Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.08.2019., 13:34   #1591
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Takve stare stvari treba dugo vremena ruliti s vimom dok ne dobiju svijetlozutu nijansu i nakon ciscenja jos uvijek izgledaju prljavo. Ali to se brzo zaboravi kada ih se krene koristiti.

Povremeno sam istodobno koristio dva floppy pogona, jedan za os koji se pokretao s diskete, a drugi za spremanje podataka.

Nemam neke druge ideje, osim ako nekad naidjes na poklopac iste takve nijanse.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 18:06   #1592
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Nisam nikad imao takve kante, pa moram pitati je li ovo prirodna boja kištre ili je požutilo tijekom vremena?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Razočarao sam te u čemu ? Dobio prvi PC sa 19 godina (2002.g.) kad sam već debelo ugazio u prvu godinu faksa
I moj odron od kućišta je bio neki žnj ali je više bilo svjetlo sivo/bijelo nego bež, a ovako požutilo nije dok je bilo kod mene

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Priča je bespotrebno komplicirana, i koliko sam razumio počela je u Njemačkoj. Naime, pojavom prvih računala (koji su uglavnom bili za poslovne svrhe), određeno je da sva računala moraju biti bež, odnosno "ivory" boje. Tu i tamo je bilo anomalija, mislim da je IBM izbacio tamno sivu opciju, HP crnu, ali bež je bio standard jer se smatralo da se ta boja može najbolje uklopiti u prostor oko sebe. Ako te priča stvarno zanima, pogledaj si ovaj video:
https://www.youtube.com/watch?v=1skbgEGEn80

A u vezi žutila, do promjene dolazi zbog kemijskog procesa u plastici, gdje određene kemikalije probijaju na površinu i stvaraju plastiku žutom. Okidač je UV svjetlo, što je zanimljivo i ključni sastojak za vraćanje plastike natrag u originalno stanje. Naime, moguće je napraviti kemijsku otopinu (na bazi peroksida) i natopiti žutu plastiku, te je izložiti intenzivnom UV svjetlu pri čemu dolazi do obrnute reakcije. Ali iz očitih razloga (kao i onih financijskih) nisam to išao raditi u stanu...

Citiraj:
Autor Staromodan Pregled postova
Takve stare stvari treba dugo vremena ruliti s vimom dok ne dobiju svijetlozutu nijansu i nakon ciscenja jos uvijek izgledaju prljavo. Ali to se brzo zaboravi kada ih se krene koristiti.

Povremeno sam istodobno koristio dva floppy pogona, jedan za os koji se pokretao s diskete, a drugi za spremanje podataka.

Nemam neke druge ideje, osim ako nekad naidjes na poklopac iste takve nijanse.
Ma sve je OK kolega, nema problema.

Budem probao nabaviti neku 3.5" pločicu, ili stvarno kupim neki Iomega pogon. Blesavo mi je staviti drugi floppy, jer ionako nemam isti (Mitsumi), a sigurno ga ne bih ni koristio, dok ZIP pogon dobro dođe u određenim situacijama. Tim više što imam i koristim ZIP diskete
  Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 18:27   #1593
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Staromodan Pregled postova
Takve stare stvari treba dugo vremena ruliti s vimom dok ne dobiju svijetlozutu nijansu i nakon ciscenja jos uvijek izgledaju prljavo. Ali to se brzo zaboravi kada ih se krene koristiti.

Povremeno sam istodobno koristio dva floppy pogona, jedan za os koji se pokretao s diskete, a drugi za spremanje podataka.

