Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.03.2021., 17:47   #8971
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 335
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Smiješno, stvarno

Šteta što AMD ne uspijeva malo više kapitalizirati svoju tehnološku premoć u ovom trenutku.
Stvar je mindshare-a globalno, treba proci jos koja godina za AMD da se ljudi naviknu na njihovu premoc, ista stvar je bila sa Intelom od 2010 pa nadalje jer tada Amd nije imao konkurentne procesore.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 18:48   #8972
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Baba je četvrti najpreplaćeniji CEO na svijetu, prema ovom izvješću
Malo su to krivo u članku prikazali u kontekstu preplaćenosti, jer Lisa Su dosta svoje "plaće" ima u AMD-ovim dionicama, dok joj je čista plaća u skladu s ostatkom društva.
Citiraj:
Lisa Su is the highest paid female CEO according to the Associated Press' annual report on CEO salaries — she made $58.5 million in 2019.

The Advanced Micro Devices CEO earned a base salary of $1 million, a performance-tied bonus of $1.2 million, $3 million in stock options, and $53 million in stock awards.
U svakom slučaju, ženska zaslužuje sve kaj ju pripada, jer AMD pod njezinim voCtvom jednostavno ne (pre)staje.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 19:02   #8973
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Da, bilo je prije da je najplaćeniji CEO među ženama. Sigurno zbog bonusa, a ne fixne plaće, jer je AMD imao ogroman rast zadnjih godina
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 19:08   #8974
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Nedavno je Ian Cutress pričal da je Lisa Su u zadnjem intervjuu s njim, napomenula da je AMD ove godine fokusiran na enterprise + OEM tržište, tako da većina čipova ide primarno za EPYC i Radeon Instinct modele, jer tu su ogronmi nofci u pitanju.

Osim toga, AMD trenutno ima dogovorene isporuke za hrpu novih superračunala, pa im je bitnije da ispune takve obaveze, dok se sve ostalo stavlja u drugi plan, a i onda se opet prodaje bez problema.

Sve u svemu, AMD radi punom parom.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 19:59   #8975
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor stitrek Pregled postova
Stvar je mindshare-a globalno, treba proci jos koja godina za AMD da se ljudi naviknu na njihovu premoc, ista stvar je bila sa Intelom od 2010 pa nadalje jer tada Amd nije imao konkurentne procesore.
Ma nije tu neki mindshare problem, nego kapaciteti. Da imaju duplo veću proizvodnju sve bi prodali i brže bi rasli. Ovako moraju birati što će i koliko izbaciti, a da pokriju sve i da se nikom ne zamjere
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 20:34   #8976
ante90
Premium
 
ante90's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: motherboard
Postovi: 46
Zadnjih nekoliko godina AMD naspram Intelu je puno kreativniji i ne posustaju jer sada imaju financije za konstantni razvoj.

Zadnje izmijenjeno od: ante90. 04.03.2021. u 20:53.
ante90 je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 21:22   #8977
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 335
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ma nije tu neki mindshare problem, nego kapaciteti. Da imaju duplo veću proizvodnju sve bi prodali i brže bi rasli. Ovako moraju birati što će i koliko izbaciti, a da pokriju sve i da se nikom ne zamjere
Slazem se, proizvodnja je vezana uz kapacitete Tsmc-a, zato je Nvidia dio proizvodnje cipova prebacila u Samsung.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 05:09   #8978
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Gledam te preplaćene CEO-e i ne vidim Tim Cook-a...čudno, znači deru nas kupce, ali se ne reazbacuju lovom...
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 10:51   #8979
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
On je plaćen simboličnu cifru od 1$, a firma je općenito orijentirana na magiju, nego na konkretne tehničke specifikacije.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 11:25   #8980
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Dionica je narasla 50x u zadnjih 5 godina (ok pala je 15tak dolara zadnjih par dana kao i cijelo tech tržište).

