Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.12.2019., 14:28   #2251
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Meni je otkad koristim 66% tipkovnicu (i slicne na laptopu) postalo preglupo imaju home/end/pgup/pgdown kao zasebne tipke; fn+strelice su naprosto preintuitivne za koristiti u tu svrhu.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2019., 20:15   #2252
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
Da ali je prvi problem šta 65% obično imaju npr insert/delete i onda eventualno page up i page down.

Page up i down su mi relativno nebitni a home i end su mi među najkorištenijim tipkama na tipkovnici. Tako da moram imat puni set navigacijskih tipki obavezno.

Druga stvar je šta mi je glupo mijenjat baznu naviku tako da mi je čudno sjest za standardnu tipkovnicu. I treća stvar je šta ne vidim poantu velikog šteđenja prostora s tipkovnicom. Numpad u širinu okej, da mi miš dođe bliže kako želim.

Ali dodatno smanjivanje mi nema smisla s obzirom da mi tipkovnica nije mobilan komad opreme.
Slažem se za ovo oko navigacijskih tipki. HOME, END, BACKSPACE su mi kod tipkanja najvažniji, skupa sa DELETE. Nisam vidio mogućnost da se kod Ducky može tako nešto programirati, ali brijem da se kod Massdrop ALT koja funkcionira preko njihovog QMK Keyboard Configuratora vrlo lako PgUp i PgDn zamijene sa onima koje ti trebaju.

Meni ne smeta prijelaz na veću ili manju tipkovnicu, već drugačiji layout. Na poslu sam dugo vremena imao ISO s velikim ENTER, da bi doma došao na ANSI.


Kad smo kod software-a, nešto što me živciralo kod Hyper-X od prvog dana je užasno velik software za RGB koji zauzima preko 1 GB, a nema niti pola funkcionalnosti kao recimo Corsair koji pojede nekih 300-400 MB. Kako Ducky sve ima rješeno preko svog integriranog Macro V2.0 software-a za koji ne trebaju driveri, jedini software koji se može instalirati je za kontrolu RGB osvjetljenja (iako se i to može ali je dugotrajnije) podesiti preko Macro V2.0.

Slike govore 1000 riječi:



__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.12.2019., 22:58   #2253
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
ANSI + US obavezno. Nikad mi nisu bili jasni ljudi kojima je enter na anis-u pre malen redovito koristim dodatnu tipku kraj njega...
Nema ti potrebe biti nejasno - apsolutno je stvar navike. Osobno koristim blank keycapse i dva različita windows layouta (HR,DE) kojima je puno specijalnih znakova na drugim mjestima u međusobnoj usporedbi, početni problemi s adaptacijom na DE layout su kroz par tjedana bili eliminirani.

ANSI ima veliki lijevi shift koji uzima mjesto toj "dodatnoj" tipki na ISO layoutu, dapače, špičaste zagrade su vrlo vjerojatno korisnije većini korisnika, usudio bih se reći i branši programerima, nego backslash i pipe.

Naravno, ovisno je o krajnjem korisniku, s čim se prije susreo, navici...

Za one koji ne mogu tipkati napamet i pri tome se bune na raspored, kak dijakritici nisu osvjetljeni ili uopće osvjetljenje, samo ću britko: prva stanica - naučiti tipkati napamet - izbor tipkovnica je u tom slučaju nepresušan

Ak se smatrate PCekspretom, lijenost nije izlika.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 08:48   #2254
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
@T}{OR koji je svic ?isto ti keycapse neke uvali nisu mi ti nesto defaultni
Ducky je hvaljen i odavna su u igri pa zanima sta imas reci za nju /recenziju cekam

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 09:48   #2255
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Za one koji ne mogu tipkati napamet i pri tome se bune na raspored, kak dijakritici nisu osvjetljeni ili uopće osvjetljenje, samo ću britko: prva stanica - naučiti tipkati napamet - izbor tipkovnica je u tom slučaju nepresušan

Ak se smatrate PCekspretom, lijenost nije izlika.
Ja tipkam bez gledanja sa svih 10 prstiju i obavezno želim simetričnu tipkovnicu sa 2 duga SHIFT-a. Tako da mi ISO uopće ne odgovara.

S druge strane, ANSI je malo u prednosti jer se sve custom kapice rade primarno za ANSI i teže ih je naći u drugim layout-ima.

