Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Novosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.03.2011., 17:02   #1
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Western Digital kupuje Hitachi GST

Zanimljiv deal se desava, nisam to ocekivao!

Citiraj:
Yow. Western Digital -- the company responsible for shipping the planet's first 1TB 2.5-inch hard drive way back in 2009 -- just announced a monstrous deal to acquire one of its primary competitors, Hitachi Global Storage Technologies. Both outfits have actually shown quite a few interesting HDD designs in recent months, and it's pretty clear that WD would rather not go at it alone any longer. Granted, these types of deals aren't entirely unheard of -- in fact, Seagate swallowed up Maxtor back in 2005 for a cool $2 billion. Under the deal, which is a mix of $3.5 billion in cash and $750 million in WD common stock, the two will combine in a way that sees the Western Digital brand and headquarters surviving, while Steve Milligan, president and chief executive officer of Hitachi GST, will join WD at closing as president. Hard to say what this will mean for consumer pricing and competition, but we're pretty certain the powers that be will be looking it all over for fairness before they hop in the blender during Q3. Full release is after the break.
http://www.engadget.com/2011/03/07/w...chi-gst-enter/
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2011., 22:54   #2
CRO_VET
Premium
Moj komp
 
CRO_VET's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Šestanovac
Postovi: 396
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Zanimljiv deal se desava, nisam to ocekivao!


http://www.engadget.com/2011/03/07/w...chi-gst-enter/

Baš sam to htio objaviti! Iskreno,imam loš predosjećaj u vezi kupnje Hitachi-ja,možda je bolje da su ostali samostalni ili da je bilo obrnuto.Čini mi se da je iza Hitachi-ja (IBM-a) više tehno napretka nego kod WD-a,tak d aje možda trebalo biti obrnuto,jer bi mi to više smisla imalo.To je moje mišljenje....
__________________
http://forum.pcekspert.com/faq.php
CRO_VET je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.03.2011., 15:58   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Ne sviđa mi se to. Kad se sjetim kako Seagateova kupnja Maxtora nije pomogla nijednom ni drugom, već je usosila firmu (famozna 7200.11 serija), strah me za ovu akviziciju jer su Hitachi oduvijek bili glasni i vibrirali su dosta. U principu, na 3,5" tržištu će ostati 2 igrača - Samsung i WD (Seagate ne uzimam za ozbiljno), dok će na 2,5" imati i Fujitsu kao konkurenciju.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2011., 16:21   #4
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
U svijetu Harmana, GM-ova i ostalih reketarskih filantropa koji na kraju uvijek guse inovaciju, ne veseli me procitati da je konkurencija spala na jednog igraca manje. Jedino izgleda da ovi misliti puno dalje ispred sebe, nego sto se mi zamaramo u nasim komentarima koji nam je disk drazi.

Imam dojam, kad se SSD omasovi na razini dnevne nabave, pocet ce stanceraj kakvog ni Verka nece moci otplesati od potraznje. Sve mi se cini da imena nece vise biti toliko vazna u masovnoj ponudi, pa mozda njihov pristup ima svoje razloge za neku novu spremnost u nadolazecoj igri. Mozda su vidjeli suparnika (buducnost) koji je veci od rivalstva sadasnjih igraca.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2011., 18:03   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Stara smrdljiva kapitalistička kaže: Ako ga nemožeš pobjedit, kupi ga.
Također sam mišljenja da je ovo za nas potrošače loše, tko nas šta pita.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2011., 23:18   #6
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,472
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne sviđa mi se to. Kad se sjetim kako Seagateova kupnja Maxtora nije pomogla nijednom ni drugom, već je usosila firmu (famozna 7200.11 serija), strah me za ovu akviziciju jer su Hitachi oduvijek bili glasni i vibrirali su dosta. U principu, na 3,5" tržištu će ostati 2 igrača - Samsung i WD (Seagate ne uzimam za ozbiljno), dok će na 2,5" imati i Fujitsu kao konkurenciju.
WD sto se pouzdanosti tice je katastrofa, svako malo pucaju particije, a onda disk test kaze da je disk ok. Seagate u pravilu izbjegavam jer se nisu bas pokazali, dok Hitachi je jedan od najpouzdanijih na trzistu, a u zadnje vrijeme kupujem samo Samsung i to green seriju koja je skoro jednako brza ko 7200 RPM konkurencija.

