Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.12.2006., 20:03   #1
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
Kako PRAVILNO puniti bateriju?

cesto u svakom ducanu kazu drugacije da prvi put napunis bateriju, a ako mob ima malo slabiju bateriju , mislim da je to dosta bitno. dal neko zna kak je najispravnije i kak bateriju na mobu iskoristiti do maximuma?

1. prvi put punit bateriju 15 sati, dalje punit normalno
2. prvi put punit bateriju 15 sati, sljedeca 3 puta praznit ju do kraja pa onda punit opet do kraja
3. ispraznit tvornicko punjenje pa onda .....


da konacno rijesimo tu zagonetku, posto se nadje dosta ljudi koji si upropaste bateriju upravo zbog ovoga

Zadnje izmijenjeno od: santos. 27.12.2006. u 20:19.
santos je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2006., 20:09   #2
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
ovako najbolje bi bilo prvi put ju skroz ispraznit, tek onda punit dosta dugo, da se baterija formira
nakon toga ju ne punit dok se ne isprazni, zatim punit normalno
ovu metodu primjenjujem na svim svojim mobitelima i nikad problema s baterijom nisam imao
i napomenuo bih, nemojte bateriju cesto dopunjavat, pustite da se skroz isprazni
jed2i je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.12.2006., 20:11   #3
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
tako se upropaste samo NiMH (prastare, npr. Nokia 3310) baterije koje imaju tzv. memory efekt.

kod li-ion baterija nema straha-moj simens c55 drzi 5 dana nakon skoro 4g, cesto sam ga punil na oko 25%, cesto sam ga otkapcal i prije kraja...

i zasto punit 15h?! pa kod vecine mobova se baterija napuni za 2-3h...

edit: opet se razilazimo u misljenjima...joooj...
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2006., 20:21   #4
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
a kazu da je treba punit ovisno o mobu 8-15 sati, da baterija dostigne svoj maksimum, a onda poslje je manje bitno dal ju ti punis u pola, ili ne, jer je onda vec, kako jedi kaze, formirana.

ja sam promijenio dosta mobitela, i uglavnom sve sam punio prvi put po 15 sati, na nekima sam odma punio a na nekima sam prvo ispraznio tvornicko punjenje. upravo zato pitam , da znamo kak je bolje

tnx na odgovorima, da cujemo ostatak ekipe
santos je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2006., 22:24   #5
mat
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg
Postovi: 2,105
ja sam uvijek, na svemu isao metodom "isprazni do kraja, napuni dok nije puno" (ne 15h nego dok nije puna. ak on kaze da je gotovo onda je gotovo). i nikad problema. K800i evo dok ovo pisem prvi put u 2 tjedna punim a znam da necu stic do kraja. ah, boze moj. to je koliko se sjecam i bila prednost Li-ion baterija nakon Ni-Mh. da se mogu punit kad god i koliko god hoces. pokusavam to raditi lijepo uvijek dakako, ali boze moj. da postanem rob tehnici koja meni treba biti rob, propucao bih se odmah.

uglavnom, uvijek sam sve baterije prvo praznio skroz i onda punio do vrha. i tako stalno...
mat je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2006., 00:34   #6
Lud76
Leteći medvjedić
Moj komp
 
Lud76's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,197
Dosad sam nakon kupnje mobitela prvo ispraznio do kraja, a prvi put na punjenju ostavim mobitel cjelu noć ( 23h navečer do 9h ujutro oprilike) i dosad nikakvih problema sa nijednom vrstom baterije i nijednim proizvodačem. Kasnije punim po potrebi, nadopunjavam itd. ali nikad nisam "uništio" bateriju
Lud76 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2006., 07:34   #7
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Citiraj:
Autor jed2i Pregled postova
ovako najbolje bi bilo prvi put ju skroz ispraznit, tek onda punit dosta dugo, da se baterija formira
Ma ako je oni u tvornici nisu formirali tesko da mi mozemo kuci ista napraviti s tim da je drzimo 12h na punjacu, ali svejedno ja nju ostavnim prvi put cijelu noc na punjenju.
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2006., 09:19   #8
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
a gle dosta ljudi kaze da se baterija treba formirat
oni u tvornici ju napune do 20% mislim, nisam siguran
na tebi je da ju ispraznis i nafilas do vrha
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2006., 12:20   #9
Hrconja
Premium
Moj komp
 