Po nekim pričama na netu ima više korisnika koji su prešli sa ISO na ANSI i ne okrenuli se natrag nego obrnuti.

U konačnici si u pravu da sve ovisi o navici i što korisniku više odgovara - i to je jedino bitno.


Citiraj:
Autor BsClocked Pregled postova
@T}{OR koji je svic ?isto ti keycapse neke uvali nisu mi ti nesto defaultni
Ducky je hvaljen i odavna su u igri pa zanima sta imas reci za nju /recenziju cekam

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
MX Brown jer namam drugi izbor za taktilni. Ducky dolazi samo sa MX switchevima. Nadam se da ću uspjeti sklepati nešto u skorije vrijeme što se tiče recenzije. Čini mi se da radi konstrukcije su ovdje MX Brown nešto tiši i glađi nego kod HyperX ...birana kontrola kvalitete ili moj placebo.

Svaka Ducky dođe sa setom 11 random tipki u jednoj od 4 boje, nažalost dobio sam ljubičastu pa ih nisam htio staviti. Kažem nažalost jer su odnedavno i ti prozirni. Imam jedan Tai-Hao set pa sam stavio neke s njega (za sada samo ENTER i ESC). Za RGB da je najbolje imati jednobojne kapice.

Za sada samo riječi hvale za tipkovnicu.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2020., 13:04   #2256
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Redragon K561 VS Logitech G512 SE

U evo par dana koristenja vidi se ogromna razlika. A i trebala bi se vidjeti buduci je i duplo razlika u cjeni. Tipke na G512 su tise, kucanje je brze i bolje. Naprimjer, pisanjeteksta je puno bolje na G512.

Red Dragon vidim da je na akciji za 37$, sto je to 300 kuna ili cak manje se definitivno isplati nego bilo koja membrane tipkovnica. Imam doma iLogitech membrane, zapakirao sam je.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2020., 18:02   #2257
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
SA profil keycapsi sa Allija

https://www.aliexpress.com/item/3298...2f3f4c4d4EqDvL

Ne ocekivajuci puno za malo $,ugodno iznenaden kvalitetno napravljeni
https://i.imgur.com/FHxCaZX.jpg
x/z ispravljeni

tamniji irl nego na na slikama
https://imgur.com/a/B24lbBm
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 00:33   #2258
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Fora izgledaju. Kako si zadovoljan sa osvjetljenjem? Jesi slučajno isprobao kapice sa brojevima (red iznad slova)?

Prije nego mi je stigao drugi Ducky (RGB), naručio sam si Tai-Hao PBT set:
https://shop.tai-hao.com/products/pb...fdc08222004c02

Skupa sa ovim gumenim za WASD + brojeve:
https://shop.tai-hao.com/products/ru...fdc0c5fc00146b

- i tu nisam zadovoljan sa osvjetljenjem kroz crne tipke sa brojevima (F tipke i brojevi iznad slova, numpad je ok), dok je na plavim tipkama sve uredno osvjetljeno (dapače odlično)... na žalost se ne vidi na fotografijama osim da je nešto slabije od ostatka:



(irl izgleda dosta slabo)


Ducky osim nekih neujednačenosti (što je tipično za PBT) nema tih problema.

PSA: Nikako naručivati s ovih linkova (Tai-Hao stranice) gore, odralo me na carini jer jazavci šalju kurirom.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 12:24   #2259
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Pozdrav.

Da li je netko od vas imao iskustva s naručivanjem MASSDROP CTRL mehaničke tipkovnice u hrvatsku?

Naime izgleda da je to jedini TKL koji je programabilan i ima zamjenjive prekidače. Ali mi se čini da massdrop stranica ili ne nudi shiping u hrvatsku ili ga nudi samo iz SAD-a
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 14:48   #2260
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Imaš i ograničenu seriju proizvoda za EU, dolje desno na slici ti se nalazi EU logo. Malo je viša cijena, ali kada se sve skupa zbroji (shipping iz US + carina) izađe te manje jer je shipping unutar EU. Jedan od njih je i CTRL tipkovnica:

https://drop.com/buy/massdrop-ctrl-m...al-keyboard-eu

Ja sam isto razmišljao o njoj jer je ovaj hotswap switcheva odlična stvar. Ali sam na kraju odustao od nje jer ima očajne stabilizatore i to bi zahtjevalo dosta uloženog truda da ju dovedem na željenu razinu tako da sam u konačnici odustao. Plus ne sviđa mi se ova LED traka okolo.