Ne znam kakav rast više od toga želite
Doslovno su izveli čudo, enterprise nije kao consumer, tamo se veliki ugovori ne sklapaju na svakodnevnoj bazi.

Imali su više nego dupli rast u enterpriseu u godinu dana, ali Intel je još uvijek tu daleko premoćan (92,9%), a AMD na 7,1%
https://www.networkworld.com/article...er-market.html
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 11:47   #8981
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Iskreno, ne znam što je bolje za nas. Hoću da su u poziciji cjenovnog rata tako da se bore za kupce i undercuttaju jedni druge, a ne ovaj oligopol u kojem zajedno s performansama raste i cijena. Tako da su mi sigurno bili draži dok su bili na 5% desktopa, nego sad na 20

Proizvodni kapaciteti su sigurno najveći problem za AMD. Prodaju sve što proizvedu po visokim cijenama i nemaju razlog za spuštanje, pošto bi to vodilo samo manjem profitu za njih. Kad bi mogli proizvesti više CPU/GPU, točka najveće isplativosti (najvećeg ukupnog prometa) bi bila negdje niže, pošto bi imali segmentiraniju ponudu procesora, a niži segment je uvijek više tražen od višeg. Za cijene i omjer cijene/perf, to je trenutno veći problem od anemične konkurencije (u CPU dijelu).
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 14:14   #8982
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Slažem se, i ja bi da se pobiju cijenama, ali očito toga više neće biti...pogle samo situaciju sa grafama, ne mislim sada na rudarenje, neovisno o tome, i jedni i drugi su muški podigli MSRP i napravili duopol.

@The Exiled: Joj da, skroz sam zaboravio na to da on brižan radi za Hvala i tapšanje po ramenu.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 05.03.2021. u 14:32.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 14:52   #8983
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Gledam te preplaćene CEO-e i ne vidim Tim Cook-a...čudno, znači deru nas kupce, ali se ne reazbacuju lovom...
Baba Su je sirotinja za ostala razvikana imena u IT-sektoru...

Izvor:

https://www.businessinsider.com/appl...on-2020-2021-1

https://www.businessinsider.com/appl...ionaire-2020-8
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 16:42   #8984
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Baba se drži svoje trake i lagano odmahuje na sve ostale direktore, koji su za razliku od nje naslijedili svoje utabane pozicije dobro pozicioniranih firmi koje ionak nisu bile pred propasti niti okarakterizirane kao šrot.

Tim Cook je siguran izbor od prvog dana, a dokle god Apple zarađuje milijarde i grabi dijelove tržišnog segmenta, dioničari su sretni i on nema brige - sve je na autopilotu.

Ne mora Lisa Su biti najplaćeniji CEO na svijetu, niti AMD mora biti najbolja firma, ali na kraju dana joj nitko ne može osporiti sve kaj je dosad postigla.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 16:48   #8985
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Što se tiče rasta, odnosno promjene na bolje sigurno je no1 u svijetu u zadnjih par godina, barem što se tiče te grane tehnologije
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 17:20   #8986
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 335
Sa novom generacijom procesora napokon dolazi i podrska za ddr5 Ram, Amd Apu procesori sa ddr5 bi mogli biti budget gaming rijesenje u danasnje vrijeme visokih cijena Gpu-a.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2021., 16:07   #8987
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
AMD 3rd Gen EPYC Milan Review: A Peak vs Per Core Performance Balance
Citiraj:
Milan continues to strengthen and maintain a very stark one-sided performance advantage against its biggest competitor, Intel. Rome had already offered more raw socket performance than the best Intel had to offer at the time, and the gap is currently quite large as Intel has not updated in that time. Intel has stated that its Ice Lake Xeon-SP family will come sometime soon, however unless Intel manages to close the core count gap, then AMD looks to be in very good shape.
AMD EPYC 7003 Milan The Fast Gets Faster
Izvor: AnandTech