Nemam neke druge ideje, osim ako nekad naidjes na poklopac iste takve nijanse.
Bas to htio napisati, VIM onaj obicni radi cuda na toj staroj plastici zutoj.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 18:41   #1594
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Priča je bespotrebno komplicirana, i koliko sam razumio počela je u Njemačkoj. Naime, pojavom prvih računala (koji su uglavnom bili za poslovne svrhe), određeno je da sva računala moraju biti bež, odnosno "ivory" boje. Tu i tamo je bilo anomalija, mislim da je IBM izbacio tamno sivu opciju, HP crnu, ali bež je bio standard jer se smatralo da se ta boja može najbolje uklopiti u prostor oko sebe. Ako te priča stvarno zanima, pogledaj si ovaj video:
https://www.youtube.com/watch?v=1skbgEGEn80

A u vezi žutila, do promjene dolazi zbog kemijskog procesa u plastici, gdje određene kemikalije probijaju na površinu i stvaraju plastiku žutom. Okidač je UV svjetlo, što je zanimljivo i ključni sastojak za vraćanje plastike natrag u originalno stanje. Naime, moguće je napraviti kemijsku otopinu (na bazi peroksida) i natopiti žutu plastiku, te je izložiti intenzivnom UV svjetlu pri čemu dolazi do obrnute reakcije. Ali iz očitih razloga (kao i onih financijskih) nisam to išao raditi u stanu...


Ma sve je OK kolega, nema problema.

Budem probao nabaviti neku 3.5" pločicu, ili stvarno kupim neki Iomega pogon. Blesavo mi je staviti drugi floppy, jer ionako nemam isti (Mitsumi), a sigurno ga ne bih ni koristio, dok ZIP pogon dobro dođe u određenim situacijama. Tim više što imam i koristim ZIP diskete
Svaka čast i slava. Izuzetno mi je drago da si na ovom forumu i što znaš takve stvari

Svakako korisna informacija. Da imam vremeplov, osobno bi se vratio u to vrijeme i stisno šamarčinu iz sve snage liku koji je odredio tu boju

Ali uvijek me zanimalo to. Znači bio sam u zabludi. Jedna teorija je bila da je takva boja, a druga teorija mi je bila dim od cigareta jer kad sam se ozbiljnije počeo baviti fuševima (rastavljanje i sastavljanje i reinstalacije) tamo davne 2004.godine, još je bilo Pentium trojki u takvim kištrama, koje kad sam znao otvoriti, mi se povraćalo kako je unutra smrdilo. U jednu kištru sam se čak i izbljuvao jer je bila dobitna kombinacija miomirisa: dim od nekih premium cigareta tipa Filter Jugoslavija ili Drina + dlake neke dugodlake đukele koja se usmrđivala u stanu od 45 kvadrata. Otvorim poklopac i huaaaa

A još fascinantnije je da sam se 2002 prvi puta sreo sa PC terminologijom a 2004 već popravljao kante ljudima koji su mi "objašnjavali" kako to radi ali sve što je bilo prije 2002/2003, slabo znam, skoro pa ništa. 386, 486, P1 i P2 mislim da sam vidio samo na slikama

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 07.08.2019. u 18:49.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 20:39   #1595
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Pokušavao sam tretirati plastiku s peroksidom na retro racunalima i ubrzo se žutilo vrati. Stvari su mi bile zapakirane/zatvorene, dakle nikakvog doticaja sa svjetlom nisu nakon tretiranja imale, a svejedno se žutilo vratilo.

Vimom se može skinuti prljavštinu od nikotina, ali ovo sigurno ne. Za neke povrsine vim nije ni dobar jer se trljanjem uništava površinski sloj
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2019., 16:45   #1596
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Svaka čast i slava. Izuzetno mi je drago da si na ovom forumu i što znaš takve stvari

Svakako korisna informacija. Da imam vremeplov, osobno bi se vratio u to vrijeme i stisno šamarčinu iz sve snage liku koji je odredio tu boju

Ali uvijek me zanimalo to. Znači bio sam u zabludi. Jedna teorija je bila da je takva boja, a druga teorija mi je bila dim od cigareta jer kad sam se ozbiljnije počeo baviti fuševima (rastavljanje i sastavljanje i reinstalacije) tamo davne 2004.godine, još je bilo Pentium trojki u takvim kištrama, koje kad sam znao otvoriti, mi se povraćalo kako je unutra smrdilo. U jednu kištru sam se čak i izbljuvao jer je bila dobitna kombinacija miomirisa: dim od nekih premium cigareta tipa Filter Jugoslavija ili Drina + dlake neke dugodlake đukele koja se usmrđivala u stanu od 45 kvadrata. Otvorim poklopac i huaaaa

