Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.11.2007., 23:04   #1
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,028
garancija

Imam dosta pitanja u vezi laptopa, pa ako imate živaca, molim vas da mi odgovorite

Znate li možda da li se poništava garancija na laptop ako npr. na njemu dolazi vista, a ja napravim dual boot na drugoj particiji i stavim XP? Smiju li se skidati one naljepnice oko tipkovnice (centrino, windows isl....) unutar garantnog roka? Naravno, ne mislim skidati onu sa serijskim brojem viste.

Na mom HP-u su došli neki predinstalirani programi od HP-a (HP update, HP security isl.), te imam recovery particiju. Da li bi mogao npr. u potpunosti izbrisati Vistu, instalirati XP i samo i jedino njega koristiti, pa onda kasnije ukoliko je to potrebno, pomoću recovery opcije "pregaziti" XP (naravno, formatirati disk prije instalacije viste) i vratiti vistu u onom stanju u kakvom je bila kada je laptop kupljen? Hoće li XP raditi normalno bez tih pomoćnih programa? (ne znam da li HP koristi npr. poseban program za npr. praćenje stanja baterije, ili je to isti od windowsa...ne znam koliko su ti predinstalirani programi važni, ali HP security mi ne treba, kada za sigurnost koristim druge programe)

I za kraj- ako se ovo u prethodnom i predprethodnom koraku može/smije učiniti, da li onda mogu skinuti drivere za XP sa HP-ove stranice, instalirati ih za moj model laptopa i sve će onda u teoriji raditi?

Evo linka:

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport...&lang=en&cc=us

Mislim da je jasno iz posta kako ne želim vistu, ali nisam imao izbora
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2007., 23:12   #2
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova
Imam dosta pitanja u vezi laptopa, pa ako imate živaca, molim vas da mi odgovorite
Sve smijes.

Samo nemoj kukati poslije u servisu kako ti nesto ne radi (naravno, softverski) te da ocekujes da ti to oni sve besplatno sloze u jamstvu.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.11.2007., 23:41   #3
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,028
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Sve smijes.

Samo nemoj kukati poslije u servisu kako ti nesto ne radi (naravno, softverski) te da ocekujes da ti to oni sve besplatno sloze u jamstvu.


Do sada nisam imao laptop, pa me zanima što točno smijem, a što ne smijem raditi. Nije da prvi put vidim komp ili ne znam instalirati windowse, ali ne znam kako će se sve to ponašati na laptopu, kada će mi biti uvažena garancija (u smislu da ode memorija, oni je zamijene i vide XP umjesto viste, pa ubace neku genijalnu tipa "memorija vam je krepala jer niste koristili vistu, a ovaj laptop je predviđen upravo za taj OS-garancija vam ne vrijedi"). Inače, zar ne vrijedi garancija i ako dođe do softverskih problema s obzirom da je i vista na kompu- dakle OS je kupljen i legalan? Npr. desi se havarija OS-a i particija i čak ni recovery ne pomaže (čitaj- previše se igralo s partition magicom)?

Velim, ako netko ima živaca, puno će mi pomoći u ovome i obećajem da ću svoje znanje prenijeti i drugima
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2007., 16:35   #4
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova


Do sada nisam imao laptop, pa me zanima što točno smijem, a što ne smijem raditi. Nije da prvi put vidim komp ili ne znam instalirati windowse, ali ne znam kako će se sve to ponašati na laptopu, kada će mi biti uvažena garancija (u smislu da ode memorija, oni je zamijene i vide XP umjesto viste, pa ubace neku genijalnu tipa "memorija vam je krepala jer niste koristili vistu, a ovaj laptop je predviđen upravo za taj OS-garancija vam ne vrijedi"). Inače, zar ne vrijedi garancija i ako dođe do softverskih problema s obzirom da je i vista na kompu- dakle OS je kupljen i legalan? Npr. desi se havarija OS-a i particija i čak ni recovery ne pomaže (čitaj- previše se igralo s partition magicom)?

Velim, ako netko ima živaca, puno će mi pomoći u ovome i obećajem da ću svoje znanje prenijeti i drugima
Naravno da ti promjena OS-a ne utjece na jamstvo, kao ni eventualan kvar i posljedice.

Isto tako, postoji obaveza pomoci ako dodje do problema s OS-om, ali ako je u pitanju neki proizvodjacki bug, a ne greska korisnika.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2007., 22:09   #5
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,028
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Naravno da ti promjena OS-a ne utjece na jamstvo, kao ni eventualan kvar i posljedice.

Isto tako, postoji obaveza pomoci ako dodje do problema s OS-om, ali ako je u pitanju neki proizvodjacki bug, a ne greska korisnika.
Oooooooooodlično...hvala

Možeš li mi još odgovoriti da li se na recovery particiji tog HP-a nalazi windows vista s pratećim programima? Naime, recovery služi da b ise windowsi vratili u prvobitno stanje ukoliko se nešto desi na drugoj particiji, pa pretpostavljam da mogu npr. instalirati XP, pa sa godinu dvije preko njega opet snimiti vistu s recovery-a? Nisam dobio nikakve CD-e ili DVD-e s laptopom, pa mi je to važno, a ne da vista ode u nepovrat. NAravno, napravit ću si i image diska s acronisom, ali me svejedno zanima ovaj recovery.

Još jedno pitanje, ali ovo je stvarno zadnje
Ako npr. kupim novi HDD od iste firme (veći), da li će mi oni besplatno napraviti image mog starog harda iz laptopa i staviti ga na novi, je opet....nisam dobio nikakav DVD,a recovery particija je ipak važna za laptop. hvala i pozdrav
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2007., 16:31   #6
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova
Oooooooooodlično...hvala

Možeš li mi još odgovoriti da li se na recovery particiji tog HP-a nalazi windows vista s pratećim programima? Naime, recovery služi da b ise windowsi vratili u prvobitno stanje ukoliko se nešto desi na drugoj particiji, pa pretpostavljam da mogu npr. instalirati XP, pa sa godinu dvije preko njega opet snimiti vistu s recovery-a? Nisam dobio nikakve CD-e ili DVD-e s laptopom, pa mi je to važno, a ne da vista ode u nepovrat. NAravno, napravit ću si i image diska s acronisom, ali me svejedno zanima ovaj recovery.
Na recovary particiji se nalazi paket koji je potreban za povrat stanja (OS + aplikacije) prijenosnika u situaciju kad si ga prvi put otvorio.
Prije toga, neki proizvodjaci imaju aplikaciju koja radi komplet CD-ova ili DVD-ova koja radi istu stvar.

Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova
Još jedno pitanje, ali ovo je stvarno zadnje
Ako npr. kupim novi HDD od iste firme (veći), da li će mi oni besplatno napraviti image mog starog harda iz laptopa i staviti ga na novi, je opet....nisam dobio nikakav DVD,a recovery particija je ipak važna za laptop. hvala i pozdrav
Besplatno, sumnjam. Posebno zato jer je nekad ta particija u posebnim formatima i ne da se samo tako klonirati. Nekad tu ima dosta posla.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2007., 18:17   #7
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,028
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Na recovary particiji se nalazi paket koji je potreban za povrat stanja (OS + aplikacije) prijenosnika u situaciju kad si ga prvi put otvorio.
Prije toga, neki proizvodjaci imaju aplikaciju koja radi komplet CD-ova ili DVD-ova koja radi istu stvar.



Besplatno, sumnjam. Posebno zato jer je nekad ta particija u posebnim formatima i ne da se samo tako klonirati. Nekad tu ima dosta posla.
Hvala iggy, hvala ostali. Sve jasno
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na