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 15.03.2021. u 16:14.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.03.2021., 16:45   #8988
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Gledam prezentaciju na https://www.amd.com/en/events/epyc
...fora kako trolaju Intel sa 28 i 56-core verzijama
Barba Forest je potvrdio Zen 4 "on track" a Zen 5 u dizajnu.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2021., 17:02   #8989
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Dual-socket EPYC Milan vs. Quad-Socket Intel Platinum. At the higher-end we can see that AMD is competing with the 4-socket 3rd Gen Intel Xeon Scalable Cooper Lake’s top bin Xeon Platinum 8380H CPUs. It is showing that it can offer a consolidation path and at much lower power. Even in the 28-32 core range, the EPYC 75F3 is an ultra-fast 32-core offering that makes Cascade Lake processors simply look like slow low-power CPUs. Since AMD has been in the market with PCIe Gen4 since Rome in 2019, NVIDIA’s partners have started to design systems around AMD EPYC Milan CPUs with NVIDIA PCIe Gen4 accelerators and networking.

With the EPYC 7003 being a second-gen PCIe Gen4 platform, it is now Intel that is catching up since the PCIe Gen4 ecosystem works on AMD today. With the Ice Lake Xeon generation, we are getting PCIe Gen4 which Intel has shown. We are going to get more PCIe lanes as well. We already know this 10nm chip is based on a newer Sunny Cove-based design and will feature 8-channel DDR4 memory. As is customary with a new process node, we expect more cores, but given Intel’s public challenges at 10nm and the fact that Ice Lake was designed in Intel’s monolithic die era. Being years delayed due to fabs means Intel is unlikely to try matching AMD (or Arm’s) core/ socket offerings.
Nažalost za Intel, njihov Ice Lake stiže malo prekasno, tj. AMD je još EPYC Rome spremil za okršaj s Intelovim 10nm modelima.

Obzirom da znamo kakve performanse nude Sunny Cove jezgre, ništa drastično se neće desiti njihovim dolaskom u serverski svijet.
Citiraj:
the central IO die is from GlobalFoundries, and with the increase in Infinity Fabric performance the IO die is now consuming almost 40% of the total power of the processor. So the I/O die (on Milan) is actually tweaked from Rome. Originally we were planning on it being identical. It is very close, but most of the changes [in the new design] were actually around power to improve the efficiency of that I/O die, because we are running more through it in Milan. I think looking forward, we are going to continue to drive more aggressive power sensitive design techniques into the next generation of the uncore.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 15.03.2021. u 18:50.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 27.03.2021., 15:00   #8990
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
ASML , EUV & bleeding tech :

__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2021., 15:53   #8991
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Nadovezal se budem s prikladnim materijalom ...
... koji je IMHO danas itekako aktualan.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.04.2021., 14:39   #8992
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2021., 16:05   #8993
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Pa vjerojatno bi ih koštalo taman ništa die real-estatea i troškova proizvodnje da nakeleme Vegu 3 ili tako nešto na pločicu i sada... Vjerojatno bi bilo dovoljno za multimediju, kao što jest na slabijim laptopima. Proizvodni proces je isti.

Ne sviđaju mi se ova miješanja naziva, proizvodnih procesa i memorijske podrške... Mogli bi sve postati složenije od Intelovog lineupa, koji je naročito u mobilnim procesorima katastrofa što se tiče imena (a i AMD trenutno ima taj problem). Valjda planiraju sukladno kapacitetima proizvodnog procesa.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2021., 16:19   #8994
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Nije stvar koliko bi što koštalo nego dizajn procesora/arhitekture Zen3 lineupa je počeo još davnih dana (Zen+ doba, 2018). Dizajnirali su sa onim što su imali.

