Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.01.2020., 10:13   #61
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Dižem ovu temu čisto iz jednog razloga. Prošlo je evo 7 godina od rasprave, ja i dalje imam svoje kolekcije uz 4K TV i dalje moji FHD filmovi izgledaju vrhunski.

Začuđujuće je da većina tih filmova izgleda bolje i ugodnije oku spram novih 4K ripova istih filmova od 20-60GB. Kod 4K se javlja problem novih tehnologija, HDR, 8/10bit, x264, x265, hoće li TV napraviti dobar "handshake", prebaciti na dobar profil, itd... Pa ako to ne napravi, slika izgleda lošije i krivo spram FHD verzije i onda čovjek u jednom trenutku odustane od 4K i dalje pegla FHD 10-15GB.

Ulogu u svemu imaju i televizori i profili slike. Ako stavim normalan profil ili movie i HDR film vidim dobru razliku između HDR i SD filma. Ako stavim Dynamic, TV SD sliku bolje spegla i složi tako da izgleda bolje od HDRa, a HDR sliku pak previše spali i napravi preveliki kontrast. Ako čovjek ima dosta svjetla u sobi, treba mu jača svjetlina.

I onda u svemu tome opet dolazim do sljedećeg:

Baratajući 4K flimovima u raznim formatima (HDR-DolbyVision, HDR10, HDR10+, HLG, , /SD, 8/10bit, x264/x265) čovjek se nađe u situaciji gdje koji god film da gleda mora dobro vidjeti kako to izgleda na njegovom TVu. Da li je dobar color profil, da li HDR dobro radi, da li ovo da li ono. Žena mi se već smije kad film krene a ja slažem sliku 5 minuta jer vidim da su scene pretamne, da boja nije kako bi trebala biti, da ovo, da ono. Užitak gledanja filmova postane noćna mora. Znam da mnogi nemaju tih tikova, puste film i čao đaci.

Ostaje sljedeće:
1. Jako dobro i detaljno se educirati i informirati o svim tim tehnologijama i vidjeti što tvoja oprema podržava i kako se nosi s time. Isto zahtjeva puno vremena i truda. Kad kažem puno, onda mislim na puno puno previše.

2. Manje se educirati u smislu samo razumjeti svoj TV i njegove mogućnosti i fokusirati se na izvore koji će na TVu izgledai u 99.9% slučajeva kako treba. U ovom scenariju čovjek odustane od 4K i bilokakvog HDRa.

Ionako, taj famozni 4K i HDR, iz vlastitog iskustva ne donosi ništa revolucionarno i hvale vrijedno za telke manje od 65" ili telke koje ne spadaju u neku Premium/HighEnd klasu, a 95% korisnika ima upravo telke manje od 65", low-end/mid klase.

Premium i HighEnd TVi nemaju smisla bez 5.1 ili još bolje pomalo sve više 7.1 sustava. Na kraju nađemo se lako na ciframa 30-50tkn.

Opet, nije sve tako crno. Da se za ne previše novaca napraviti vrlo dobro iskustvo.

TV Samsung Serije 7 55" - 3000-3300 kn
WDTVLive (zadnja generacija) - 200-300 kn
Logitech Z906 5.1 - 2500 kn (da se nać i za 1500 kn)
= 6000 kn (5000 kn s Z906 na akciji)

=> Ovdje čovjek jedino treba paziti i fokusirati se na sljedeće:
- Video ne smije biti x265 i/ili 4K
- WDTVLive mora biti podešen na Audio PassThrough


=> Jedina gnjavaža će biti ukoliko se npr. navečer želi gledati nešto, a da nije na razglas, audio output se mora ručno prebaciti na HDMI. Dodatno, se može na Samsung instalirati Plex, pa ako je nekom lakše, u tim slučajevima pusti video preko TVa direkt, preko Plexa.

Poanta svega je, nemojte da Vam mažu oči.

Vezano za samu temu, danas koristim MKVToolNix ako imam više verzija filma i želiš izmješati dijelove, tipa, video iz jednog, audio iz drugog (tipa složim da jedan film ima i TrueHD, i DTS, DD AC3), maknut titlove. Stvar fercera jako jednostavno i brzo.

Ako trebam neki audio konvertirati, koristim PopCorn AudioConverter, kojem u dodali dodatne funkcije zadržavanja TrueHD traka, pa je time samo konvertiranje i dodavanje trake pojednostavljeno. Doslovno kvačicom odlučite da li će novi MKV zadržati npr originalan DTS i nadodati DD (AC3) ili će samo imati DD (AC3).

Nadalje, konvertiranje u AC3 ne znači da se signal konvertira u STEREO!

Da malo pojasnim audio formate/codece (osnovno):
DTS - 5.1, max po kanalu 1.5 Mbps
DTS-HD - 7.1, max po kanalu 6 Mbps
DTS-HDMA - 7.1, max po kanalu 24.5 Mbps (lossless)
Dolby Digital - 5.1, max po kanalu 640 Kbps (poznat kao AC3)
Dolby Digital Plus - 7.1, max po kanalu 1.7 Mbps
Dolby TrueHD - 7.1, max po kanalu 18 Mbps (lossless)

Više o Dolbyu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital

Više o DTSu:
https://en.wikipedia.org/wiki/DTS_(sound_system)
__________________
MC

Zadnje izmijenjeno od: Sa_Stilom. 06.02.2020. u 11:50.
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na