Vidi ovaj video: https://youtu.be/EtwmMdyFWTQ?t=360
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.01.2020., 14:48   #2261
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Fora izgledaju. Kako si zadovoljan sa osvjetljenjem? Jesi slučajno isprobao kapice sa brojevima (red iznad slova)?

Prije nego mi je stigao drugi Ducky (RGB), naručio sam si Tai-Hao PBT set:
https://shop.tai-hao.com/products/pb...fdc08222004c02

Skupa sa ovim gumenim za WASD + brojeve:
https://shop.tai-hao.com/products/ru...fdc0c5fc00146b

- i tu nisam zadovoljan sa osvjetljenjem kroz crne tipke sa brojevima (F tipke i brojevi iznad slova, numpad je ok), dok je na plavim tipkama sve uredno osvjetljeno (dapače odlično)... na žalost se ne vidi na fotografijama osim da je nešto slabije od ostatka:



(irl izgleda dosta slabo)


Ducky osim nekih neujednačenosti (što je tipično za PBT) nema tih problema.

PSA: Nikako naručivati s ovih linkova (Tai-Hao stranice) gore, odralo me na carini jer jazavci šalju kurirom.
Zadovoljan nema onaj backbleed sta zna biti na tanjima kapsima
https://i.imgur.com/r7o1i9d.jpg
brightness na max
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 16:05   #2262
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Imaš i ograničenu seriju proizvoda za EU, dolje desno na slici ti se nalazi EU logo. Malo je viša cijena, ali kada se sve skupa zbroji (shipping iz US + carina) izađe te manje jer je shipping unutar EU. Jedan od njih je i CTRL tipkovnica:

https://drop.com/buy/massdrop-ctrl-m...al-keyboard-eu

Ja sam isto razmišljao o njoj jer je ovaj hotswap switcheva odlična stvar. Ali sam na kraju odustao od nje jer ima očajne stabilizatore i to bi zahtjevalo dosta uloženog truda da ju dovedem na željenu razinu tako da sam u konačnici odustao. Plus ne sviđa mi se ova LED traka okolo.

Vidi ovaj video: https://youtu.be/EtwmMdyFWTQ?t=360
Znam. Vidio sam već i to me brine malo. Imam ducky shine 2 već 7 godina. Feel pri tipkanju mi je prioritet. Hot swap switchevi i programabilnost su sekundarna stvar.

Varmillo TKL modeli su mi također privlačni ali me iritira što nemaju USB-c konektor.

Razer je napravio huntsman TE koji izgleda divno ali sam probao te njihove optičke switcheve i filing klika nije agresivan kao na cherry blue. To mi se ne sviđa.

Tako da mi se malo teško odlučiti.

Namjena je pisanje teksta i programiranje. Igre ne igram skoro uopće.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 16:22   #2263
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ako nisi siguran u switcheve, moja preporuka je GMMK TKL. Barebone je 60$, shipping je 15$ iz USA, nise me carinili a dvije sam već naručio. Promjeniš stabilizatore u genuine Cherry, lubeaš ih i imaš stvarno solidnu bazu za testiranje switcheva. Znaju imat često popuste, recimo za black friday ili kad čiste skladište pa se da naći i za jeftinije.

Trenutno koristim jednu za posao, na njoj Gateron Silent Brownsi, izmjenjeni stabilizatori i uzet Varmilo gray and black PBT set capsa. I dalje mi je Varmilo VA88 s brownsima draži (teža i čvršća tipkovnica) ali nažalost oni samo voze genuine Cherry switcheve, tako da si za tihe osuđen samo na Silent Red koji imaju skraćen hod. Po meni, brownsi su ipak preglasni za open space...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 16:40   #2264
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Ako nisi siguran u switcheve, moja preporuka je GMMK TKL. Barebone je 60$, shipping je 15$ iz USA, nise me carinili a dvije sam već naručio. Promjeniš stabilizatore u genuine Cherry, lubeaš ih i imaš stvarno solidnu bazu za testiranje switcheva. Znaju imat često popuste, recimo za black friday ili kad čiste skladište pa se da naći i za jeftinije.

