Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Mediji
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.07.2007., 21:17   #1
knezigor
Premium
 
knezigor's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 412
Prženje CD/DVD-a najjednostavnije što može

E sad da li je ovo pod probleme ili nekaj drugo neznam..... ali predložite mi neki program za prženje koji nema nikakvih extra postavki - ako takav uopće postoji (može i iz DOS-a) nego samo da uzmem file-ove koje hoću, stavim u folder koji hoću spržiti i kažem BURN!!!!
Nero i ostali ušminkani programi me ne zanimaju!!!

I još jedno teotetsko pitanje....
Da mi netko stručno objasni u čemu je fora da se nekaj kaj ja "uzmem" iz jednog foldera i ako to hoću staviti na Floppy odnesem na Floppy i to se tamo "spremi" ili odnesam na drugi HDD i to se tamo "spremi" (dakle zapiše u magnetnom zapisu), ali kad to odnesem na DVDRW (ili CDRW - nije sad bitno) i kažem BURN, e onda tu treba sva sila filozofije i par Ajnštajna da bi se to zapržilo... jer - da li je to možda mp3 ili wav, ili data, a nedajBože da je iso. ili image ili kjatigajaznam.....

Ako nisam bio jasan... Zašto ne postoji program za prženje koji kaže..."ovo kaj je u folderu koji treba zapržiti su nule i jedinice (mislim na logičke 0,1), ja to "vidim" kao nule i jedinice i zapržiti ću to od prvog do zadnjeg podatka kao nule i jedinice, bez obzira koje su extenzije na tim fileovima, i u kojem su hebenom formatu ti podaci...
Dakle zapržiti ću to točno kako piše krenuvši od prvog logičkog bita (bio on 0 ili1) i neću prestati pržiti dok ne dođem do zadnjeg zadanog bita koji treba pržiti. Pri tome mislim i na one bitove koji sadrže extenziju file-a, dakle podatke u kojem je formatu taj zapis.

Pritom neću provjeravati kaj je korisnik mislio ili je "mislio" ili je "šur" ili nije baš sure....
Zakaj to prženje mora biti tako shebana stvar za razliku od prebacivanja svega toga na USB disk ili HDD ili prestari Floppy???

Ako je u folderu sve što određeni file koji hoću spržiti sadrži (dakle sami podaci i podaci o vrsti zapisa - dakle extenzija) zašto nema jednostavne opcije - desna tipka miša BURN, Yes - No..... (ili Copy to DVDRW....)????

Ajde molim nekog lumena da mi to objasni jer sam ja totalni bedak i to mi nikako neide u glavu...
__________________
ZnaM Da niŠta Ne ZnaM
knezigor je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2007., 12:16   #2
studenac
ludjak
 
studenac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 257
desni klik na fajlove koje oces przit, i sent to DVD-ROM drive.
za par klikova gotovo, mislim da je to najjednostavnije, iako traje dulje nego przenje u bilo kojem drugom programu...
korisno kad imas malo podataka za zaprzit, al ak imas 700mb ili nedaj boze 4gb
studenac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.07.2007., 13:49   #3
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
eh, al XP ne podrzava przenje na DVD, jelda? Vista valja podrzava, al to je jedna od prvih stvari koje odma disableam
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2007., 12:40   #4
knezigor
Premium
 
knezigor's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 412
Vidim da je ljeto u punom jeku.....
Nitko nikaj konkretno?????
A baš bih volio da mi netko odgovori na postavljena pitanja...
__________________
ZnaM Da niŠta Ne ZnaM
knezigor je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2007., 13:35   #5
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Imaš nekoliko mogućnosti, a sve se svode na tzv. paketno zapisivanje podataka
1) CD-RW možeš snimati na taj način ako ti prža podržava opciju Mount Rainier - ti samo kopiraš što hoćeš, a to se onda snima u pozadini. Ovo nažalost ne pali kod DVDRW-ova.
2) Instaliraš si neki program za paketno zapisivanje podataka (npr. Nero InCD, Roxio DirectCD itd.) koji medij formatira u UDF datotečnom sustavu, i nakon toga ga koristiš kao floppy.
3) Ako ti prža podržava DVD-RAM zapisivanje onda možeš koristiti DVD-RAM medije na koje (nakon inicijalnog formatiranja, iako mediji budu tvornički formatirani, ali neki korisnici formatiraju u drugačijem datotečnom sustavu - koriste se FAT32 i razne verzije UDF-a - ovo vrijedi za Windowse) zapisuješ kao na floppy.

