Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.02.2021., 11:39   #91
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
2) Čemu 4G ruter kad imaš xDSL liniju ?

1) Definiraj kakav lag ?

Imaš DNSBench tool > https://www.grc.com/dns/benchmark.htm
dodaj mu ako već nema "naše" servere, vidi DNS by ISP,
nađeš koji ti najbrže odgovaraju i te uneseš u router / komp,
mada se nekad bira i po tome kakve odgovore daju.

Lag u klasičnom smislu može ovisiti o ISP - u (kakav im je međunarodni link, kako imaju podešen prioritet prometa, ...
a i o routeru (na Lan - u obično nije tako vidljiv ali je na WiFi - ju šta zbog toga kako WiFi inače radi, šta zbog "kvalitete" ISP igračaka.

Moguće je da se cijela situacija popravi / poboljša stavljanjem pristojnog custom routera.
To ćeš znati tek kada probaš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2021., 19:25   #92
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
2) ... da imam opciju i za 4G ako zatreba? Gledam da ubijem dvije muhe jednim udarcem.

1) E to mi je dosta komplicirana situacija. Ovo bi bio više manje nekakav standard. Cca 45/11 i ping bude oko 20. Sada je recimo bio 38 (što god to značilo) ali mi je konekcija danas stvarno OK.

https://i.imgur.com/ltffHoK.png

Lag se manifestira na način da stranice krene jako sporo otvarati, zaglavi i po 30 sekundi. Ponekad restart rutera riješi problem, ponekada ne. Ponekada su neki sajtovi spori do bola, dok drugi rade OK. Ponekada mi se čini da kada zagasim peer-to-peer aplikaciju lag nestane (ne pričam naravno samo o uploadu kojeg spomenuta aplikacija naravno djelomično zauzme.)

Komp mi već jedno dulje vrijeme nije na WiFi, ima sada 2-3 godine kako sam provukao kabel. Prije bih rekao da sam imao više problema, ali i uvjeti su dramatično drugačiji (drugi ISP, ruter, računalo, LAN/WiFI adapter).

GRC kaže ovo https://i.imgur.com/2tTMQux.png

Po tome ispada da bih se trebao možda vratiti na Cloud flare kojega je kolega domy bio preporučio neki dan u nekom threadu. Bio sam, čini mi se podesio, na nj, međutim moguće da sam zapravo cijelo vrijeme bio na OpenDNS, koji je, kako mi se čini, default po iskonu.

Na NextDNS mi je prebacio tek nakon što sam podesio u configu rutera pod LAN i DNS (prethodno je bio samo LAN). Problem je što sam to probao jedno 15x uz restartanje rutera tako da nisam garant siguran u kojem je momentu prešaltan na NextDNS.

https://i.imgur.com/AyQdqJX.png
https://i.imgur.com/ifTWRCN.png

Budem se još malo igrao s ovime. Hvala za sada. Pretpostavljam da SZK ne raspolaže s nikakvim dodatnim alatima prema onima kojima i ja imam pristupa na ruteru, u vidu reboota i factory reseta?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2021., 20:42   #93
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
E, malo da uklonim nedoumice. Sada sam u biti revertao sve promjene koje sam načinio za vikend.

Router po defaultu koristi 213.191.128.48, što je Iskon. To vidim na mobu koji je, jasno, spojen preko WiFi.

Ubuntu, izgleda, io defaultu ide an OpenDNS. Neka ga.

Code:
~$ resolvectl status
Global
       LLMNR setting: no
MulticastDNS setting: no
  DNSOverTLS setting: no
      DNSSEC setting: no
    DNSSEC supported: no
  Current DNS Server: 208.67.222.222
         DNS Servers: 208.67.222.222
Fallback DNS Servers: 208.67.220.220
GRC nije baš siguran: https://i.imgur.com/9lycadO.png
Vidi local network namaserver, ali nije mu baš jasno u što bi to resolvalo. Iskon DNS po ovome ispada da dobro kotira, vjerojatno zbog geografije, jel.

