Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.05.2010., 20:46   #1
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Dva pitanja oko struje u kompu/stanu

Ovako, dva pitanja:

1. Primjetio sam sljedece: U jednoj sobi na produzni mi je spojen monitor.Monitor je preko DVI spojen na racunalo. Racunalo se nalazi u drugoj sobi i NIJE spojeno na mrezu (utikac izvadjen iz zida). I sada, mjerim ja napon na jednom USB cabelu koji ide iz racunala i daje mi 4.62 V. Kako to? Znaci li to da mi nesto nije uredu sa uzemljenjem na uticnici?

2. Isto tako sam primjetio kada je racunalo spojeno u uticnicu, ali je prekidac na napajanju u polozaju 0, na maticnoj mi svjetle ledice (DFI ploca ima neke dvije ledice, ne znam tocno za sta su)... uglavnom pa ne bi li trebao napon biti totalno razdvojen od racunala ako je napajanje preko prekidaca ugaseno??
__________________
*************************************





Intel Celeron G1820
ASRock H81M-HDS
8 GB Kingmax
23'' LG Flatron W2361V
NVIDIA GeForce GTX 960
Samsung Spinpoint F1 @ 1 TB
INTEL SSD - 120 GB
LC POWER LC6650GP3 V2.3
Antec Sonata Elite
MX 518
Logi tipkovnica neka..
NuForce usb DAC


wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2010., 21:19   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Razloga može biti više. Po ovom kako si napisao a imaš trofazno napajanje u stanu vjerojatno su sobe na različitim fazama. Ovo ćeš provjerit tako da preko dobrih produžnih (ne onih šroteksa) sa iste zidne utičnice napajaš i komp i monitor. Ovo drugo je biser / feature pojedinih proizvođača da je napajanje USB - a spojeno na Stand-by napajanje, isto ono potrebno za pokretanje kompa. Kod nekih je to fiksno a kod nekih se preko jumpera može birat Stand-by ili "Normal". Tih 4.62 mogu dolazit i iz neispražnjenog elektrolita, ovo ćeš provjerit tako da prikopčaš neki teret kao ext. hdd ako napon padne.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.05.2010., 21:37   #3
ivand123
otišo po cigare i nesto
 
ivand123's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zagreb (Maksimir)
Postovi: 373
Za drugo pitanje: Moja Asus-ica ima ledicu (99% sam siguran da su iste namjene) koja pokazuje da je MB pod naponom i da nebi slučajno nešto prespajali i sl. Kada pritisnem sklopku ona bi se trebala ugasiti ali ostaje svjetliti još cca 1-2h, vjerojatno zbog nekih kondića ili takvog nećeg.
ivand123 je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2010., 22:15   #4
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Vezano za 2. pitanje...evo sada sam provjerio i sada se vise ne dogadja, znaci kada ugasim napajanje preko prekidaca ugasi se ledica, no prije je svijetlila. Vrlo vjerojatno zbog kondenzatora. Inace ta druga ledica bi trebala svijetliti kada je sistem u standby-u, barem prema manualu od maticne. No dobro, nije toliko bitno...

A vezano za 1. pitanje...pa ne znam jel imam trofazno... neda mi se sada raditi ovaj eksperiment jer sam nedavno tek odnio kantu u drugu sobu, tako da eliminiram i najmanju buku posto mi komp radi 24/7
__________________
*************************************





Intel Celeron G1820
ASRock H81M-HDS
8 GB Kingmax
23'' LG Flatron W2361V
NVIDIA GeForce GTX 960
Samsung Spinpoint F1 @ 1 TB
INTEL SSD - 120 GB
LC POWER LC6650GP3 V2.3
Antec Sonata Elite
MX 518
Logi tipkovnica neka..
NuForce usb DAC


wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2010., 10:06   #5
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Razloga može biti više. Po ovom kako si napisao a imaš trofazno napajanje u stanu vjerojatno su sobe na različitim fazama.
Ovo sa fazama baš ne stoji. Odnosno, i da jest, ne bi se manifestiralo na sekundaru napajanja, a pogotovo preko monitora.
Zaostali kapacitet u kompu bi se trebao brzo raspršiti, ima tu okolo i nekih ventova, i svašta nešto šta bi to rado popilo.

Ja bih provjerio napajanje i matičnu...

P.S. Nije jedini način da provjeriš da li imaš trofaznu ili monofaznu da ženi za vrijeme kuhanja ručka odvučeš štednjak od zida. Imaš negdje brojilo, pretpostavljam, a na njemu piše čime se bavi.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.

Zadnje izmijenjeno od: [GOW]Nec. 31.05.2010. u 10:11.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 12:52   #6
marmarko
Premium
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Split
Postovi: 80
ovosi o duljini i kvaliteti usb kabela, naravno da nakon neke udaljenosti neces vise imati 5V, maksimalno sam kvalitetnim usb kabelom je oko 5m, veca duljina kabela veci pad napona, pozz
marmarko je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2010., 22:55   #7
alfa159
Premium
Moj komp
 
alfa159's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 82
Ovo prvo:
Citiraj:
1. Primjetio sam sljedece: U jednoj sobi na produzni mi je spojen monitor.Monitor je preko DVI spojen na racunalo. Racunalo se nalazi u drugoj sobi i NIJE spojeno na mrezu (utikac izvadjen iz zida). I sada, mjerim ja napon na jednom USB cabelu koji ide iz racunala i daje mi 4.62 V. Kako to? Znaci li to da mi nesto nije uredu sa uzemljenjem na uticnici?
Ne kužim kak si došel da uzemljenje ne valja?
__________________
rođen u V.G.
komp2:
HP Vectra VL600, P III 733 MHz, Kingmax 2 x 256 MB PC133 rama, Leadtek WinFast A400 Ultra TDH GF6800, 128MB, 256bita, Seagate 80GB, Win2000
alfa159 je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2010., 22:39   #8
Dambo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Citiraj:
Autor wireless_os Pregled postova
Ovako, dva pitanja:

1. Primjetio sam sljedece: U jednoj sobi na produzni mi je spojen monitor.Monitor je preko DVI spojen na racunalo. Racunalo se nalazi u drugoj sobi i NIJE spojeno na mrezu (utikac izvadjen iz zida). I sada, mjerim ja napon na jednom USB cabelu koji ide iz racunala i daje mi 4.62 V. Kako to? Znaci li to da mi nesto nije uredu sa uzemljenjem na uticnici?
Ne možeš znati da li je sve u redu sa uzemljenjem na utičnici kad si ga isto odspojio pri "vađenju utikača iz zida".
A napon, čime si mjerio? Možda je indukcija od nekog kabela u blizini?
Dambo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na