U svakom slucaju za Hitachi losa vijest, a za WD dobra.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2011., 23:31   #7
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Mislim da je to dobar potez samo za Hitachi, uzevši u obzir inertnost svih prozvođača diskova da uđu na tržište SSDa, odnosno gubitak tržišnog kolača u prodaji HDD-a od strane SSDa.

Mehanički diskovi nisu nikad bili jeftiniji a prostor pogotovo, a kako stvari stoje cijene idu i ići će još i niže.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2011., 23:45   #8
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,472
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Mislim da je to dobar potez samo za Hitachi, uzevši u obzir inertnost svih prozvođača diskova da uđu na tržište SSDa, odnosno gubitak tržišnog kolača u prodaji HDD-a od strane SSDa.

Mehanički diskovi nisu nikad bili jeftiniji a prostor pogotovo, a kako stvari stoje cijene idu i ići će još i niže.
Daleko je SSD od prihvatljivog rijesenja za pohranu podataka, SSD od 64GB non enterprise RAID 0 znaci nije bio X25-E sam ubio u roku od tri tjedna samo s bazom podataka, X25-E su mi premali i preskupi tako da za mene i dalje je najbolje rijesenje SAS diskovi (4 kom) u RAID-u 10.

A WD poluproizvodi mi u linuxu bacaju errore tako da ih vadim van i sve mjenjam s Samsungom F4EG 2TB.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2011., 00:40   #9
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
WD sto se pouzdanosti tice je katastrofa, svako malo pucaju particije, a onda disk test kaze da je disk ok. Seagate u pravilu izbjegavam jer se nisu bas pokazali, dok Hitachi je jedan od najpouzdanijih na trzistu, a u zadnje vrijeme kupujem samo Samsung i to green seriju koja je skoro jednako brza ko 7200 RPM konkurencija.

U svakom slucaju za Hitachi losa vijest, a za WD dobra.
Ne treba opet otvarat neku besmislenu raspravu i pričat o stvarima generalno.
Kad su diskovi u pitanju stvar je uvijek subjektivna.
Osobno imam pet WD diskova (neki rade godinama) i nikad ni najmanjeg problema, a jedan su mi Samsunga 2,5" pojeli bad sektori.

Inače, kako se razvijao hdd postojalo je valjda preko 200 različitih proizvođača, malih kompanija, neke su pojele veće, a neke su jednostavno propale.
Ako se ne varam, prije 10-ak godina je taj isti Hitachi kupio IBM-ovu proizvodnju diskova, uvijek je to igra većeg i jačeg.
Da bi se opstalo na tržištu proizvodnje bilo koje PC komponente potrebni su milijuni dolara (koje očito neki nemaju) pošto se radi o konstantnom istraživanju i razvijanju.
Po meni, još je i puno proizvođača ako pogledamo neke druge komponente PC-a gdje sve vode recimo AMD i Intel i AMD i nVidia, tu nema mjesta za 3 igrača, a kamoli 5.

Hitachi je ogromna kompanija ali im proizvodnja HDD-ova nije primarna i jedina kao WD-u i Seagateu, a ta dva igrača ja jedino i vidim u budućnosti.
Toshiba bi mogla biti sljedeću na meti većih iako su i sami nedavno kupili Fujitsu diskove, no to ništa ne znači.
Do sada su WD i Seagate uvijek bili tu negdje po prodaji, po 30% svaki drži udjel, sad ako pribrojimo Hitachieve diskove onda je očito da je WD trenutno broj 1.
Samsung je tu slabiji igrač, ne znam jel imaju i 10% udjela ali je to prejaka kompanija koja već godinama dominira u proizvodnji LCD-a tako da se ne brinem za njih i njima prodaja neke svoje prozvodnje možda nije ni potrebna kao što je bila Hitachiu.

Kažem, mislim da je neizbježno da se sve na kraju svede na 2 igrača, a ne bi me ni čudilo da WD pokupuje sve živo i neživo.
Pa prošle godine se sam Seagate nudio u privatne ruke pa su dobili ponudu od WD-a preko 7 milijardi dolara, ali se na kraju odustalo od svega.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2011., 08:05   #10
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,472
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Ne treba opet otvarat neku besmislenu raspravu i pričat o stvarima generalno.
Kad su diskovi u pitanju stvar je uvijek subjektivna.
Osobno imam pet WD diskova (neki rade godinama) i nikad ni najmanjeg problema, a jedan su mi Samsunga 2,5" pojeli bad sektori.