E sad, mane:
1) Malo prža, i to uglavnom CD prža, podržava Mount Rainier. DVDRW nije podržan. Komp na kojem čitaš zahtijeva instalaciju programa koji ti omogućava čitanje ukoliko ne podržava MR.
2) Moraš instalirati software koji mora biti aktivan u memoriji računala, ponekad izaziva probleme s normalnim prženjem i slično.
3) Prža koja piše mora podržavati zapisivanje DVD-RAM medija, optički pogon koji čita mora podržavati čitanje DVD-RAM medija, mediji su nešto skuplji (iako jako kvalitetni), sporo snimanje (doduše vrlo sigurno), ne vrijedi za CD medije, za UDF format potrebna je instalacija drivera (za XP, za Vistu ne treba).
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2007., 15:24   #6
Thommy
Premium
Moj komp
 
Thommy's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 467
Citiraj:
Autor knezigor Pregled postova

I još jedno teotetsko pitanje....
Da mi netko stručno objasni u čemu je fora da se nekaj kaj ja "uzmem" iz jednog foldera i ako to hoću staviti na Floppy odnesem na Floppy i to se tamo "spremi" ili odnesam na drugi HDD i to se tamo "spremi" (dakle zapiše u magnetnom zapisu), ali kad to odnesem na DVDRW (ili CDRW - nije sad bitno) i kažem BURN, e onda tu treba sva sila filozofije i par Ajnštajna da bi se to zapržilo... jer - da li je to možda mp3 ili wav, ili data, a nedajBože da je iso. ili image ili kjatigajaznam.....
kak si i sam rekao na flopy ili hard se "zapise u magnetnom zapisu" a na cd ili dvd laser "urezuje" podatke e pa sad ... ja nisam strucnjak pa ti necu strucno objasnjavati ali hdd i cd imaju razlicite tehnologije zapisa podataka ... ne kuzim zasto si tolko ogorcen sa przenjem dvd-a i cd-a
Thommy je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2007., 23:43   #7
knezigor
Premium
 
knezigor's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 412
Citiraj:
Autor Thommy Pregled postova
kak si i sam rekao na flopy ili hard se "zapise u magnetnom zapisu" a na cd ili dvd laser "urezuje" podatke e pa sad ... ja nisam strucnjak pa ti necu strucno objasnjavati ali hdd i cd imaju razlicite tehnologije zapisa podataka ... ne kuzim zasto si tolko ogorcen sa przenjem dvd-a i cd-a
Ma daaa.....
Ali osim softwarea koji će paliti i gasiti laser u određenom trenutku, sve bi ostalo trebalo biti isto kao i "glava" za magnetno zapisivanje na floppy....
__________________
ZnaM Da niŠta Ne ZnaM
knezigor je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2007., 02:58   #8
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Citiraj:
Autor knezigor Pregled postova
E sad da li je ovo pod probleme ili nekaj drugo neznam..... ali predložite mi neki program za prženje koji nema nikakvih extra postavki - ako takav uopće postoji (može i iz DOS-a) nego samo da uzmem file-ove koje hoću, stavim u folder koji hoću spržiti i kažem BURN!!!! Nero i ostali ušminkani programi me ne zanimaju!!!

Sasvim prihvatljivo, pa cak i legitimno pitanje. Danas kad se sve oslanja na masine. Ne vidim zasto nebi bilo programa koji ne trazi nijednu intervenciju. Prije odgovora nize, mislim da je ovaj program (potpuno besplatan) toliko blizu tvom idealu... da ces ga odmah prihvatiti bez ikakvih poteskoca. Uvjeri se koliko je jednostavanog i cistog pristupa :






Doslovno utrpas svoje foldere i snimanje! Koliko vidim, cak ce intervenirati ako si stavio audio/data pa ce i dalje sam nastaviti. Dakle (ako zelis) mozes samo odabrati "izlaznu destinaciju" svog snimanja (Data/kopija/audio) i nemas nikakve brige. Jedina mana programa (nekome nece biti) je sto nemas jasnu verifikaciju progresa snimanja. Jednako ces na deklariranoj brzini zavrsiti kako i ostali burn programi... ali, nece po % precizno dati na znanje koliko ti je ostalo do kraja. Doduse, to mozes ionako iz navike trajanja, sto bi rekao Ćiro Blažević: Lako Anticipirati

Eh da, program je upravo toliko velik, da ga mozes upravo na disketi i drzati. Preciznije, zamalo u dva primjerka!