I ono kaj smo neki od nas spominjali - Zen3+ na 6nm je izgleda i više nego izgledan. Odgovor na Rocket Lake tj zabijanje u zemlju istog još jače nego što je, sa vjerojatno jeftinijim procovima tipa 6500X (6c/6t) i 6600 nonX (6c/12t), dok Zen3 desktop lineup CPU staje sa proizvodnjom kao i Zen2 te taj dio 7nm supplya ide za Epyc Milane.

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 06.04.2021. u 16:46.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2021., 16:48   #8995
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Imaju već godinama i Zen 1 i 2 i 3 mobilne čipove s GPU na istoj arhitekturi kao desktop (zadnje dvije generacije isti proizvodni proces bez promjena, osim što su malo nasvirali frekvenciju GPU u Cezanneu), dakle tehnički nije uopće upitno da to mogu brzo zgotoviti, nego ne žele.

Bilo bi super da desktop bude pola nodea ispred servera, mada logika (kod Intela recimo) obično ide suprotno.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2021., 17:39   #8996
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Sve se više spominje zen4 kao ryzen 7000 serija, dakle refresh, odnosno zen3+ kao ryzen 6000 je sigurna stvar

Što se tiče zen4 sa igpu - 5nm + ddr5 + rdna3 (napokon nova arhitektura za igpu nakon vege) vuče na to da bi se u nuždi i APU mogli počet uzimat za mining kao što reče jedan komentar
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2021., 18:22   #8997
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Imaju već godinama i Zen 1 i 2 i 3 mobilne čipove s GPU na istoj arhitekturi kao desktop (zadnje dvije generacije isti proizvodni proces bez promjena, osim što su malo nasvirali frekvenciju GPU u Cezanneu), dakle tehnički nije uopće upitno da to mogu brzo zgotoviti, nego ne žele.
Kako ne žele? Ti modeli se uredno prodaju za desktop kao modeli koji imaju "G" ili "GE" na kraju imena. Oni su monolitni dizajn, nemaju IO jezgru i chiplete kao desktop modeli.
Ali im nije jednostavno dodati GPU na postojeću "desktop" arhitekturu. Niti je jednostavno dodati GPU chiplet niti je jednostavno dodati GPU u IO jezgru kad tako nije projektirano od početka.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2021., 18:29   #8998
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ništa pretjerano strašno uz minimalan, ako i takav udarac na performanse za one koji se odluče isključiti PSF, a AMD ovo službeno izbacuje u medije, da kasnije ne bi bilo nismo znali.
Citiraj:
AMD isn't recommending end-users disable Zen 3's Protective Store Forwarding functionality but rather being proactive in their public security analysis and making sure their customers are informed about its behavior and how to disable it should they be interested. Across the multiple systems and wide variety of workloads tested and with the Phoronix Test Suite automatically running each test multiple times, etc, in the end the results with disabling PSF were of minimal difference. At most in some workloads were close to a 1% impact over the span of multiple runs and the multiple systems but overall was hard to find any statistically significant difference.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 08:41   #8999
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Jel se zna hoće li će AM5 doći ove godine ?
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 08:51   #9000
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ništa pretjerano strašno uz minimalan, ako i takav udarac na performanse za one koji se odluče isključiti PSF, a AMD ovo službeno izbacuje u medije, da kasnije ne bi bilo nismo znali.
Ček sam malo. Znači, Zen3 COULD be vulnerable, dakle MOŽE biti ranjiv - nije da je. SAMO AKO korisnik isključi PSF.

Dakle dođemo na ono "your PC/Windows could be vulnerable if you disable your Antivirus solution". Šteta što Ryan Shrout nije u PCPeru više, sad bi to bila TOP BREAKING NEWS kao i onomad HPET, SegFault i spori InfintyFabric i kaj ja znam kaj još je drobio. A budući se radi o TechPowerUpu, nebi me čudilo

Ili da pojednostavimo: "Tko se rano budi, cijeli dan je pospan". A niš, barem je nekima malo sreće i sunca donijela ova "vijest", nazovimo je tako

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 09.04.2021. u 08:56.
Brko je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na