Inače, kako se razvijao hdd postojalo je valjda preko 200 različitih proizvođača, malih kompanija, neke su pojele veće, a neke su jednostavno propale.
Ako se ne varam, prije 10-ak godina je taj isti Hitachi kupio IBM-ovu proizvodnju diskova, uvijek je to igra većeg i jačeg.
Da bi se opstalo na tržištu proizvodnje bilo koje PC komponente potrebni su milijuni dolara (koje očito neki nemaju) pošto se radi o konstantnom istraživanju i razvijanju.
Po meni, još je i puno proizvođača ako pogledamo neke druge komponente PC-a gdje sve vode recimo AMD i Intel i AMD i nVidia, tu nema mjesta za 3 igrača, a kamoli 5.

Hitachi je ogromna kompanija ali im proizvodnja HDD-ova nije primarna i jedina kao WD-u i Seagateu, a ta dva igrača ja jedino i vidim u budućnosti.
Toshiba bi mogla biti sljedeću na meti većih iako su i sami nedavno kupili Fujitsu diskove, no to ništa ne znači.
Do sada su WD i Seagate uvijek bili tu negdje po prodaji, po 30% svaki drži udjel, sad ako pribrojimo Hitachieve diskove onda je očito da je WD trenutno broj 1.
Samsung je tu slabiji igrač, ne znam jel imaju i 10% udjela ali je to prejaka kompanija koja već godinama dominira u proizvodnji LCD-a tako da se ne brinem za njih i njima prodaja neke svoje prozvodnje možda nije ni potrebna kao što je bila Hitachiu.

Kažem, mislim da je neizbježno da se sve na kraju svede na 2 igrača, a ne bi me ni čudilo da WD pokupuje sve živo i neživo.
Pa prošle godine se sam Seagate nudio u privatne ruke pa su dobili ponudu od WD-a preko 7 milijardi dolara, ali se na kraju odustalo od svega.
Ne bi ovo napisao da nemam dovoljno velik uzorak, znaci na preko 100 diskova najveci postotak puknutih particija ima upravo WD, dok disk i dalje radi dobro, znaci nije za garanciju, dok kod Seagate je to zanemariv broj. Raptori u serverskom okruzju su isto pucali to je bila katastrofa koliko sam s njima imao problema, o green seriji sam vec napisao. Jedini disk koji mi je bio dobar je bio WD 3.2GB kasnije svakom WD-u je pukla particija ili je poceo klikati.

S IBM-om sam isto imao problema, dok Hitachi ima jedne od najpouzdanijih diskova, jako malo ih se vraca, zato sam i rekao da mi je zao da ce Hitachi prodatati svoj odjel za diskove, sad jedino ostaje Samsung s kojim nisam do sada imao problema, ali Samsunga imam tek 20 komada.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.03.2011., 11:12   #11
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Ako se ne varam, prije 10-ak godina je taj isti Hitachi kupio IBM-ovu proizvodnju diskova, uvijek je to igra većeg i jačeg.
I tu je upitno tko je i veći i jači.

Veličina i snaga u takvim segmentima ne znače ništa, koliko troškovi i zarada i fokus tvrtke na taj segment. Konkretno, kod tih sustava je, recimo, IBM još u R&D igri.

Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Da bi se opstalo na tržištu proizvodnje bilo koje PC komponente potrebni su milijuni dolara (koje očito neki nemaju) pošto se radi o konstantnom istraživanju i razvijanju.
PC komponente su tu najmanje bitni i najmanje zarađuju, posebno kad se suporede s troškovima R&D-a.

Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Hitachi je ogromna kompanija ali im proizvodnja HDD-ova nije primarna i jedina kao WD-u i Seagateu, a ta dva igrača ja jedino i vidim u budućnosti.
Većina je ljudi pretpostavljala da bi prije bila obrnuta kupnja, WD nije veliki igrač, a u poslovnom segmentu su samo postojali praktički Hitachi i Seagate.

