Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.10.2009., 21:07   #1
Prolega
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 98
USB napajanje externog diska nije dovoljno

Imam 2.5 inchni externi disk koji se napaja preko USB-a. Jedan kraj kabela ide, naravno, u HDD a drugi kraj koji ima 2 USB izalaza ide na USB. E sad,problem je u tome što mu nije dovoljno "uštekati" jedan USB u ploču već dva jer nema dovoljno struje. U uputama proizvodjača i stoji da u nekim slučajevima se može javiti taj problem. Na 5 godina starijoj ploči (na drugom računalu) radi bez problema samo sa jednim USB-om kao i na linijskom DVD playeru. Zna li netko kako povećati napon na USB-u (softwerski ili hardwerski) kako bi to radilo sa jednim? USB hub bi mozda bio rješenje ali sa napajanjem ali onda disk bez napajanja gubi smisao jer sam tako mogao uzeti i disk sa napajanjem i sa više GB.
Prolega je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 22:05   #2
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Napon, kao i struju je nemoguce povecati na maticnoj iz vrlo jednostavnog razloga:

-napajanje daje iskljucivo ~5V (uz 3.3 i 12V za ostale namjene)
-struju je takodjer nemoguce "povecati" jer maticna ploca ima svoje fizicke limite

Ukoliko ne postoji jos jedan dodatan USB utor, jedino rjesenje je direktno spajanje naposkog utora eksternog kucista na crvenu i crnu zicu molex adaptera (ilitiga +5V i GND).

To je ovaj konektor ....
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.10.2009., 22:33   #3
Prolega
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 98
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Napon, kao i struju je nemoguce povecati na maticnoj iz vrlo jednostavnog razloga:

-napajanje daje iskljucivo ~5V (uz 3.3 i 12V za ostale namjene)
-struju je takodjer nemoguce "povecati" jer maticna ploca ima svoje fizicke limite

Ukoliko ne postoji jos jedan dodatan USB utor, jedino rjesenje je direktno spajanje naposkog utora eksternog kucista na crvenu i crnu zicu molex adaptera (ilitiga +5V i GND).

To je ovaj konektor ....
Ako je tako, nije mi bas jasno kako onda na jednoj ploči radi a na drugoj ne. Zar ne bi naponi trebali biti onda isti na svim USB izlazima na svim pločama?
Evo kako to izgleda tako da nema načina upotrijebiti onaj molex (bar mislim).
Prolega je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 22:47   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nabavi Kabel 2xUSB A na 5pin mini USB. To zašto na jednom kompu (mobo) radi a na drugom ne ovisi kako je napravljeno napajanje usb portova. Možda na ovom gdje "ne" radi samo se drže pravila / ograničenja od 500 mA po portu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 22:53   #5
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
@Prolega

Trebali bi biti, ali nisu ... a to sto na nekim radi je cak i los znak, jer to znaci da je 5V napon iznad specifikacija ili da se strogo drze 0.5A po USB portu.

Razlog tome je sto 2.5" HDD trazi nesto vise od 2.5W (s kucistem), a neke maticne, tj. napajanja daju 5V (ili nesto manje) ... kada uzmes u obzir da preko USB-a ide nekakvih maksimalnih 0.5A, to ispada ~2.5W (naknap).

Za onaj molex je ipak potrebno malo maste

Znaci imas dva USB prikljucka od tog HDD-a, jedan sluzi za prijenos podataka i napajanje, a drugi iskljucivo za dodatno napajanje.

E sad bi ti trebao jedan produzni USB (ima ih za ~20kn), te ga raskopati uzeti dvije zice iz njega i spojiti prvu zicu (sa prvog 5V pina) na crvenu od molexa (koji bi trebao izvuci van kucista).

Drugu zicu iz tog USB kabela (4. pin) se spaja na crnu od molexa (GND).

Ovime dovedes direktno s napajanja dodatnu struju (sa 5V raila) potrebnu za napajanje dodatnog USB konektora.

Slikica:



Znam da zvuci cudno i komplicirano, ali to je jedini jeftini nacin napajanja 2.5" ladice (osim nabavke eksternog kucista s napajanjem), ukoliko ne postoji drugi slobodan USB slot na maticnoj.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 23:00   #6
Prolega
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 98
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
@Prolega

Trebali bi biti, ali nisu ... a to sto na nekim radi je cak i los znak, jer to znaci da je 5V napon iznad specifikacija ili da se strogo drze 0.5A po USB portu.

