Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.06.2013., 20:05   #3181
reboot
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zgb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
evo imam ovaj kit koji je stvarno dosta širok 14-42 (28-84 eq prema FF aparatu)
ali ne mogu podesiti infinit focus
ili ima neki trik?
mozes staviti na rucni fokus, povecaj prikaz na ekranu i fokusiraj na najudaljenije svjetlo koje uspijes pronaci.

Ako ti je fokusirana ulicna lampa udaljena 100m od tebe, bit ce i zvijezde na nebu. (@14mm, f/3.5)


Btw. Kak ti se cini Helios? Koji primjerak imas, jel ocuvan?
Ja sam davno uspio nabaviti jedan, al je staklo relativno izgrebano ciscenjem. Evo primjera iz zooloskog prije par tjedana:


Ak se zanemari losa obrada fotke, za objektiv koji kosta 50kn, zgreban je i fotkano wide open, nije lose.
Al da mu se moze naci mana, moze

Zadnje izmijenjeno od: reboot. 04.06.2013. u 21:42.
reboot je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2013., 22:16   #3182
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Ti Heliosi su funky

Evo dvi od danas, otiša đir biciklom na brdo iznad grada, XZ1 super dođe za ponit sa sobom
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2013., 23:54   #3183
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Mar, ajd slikaj koju nocnu iz kakve birtije.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 00:09   #3184
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Ima li netko ideju za neki program koji bi bio dobar jednostavan u Linux Ubuntu?
Jole911 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 00:34   #3185
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor reboot Pregled postova
mozes staviti na rucni fokus, povecaj prikaz na ekranu i fokusiraj na najudaljenije svjetlo koje uspijes pronaci.

Ako ti je fokusirana ulicna lampa udaljena 100m od tebe, bit ce i zvijezde na nebu. (@14mm, f/3.5)


Btw. Kak ti se cini Helios? Koji primjerak imas, jel ocuvan?
Ja sam davno uspio nabaviti jedan, al je staklo relativno izgrebano ciscenjem. Evo primjera iz zooloskog prije par tjedana:


Ak se zanemari losa obrada fotke, za objektiv koji kosta 50kn, zgreban je i fotkano wide open, nije lose.
Al da mu se moze naci mana, moze
44-2 58mm

primjerak je ok stvarno, nisam primijetio neke nedostatke po njemu, jedino što mi malo klapa na adapteru, kao da ima lufta na navoju.
plus što sam dobio još i dodatno prstenje za super makro, ali s tim nema teorije da fokusiraš, već fokus "pronalaziš" pomicanjem fotića naprijed nazad, a fokus je na valjda 5-6cm od objektiva, ali je zato tad ko mikroskop.

i ja ne mogu dobit tako oštru sliku, kako to uspiješ, uvijek mi je nekako soft sve.

nego, koliko ovaj adapter, odnosno, kako utječe na objektiv, jer odmakne doslovno 2cm objektiv od senzora, ako ne i više?
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 01:49   #3186
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Koliko primjecujem ovdje nije bit fotoaparata vec PhotoShopa ma da netko uslika s mobitela bolje ispadne nego sa fotoaparata

Jer pazite ja da sad imam Nikona neku D seriju a neznam uslikat i plus neznam obradit sliku, bila bi losija od ovih sto sam ih slao, zato mi je na Soniyu H10 bila bolja slika jer je jednostavniji i po defaultu ima bolje postavke nikad nisam posebno podesavao aparat niti obradjivao slike u nekom programu..

Zadnje izmijenjeno od: Jole911. 05.06.2013. u 02:29.
Jole911 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 11:47   #3187
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor Jole911 Pregled postova
Koliko primjecujem ovdje nije bit fotoaparata vec PhotoShopa ma da netko uslika s mobitela bolje ispadne nego sa fotoaparata

Jer pazite ja da sad imam Nikona neku D seriju a neznam uslikat i plus neznam obradit sliku, bila bi losija od ovih sto sam ih slao, zato mi je na Soniyu H10 bila bolja slika jer je jednostavniji i po defaultu ima bolje postavke nikad nisam posebno podesavao aparat niti obradjivao slike u nekom programu..
Mhm, da. Sve je u Photoshopu Nauči ga koristiti onda ako misliš da je u tome problem, što čekaš.