Inače, Hitachi je još uvijek jedan od većih igrača u enterprise segmentu, puno veći od WD-a i Seagatea zajedno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2011., 13:13   #12
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Baš šteta za Hitachi. Imam dva njihova diska, ovaj stariji je sistemski već nekih 7 godina i radi besprijekorno. Nekako sam mislio da će se prije Seagate prodati nekome zahvaljujući svim svojim problemima sa diskovima nego Hitachi za kojeg i nisam baš čuo nekakvih pritužbi.
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 07:06   #13
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
nije mi jasno samo zašto toliko ljudi vidi Seagate kao nekog malog igrača i kao pojam "loših" diskova? zbog jedne defektne serije ili šta? pa 7200.10 i 7200.12 su odlični diskovi. niti jedna tvrtka koja je proizvodila diskove nije imala sve serije besprijekorne. sjećam se da je i nekadašnji IBM, prije nego ih je kupio Hitachi, isto imao zajeba.

ovo da je WD kupio Hitachi me ne čudi. zadnjih par godina su postali agresivniji na tržištu. oduvijek je WD bio tu ali je bilo i dosta drugih igrača (Quantum - Maxtor, Seagate, IBM - Hitachi, Fujitsu, Samsung itd). sada kako se brojka smanjila na par njih normalno je da će početi preuzimanja.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 09:22   #14
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
A čuj, znaš kako se kaže, kad se jednom opečeš, pušeš i na hladno
Na prvom kompu sam promjenio 3 Seagate-a u 3 godine, onda kad sam promjenio kompletnu konfiguraciju sam i uzeo ovaj Hitachi, i prestao mijenjati diskove svakih godinu dana.
Najvjerojatnije je to bila puka slučajnost i loša kob, no podsvjesno čim mi netko spomene Seagate, osjetim laganu nervozu u stomaku.
Bilo kako bilo, počeli smo OT, no pošto imam osjećaj da je prethodni post bio namjenjen meni, osjetio sam se dužnim javiti i objasniti.

Činjenica ostaje: one down, not so many to go, što za krajnjeg potrošača nemože biti dobro. Sada su 2 najzvučnije firme WD i Seagate, i moglo bi lako biti da na kraju ostanu samo one u poslu, a nakon toga sumnjam da će cijene diskovlja biti tako konkurentske kao što su sada.
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 09:56   #15
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Ne bi ovo napisao da nemam dovoljno velik uzorak, znaci na preko 100 diskova najveci postotak puknutih particija ima upravo WD, dok disk i dalje radi dobro, znaci nije za garanciju, dok kod Seagate je to zanemariv broj. Raptori u serverskom okruzju su isto pucali to je bila katastrofa koliko sam s njima imao problema, o green seriji sam vec napisao. Jedini disk koji mi je bio dobar je bio WD 3.2GB kasnije svakom WD-u je pukla particija ili je poceo klikati.

S IBM-om sam isto imao problema, dok Hitachi ima jedne od najpouzdanijih diskova, jako malo ih se vraca, zato sam i rekao da mi je zao da ce Hitachi prodatati svoj odjel za diskove, sad jedino ostaje Samsung s kojim nisam do sada imao problema, ali Samsunga imam tek 20 komada.
Pucanja particija? Možeš pojasniti? Jer stvarno ne znam kaj tu im "puknut" ako je disk normalno ispravan. Pogotovo što se radi o SW domeni, ne HW.

Takodjer nisam čuo za neke probleme kod WD Black i Blue serije. WD Green zajedno sa hrpom low-end eksternih mrcina (praktički prepakirani green diskovi u jeftinom plastičnjaku) su koji znaju imati problema. Čisto ona, koliko para toliko muzike.

--

Kaj se tiče krajnjeg korisnika. Aposlutno niša ne gubimo ovom kupnjom. Možemo samo profitirati eventualno. Buduća borba je između SSD i HDD-ova i business modela / marketinga jednih i drugih. Tako da HDD proizvođači imaju (in)direktnu konkurenciju. Htjeli ili ne!

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
I tu je upitno tko je i veći i jači.

Veličina i snaga u takvim segmentima ne znače ništa, koliko troškovi i zarada i fokus tvrtke na taj segment. Konkretno, kod tih sustava je, recimo, IBM još u R&D igri..
Prvo pravilo velikih multiacionalnih kompanija. Ako nešto ne donosi zaradu ili dovoljno dobru zaradu imaš dvije opcije.

