati u HA bez problema.
daki je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2023., 07:39   #1279
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
A ja kad sam tražio sta cu, i googlao fire sonoff i fire shelly, za sonoff sam nasao izgorene prostorije i stanove, a za shelly samo otopljene rupe na uredjaju. Sta ne znači da oboje nisu user error greske ili device error ali cini mi se da shelly koristi i/ili bolju plastiku i/ili bolju zastitu (overcurrent protection i overtemp protection)

Sto se tice stabilnosti, do 1.5kw na shellyima neman nikakvih problema, preko tog na jednom bojleru su mi 2 komada 1pm izgorila u ~3 godine. Pod izgorila mislim crkla sama od sebe, ne zapalila se
Tako da i shelly ima malo problema ocito sa kvalitetom il sa snagom koliko može podnit, ali nekako od. tih low budget mi je pouzdaniji. Iskustvo sa sonoffom imam preko rodjaka koji ih je povadio sve nije bio. zadovoljan sa aplikacijom mislim.

Isto tako imam Tuya smoke detektore meni su top, priki mi stalno ssalju "offline notification".To mi je br1 feature koji mi fali u Shellyu, za on power deviceove 30 min a za battery devices namon 8 sati dobijes notif da uredjaj nije spojen na mrezu pa mozes znat da nesto nije ok.
Ako si proučavao zapaljenja tih uređaja, je li problem bio u prevelikoj priključnoj snazi, grijalice i sl ili su se znali zapalit sami od sebe? Ja uglavnom svjetla i slično imam na sonoffu koji je deklariran do 10A...
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2023., 10:10   #1280
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor daki Pregled postova
Ima li tko kakvog iskustva s kontrolerima podnog grijanja i spajanjem na home assistant? Znaci generalna ideja je da preko home assistanta mogu vidjeti temperaturu u svakoj zoni grijanja, kao i podesavati vremenski raspored ili ciljnu temperaturu. Naizgled jednostavan zahtjev.

Pa sam nasao Danfoss Icon sustav s bezicnim termostatima koji se sam po sebi cini ok. Ali integracija s homeassistantom postane komplicirana. Em treba zigbee modul, pa HA treba Zigbee2Mqtt i prijemnik. Pa ni to ne radi full nego samo u jednom smjeru itd. Kad uzmem u obzir koliko sve to kosta (npr. 130€ po termostatu), a na kraju mozda ne bih dobio ono sto zelim, poceo sam gledati alternative.

Ideja je mozda nabaviti kontroler koji se moze dodati u HA, pa staviti Xiaomi BLE temperaturne senzore umjesto termostata u svakoj zoni. Ili bi razmotrio i neko gotovo rjesenje ako se moze integrirati u HA bez problema.

zigbee modul i z2mqtt nije komplicirano
To sto ti trazis sam ja istrazivao za sebe, isto imam podno grijanje, ali sam na kraju odustao jer mi pase da je temp svuda u kuci ista, razlika je max 1 stupanj posto je vecina open space + podno grijanje je sporo pa je upitno koliko bi takav sustav dobro radio.

No ono kaj sam ja gledao je samo WiFi ili zigbee ventili za otvaranje/zatvaranje krugova podnog grijanja kojima bi upravljao preko hode-red ili HA automatizacije. Temp senzore vec imam u svakom dijelu pa bi se to lagano slozilo. U tvom slucaju, ako ne zelis zigbee onda WiFi ventili + temp senzori u svakoj prostoriji koju zelis nadgledati, tu mozes ici sa BLE ili zigbee, wifi baterijski senzori prebrzo trose baterije i nema ih bas na trzistu
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2023., 15:19   #1281
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Citiraj:
Autor Buger Pregled postova
Ako si proučavao zapaljenja tih uređaja, je li problem bio u prevelikoj priključnoj snazi, grijalice i sl ili su se znali zapalit sami od sebe? Ja uglavnom svjetla i slično imam na sonoffu koji je deklariran do 10A...
Neki shellyi su imali problema sa dimmerima koji se spajaju na neke transformatgore, obični releji nisu imali tih poteškoća. Sa shelly strane je to sad riješeno jer su ubacili automatsku detekciju jel halogenka ili ne te sa tom nekom magijom to riješe. Ali i nije bilo požara nego se otopila plastika i shelly je crka.