Hrconja's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,604
mm bilo je na nekom specijaliziranom forumu da nema smisla to radit jer mobovi već dolaze sa formiranima baterijama. mobitel sam nakon što se napuni odspoji bateriju sa mreže i nikakvim daljnjim držanjem ona se neće "formirati" jer nije spojena na mrežu. kao unazadat 5 godina baterije dolaze formirane, ali je ljudima teško zamisliti pa oni svejedno prazne do kraja i pune 15 sati. i ja to prvi put uvijek napravim, zlu ne trebalo, ali samo napominjem da to nije potrebno raditi unazd 5 godina.
pozz
__________________
Hrconja je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2006., 13:13   #10
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,007
Zbog moje proklete navike da drzim mob upaljen preko noci i da se za to vrijeme puni sam unistio batriju na svakom mobu. Jednostavno se navikla na svakodnevno punjenje i nemre preko dan, max dan i pol izdrzat. Trenutno na K700
vga killer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.12.2006., 13:17   #11
mat
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg
Postovi: 2,105
daj prestanite koristiti izraz "formiranje baterije" jerbo nije formiranje nego formaTiranje, lol
mat je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2006., 13:48   #12
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor mat Pregled postova
daj prestanite koristiti izraz "formiranje baterije" jerbo nije formiranje nego formaTiranje, lol
Ovako sto je veca struja kod punjenja, jaca je kemijska reakcija. Ali ne isplati se pretjerati, pa je najbolje po nekoj formuli koju sam ja zaboravio puniti bateriju, a to ovdje nije vazno posto svi dobe punjac od baterije.

Kad je baterija puna, kemijska reakcija se skroz usporava toliko da nema smisla puniti vise jer za 3 sata mozda dobijes par posto vise, a lose je za bateriju, ali to ovdje nije vazno jer ce se "mob" sam prestati puniti.

Prvi put ju mozes napuniti do kraja, obicno je poanta da ti mobitel bude do kraja napunjen i prazni i puni kako hoces, nije vazno. Osim ako nemas nimh bateriju.
  Reply With Quote
Staro 28.12.2006., 20:21   #13
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,007
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Osim ako nemas nimh bateriju.
Ajd mi onda objasni zakaj mi onda baterija ne drzi ni četvrtinu prvobitnog trajanja nakon sto sam ju poceo punit svaki dan. Li-ion je i stara 10 mjeseci. To mi bas i nije najnormalnije
vga killer je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2006., 20:30   #14
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
evo kupil sam danas samsung d830. ispraznil tvornicko punjenje dok se nije mob ugasil.
kolko na kraju da ju punim a da ju ne s***em?
santos je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2006., 21:49   #15
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
evo, za manje od 2h indikator vec pokazuje da je puna
santos je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2006., 22:06   #16
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
"With lithium-ion batteries, the 1st charge is no different to the 5th or the 50th charge. The pack should be charged as per the manufacturers typical charge technique. From an electrochemical perspective if they use an 1hr charger they should charge for 1hr, if it is a 3hr charger they should charge for 3hrs and so on. In this regards, the 8 hour charge before use is not required if the subsequent charge only takes 3 hours."
santos je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2006., 22:07   #17
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
eto

Zadnje izmijenjeno od: santos. 29.12.2006. u 00:48.
santos je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2006., 09:30   #18
Hrconja
Premium
Moj komp
 
Hrconja's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,604
da to sam i ja napisao, dakle istina je :P pozz
__________________