1. Rascjepkaj i ostavi ono što je vrijedno, ostalo prodaj
2. Prodaj

Drugo pravilo (zbog čega su tako veliki i planiraju ostati). Nikad ne bacaj novac u nešto iz nekog drugog izvora. Ako ti sama stvar nije islativa onda pogledaj prvo pravilo.

Naravno, postoje iznimke, ali što veća kompanija, to su manje fleksibilni po tim pitanjima, jer bi inače haos nastao!

Zadnje izmijenjeno od: Mad_Duke. 10.03.2011. u 10:05.
  Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 10:23   #16
Jerry Drake
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 357
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Pucanja particija? Možeš pojasniti? Jer stvarno ne znam kaj tu im "puknut" ako je disk normalno ispravan. Pogotovo što se radi o SW domeni, ne HW.
Pouzdanost diska dosta ovisi i o načinu korištenja i namjeni.
Meni u kućnom kompjuteru (relativno nezahtjevnom po diskove) ni jedan disk nije krepao godinama. Ubacujem razno razne proizvođače, različitih kapaciteta, imam 4 diska WD i Seagate, Hitachi i Samsung. Neke značajnije razlike nema.

U zahtjevnijim okruženjima vjerojatno se razlike primjećuju.

A da se vratim na vijest, kolko god da mi je svejedno čije ime piše na disku ako je pouzdan i radi ok, tolko opet nije dobro za krajnjeg potrošača kad se konkurencija međusobno kupuje.

A SSD-ovi su nažalost još uvijek miljama daleko cijenama i kapacitetom...
__________________
let my people go!
Jerry Drake je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 10:34   #17
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Jerry Drake Pregled postova
Pouzdanost diska dosta ovisi i o načinu korištenja i namjeni.
Meni u kućnom kompjuteru (relativno nezahtjevnom po diskove) ni jedan disk nije krepao godinama. Ubacujem razno razne proizvođače, različitih kapaciteta, imam 4 diska WD i Seagate, Hitachi i Samsung. Neke značajnije razlike nema.

U zahtjevnijim okruženjima vjerojatno se razlike primjećuju.
Zahtjevno ili kućno okruženje (imam iskustva sa oba). Nisi odgovorio na moje pitanje o "pucanju particija".
  Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 10:52   #18
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
bono ti nije odgovorio
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 11:03   #19
Jerry Drake
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 357
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Zahtjevno ili kućno okruženje (imam iskustva sa oba). Nisi odgovorio na moje pitanje o "pucanju particija".
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
bono ti nije odgovorio
Upravo tako, meni ne pucaju
možda je neka nekompatibilnost firmwarea/koječega s linuxom?

Ne znam, bumo pričekali da Bono veli.

Imam i ja isksutva sa zahtjevnijim okruženjima, ali i tu postoje razlike, meni particije nisu pucale.
__________________
let my people go!
Jerry Drake je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 12:35   #20
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,299
Citiraj:
Autor Jerry Drake Pregled postova
A SSD-ovi su nažalost još uvijek miljama daleko cijenama i kapacitetom...
Zaboravio si i pouzdanost. Koliko vidim nakon pola i koju godinu crknu. Zato imaju garanciju.

btw.
Zaboravili ste i Toshibu ( obicno rade 2,5" diskove na notebook )

Predosjecam ( ako smijem tako reci ) da sto je manje proizvodaca i cijena ce dignuti.

Necu favoritizirati proizvodaca, ipak prije sam imao Maxtora u ATA , pa presao s Seagateom 7200.7 SATA ( jos danas radi zivahno ), nakon toga sam istrazivao na par foruma i presao na WD ( odusevio sam se , pa kupio jos 6 diskova ).
Samsung isto odusevio s 2Tb ( jos radi ) ali usadio mi je strah u kostima radi reklamacije ostalih korisnika u Linksu.


U notebook klasi , Hitachi pokazao jako kvalitetnim i tihim u radu. WD takoder odlican ali mrvicu bucniji. Toshibe ( Fujitsu ) vole crknuti dok kazes keks. Seagate bucan, skup i krepaju iz cista mira nakon 4-5 godina.
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 13:16   #21
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,472
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Pucanja particija? Možeš pojasniti? Jer stvarno ne znam kaj tu im "puknut" ako je disk normalno ispravan. Pogotovo što se radi o SW domeni, ne HW.