A još fascinantnije je da sam se 2002 prvi puta sreo sa PC terminologijom a 2004 već popravljao kante ljudima koji su mi "objašnjavali" kako to radi ali sve što je bilo prije 2002/2003, slabo znam, skoro pa ništa. 386, 486, P1 i P2 mislim da sam vidio samo na slikama

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Nema problema, drago mi je ako mogu pomoći Počeo sam se baviti starim kompovima prije nekih 10-ak godina, i od tad jako puno saznao i naučio. Bilo je to (u pravom smislu riječi) putovanje kroz prošlost!

Nego, u vezi žutila - postoje dvije vrste, odnosno uzroka. Jedan je dim cigarete, kojeg možeš očistiti, izribati sa Vimom ili sličnim kemikalijama. U svakom slučaju, riječ je o površinskoj kontaminaciji, koja se lagano izriba ili izbrusi. S druge strane, ovo žutilo o kojoj ja pričam dolazi iz same plastike, na kemijskoj razini. Što znači da možeš ribati koliko te volja, pa čak i brusiti, i dalje bude bilo žuto. Koliko žuto može postati, i koliko gadno može izgledati, mislim da bi bilo najbolje da pogledaš ovu ovdje sliku 5x86 mašine koju sam obnovio prije nekih godinu, godinu i pol:


Kao što možeš i sam vidjeti, ima plastike koja ne žuti, ili barem nije sklona žutilu u istoj mjeri. Ali primjetio sam dosta towera, novijih i starijih koje sam pokupio u zadnjih 5-6, 7 godina da su počeli žutjeti, i to bez određenog razloga. Ne pušim, i nije smješteno u neki prostor gdje bi došlo do kontaminacije (zbog kuhanja ili nekakvih radova), tako da ostaje isključivo i samo kemijska reakcija.

Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Pokušavao sam tretirati plastiku s peroksidom na retro racunalima i ubrzo se žutilo vrati. Stvari su mi bile zapakirane/zatvorene, dakle nikakvog doticaja sa svjetlom nisu nakon tretiranja imale, a svejedno se žutilo vratilo.

Vimom se može skinuti prljavštinu od nikotina, ali ovo sigurno ne. Za neke povrsine vim nije ni dobar jer se trljanjem uništava površinski sloj
Možda nisi dovoljno stavio? Čuo sam da je peroksid prilično učinkovit po tom pitanju, i većina nije imala iste probleme kao ti. Ali da, u potpunosti se slažem da plastika bude dobila boju ovako ili onako, sve ovisi o recepturi i proizvodnji, odnosno kako su je napravili. Jedan puno jednostavniji (i jeftiniji) trik za bijelu plastiku je kupiti boju u spreju, i prebojati plastiku u bijelo. Žutilo i dalje bude bilo ispod, ali u pravilu više ne bi trebalo biti vidljivo ... barem dok se boja ne počne ljuštiti


Nego, u vezi Pentiuma 166 ... u procesu sam instalacije softwarea. Sve radi OK, a posebno me fascinira grafička, koju sam nabavio novu preko AliExpress-a, prije točno godinu dana. Naime, naletio sam na Rage XL PCI grafičke, koje imaju 8MB memorije, i činile su se kao odlično rješenje za sve stare konfe bez AGP. Za one koji su zbunjeni (i/ili nisu čuli priču), riječ je o novo-izrađenim ATI Rage XL karticama, koje su bazirane na već postojećim GPU jedinicama.


