Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.02.2022., 20:07   #11311
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
A gle, što je veći promjer, duže ćeš ga morati usviravati. I to eksponencijalno duže. Pa ti vidi...
Ne treba pretjerivati ni sa debljinama kabela jer deblji kabeli značajno utječu na duboke tonove te pojačava osciliranje neprigušenog zvuka, nepotrebno ga degradira i sužava stage. Treba odvagnuti pa tako kod sustava gdje postoji potreba dodatno naglasiti visokotonsko područje treba ići sa nešto tanjim kabelima, dok deblje kabele treba koristiti u sustavima gdje je više basa.

Isto tako dodatna korekcija zvuka se može postići korištenjem visokokvalitetnog audiofilskog dravskog i savskog pijeska kojeg ja na svu sreću imam u izobilju.
Idealan je za punjenje zvucnickih komora te po potrebi, stalaka za zvucnike.


Audiofilski dravski pijesak posto je izrazito sitane granulacije preporucava se za koristenje u sustavima gdje postoji potreba dodatno naglasiti visokotonsko podrucje, dok se savski poreporucava za upotrebu u sustavima gdje je vise basa. Savski ga cini dinamicnijim i punijim, dok ujedno ne gubi na svojoj cvrstoci.



https://www.njuskalo.hr/audio-ostalo...-oglas-2280548
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2022., 21:42   #11312
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,941
Ova tema se pretvorila u zesce trolanje.

Al samo nastavite 🤣🤣🤣
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2022., 00:24   #11313
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Jel imao netko iskustva sa starim JVC audio video receiverima? Radi se o JVC RX-7032V. Upario bi ih s b&w 602 za sada, ali ne da mi uopce tlacit s njim ako ne valja. Moj marantz pm57 je otisao u bolje ruke, pa je ovaj JVC privremen, ali ako ne valja ne bih ni kačio. Čak bih ga trebao dobiti za kompenzaciju duga.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 13.02.2022. u 00:42.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2022., 13:43   #11314
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Mislio sam da imas neki RX10xx model s kraja 80-tih, ili sredine 90-tih. Ovo je samo datumski staro. Digitalni dio ce vjerojatno biti iznad prosjeka, jer je Victor imao vlastiti razvoj iz Digifine serije. Digifine kod JVC-a, je ono sto Sony zove ES, ili ostale najvise klase pojedinih proizvodjaca.

Upali pa vidi jel ti pase. Ne znam kakvo je iznutra stanje od 2000-tih. Jer JVC je iznutra prakticno sve vlastito imao, ali sredina 2000-ih su stedljiva vremena i prilicna izmjena procesa, za sto povoljnije i konkurentnije prezivljavanje.

Digifine modeli pojacala ili receivera od 1987 - 1994 su vrhunski. JVC je prvi u svijetu na receiveru/procesoru imao uceci daljinski upravljac s ekranom na dodir, jos krajem 80-tih.


...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 14:51   #11315
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Hvala na detaljnom opisu, malo mi je tlaka to isprobavat jer je poznanik/prodavač pain in the ass, pa bi vraćanje u slučaju nezadovoljstva radilo probleme, tj. pošto se dobro znamo morao bih se tlačit s pripovjedanjem zašto mi ne paše a čovjek voli pričati više od mene.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 20:12   #11316
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,951
Citiraj:
Autor Zee_15 Pregled postova
Pozdrav u planu mi jw kupit audio kabek. Znam da ste rekli da mi je dovoljan promjer kabla 2 5mm, iz trgovine ekran osijek su pr preporucili ovsj kabel https://www.ekran-osijek.com/proizvo...n-norstone-5m/

Te rekli Promjer je cca 1,5 kvadrata, no navažnija stavka je da je oklopljen protiv RFI I RMI zračenja tako da je kabel u odnosu na klasične kablove za nijansu “tiši” tj zvuk je čišći i detaljniji pošto ima manje “noisea”. Kabel smo isprobali na zvučnicima od malih do samostojećih i radi dosta dobro. Presjek nije nešto sa čime bi se trebali brinuti ako ga uzimate za Q 3030i, biti će to dobar kabel

Dal kupit ovaj kabek ili ic na veci promjer?
Sa oklopljenim kabelom si često možeš stvoriti više problema nego što imaš koristi. Oklop može povećati impedanciju kabela (zato je kabel tiši) i time smanjuje damping faktor pojačala pa pojačalo slabije kontrolira drivere od zvučnika. Uz to stvara parazitni kapacitet koji ne želiš na izlazu pojačala jer si bliže tome da ga pretvoriš u oscilator. Oklop treba uzemljiti. Ako imaš loše uzemljenje na koje nešto izbija onda si tek napravio medvjeđu uslugu sam sebi

Oklopljeni kabeli imaju smisla ako ti zvučnički kabel prolazi pored velikog 220V transformatora, neonske lampe ili sličnog jačeg EM smetala. To brine one koji ozvučuju dvorane, hotele, stadione.... Indukcija od EM izvora oko nas doma je puno preslaba da bi imala neki efekt na izlaz pojačala pogotovo ako pojačalo ima jako strujno pojačanje (niska izlazna impedancija).