Takodjer nisam čuo za neke probleme kod WD Black i Blue serije. WD Green zajedno sa hrpom low-end eksternih mrcina (praktički prepakirani green diskovi u jeftinom plastičnjaku) su koji znaju imati problema. Čisto ona, koliko para toliko muzike.
Na linuxu mi nije nikad crkla particija ili disk da nisam mogao povuci podatke tako da to nije relavantno, znaci omjer diskova u uredskim kompjuterima je 40% WD, 40% Seagate i u zadnje vrijeme ostalih 20% dijele Samsung i Hitachi. A kako u pucaju diskovi, dobijem poziv kompjuter se vise nece bootati, naravno ne trebam ni pogadati koje je marke disk, jednostavno particije na disku vise ne postoje. Dobro sva sreca imam backup tako da nije velik problem, idem testirati disk da ga zamijenim i imam sta vidjeti nakon kratkog i dugog testa diskovi rade normalno. Znaci to pucanje particija mi je specificno za WD, u zadnjih godinu dana 10 particija je tako puknulo na Windows xp 9 WD i 1 Seagate.

Imao sam ovaj jedan disk od WD-a sta je na xpu dva puta puknula tako particija u godini dana, pobrisao sam particije i slozio je na linuxu i sad vec dvije godine radi bez problema. Uglavnom koje god prirode bio problem previse je problema s time, dok mi Hitachi i Samsung jos niti jedan nije crknuo.

A oni WD network drivovi su isto takvo smece, na to mozes trpati samo filmove, za sve drugo ne valja nista, cekas 30 sekundi da ti se otvori web sucelje, tu sam isto otkantao WD i sad koristim Synology + 2tb samsung diskove.

Btw imam tri diska WD green 1.5 EARS koji su pravilno alignani:

Code:
sd 0:0:0:0: [sda] 2930277168 512-byte hardware sectors (1500302 MB)
sd 0:0:0:0: [sda] Write Protect is off
sd 0:0:0:0: [sda] Mode Sense: 00 3a 00 00
sd 0:0:0:0: [sda] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
sd 0:0:0:0: [sda] 2930277168 512-byte hardware sectors (1500302 MB)
sd 0:0:0:0: [sda] Write Protect is off
sd 0:0:0:0: [sda] Mode Sense: 00 3a 00 00
sd 0:0:0:0: [sda] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
ata1.00: exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x0
ata1.00: (BMDMA stat 0x24)
ata1.00: cmd 25/00:08:78:e8:4d/00:00:a7:00:00/e0 tag 0 cdb 0x0 data 4096 in
         res 51/40:00:78:e8:4d/40:00:a7:00:00/e0 Emask 0x9 (media error)
Provjeravao sam jucer navecer i nije bilo komentara i sad odjednom hrpa njih, znaci ovo s pucanjem se ne radi o zahtjevnom okruzju nego obican uredski rad.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”

Zadnje izmijenjeno od: Bono. 10.03.2011. u 13:21.
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 19:51   #22
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Sorry stari, ali ja još uvijek ne vidim niti jedan HW ili SW razlog zašto dolazi do toga, a mora ga biti.

Pogotovo što se tiče particija, jerbo particijske tablice su niš više nego nekaj kaj je zapisano u MBR-u. Pošto kažeš da disk nema grešaka, ni bad sectora... moj je zaključak da ima veze neš sa tvojim setupom ili ste pokupili neku štetoćinu kaj mrda tablice... Stvarno ne znam.
  Reply With Quote
Staro 11.03.2011., 02:35   #23
Ph03n1x
Premium
Moj komp
 
Ph03n1x's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin/Zagreb
Postovi: 1,846
požuriti ću uzeti još koji hitachi prije neg' se ovo ostvari .
__________________

Ph03n1x je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2011., 22:13   #24
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,472
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Sorry stari, ali ja još uvijek ne vidim niti jedan HW ili SW razlog zašto dolazi do toga, a mora ga biti.

Pogotovo što se tiče particija, jerbo particijske tablice su niš više nego nekaj kaj je zapisano u MBR-u. Pošto kažeš da disk nema grešaka, ni bad sectora... moj je zaključak da ima veze neš sa tvojim setupom ili ste pokupili neku štetoćinu kaj mrda tablice... Stvarno ne znam.
Vecinu WD-ova je zamjenio Hitachi i zacudo tamo ne pucaju particije. Sto se tice hw problema, kod Seagate kad cujes klikanje to nije neki preveliki alarm, dok kod WD-a intezitet klikanja se sve vise povecava dok ne pocne klikat svake sekunde i crkne.