OpenDNS mi se zahvaljuje što koristim njihov DNS https://welcome.opendns.com/

Zanimljivo je da ova aplikacija na mobu uredno vrati Iskon DNS IP, dok se na kompu oteljava i ne daje ništa http://www.whatsmydnsserver.com/

Kako bilo, budem promatrao situaciju par dana.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2021., 20:50   #94
pssyche79
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Doma
Postovi: 1
Korisnik sam optime, net, tv i telefon. Zbog slabog wifi signala na innboxu nedavno sam kupio Archera X23. Trenutni setup funkcionira odlično - Archer u AP modu ethernet kablom spojen na innbox odrađuje samo wifi, konekciju i dhcp i dalje innbox.

Koje bi bile prednosti postavljanja innboxa u bridge?

Zadnje izmijenjeno od: pssyche79. 03.11.2021. u 21:05.
pssyche79 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 08:55   #95
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Citiraj:
Autor pssyche79 Pregled postova
Korisnik sam optime, net, tv i telefon. Zbog slabog wifi signala na innboxu nedavno sam kupio Archera X23. Trenutni setup funkcionira odlično - Archer u AP modu ethernet kablom spojen na innbox odrađuje samo wifi, konekciju i dhcp i dalje innbox.

Koje bi bile prednosti postavljanja innboxa u bridge?

Rasteretio bi Innboxa cijele Layer3 priče (firewall, nat, dhcp, ...) i prebacio te zadatke na TP-Linka, što bi moglo dati bolje performanse i stabilnost jer operaterovi routeri u pravilu i nisu baš neke zvijeri što se hardvera tiče. Ja imam tako složeno s Mikrotikom (Optima Innbox VDSL i Mikrotik) i ne znam kad sam zadnji put imao problema sa internetom.
A drugi bonus je što routeri poput Mikrotika, TPLinka, Asusa, ... imaju puno više opcija i mogućnosti prilagodbe od onoga što ti operater da.
Night je online   Reply With Quote
Staro 24.03.2023., 02:22   #96
Dacher
Banned
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 244
Malo dižem temu ...

Pokušavam napravit bridge mode na novijem Innboxu V80 kojeg sam dobio od Optime/Telemacha. Povezan je sa TP-Link TL-WR840N ruterom. U principu mislim da sam većinu uspio napravit ali jednostavno nemam izlaz ne net. TP-Link se spoji preko PPPoE ali nema neta. Isto sam pokušao sa laptopom napravit PPPoE konekciju ali u zadnjem koraku di testira vezu jednostavno konekcija pukne. Jel zna netko da li postoji još nešto di sam možda nešto predvidio da ne mogu dobit izlaz na net, jel treba još kaj podeit u ruteru. Tplink povlači dnsove ali komp ga ne dobiva. Čak i kad u DHCP postavkama tplinka upišem ručno dnsove da ih dodjeljuje on ih dodijeli kompu ali i dalje nema interneta. Evo loga i slike. btw. na slici je enejblan pppoe default profile ali inače ga isključim.

Dacher je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2023., 14:38   #97
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Moraš se vratiti na origigi router i iz njega izvući šta više podataka:
- koji je tip Internet konekcije (kažeš da je PPPoE)
- na kojem Vlan - u
- sa kojom MAC adresom se prijavljuje sustavu
- ...

U TP - Linku:
- možeš na Lan strani manualno definirati DNS - ove (8.8.8.8 / 1.1.1.1)
- pogasi TCP/IP v6
- možda nebi bilo loše da zatražiš da te maknu sa CGNAT - a


Edit: Rekao si da slažeš Bridge mode na Innboxu V80 + PPPoE na TL-WR840N,
onda trebaš:
- na Innboxu V80 prvo spremi konfig u file na komp ako šta zezneš
- otvori ovu listu konekcija i nađi ovu PPPoE Vdsl konekciju, desno na edit
- trebaš je preurediti da bude Bridge mode
- ako dobro odradiš onda će TL-WR840N spojen iza uspjet dignuti konekciju ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2023., 23:48   #98
Dacher
Banned
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 244
Sve sam to odradio. U listi WAN profila možeš vidjet da je već konfiguriran bridge na 3980/0, pod nazivom tplink sa sitim parametrima kao pppoe od innboxa. Ali očito nešto ne štima u autorizaciji. Kad namjerno stavim krivi pass i dalje se ruter spaja jednako kao i sa pravim passwordom. Username i pass sam isčitao iz innboxaV80. Osim ako nije taj ali ne vidim zašto ne bi bio ako se innbox sa time spaja.