Ako još uvijek imaš paranoje od EM indukcije onda stavi ferite oko zvučničkih kabela bliže pojačalu ili si isprepleti kabel kao paricu. Ja bi stavio ferite.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 22:40   #11317
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Jel imao netko iskustva sa starim JVC audio video receiverima? Radi se o JVC RX-7032V. Upario bi ih s b&w 602 za sada, ali ne da mi uopce tlacit s njim ako ne valja. Moj marantz pm57 je otisao u bolje ruke, pa je ovaj JVC privremen, ali ako ne valja ne bih ni kačio. Čak bih ga trebao dobiti za kompenzaciju duga.
to je model s početka milenija, doduše neka viša srednja klasa kakvu su tad radili i Harman, i Pioneer i Kewoood i ostali...niš posebno pa mislim da je tu stereo bio stavljen u drugi plan u odnosu na višekanalnu sekciju pojačala,

da je bar riječ o ovom modelu onda bi to bila druga priča za stereo

http://support.jvc.com/consumer/prod...lId=MODL026945

tak da reci poznaniku da ne želiš kupovati na slijepo bez 10-15 dana probe.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2022., 17:39   #11318
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
Zdravo,
nakon podužeg vremena, kratko pitanje vezano uz raspored bookshelf zvučnika (na stalcima) u novoj prostoriji, iako se bojim da optimalnog odgovora nema.

Ovo je prostorija (u zagradama su iskoristive duljine zida):


https://ibb.co/t2JtMKD

Trebam rasporediti relativno low-mid budget hifi sustav. Kao što vidite, u pitanju je polu open-space prostor, gdje desna strelica (dio gdje nedostaje zid) vodi u drugu prostoriju (kuhinja).
Idealno bi bilo staviti sustav na lijevi zid, ali ta je pozicija već zadana (veliki kauč, neke police itd.), pa mi jedina alternativa ostaju gornji zid (pored ulaznih vratiju u prostoriju), ili nasuprot kauča.

Moj loš prijedlog je ovaj koji vidite, s dva plava kvadrata kao zvučnici i pojačala u sredini. Znam da je temeljan problem različita udaljenost od zidova. Lijevi zvučnik bit će udaljen 30 cm od zida, a desni metar i pol, i to još pored prostora koji se otvara dalje.
Hoće li to jako narušiti zvučnu sliku? Ne patim na hifi opscenosti, ali mi je svakako stalo iskoristiti što više mogu od sustava koji imam.

Ima li drugog prijedloga u protivnom? Na južnoj strani su vrata od balkona i prozor, pa mi to umanjuje mogućnost igranja...
hvala
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2022., 18:04   #11319
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Stavi kauč po sredini sobe, a zvučnike na najduži dio zida koji možeš iskoristiti - idealno onaj na kojem ti je sad ucrtan kauč
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2022., 18:17   #11320
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Ma dobro je ovako kako si nacrtao, samo stavi kauch tako da kad sjednes gledas izmedju zvucnika. Stavi tv izmedju da imas u sto gledat. Da, nije audiofilski raspored al' jbga, nemaju svi prostoriju za slusanje. Ili okreni kako je jean predlozio al' onda moras sjediti kod prolaza, gdje ti je sad jedan "zvucnik". Sto je bezveze.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je online   Reply With Quote
Staro 17.02.2022., 18:30   #11321
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Stavi kauč po sredini sobe, a zvučnike na najduži dio zida koji možeš iskoristiti - idealno onaj na kojem ti je sad ucrtan kauč
To je jedna mogućnost, da, ali onda gubim "komunikaciju" s blagavaonom jer sam joj leđima okrenem. Vidim ako se to može malo fine-tjunati

Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Ma dobro je ovako kako si nacrtao, samo stavi kauch tako da kad sjednes gledas izmedju zvucnika. Stavi tv izmedju da imas u sto gledat. Da, nije audiofilski raspored al' jbga, nemaju svi prostoriju za slusanje. Ili okreni kako je jean predlozio al' onda moras sjediti kod prolaza, gdje ti je sad jedan "zvucnik". Sto je bezveze.
Kauč bi bio bliže sredini zvučnika, da, ako ostane ovakva ideja, bez obzira na asimetriju u udaljenosti spram zidova.
Nemam TV, tako da ga nemam gdje staviti. Ali projektor se koristi za filmove, on bi bio pozicioniran da projicira na zidu na kojem se nalaze zvučnici.
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2022., 21:41   #11322
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Ak staviš kauč u trokut sa zvučnicima, bit će podnošljivo iako ne i idealno. Dobro odabran komad sjedećeg namještaja po sredini prostorije lijepo estetski izgleda i dobar je feng-shui, a u hi fi svrhe je vrlo koristan jer anulira prve refleksije koje su redovna pojava kad je sjedeća pozicija skroz uza zid.

No velim, dok možeš sastavit trokut od zvučnika i sjedeće pozicije ima nekog smisla, pa čak i kad su ostali faktori neidealni.
Najvažnije je da se u sobi dobro osjećaš i da ti ništa ne smeta, inače je besmisleno.....
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2022., 14:03   #11323
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,951
Ako je krevet uz zid onda bi trebalo staviti neke akustičke panele iza glave. U protivnom kao što je lean luc rekao imat ćeš refleksije od zida koje nikada ne zvuče dobro
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2022., 13:58   #11324
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ako je krevet uz zid onda bi trebalo staviti neke akustičke panele iza glave. U protivnom kao što je lean luc rekao imat ćeš refleksije od zida koje nikada ne zvuče dobro
Pomaže i običan jastuk. Provjereno.
Trbonja je offline   Reply With Quote