Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 26.07.2010., 00:14   #1
Prolega
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 98
Laptop ne podržva WIN XP?

Nemalo sam se iznenadio kad sam vidio da na svoj laptop ne mogu instalirati WIN XP 32 bit. Instalacijski cd podržava, kako piše, obje verzije WIN7 (32 i 64 bit-ne). Radi se o modelu Asus N61 JV. Iskreno mi nije jasno ako podržava 32-bitne instrukcije za Win 7, zasto ne i za Xp. Iako sam operativni mogu instalirati, komponente ugrađene u njega ne mogu biti prepoznate jer nema drivera za njih??? S druge pak strane, za grafičku ima drivera na službenim stranicama (nvidia GT 325) ali ne može proći instalacija jer driver tvrdi da ne nalazi takvu komponentu na računalu. E sad jbg. Jel moguće da laptop bude optimiziran, odn. njegove komponente samo za WIN7 a za starije operativne ne?

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=RZGwDN2NnWZ7NhbH

Zadnje izmijenjeno od: Prolega. 26.07.2010. u 00:22.
Prolega je offline  
Staro 26.07.2010., 00:17   #2
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
ne, samo trebash skinuti drivere s stranica proizvodjaca HW (govorim o pojedinacnim komponentama), a ne ASUSovih.

napishi detaljne spec.
danij3l je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.07.2010., 00:23   #3
Prolega
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 98
Citiraj:
Autor danij3l Pregled postova
ne, samo trebash skinuti drivere s stranica proizvodjaca HW (govorim o pojedinacnim komponentama), a ne ASUSovih.

napishi detaljne spec.
evo editirao sam post s linkom na sl. stranicu

Radi se o modelu s ie3 procom i 500 GB Hdd-om, 16 inčnim ekranom i GT325 nvidijom, $ gb ddr3 rama
Prolega je offline  
Staro 26.07.2010., 00:24   #4
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Skini drivere sa stranica proizvođača komponenti, extractiraj i instaliraj preko device managera, s obzirom da obična instalacija vjerojatno neće proći jer laptop traži driver s "potpisom" proizvođača. Rijetko koji proizvođač laptopa izdaje još drivere za XP.
redscro je offline  
Staro 26.07.2010., 00:29   #5
Prolega
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 98
Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
Skini drivere sa stranica proizvođača komponenti, extractiraj i instaliraj preko device managera, s obzirom da obična instalacija vjerojatno neće proći jer laptop traži driver s "potpisom" proizvođača. Rijetko koji proizvođač laptopa izdaje još drivere za XP.
Malo me to i buni, jer prvo nakon sto sam instalirao xp, skinuo sam drivere za grafičku, uredno GT325 xp 32-bit tralala sa sl stranica. Ali kod instalacije kaze da nema takve komponente u računalu, tj. instalacija krene pa stane.
Prolega je offline  
Staro 26.07.2010., 00:31   #6
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Napravi preko device managera kako sam napisao, ako ne ide, imaš krivi driver.
redscro je offline  
Staro 26.07.2010., 00:32   #7
Prolega
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 98
na asusovim sl. stranicama uopće nema drivera za xp (niti za 64 bitnu verziju). Samo za WIN7. Iskreno, dalje od grafičke nisam niti tražio, jer ako ne prepozna nju, ne znam kako će ostale komponente.

Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
Skini drivere sa stranica proizvođača komponenti, extractiraj i instaliraj preko device managera, s obzirom da obična instalacija vjerojatno neće proći jer laptop traži driver s "potpisom" proizvođača. Rijetko koji proizvođač laptopa izdaje još drivere za XP.

Jesi mislio na update driver pa mu odredim putanju odnosno folder?

Zadnje izmijenjeno od: nino. 26.07.2010. u 00:45.
Prolega je offline  
Staro 26.07.2010., 00:34   #8
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
bez vishe postova zaredom - koristi edit.

kako se zove taj nvidia driver koji si skinuo? (filename)
danij3l je offline  
Staro 26.07.2010., 00:37   #9
Prolega
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 98
Citiraj:
Autor danij3l Pregled postova
bez vishe postova zaredom - koristi edit.

kako se zove taj nvidia driver koji si skinuo? (filename)
http://www.nvidia.com/object/noteboo...ql-driver.html


Probao sam preko Device menagera, ali takav file odn. datoteku ne prepoznaje hardware update wizard

Zadnje izmijenjeno od: Prolega. 26.07.2010. u 00:49.
Prolega je offline  
Staro 26.07.2010., 10:56   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
A da najprije potražiš po forumu ?
Već i vrapci znaju da proizvođači namjerno (zbog deal - a sa Mirkosheet - om) službeno nedaju support i drajvere za XP.
Prva "kvaka 22" je sa drajverom za SATA kontroler kojeg rješiš integracijom na install cd (imaš Sticky), a onda redom za ostali hw.
Istina, zna biti modela kod kojih naprosto nema rješenja, bilo kompletno ili samo za neki hw.
Kao uputu vidi ovu temu.
Može ti se pomoći jedino ako od svakog "neprepoznatog" hw daš ime i Device ID.
Nikky je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.07.2010., 16:15   #11
Prolega
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 98
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A da najprije potražiš po forumu ?
Već i vrapci znaju da proizvođači namjerno (zbog deal - a sa Mirkosheet - om) službeno nedaju support i drajvere za XP.
Prva "kvaka 22" je sa drajverom za SATA kontroler kojeg rješiš integracijom na install cd (imaš Sticky), a onda redom za ostali hw.
Istina, zna biti modela kod kojih naprosto nema rješenja, bilo kompletno ili samo za neki hw.
Kao uputu vidi ovu temu.
Može ti se pomoći jedino ako od svakog "neprepoznatog" hw daš ime i Device ID.
zbilja dobar thread. Sorry sto možda nisam naišao na forumu ali zbilja nisam znao što i gdje da tražim. Da ne bi bilo zbrke, jučer sam mailom poslao upit asusu direktno. I vidi vraga, već mi danas odgovorili. Službeni odgovor je:

Poštovani,

Za danas nema podrške za Vaš model za Windows XP.
Moguće da u budućnosti će se pojaviti driveri i za taj model, no nemamo podataka koji modeli će dobiti podršku.
Na našoj stranici može se gledati je li za određeni model pojavile se drivere:
http://support.asus.com/download

Za danas model N61JV zvanično ima podršku samo za Windows7 32 te 64 bit.



Sudeći po Nikkyjevom postu, ne treba mi bas vjerovati i možda rješenja ima. Istina, nisam baš vičan takvim tehnikalijama, ali valja se potruditi. Ne znam šta reći. Bit ću slobodan, pa se obratiti nekom preko PM-a u slučaju da mi treba pomoć kako ne bi davio možda nekoga. Hvala još jednom.
Prolega je offline  
Staro 26.07.2010., 17:43   #12
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Citiraj:
Autor Prolega Pregled postova
Jesi mislio na update driver pa mu odredim putanju odnosno folder?
Da, extractiraj skinuti driver i odredi putanju do tog foldera.
redscro je offline