Po pouzdanosti WD nije do koljena Hitachiju, kao sto je meni Maxtor bio dobar dok god je imao adekvatno hladenje.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2011., 14:51   #25
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Po pouzdanosti WD nije do koljena Hitachiju, kao sto je meni Maxtor bio dobar dok god je imao adekvatno hladenje.
Ma da, još da mi je znati kako je onda taj isti WD (i Seagate) uspio prodati 200 milijuna, a Hitachi 'samo' 100 milijuna diskova?
Mislim kad rade toliko kvalitetnije diskove što ljudi uopće kupuju WD i Seagate i zašto te dvije firme zajedno drže 60% tržišta, a Hitachi 16%?

Očito onda žešća nesposobnost firme da proda dobar proizvod, a tom logikom bi mogli i zaključiti da će ovom kupovinom sada WD imati i dobar menadžment i dobar disk.

Uglavnom, ovdje se priča o puno većim brojkama, može tu nekolicina ljudi na forumu imati loših iskustava sa npr. Seagateom i govorit da je to škart kad ta ista firma drži 30% tržišta, skoro više nego Samsung, Toshiba i Hitachi zajedno.

E to je meni nelogično, ispada da su WD i Seagate najlošiji, a najprodavaniji, što je po meni žešća nebuloza i samo pojedinačno mišljenje svakog, a generalno pričat o kvaliteti je glupost.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2011., 16:58   #26
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Citiraj:
Autor D-I-A-B-L-O Pregled postova
Bilo kako bilo, počeli smo OT, no pošto imam osjećaj da je prethodni post bio namjenjen meni, osjetio sam se dužnim javiti i objasniti.
niti ne, nego mi nisu bili shvatljivi komentari ekipe da je Seagate neki mali igrač koji radi šrot diskove. mislim, dogodila im se jedna loša serija ali pokaži mi firmu koju nije imala zajeb na barem jednoj seriji i ja ću ti pokazati zemlju bajki kod nas je trenutna slika o Seagateima stvorena na račun te jedne loše serije koja je pogodila mnoge pa se dosta ljudi drži toga ko pijan plota. za par godina se nitko toga više neće ni sjećati već se pričati o tome kako je zadnja serija fenomenalna i svi će preporučivati Seagate 7200.13 npr. (ili možda neće, izgleda da imaju problema baš s neparnim serijama jer je 7200.9 bio nešto mušićav, koliko se sjećam ) iako meni doma dva komada 7200.7 rade perfektno već godinama.


khm
je u svome zadnjem postu prilično dobro argumentirao stvari. ali ipak moram dodati da kvaliteta nije jedini i osnovni kriterij na kojem se temelji uspješnost prodaje bilo kojeg artikla, a najmanje elektronike. no kada su udjeli takvi kakvi jesu na tržištu diskova onda to nije slučajnost ili puka marketinška igra.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2011., 18:53   #27
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Vecinu WD-ova je zamjenio Hitachi i zacudo tamo ne pucaju particije. Sto se tice hw problema, kod Seagate kad cujes klikanje to nije neki preveliki alarm, dok kod WD-a intezitet klikanja se sve vise povecava dok ne pocne klikat svake sekunde i crkne.
Opet to neko misteriozno "pucanje" particija (kao da se radi o kondomima na disku).

Onda reci. Ne znam što se događa. Nemam pojma.
-

Iz mog aspekta. Pošto očito govoriš o postotku koji je velik već bi se čulo za taj problem. (koji mi još nije jasan). Jedini zaključak da je problem nešto interno kod tebe.


Citiraj:
Autor khm Pregled postova
-cut-
. Seagateom i govorit da je to škart kad ta ista firma drži 30% tržišta, skoro više nego Samsung, Toshiba i Hitachi zajedno.

E to je meni nelogično, ispada da su WD i Seagate najlošiji, a najprodavaniji, što je po meni žešća nebuloza i samo pojedinačno mišljenje svakog, a generalno pričat o kvaliteti je glupost.
To kaj ti govoriš nema apsolutno veze. Dam se kladit da WD-ova masa prodanih diskova dolazi upravo od onih jeftinih eksternih i green serije. Koje su stvarno zadnji škart (a opet se ne kvare toliko puno).