Trenutno koristim jednu za posao, na njoj Gateron Silent Brownsi, izmjenjeni stabilizatori i uzet Varmilo gray and black PBT set capsa. I dalje mi je Varmilo VA88 s brownsima draži (teža i čvršća tipkovnica) ali nažalost oni samo voze genuine Cherry switcheve, tako da si za tihe osuđen samo na Silent Red koji imaju skraćen hod. Po meni, brownsi su ipak preglasni za open space...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
VA88M je kao i 87m jako hvaljena i meni privlačna tipkovnica. Ali ne može ju se nabaviti s usb-c konektorom, right?

Ovaj GKM mi izgleda kao okej izbor samo me isto nervira manjak usb-c konektora (radi praktičnosti). I ledice na PCB-u. Imao sam već iskustava s ledicama koje su otkazale nakon par godina. Kada su ledice u cherry switchu samo zalemiš novog.

Već sam odlučio da mi tihi switchevi ne dolaze u obzir jer mi glavnina užitka kod mehaničke tipkovnice dolazi iz klika. Ako mi je do tišine, imam na thinkpadu vrhunski scissor switch koji ima jako lijep feel i vrlo je tih.

Tako da samo cherry blue ili drugi kliketavi prekidači dolaze u obzir.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 22:37   #2265
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Ako nisi siguran u switcheve, moja preporuka je GMMK TKL. Barebone je 60$, shipping je 15$ iz USA, nise me carinili a dvije sam već naručio. Promjeniš stabilizatore u genuine Cherry, lubeaš ih i imaš stvarno solidnu bazu za testiranje switcheva. Znaju imat često popuste, recimo za black friday ili kad čiste skladište pa se da naći i za jeftinije.

Trenutno koristim jednu za posao, na njoj Gateron Silent Brownsi, izmjenjeni stabilizatori i uzet Varmilo gray and black PBT set capsa. I dalje mi je Varmilo VA88 s brownsima draži (teža i čvršća tipkovnica) ali nažalost oni samo voze genuine Cherry switcheve, tako da si za tihe osuđen samo na Silent Red koji imaju skraćen hod. Po meni, brownsi su ipak preglasni za open space...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
Thnx za info, razmišljao sam i o toj TKL tipkovnici ali me odbio manjak USB-C i još nekoliko stvari kao i kod CTRL.

Druga Ducky mi je na jobu i isto u open space, zasad nema prigovora. Zvuk switcheva ovisi više od same vrste switcha već i o tome kakva je konstrukcija same tipkovnice (floating switch ili ne, metalna ili plastična baza itd.).

MX Brown usporedba:

#1 plastična baza (sa metalnom pločom ispod) sa sakrivenim switchevima i debelim PBT kapicama (SPACE je tanki ABS, kao alternativu sam dobio neprozirni PBT koji je ružan), te tvornički podmazanim stabilizatorima



#2 metalna baza & "floating switch" dizajn sa tankim ABS kapicama i nepodmazanim (netaknutim stock) stabilizatorima



(isprike na potato zvuku, snimano mobitelom jer nemam pristup boljem mikrofonu/kameri)

Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
Znam. Vidio sam već i to me brine malo. Imam ducky shine 2 već 7 godina. Feel pri tipkanju mi je prioritet. Hot swap switchevi i programabilnost su sekundarna stvar.

...

Namjena je pisanje teksta i programiranje. Igre ne igram skoro uopće.

...

VA88M je kao i 87m jako hvaljena i meni privlačna tipkovnica. Ali ne može ju se nabaviti s usb-c konektorom, right?

Ovaj GKM mi izgleda kao okej izbor samo me isto nervira manjak usb-c konektora (radi praktičnosti). I ledice na PCB-u. Imao sam već iskustava s ledicama koje su otkazale nakon par godina. Kada su ledice u cherry switchu samo zalemiš novog.

Već sam odlučio da mi tihi switchevi ne dolaze u obzir jer mi glavnina užitka kod mehaničke tipkovnice dolazi iz klika. Ako mi je do tišine, imam na thinkpadu vrhunski scissor switch koji ima jako lijep feel i vrlo je tih.

Tako da samo cherry blue ili drugi kliketavi prekidači dolaze u obzir.