Naime, kinezi su nekako nabavili tisuće (milijune?) Rage XL GPU čipova, i krenuli u masovnu proizvodnju PCI grafičkih, s obzirom da potreba za PCI karticama raste (a stare je grafičke sve teže i skuplje nabaviti), i tu dolazi Rage XL. Ove kartice nisu proizvedene od strane ATI/AMD, već samo koriste njihove čipove, ali su funkcionalno gledano potpuno iste originalu, uz jedan mali problem. Nove kartice su isključivo PCI 2.1 kompatibilne, što znači da velik broj starih Socket 7 ploča ne bude bio kompatibilan s njima. U stvari, probao sam staviti XL u Pentium 133 (kojeg sam prethhodno napravio, prošle godine) i nije mogao bootati, ostalo je na crnom ekranu i VGA zvučnoj šifri, upozorenju iz zvučnika. Međutim, ovaj ovdje Pentium 166 iz nekog razloga ima podršku za PCI 2.1, pa sam mu stavio Rage XL da vidim što bude bilo. I moram samo reći wow, performanse su slične onoj od originalne 3dfx Voodoo. Nijansu ispod, kao recimo 3dfx Voodoo Rush. Tomb Raider 2, 3, Need for Speed 2 , 3, Carmageddon 2, sve radi na 640x480, neki naslovi čak i na 800x600 (ali tu već dolazi do štekanja, rekao bih da je 640x480 idealno), što je potpuno ista rezolucija kao i 3dfx

Sve u svemu, razmišljam o nabavci još jedne ili dvije, da se nađe za svaki slučaj ... uzeo sam dvije, od čega sam jednu upravo ugradio, a drugu je dobio kolega @duggi , kao zamjenu za Matrox Millennium II.
  Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 00:45   #1597
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Nasaftal sam ja to itekak. Par sam ih komplet rastavio, tipkicu po tipkicu saftao na Amigama...sve pobijelilo. Zapakirao i za cca pola godine pogledam, a ono natrag isto. Probao par puta i odustao.

Da to funkcionira puno retro kompova ne ebayu bi bilo bijelo. Jer ljepše stvari postižu i bolju cijenu. Naravno, ne bi ih čistili oni kojima se ne da zezati s tim.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 03:17   #1598
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Nasaftal sam ja to itekak. Par sam ih komplet rastavio, tipkicu po tipkicu saftao na Amigama...sve pobijelilo. Zapakirao i za cca pola godine pogledam, a ono natrag isto. Probao par puta i odustao.

Da to funkcionira puno retro kompova ne ebayu bi bilo bijelo. Jer ljepše stvari postižu i bolju cijenu. Naravno, ne bi ih čistili oni kojima se ne da zezati s tim.
Ha, ništa onda... Uvijek ti ostaje boja u spreju!

U stvari, moram priznati da bi to bilo zanimljivo za vidjeti... Zvuči kao jako dobra ideja, ali nisam siguran koliko bi ta boja trajala i izdržala, prije nego što bi se počela ljuštiti. Pogotovo na mjestima koja se stalno diraju (tipka za paljenje, npr)
  Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 05:25   #1599
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Dell XPS 13 (2008) pretvoren u desktop.
Reko mi je frend da su svi u firmi slinili kad si ga je diša kupio.
Tak da postam ovdje a ne u "Slike vašeg hardvera"
1800€, porez na bedaste direktore.

Click image for larger version

Name:	Photo0043.jpg
Views:	390
Size:	322.0 kB
ID:	21417

Zadnje izmijenjeno od: kopija. 09.08.2019. u 06:40.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 07:30   #1600
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
@Trekkie4

To nije žuto, to je smeđe užas kako je gadno.
Srećom pa smo se tu odmakli od toga pa sad čak i poslovnjaci stižu u crnim bojama...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 15:10   #1601
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
@Trekkie4

To nije žuto, to je smeđe užas kako je gadno.
Srećom pa smo se tu odmakli od toga pa sad čak i poslovnjaci stižu u crnim bojama...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ne bih rekao da je smeđe, možda je do fotoaparata. U stvarnosti više vuče na tamno žuto, oker. Gotovo narančasto... U svakom slučaju gadno za vidjeti, ali što je tu je... Ti mali AT toweri su sad toliko rijetki da možeš biti presretan ako ga uopće pronađeš, bilo da je tamno žut ili blještavo-bijeli

Upravo to, mislim da je žutilo imalo veliku ulogu u donošenju odluke da se prebaci na crno... Prilično sam siguran da se isti problem događa i na modernim mašinama, samo što se ne može vidjeti zbog crne podloge.
  Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 15:36   #1602
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Imaš pravo. Moj Čiftek Big Tower je kupljen početkom 2006 i sad je star 13+ godina. Trenutno ga koristi moj ćaća.