Zadnje izmijenjeno od: Mad_Duke. 12.03.2011. u 18:58.
  Reply With Quote
Staro 12.03.2011., 19:03   #28
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Da, pucanje particija je prilično glup pojam i ne znam šta ga uopće koristi, ali gore je rekao da se radi o 'nestajanju' particija, što je već logičnije ali također mislim da je to do korisnika, a ne do samog diska.

Ko zna šta neko trkelja po samom OS-u pa mu se izgube particije, neće ih jedan disk tek tako sakrivat sam od sebe, i još po njegovom, to je malo-malo problem na WD-u, a ja evo prvi puta čujem za taj problem.

Kao što rekoh, to je do korisnika.

Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
To kaj ti govoriš nema apsolutno veze. Dam se kladit da WD-ova masa prodanih diskova dolazi upravo od onih jeftinih eksternih i green serije. Koje su stvarno zadnji škart (a opet se ne kvare toliko puno).
Po čemu je green škart i koji su to jeftini WD diskovi i koji su uopće diskovi u externim? lol
Cijena između blue i green je 10-20 kn.
Mislim, ne znam šta govoriš.

Zadnje izmijenjeno od: khm. 12.03.2011. u 19:12.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2011., 01:51   #29
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,472
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Da, pucanje particija je prilično glup pojam i ne znam šta ga uopće koristi, ali gore je rekao da se radi o 'nestajanju' particija, što je već logičnije ali također mislim da je to do korisnika, a ne do samog diska.

Ko zna šta neko trkelja po samom OS-u pa mu se izgube particije, neće ih jedan disk tek tako sakrivat sam od sebe, i još po njegovom, to je malo-malo problem na WD-u, a ja evo prvi puta čujem za taj problem.

Kao što rekoh, to je do korisnika.
Ja mogu analizirati kvalitetu jer imam relativno velik uzorak, istina ne ko recimo links gdje su rekli da su imali samo par hitachi diskova na reklamaciji. Pucanje diskova nestajanje cisto je svejedno ako vise nema particije, a kod WD-a se to najcesce dogada.
Evo ti jos, Raptor seriju je masa data centara povukla iz ponude zbog prevelikog broja kvarova, diskovi crkavaju ko ludi bez obzira na idealne temperaturne uvjete.
A o WD eksternoj seriji sam vec pisao, to je krs da nema veceg, loadanje web interfaca u 30 sekundi je samo slag na kraju.
Jedina stvar gdje WD briljira je RMA support, stvarno su kokretni i mjenjaju diskove jako brzo, imao sam jedan WD 80GB sta su tri puta mjenjali bez problema, bilo je u pitanju klikanje svake dvije sekunde.

Evo imam sad i jedan NAS s 4 WD diska, svakih 6 mjeseci crkne jedan disk, pa eto tako ce ici i dalje dok god su pod garancijom.

Najvise sam problema imao dok nisam to sve izmjenjao s blue serijom, da ne bi bilo da samo meni crkavaju:
http://www.storagereview.com/php/sur...BGYn6&id=0&ph=
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”

Zadnje izmijenjeno od: Bono. 13.03.2011. u 02:25.
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2011., 14:40   #30
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Da, zanimljivo, još samo da znam kako vodiš statistiku, i ti i Links.
Pa normalno da će biti najviše crknutih WD-a kad je to i najzastupljeniji disk u HR, a i dalje po svijetu.
Daj odi na bilo koji web-shop i broji koliko u ponudi ima WD-a, a koliko Hitachia, Samsunga i Toshibe, jedva ih nalaziš.
To je isto kao kad neki tupe da se HP laptop najviše kvari, a nitko ne uzima u obzir da je 80% firmi na HP-u i sl., neće sigurno biti Sony Vaia pokvarenih kad ih ima 5 komada.

Da bi ti statistika bila kako-tako pouzdana uzmi na broj pokvarenih diskova također i broj prodanih, onda ćemo pričati.

Evo sad gledam u Protisu ponudu recimo (interni hdd), u ponudi je 64 WD-a, 45 Seagatea, 14 Hitachia i par Samsunga, i ajd sad idemo pričat koliko će biti kojih crknutih.

P.S. Nije mi baš jasno što i dalje kupuješ WD ako imaš takva iskustva sa njima?

Zadnje izmijenjeno od: khm. 13.03.2011. u 14:53.
khm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na