Citiraj:
Autor knezigor Pregled postova
I još jedno teoRetsko pitanje....u čemu je fora da se nekaj kaj ja "uzmem" iz jednog foldera i ako to hoću staviti na Floppy odnesem na Floppy i to se tamo "spremi" ili odnesam na drugi HDD i to se tamo "spremi" (dakle zapiše u magnetnom zapisu), ali kad to odnesem na DVDRW (ili CDRW - nije sad bitno) i kažem BURN, e onda tu treba sva sila filozofije i par Ajnštajna da bi se to zapržilo...
Sa gore spomenutim programom ovo vise nece biti problem. No razjasnjenja radi. Priroda transfera na HDD ili disketu (zaboravimo na tehnologiju i nacin prenosa) je upravo "destinacijom" drugacija od CD/DVD-a, pojednostavljeno receno. Svaki tvoj transfer na HDD ili disketu se tretira jednako, kao DATA, kao podaci.

Jadan opticki medij nemoze biti tako komotan kao HDD ili disketa, jer ga muci reuma od lasera. Posebno ga muci logicka birokracija koja od njega - koji je poptuno apolitican - trazi da se izjasni za koga ce glasati prije izbora.

Odnosno mora u programu stranke najaviti hoce li izaci kao Audio izvodjac, kao DVD-ROM ili pak kombinacija spomenutih stvari. Nesmije ni buđet prekoraciti, jer ako pređe 2GB izborih listica, mora se odmah pozivati na UDF amandman, kako bi stao na izbornu listu koalicije

A znaj da nisu sve laserske "glave" jednake. Medij zna otkazati kad mu naidje Arlovich ili Šeks laser glava, to je šok i za najbolji medij. Imaj obzira prema njemu. Vidis da mu nije lako

Snimaj neko vrijeme Express Burn-om, pa ce se nejasnoce pretvoriti u sigurnost i vrlo brzo ces snimati na Neri. Malkice angazmana ti treba, to je sve.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2007., 13:33   #9
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Spam mode ON

Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Ma zaflashat ću ga ja pa makar mi to bila zadnja stvar koju ću učiniti u životu...

Spam mode OFF

@ knezigor - Zaista mislim da snimanje CD/DVD medija nije baš komplicirana stvar, a ako je Nero prekompliciran, tu je Nero Express i slični programi koji sve svode na par klikova (i imaju nezgodnu naviku da po defaultu prže multisession disc, ali dobro... to se prvi put naredi, i onda poslije samo dodaš što hoćeš spržiti i klikaš na Next, Burn i slično).
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2007., 14:25   #10
Thommy
Premium
Moj komp
 
Thommy's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 467
Citiraj:
Autor knezigor Pregled postova
Ma daaa.....
Ali osim softwarea koji će paliti i gasiti laser u određenom trenutku, sve bi ostalo trebalo biti isto kao i "glava" za magnetno zapisivanje na floppy....
malo provrtis po googleu pa nadjes sve kaj te zanima evo procitaj si na ovim linkovima principe rada hdd-a i cd-a (naravno ako znas engleski)

http://computer.howstuffworks.com/hard-disk.htm

http://computer.howstuffworks.com/cd-burner.htm
Thommy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.07.2007., 15:12   #11
knezigor
Premium
 
knezigor's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 412
kako sam danas "uspio" spržiti CDeeee