Ništa od taktilnih? Čitam da su ZealioPC switchevi među najcjenjenijima. Od njih se piše da nude jedan od najboljih osjećaja za tipkanje preporučuju Purple Zealios V2 Switches (Tactile). Osobno bih išao na njihovu tišu varijantu Blue Zilents V2 Switches (Silent Tactile), DROP CTRL BAREBONES MECHANICAL KEYBOARD i neki dobar set kapica. Npr. nove Razer PBT su navodno odlične (dolaze i sa stabilizatorima).

Slažem se da je manjak USB-C mana, to je i meni bio minus odnosno zašto sam se odlučio za Ducky - niti Leopold niti Varmilo imaju Mini-USB a navodno prednjače po najkvalitetnijim stock stabilizatorima kao i nove Ducky tipkovnice.

Zašto mijenjaš Ducky Shine 2? Kakva je razlika naspram novih Ducky sa Macro 2.0 softwareom?
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends

Zadnje izmijenjeno od: T}{OR. 05.01.2020. u 23:01.
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 23:09   #2266
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Kako misliš ništa od taktilnih? Napisao sam da me i zanimaju samo switchevi s što agresivnijim taktilim feedbackom. Cherry blue mi je provjeren, ali kada bi imao prilike probati druge taktilne switcheve možda bi se predomislio. Na slijepo mi nije simpatično kupovat.

Znam da feel ovisi i o drugim stvarima. Zato bi volio da mi keycap udara u metalni plate kao na ducky-u. A neznam da li to varmillo VM88 i 87 imaju ili je cijelo kučište plastika.


Ne mijenjam shine 2 nego bi nju vratio kući a za posao bi uzeo jednu TKL (TKL mi omogućuje da mi je miš u ergonomskoj poziciji a da tipkovnica ostane na centru).

Sa numpadom mi uvijek srednji dio tipkovnice bježi lijevo, ili mi je miš predaleko desno.

Koristim logitech MX ergo trackball. To je stacionaran miš. On na pravoj poziciji i tipkovica na centru mi je idealni setup.

Također bi želio floating key design. Lako je čistit i sviđa mi se kako izgleda.

Da budem iskren kolega mi je kupio kingston HyperX stariju TKL verziju. Cherry blue, floating switch, mehaničko kučište... tipkovnica je fantastična.

Ali ako bi nešto kao varmillo dalo još bolji feel... izdvojio bi više novca.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 23:25   #2267
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Taktilni i clicky nisu ista stvar. Imaju istu svrhu, ali na drukčiji način daju feedback vezano uz osjećaj kada si aktivirao tipku.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 23:30   #2268
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Thnx za info, razmišljao sam i o toj TKL tipkovnici ali me odbio manjak USB-C i još nekoliko stvari kao i kod CTRL.

Druga Ducky mi je na jobu i isto u open space, zasad nema prigovora. Zvuk switcheva ovisi više od same vrste switcha već i o tome kakva je konstrukcija same tipkovnice (floating switch ili ne, metalna ili plastična baza itd.).

MX Brown usporedba:

#1 plastična baza (sa metalnom pločom ispod) sa sakrivenim switchevima i debelim PBT kapicama (SPACE je tanki ABS, kao alternativu sam dobio neprozirni PBT koji je ružan), te tvornički podmazanim stabilizatorima
Ovo govorim za Varmilo s MX Brown. Ona isto ima plastičnu bazu isto kao i Ducky, tvornički lubricirani stabilizatori i PBT kapice. Čuje se baš switch, bez pinga i ičega, ali jednostavno stemovi udaraju u plastično kućište i proizvode zvuk. Mislio sam isto da je OK jedno 3-4 mjeseca, a onda sam jednom dao kolegi da nešto testira na mom kompu, i čuo koliko je glasna 😄

Bojim se da ako vam je bitan USB-C onda jedino custom build igra (tipa s KBDfansa nešto)...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 23:38   #2269
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Ovo govorim za Varmilo s MX Brown. Ona isto ima plastičnu bazu isto kao i Ducky, tvornički lubricirani stabilizatori i PBT kapice. Čuje se baš switch, bez pinga i ičega, ali jednostavno stemovi udaraju u plastično kućište i proizvode zvuk. Mislio sam isto da je OK jedno 3-4 mjeseca, a onda sam jednom dao kolegi da nešto testira na mom kompu, i čuo koliko je glasna ��

Bojim se da ako vam je bitan USB-C onda jedino custom build igra (tipa s KBDfansa nešto)...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
Damn, možda bolje da to ne isprobavam. Iako, oko mene u uredu svi stalno nešto tipkaju pa se lako utopi malo glasniji zvuk mehaničke... Mislim da u konačnici ovisi i o tome kako tipkaš (bottom out ili ne).