Kad sam ga kupio, boja plastike i limarije je bila ista, ona sivo-plava kao ruska mačka. Sad kad bolje gledam, plastika je potamnila i sad je dosta tamnija nijansa te boje od farbe na limariji.

Tako da očito ti procesi starenja plastike rade i dalje samo što nije gadno kao ovo na bež boji

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 17:15   #1603
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Evo mali update, vezan za P166... Instalirao sam software, dodao još par dodataka (Plus! za Win95) i malo se zafrkavao sa igrama iz 1997/98. Ima čak i Office 97!

Dosta sam na kraju koristio "modernizacije" koje sam napravio tokom sastavljanja i bootanja Win95. Primarno mislim na USB (novo-kupljena i modificirana ekstenzija za USB 2.0, radi savršeno) uz mass-storage drivere za Win95 kao i PS/2 port za miš. TU sam bio dosta oprezan jer koliko sam primjetio ne postoji industrijski standard za PS/2 ekstenzije, svaka je ploča imala drugačiji izvod, pa sam na kraju išao bockati pinove sa multimetrom, i tražiti koji je od njih +5V, a koji podatkovna veza. Sve u svemu radi OK!

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 09.08.2019. u 17:21.
  Reply With Quote
Staro 10.08.2019., 21:13   #1604
Did58
Registered User
 
Did58's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 74
Svaka čast. Sad sam siguran da moj bivši direktor nije bio u pravu kad je grinta kako je žutilo zbog pušenja, e da je tako onda su ovi Trekkievi smeđi došli s tretmana iz neke turske Nargiloteke ili iz Gavrilović pogona za dimljenje.

Imam 2 komada iz tih vremena, a zanimljivo kako kućišta, CD i Floppy imaju različite nijanse žute. Očito je druga vrsta plastike/proizvođača svake komponente.
Did58 je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2019., 21:55   #1605
Did58
Registered User
 
Did58's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 74
E da, boja za plastične brodove se ne bi ljuštila i dugo bi izdržala obzirom na ne/izloženost vremenskim utjecajima.
Did58 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2019., 00:22   #1606
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Did58 Pregled postova
Svaka čast. Sad sam siguran da moj bivši direktor nije bio u pravu kad je grinta kako je žutilo zbog pušenja, e da je tako onda su ovi Trekkievi smeđi došli s tretmana iz neke turske Nargiloteke ili iz Gavrilović pogona za dimljenje.

Imam 2 komada iz tih vremena, a zanimljivo kako kućišta, CD i Floppy imaju različite nijanse žute. Očito je druga vrsta plastike/proizvođača svake komponente.
Apsolutno, svaki proizvođač je priča za sebe. Pa čak i generacija ... opće je poznata stvar da su nekada radili kvalitetnije nego zadnjih 10-15ak godina. Stoga je vrlo vjerojatno da su kroz godine mijenjali i proizvodnju plastike. Kao što se jasno može vidjeti sa slika, imam nekoliko mašina koje su i dalje potpuno bijele, bez ikakvih znakova žutila. S druge strane, imam druge koji su tamno žuti i izgledaju odvratno. Svaki model je priča za sebe. Katkad postoje i "hibridi", kao recimo ova Cherry tipkovnica ovdje ... očito je da tipke i okvir nisu rađeni od iste plastike, ili barem istom tehnikom:


Slikao sam je odmah nakon pranja u perilici posuđa (naravno, sva elektronika je bila uklonjena) stoga žutilo nije nikako povezano sa dimom ili prljavim rukama.