Dakle evo kako je to bilo....
Instaliram ja ExpressBurn (na preporuku Visage) uzmem preprženi CD na kojem se nalazi jedna u zadnje vrijeme popularna igrice (neću ju sad imenovati samo ću reci "S**s" )
Kako je DC oštećen, niti jedan program za prženje nije ga htio spržiti po principu - make a copy - ni Nero, ni ExpressBurn, ni Burn4free - ovo sam isto instalirao za probu...
Oštećeni su bili audio fajlovi... Uzmem ja svoje mp3-ce prekonvertiram ih da smanjim veličinu, nazovem ih kao one u "toj" igric i ubacim među ostale fajlove, koje sam u međuvremenu sa "orginalnog" CD-a prebacio na USB stick, i tako kompletiranu igricu prebacim sad na desktop.
Sad pokrenem Burn4free, uzmen kompletnu igricu, i kažem burn ali on počne nekaj filozofirati....
Pokrenem ExpressBurn, isto to napravim u njemu i kažem BurnCD.... program krene s provjerom pržilice i medija te javi error - da nije moguće spržiti jer nekaj tamo (nesjećam se...) OK velim ja možda je loš medij.... stisnem gumb na pržilici, kad ono upali se LED... sad čekam ja da se otvori ladica, ali nikaj... nakon cca 1 minute uzmem žicu i gurnem u onu rupicu za "nasilno izbacibanje pod svaku cijenu" ladica se konačno otvori, a medij u njoj još u punom speedu.... Uzmem ja novi medij ubacim u pržu i ponovim radnju kao maloprije.
ExprexxBurn mi opet javi istu grešku... ja opet stisnem gumb od prže, upali se LED, pa ja čekam (sad duže nego prošli put) ali opet nikaj, LED gori, a ladica miruje.....
Ajmo opet metoda "žica u rupicu".... medij se opet vrti sveušesnajest....
Bacim ja pogled na medij i vidim da se nekaj spržilo, a isto tako i na onom prijašnjem...
Idem ja to otvorit, ali komp prikazuje da ni na jednom od ovih medija kao nema nikaj...
Uzmem ja treći CD ubacim u pržu, ponovim postupak, javi mi grešku, ja stisnem gumb, upali se LED, a ja daljinski u ruke i počnem šaltat po TV-u....
tj pustim da se CD (koji se očito ipak prži) sprži do kraja i bacim povremeno oko na komp.... kad gle čuda kroz 15-tak minuta izbaci prža sprženi CD....
Ubacim ga ja nazad i idem otvoriti... veli komp na CD-u nema nikaj...
Otvorim ja Nero i velim "copy disc" on uredno počne čitati, ali javi da postoji "sesion" no da ista nije finalizirana... kliknem ja da to odradi i Nero uredno zatvori disk....
Opet ja otvorim taj CD u My computer kao ono gle svi fileovi su tu....
Kliknem na setup.exe, ali jok neće se instalirati....
Odem ja na desktop (gdje mi se nalazi dorađena igrica sa mojima mp3-cama) i pokrenem instalaciju, igrica se instalira i normalno proradi od prve (osim kaj mi umjesto njene muzike svira Giboni ili Elvis, ovisi koju radnju-akciju aktiviram)

Zaključak:
Niti jedan od burnera nije odradio posao po principu "pržim to što vidim" - dakle sa desktopa na CD, već je svako furao neku svoju furku....
Sa Nerom sam već prije pokušao spržiti taj disk ali nikaj....
BTW napominjem da sam igricu sa CD-a prebacio na USB stick, tu obradio (zamjenio neispravne fileove) i kao takvu prebacio na Desk te onda pokrenuo instalaciju dok sam USB stick u međuvremenu izvadio iz kompa....

Dakle ajmo sad još jednom - znam da sam dosadan no kaj mogu, loš mi horoskop - da li postoji program koji će reči: vidim nule i jedinice i idem to spržiti onako kao vidim....
OK ako ne postoji takav software, daj mi objasnite zakaj je problem napraviti software koji će paliti i gasiti laser u ritmu nadolaženja svake pojedine nule ili jedinice (pa makar pržio brzinom 1x) ali da sprži točno kaj vidi i nikaj više i nikaj manje???? osim da na kraju finalizira disk po defaultu????

Mislim stvarno mi to nije jasno......
__________________
ZnaM Da niŠta Ne ZnaM
knezigor je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2007., 23:02   #12
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Pa uzmi si onda Neru Express i bog... Bilo koji medij ćeš snimiti u par klikova i neće te zamarati gotovo nebitnim stvarima kao Nero Burning ROM.
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2007., 09:34   #13
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Ako nije riječ o kakvom copy protection-u, moguće da ti je pržilica u komi.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je online   Reply With Quote
Staro 16.07.2007., 17:39   #14
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Gle mislim da je rješenje tvog problema sljedeće...

Uzmi Magic ISO i napravi si od tog nesretnog foldera na disku iso image kakav ti već treba, onda taj iso spali...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2007., 18:11   #15
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Kad smo kod xxxxxISO programa, preporučio bih PowerISO, nekako mi se najviše sviđa i njegov daa format je najrašireniji u odnosu na ostale (izuzev ISO).
domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na