Razlog tome je sto 2.5" HDD trazi nesto vise od 2.5W (s kucistem), a neke maticne, tj. napajanja daju 5V (ili nesto manje) ... kada uzmes u obzir da preko USB-a ide nekakvih maksimalnih 0.5A, to ispada ~2.5W (naknap).

Za onaj molex je ipak potrebno malo maste

Znaci imas dva USB prikljucka od tog HDD-a, jedan sluzi za prijenos podataka i napajanje, a drugi iskljucivo za dodatno napajanje.

E sad bi ti trebao jedan produzni USB (ima ih za ~20kn), te ga raskopati uzeti dvije zice iz njega i spojiti prvu zicu (sa prvog 5V pina) na crvenu od molexa (koji bi trebao izvuci van kucista).

Drugu zicu iz tog USB kabela (4. pin) se spaja na crnu od molexa (GND).

Ovime dovedes direktno s napajanja dodatnu struju (sa 5V raila) potrebnu za napajanje dodatnog USB konektora.

Znam da zvuci cudno i komplicirano, ali to je jedini jeftini nacin napajanja 2.5" ladice (osim nabavke eksternog kucista s napajanjem).
Mislim da je moje znanje ispod onoga što si napisao kao rješenje. Istina, komplicirano djeluje. Možda sam očekivao neko softwersko povećanje ili rješenje (čitaj:čarobnjaka Merlina), al ne ide. Izgleda da cu ili morati koristiti 2 USB porta na ploči ili probati s nekim USB hubom sa vlastitim napajanjem. Jel misliš da bi potonji HUB riješio problem ili bi ga opet USB port na ploči limitirao?
Prolega je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 23:03   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Mora radit i sa kabelom iz 4. posta pod uvjetom da uštekaš oba USB A priključka u komp.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 23:04   #8
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Ovisi o Hub-u ... znaci treba ti nesto vise od 0.5A (500mA) struje koju moze isporuciti ... mislim da on moze toliko dati, ali za svaki slucaj provjeri na poledjini/specifikacijama ambalaze Hub-a kada ga budes uzimao.

Naravno, ovo sto Nikky kaze je najjeftinije ukoliko postoje slobodni USB utori ... tj. 2x USB type A.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 23:10   #9
Prolega
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 98
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Mora radit i sa kabelom iz 4. posta pod uvjetom da uštekaš oba USB A priključka u komp.
Da, istina. I radi ali tek kad uključim oba. Dok na drugoj ploči i linijskom DVD playeru radi i sa jednim što bi trebalo biti defaultno. Tražim rješenje kako ga natjerati da radi samo sa jednim na toj ploči.

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Ovisi o Hub-u ... znaci treba ti nesto vise od 0.5A (500mA) struje koju moze isporuciti ... mislim da on moze toliko dati, ali za svaki slucaj provjeri na poledjini/specifikacijama ambalaze Hub-a kada ga budes uzimao.

Naravno, ovo sto Nikky kaze je najjeftinije ukoliko postoje slobodni USB utori ... tj. 2x USB type A.
. Probat cu sa tim HUB-om.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 03.10.2009. u 14:43.
Prolega je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 23:13   #10
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Nema na cemu ... jedan primjer Huba koji daje oko 2A na 5V, sto je cisto dovoljno za cak dva harda.

__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.10.2009., 09:05   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Pa ako tražiš rješenje da radi sa jednim priključenim usb kabelom samo na tom kompu onda imaš besplatno rješenje samo zahtjeva malo petljanja po žicama > na priključku za front panel usb odspoji (prekini) žice +5V (najčešće crvena i spoji na crvenu sa nekog molexa.
Drugo rješenje je nabavka gore spominjanog ili sličnog usb hub - a i njegovo integriranje unutar kompa, vidi napon adaptera kojim se napaja i ako je 5V ili 12V onda je samo blem kako fizički smjestit tj. izvest.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2009., 22:07   #12
Sonic2048
Premium
Moj komp
 
Sonic2048's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Cakovec
Postovi: 140
ako te zanima hub, uzeo frend nedavno neki thrustov iz HG-a, jeftin s eksternim napajanjem a dobar raspored ima i šljaka mu eksterni hard što se dobije u t-comu za produženje adsl-a samo na jednom USB portu...
Sonic2048 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na