Sonofe što sam vidio da su rejeli crkli uglavnom su bili bojleri i tako neki dosta jaki potrosaci
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2023., 18:07   #1282
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
zigbee modul i z2mqtt nije komplicirano
To sto ti trazis sam ja istrazivao za sebe, isto imam podno grijanje, ali sam na kraju odustao jer mi pase da je temp svuda u kuci ista, razlika je max 1 stupanj posto je vecina open space + podno grijanje je sporo pa je upitno koliko bi takav sustav dobro radio.

No ono kaj sam ja gledao je samo WiFi ili zigbee ventili za otvaranje/zatvaranje krugova podnog grijanja kojima bi upravljao preko hode-red ili HA automatizacije. Temp senzore vec imam u svakom dijelu pa bi se to lagano slozilo. U tvom slucaju, ako ne zelis zigbee onda WiFi ventili + temp senzori u svakoj prostoriji koju zelis nadgledati, tu mozes ici sa BLE ili zigbee, wifi baterijski senzori prebrzo trose baterije i nema ih bas na trzistu
Mislim da si krivo shvatio sto sam napisao pod komplicirano. Imam Z2Mqtt senzore i lagano ih je dodati. Ali Danfoss automatika ne prima komande preko Z2Mqtt, nego se samo mogu citati vrijednosti. Barem je tako neki lik napisao na HA forumu.

Pod Wifi i Zigbee ventile mislis na one TRV koji se stavljaju na radijatore? Mislim da takvi nemaju smisla u ormaricu podnog jer svaki ima svoj temperaturni senzor po kojem štima temperaturu. Ok, moglo bi se overridati preko HA, ali je i financijski neisplativo u odnosu na klasicni elektroventil kod podnog (cca 60€ vs 15€ razlika).

Na kraju ti nemas nikakvu automatiku nego su ručno naštimani krugovi grijanja?
daki je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2023., 22:20   #1283
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Nemam nikakvu automatiku. Svi krugovi otvoreni na max. Ali sam kod postavljanja grijanja razlicito razvlacio cijevi po stanu tako da mi je po zimi temp svuda 23 stupnja. Osim u radnoj sobi, tamo je 24 kada komp radi.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2023., 10:37   #1284
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Planiram postaviti par komada Sonoff Zbmini L2 (no neutral).
Na ovom videu je preporuka staviti osigurač 5A (brzi stakleni) ispred Zbmini L2.
Ima li stvarno potrebe za tim i jel uopće sigurno stavljati takve osigurače u zid?
Jedina namjena Zbmini L2 bi bila za kontrolu rasvjete.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2023., 17:10   #1285
ICT Avatar
Premium
 
ICT Avatar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Area 51
Postovi: 193
Ako imaš mjesta za montažu u kutiji za (1 Eur nosač + osigurač) nije loša ideja staviti osigurač za switch od 14 Eur
ICT Avatar je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2023., 09:02   #1286
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Gužva je i bez osigurača
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2023., 00:04   #1287
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Trebao bi mi dimmer da radi s tipkalom, a da se mogu nakacit na njega s mobitelom. Shelly dimmer 2 kaže da radi od 10-220w rasponu, a to mi ne igra. Većina ledica je ispod 10w i treba mi nešto od 0w nadalje. Dimmer će biti instaliran unutar centralnog ormarića. Any suggestions?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2023., 10:30   #1288
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor Bullet1 Pregled postova
Trebao bi mi dimmer da radi s tipkalom, a da se mogu nakacit na njega s mobitelom. Shelly dimmer 2 kaže da radi od 10-220w rasponu, a to mi ne igra. Većina ledica je ispod 10w i treba mi nešto od 0w nadalje. Dimmer će biti instaliran unutar centralnog ormarića. Any suggestions?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
ako dodas njihov bypass mislim da ce raditi
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2023., 12:11   #1289
Avan7garde
Premium
Moj komp
 
Avan7garde's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 235
imam klimu u apartmanu, a turisti su cesto pametni pa ostave klimu na najjace i ostave prozore da ja mogu npr iskljuciti na daljinu. sta najbolje uzeti, da li staviti wifi osigurac, te da li ce pri ponovnoj aktivaciji se upaliti. ili neki wifi modul ugraditi pa ga povezati na mobitel samo?
Avan7garde je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2023., 12:17   #1290
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Dignes im cijenu x eura/dan ili taj trosak uracunas u ciscenje ili stogod. Nisu svi turisti takvi pa ces na kraju mozda i profitirati. Mislim, ako ne profitiras i ovako kako je sad, onda nesto krivo radis
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na