Ducky uredno vozi USB-C na svojim tipkovnicama već neko vrijeme.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2020., 23:50   #2270
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Taktilni i clicky nisu ista stvar. Imaju istu svrhu, ali na drukčiji način daju feedback vezano uz osjećaj kada si aktivirao tipku.

A taktilni su onda mx brown? To me ne zanima. Nije mi ni približno dobar feel pisanja kao na mx blue.

Dakle varmillo je plastična baza u koju keycap udara?
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 13:47   #2271
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Taktilni su kao linearni samo sa "grbom" da osjetiš kada je tipka aktivirana. Zato se smatraju najboljim kompromisom za igranje i posao, dok su linearni isključivo za igre, a clicky ovisno o izvedbi za tipkanje gdje drugima to ne smeta.

Nakon što sam izmjenio nekoliko tipkovnica sa MX Brown, ponovno sam isprobao MX Blue i mogu reći da koliko god je osjećaj topkanja dobar - taktilni su meni osobno najbolji. Mana MX Blue je što nema istu točku aktivacije/deaktivacije tipke, odnosno točka deaktivacije je nešto "plića" u odnosu na aktivaciju. Zvuči bezveze (i meni je kada sam o tome čitao na netu) no kada se čovjek navikne na taktilne stvarno je bezveze i čudno da nemaš istu točku gdje se switch aktivira/deaktivira. Na stanu glasnoća vezana uz kliktanje...

Zato i ekipa preporuča ZealioPC switcheve jer su za razliku od Brown koji kada pređeš na njih sa Blue imaju osjećaj kao da nema nikakve "grbe" odnosno taktilnosti 10 koplja ispred standardnih MX Brown switcheva.

Najveća razlika je što imaju dosta jaku "grbu" odnosno taktilnost, i nema praznog hoda prije aktivacije kao kod MX switcheva - taktilnost počinje od samog vrha. Jedan video:

__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 16:36   #2272
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Taktilni su kao linearni samo sa "grbom" da osjetiš kada je tipka aktivirana. Zato se smatraju najboljim kompromisom za igranje i posao, dok su linearni isključivo za igre, a clicky ovisno o izvedbi za tipkanje gdje drugima to ne smeta.

Nakon što sam izmjenio nekoliko tipkovnica sa MX Brown, ponovno sam isprobao MX Blue i mogu reći da koliko god je osjećaj topkanja dobar - taktilni su meni osobno najbolji. Mana MX Blue je što nema istu točku aktivacije/deaktivacije tipke, odnosno točka deaktivacije je nešto "plića" u odnosu na aktivaciju. Zvuči bezveze (i meni je kada sam o tome čitao na netu) no kada se čovjek navikne na taktilne stvarno je bezveze i čudno da nemaš istu točku gdje se switch aktivira/deaktivira. Na stanu glasnoća vezana uz kliktanje...

Zato i ekipa preporuča ZealioPC switcheve jer su za razliku od Brown koji kada pređeš na njih sa Blue imaju osjećaj kao da nema nikakve "grbe" odnosno taktilnosti 10 koplja ispred standardnih MX Brown switcheva.

Najveća razlika je što imaju dosta jaku "grbu" odnosno taktilnost, i nema praznog hoda prije aktivacije kao kod MX switcheva - taktilnost počinje od samog vrha. Jedan video:

Sve razumijem samo je problem šta mi ovo ne znači puno ako ne mogu sam isprobat.

A sve mi se čini da se neću nikad odlučit s obzirom na svoje prohtjeve... aluminijsko kučište, usb-c itd itd

Trebalo bi složit custom i zapalit 3000kn na tipkovnicu a to mi je ipak malo previše
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 17:03   #2273
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
I ja si sve mislim kako će moja slijedeća biti full custom. Jer u svim ovim kombinacijama nisam našao sve što želim. Ducky One 2 TKL ima sve što sam htio osim vrste switcheva, a sa MX Brown sam se naviknuo tako da je to bio najmanji kompromis.