Probao sam u tplinku manualno upisat dnsove, dodijeli ih kompovima ali nema neta.

Dacher je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2023., 11:02   #99
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Radiš krivo, preuređuješ krivu konekciju,
vrati sve kako je origigi bilo (backup konfiga),
trebaš preurediti petu konekciju po redu (pod Type joj stoji PPPoE), ta ostvaruje Internet konekciju.

Tu konekciju treba preurediti u Bridge mode.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2023., 11:28   #100
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
trebaš ju izbrisat, neda da ju modificiraš.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2023., 12:10   #101
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ako je briše onda potom neka kreira novu sa svim ispravnim parametrima
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2023., 19:12   #102
Dacher
Banned
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 244
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Radiš krivo, preuređuješ krivu konekciju,
vrati sve kako je origigi bilo (backup konfiga),
trebaš preurediti petu konekciju po redu (pod Type joj stoji PPPoE), ta ostvaruje Internet konekciju.

Tu konekciju treba preurediti u Bridge mode.
Ne možeš tu ništa preuredit. Jedino možeš uključit PPPoE passthrough. Ako hoćeš bridge moraš napravit novu bridge konekciju kako sam i napravio.

Dacher je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2023., 20:37   #103
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
OK, ako neda editirati tu konekciju valjda je se može prebaciti na Disabled kako bi bila neaktivna ?
Dok god je ta konekcija aktivna neće proći dodatna PPPoE sa istim user / pass na drugom routeru.

Ako to može onda kreirati dodatnu Bridge konekciju ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2023., 21:14   #104
Dacher
Banned
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 244
Ma može, velim sve sam to već odradio. Disejblo PPPoE aktivirao Bridge, TPLink se spoji. Ali nema neta, skužio sam da kad se spojim u bridge, ruteru dodijeli sasvim neku bezveze javnu adresu dok kad se modem spaja ima neku sasvim drugu.
Dacher je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2023., 21:22   #105
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
A da zatražiš preko SZK da oni preko remote to odrade tj. da postave Bridge mode za Internet ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2023., 21:29   #106
Dacher
Banned
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 244
Ne znam dal su sposobni za tako nešto. Danas sam zvao SZK da mi daju username i pass za bridge nemaju pojma. Vele pošaljite nam mail jedva da su mi rekli username i to su me spajali tam na tehničku podršku. Al probat ću ...
Dacher je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2023., 09:29   #107
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
optima ne postoji više, to je telemach. pitanje je šta se dešava unutar firme, kakav sustav im je sad, koliko su radnici upoznati kako i šta i gdje...

iskreno, sad kad razmislim 2 sekunde - ja to ne bi micao u bridge.

biti će tu još promjena radi usklađenja sa telemach mrežom, novi vlanovi, moguće novi pppoe serveri...

ostavi taj router kakav je. uzmi na njuškalu drugi v45 koji ima upaljen samo internet bridge. tj igraj se s njim. zapravo je jednostavno za podesit kad ideš od nule.

tplink 840n je sranje od routera i tko zna šta on podrazumijeva pod "spojeno". ono, igračka od 100kn. radit će bolje od innboxa ali nemoj očekivati čuda.

a ovo za "adrese" od innboxa - sasvim logično. kad on diže pppoe , dobiješ javnu ip na pppoe interfejsu i privatnu na management interfejsu. kad ubiješ pppoe, javne više nema, ali ostaje privatna na management-u. i to je onda ta koju vidiš.

tplink ako se i "spoji", nema pristup netu jer to nije dozvoljeno na njihovim routerima, ne možeš imati 2 sesije sa istim ppp podacima.

uglavnom ja sam sebi, davno, pobrisao sve konekcije sa v45 i dignuo samo bridge na vlan od interneta, i to je radilo godinama bez da kihne. na samom kraju ere dsl-a sam sve prebacio na fritzboxa, nakon čega je stigla optika.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 26.03.2023. u 12:08.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2023., 18:31   #108
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,385
I dalje je sve isto šta se tiče xDSLa na bivšoj Optimi.
Imam 2 korisnika kojima sam upgradeao xDSL modem router na Optimi jedan sa Asus DSL AC55U i TPLink VR2100v i sve usluge rade uredno uključujući i VoIP.


Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 29.03.2023. u 17:46.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na