Radije se primi uputa za korištenje fotoaparata.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 12:55   #3188
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Ti Heliosi su funky

Evo dvi od danas, otiša đir biciklom na brdo iznad grada, XZ1 super dođe za ponit sa sobom
xz1 je odličan travel aparatić.










a na penu sam isprobao i heliosa 58/2 , i rokkora 50/1.4 i pogodi kojeg koristim bokeh je fantastičan, skroz mekan jedino nemam baš primjera za okačit je su sve portreti s njim a to ne kanim stavljat.
čak i wide open na f1.4 daje solidne rezultate.





@gabre - objektiv mora bit udaljen, flange focal distance mora bit kao na film aparatima za koje je objektiv dizajniran. nego, jesu i tebi skale sa doljnje strane aparata? jer sa adapterom kojeg imam svi m42 objektivi mi gledaju u pod.

Citiraj:
Autor iv@n
Radije se primi uputa za korištenje fotoaparata.
radije nek kupi pošten aparat a ne igračke. sx40hs nije toliko skup. ili sx500is
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 13:13   #3189
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Meni su gore skale, ali nekako mi F broj obrnuto pise, kad je skroz zatvorena blenda on mi onda na f2.0...Aj ako ti se da kratke upute kako radit i koje postavke u foticu podesit za ovaj helios, to je taj koji isto imas, 58mm, f2, oznaka 44-2
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 13:27   #3190
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
podesi si samo stabilizaciju ispravno, na 58mm (ili na 50 ako nema 58, iako mislim da ima).

ostalo ostaje sve normalno kao i da slikaš s olympusovim objektivima.

ispod f4 je dosta mutan, pa ga zatvori. nećeš se baš usrećit za noćno slikanje s njim (i kako to misliš da ti je blenda kontra? kad ga otvoriš bi trebalo bit f2, a ne obrnuto).

ostalo podesi kako ti paše. ja sam ugasio NR za jpeg, iako u zadnje vrijeme snimam samo raw. pogasi mu auto gradation, shadow compensation, i metering kako ti više paše.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2013., 00:49   #3191
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Ovo je ful optički +digitalni zoom,zasto su mi slike plave dok kad slikam neki objekat koji nije u prirodi nebudu takve,,?Ja sam lovac na udaljene objekte ,, ovo je oko 20 km optičke vidljivosti vidljivost je dobra,,,

Hvala!



Ovaj objekat je puno blize ali je isto digitalni zoom uslikano,...



Ovaj objekat je isto blize ali opet puno plav,,


I jedan brzinski macro


Zadnje izmijenjeno od: Jole911. 06.06.2013. u 01:11.
Jole911 je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2013., 02:17   #3192
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor sasuke_the_king Pregled postova
podesi si samo stabilizaciju ispravno, na 58mm (ili na 50 ako nema 58, iako mislim da ima).

ostalo ostaje sve normalno kao i da slikaš s olympusovim objektivima.

ispod f4 je dosta mutan, pa ga zatvori. nećeš se baš usrećit za noćno slikanje s njim (i kako to misliš da ti je blenda kontra? kad ga otvoriš bi trebalo bit f2, a ne obrnuto).

ostalo podesi kako ti paše. ja sam ugasio NR za jpeg, iako u zadnje vrijeme snimam samo raw. pogasi mu auto gradation, shadow compensation, i metering kako ti više paše.
Ne razumijem ovo sa podesavanjem stabilizacije? Gdje tocno nisam vidio nesto tako
Oznake su mi obrnuto, otvorim ga skroz, znaci f2.0 ali kad pogledas na objektivu stoji crvena crta na f16 ili koliko je vec maks
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2013., 13:24   #3193
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
uđeš u control panel, ideš na IS, ok, pa sa info podesiš fokalnu daljinu. nema 58, ima 50,55,65.


a za objektiv jedan
bitno da radi. iako kad budeš imao malo više love kupi si nešto brže i bolje, ja sam jako zadovoljan sa rokkorom, a ne koristim ga toliko često da bi imao potrebe zamijeniti ga sa zuikovim 45/1.8.
panaleica 25/1.4 me privlači, ali nemam sad para ni za 14/2.5 kamoli za nešto skuplje
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 12:39   #3194
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
bilo me volja par slika okinut ovako bezveze, random biljčice pored ulaza.
f1.4 i f2.8, skužit ćeš koji je koji.







sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 23:12   #3195
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510