Od CTRL & ZealioV2 me primarno odbilo dodatni posao i vrijeme potrebno za uložiti kako bi ta tipkovnica bila ono što treba biti. A vremena na bacanje nemam uz klinca doma trenutno.

Što te trenutno odbija od CTRL? Pa naruči si ju sa u barebone izvedbi + vreću MX Blue koji ti odgovaraju, te poštene stabilizatore i kapice. A kasnije onda mijenjaj po potrebi switch, kapice itd. ...
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 17:23   #2274
bor1s
Premium Ultra
 
bor1s's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Vratlo
Postovi: 289
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
Sve razumijem samo je problem šta mi ovo ne znači puno ako ne mogu sam isprobat.

A sve mi se čini da se neću nikad odlučit s obzirom na svoje prohtjeve... aluminijsko kučište, usb-c itd itd

Trebalo bi složit custom i zapalit 3000kn na tipkovnicu a to mi je ipak malo previše
Mene je popustilo skoro skroz zanimanje nakon što sam sam sastavio 2 tipkovnice i isprobao nekoliko još gotovih. Nedavno sam se čuo sa IKBC suportom i rekli su da početkom godine stiže MF108 sa Usb C. Napravljena je ko tenk i kad to uzmem ne mislim se više uopće zamarati time prelazimo na drugi hobby
bor1s je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 17:40   #2275
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Od ctrl me odbija šta su ledice u PCB-u umjesto u prekidačima i šta se moram zajebavat 2 puta više za upitan benefit. Nemam vremena niti mi se bavi time. Samo uživam koristit jako dobre tipkovnice dok radim

Boris: IKBC sam već gledao i imaju pristojan izbor. Koliko se siječam imaju i full metalni model u TKL verziji. Mogao bi sačekati to sa usb-c konektorom i riješit problem.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 17:47   #2276
bor1s
Premium Ultra
 
bor1s's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Vratlo
Postovi: 289
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
Od ctrl me odbija šta su ledice u PCB-u umjesto u prekidačima i šta se moram zajebavat 2 puta više za upitan benefit. Nemam vremena niti mi se bavi time. Samo uživam koristit jako dobre tipkovnice dok radim

Boris: IKBC sam već gledao i imaju pristojan izbor. Koliko se siječam imaju i full metalni model u TKL verziji. Mogao bi sačekati to sa usb-c konektorom i riješit problem.
Da MF serija ima full alu kućište od preko 2kg .
Imaju TKL verziju ali meni treba i numpad dio samo čekam još taj usb C i onda
bor1s je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 22:09   #2277
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
A niste probali sami zamijeniti kabel i staviti type C? Konektor je unatrag kompatibilan i sa USB 2.0 pa ne bi trebalo biti problema.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 23:22   #2278
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
A niste probali sami zamijeniti kabel i staviti type C? Konektor je unatrag kompatibilan i sa USB 2.0 pa ne bi trebalo biti problema.
Razmišljao sam i koliki bi problem moglo bit promijenit konektor...

Vjerojatno malo lemljenja i to je to?

Da li bi se kod IKBC-a moglo lemilicom mijenjat ledice koje su ugrađene na PCB?

Mehaničke su kupnja za jako dugo godina pa želim da je mogu servisirat. Zato me iritira ugradnja ledica na PCB. Ducky i varmillo ih drže na prekidačima.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 23:35   #2279
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Lakše je zamijeniti cijeli kabel nego petljati s konektorima.

LED-ice su dosta sitne pa trebaš tanki vrh i pincetu za takav zahvat, ali svakako je značajno jeftinije nego mijenjati cijelu tipku.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 23:39   #2280
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Lakše je zamijeniti cijeli kabel nego petljati s konektorima.

LED-ice su dosta sitne pa trebaš tanki vrh i pincetu za takav zahvat, ali svakako je značajno jeftinije nego mijenjati cijelu tipku.
Da ali je mijenjati switch s ledicom značajno jednostavnije...

Meni je npr na shine 2 crknula jedna ledica nakon 5 godina a kolegi na shine 1 cijeli prekidač nakon 6 godina.

Samo šta to nije problem promijenit. Ledice na pcb-u mi se čine malo tricky.

Misliš da ima nabavit cijeli interni kabel sa usb-c vrhom?
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na