Citiraj:
Autor Did58 Pregled postova
E da, boja za plastične brodove se ne bi ljuštila i dugo bi izdržala obzirom na ne/izloženost vremenskim utjecajima.
Ponavljam, bilo bi zanimljivo to vidjeti... Živim u stanu sa zatvorenim balkonom, stoga nisam u mogućnosti izvoditi takve radove, ali za nekoga sa kućom i dvorištem ne bi trebalo predstavljati problem

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 11.08.2019. u 00:30.
  Reply With Quote
Staro 11.08.2019., 11:44   #1607
Kinez
Premium
Moj komp
 
Kinez's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Split
Postovi: 111
Nedavno sam i sam isprobao metodu sa hidrogen peroksidom (12%) i suncem na balkonu, ja osobno sam zadovoljan rezultatom.
Plastika nije svugdje posvijetlila na istu nijansu. Zbog umatanja u prozirnu foliju na nekim mjestima sloj kreme bio deblji a negdje tanji, zbog toga je tako šareno. Možda bi se to izjednačilo da sam ponovio postupak još koji put, ali kako sam rekao, zadovoljan sam i nije mi se dalo više zafrkavat s tim cjelodnevnim postupkom.

Evo tu par fotografija, pa ćemo vidjeti kakva će biti boja nakon nekog vremena. Commodore je trenutno u kutiji, nije na svijetlu.





Taj dan sam obradio i jednu prednju stranicu AT kućišta Pentium 166 mašine, nisam slikao dok je bio žut:

__________________

[Opteron 165 + TT 120]***[TwinMos 4x512 MB CL2]***[DFI NF4 LanParty]***[ATI HD4850]
[Hitachi 1TB HDD]***[Seasonic S12G-650G Gold 650W]***[Razer Lycosa]***[NZXT Beta Black Metal Edition, SCYTHE Kaze Master II KM05-BK]***[Samsung 22" B2230]

Kinez je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2019., 14:53   #1608
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Kinez Pregled postova
Nedavno sam i sam isprobao metodu sa hidrogen peroksidom (12%) i suncem na balkonu, ja osobno sam zadovoljan rezultatom.
Plastika nije svugdje posvijetlila na istu nijansu. Zbog umatanja u prozirnu foliju na nekim mjestima sloj kreme bio deblji a negdje tanji, zbog toga je tako šareno. Možda bi se to izjednačilo da sam ponovio postupak još koji put, ali kako sam rekao, zadovoljan sam i nije mi se dalo više zafrkavat s tim cjelodnevnim postupkom.

Evo tu par fotografija, pa ćemo vidjeti kakva će biti boja nakon nekog vremena. Commodore je trenutno u kutiji, nije na svijetlu.





Taj dan sam obradio i jednu prednju stranicu AT kućišta Pentium 166 mašine, nisam slikao dok je bio žut:

To je dakle tvoja mašina!

Vidio sam sliku na Njuškalu (čak se pojavljuje u Google tražilici) ali nisam te povezao sa ovim forumom sve do sada.
  Reply With Quote
Staro 11.08.2019., 16:35   #1609
Kinez
Premium
Moj komp
 
Kinez's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Split
Postovi: 111
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
To je dakle tvoja mašina!

Vidio sam sliku na Njuškalu (čak se pojavljuje u Google tražilici) ali nisam te povezao sa ovim forumom sve do sada.
Eto na, sad sam razotkriven

__________________

[Opteron 165 + TT 120]***[TwinMos 4x512 MB CL2]***[DFI NF4 LanParty]***[ATI HD4850]
[Hitachi 1TB HDD]***[Seasonic S12G-650G Gold 650W]***[Razer Lycosa]***[NZXT Beta Black Metal Edition, SCYTHE Kaze Master II KM05-BK]***[Samsung 22" B2230]

Kinez je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2019., 18:21   #1610
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Nabavio sam prastari cd-rom, pa sam isprobao kako funkcionira kao cd-player. Hm, kao da zvuci bolje nego mbo zvucna, iako malo krci podesavanje glasnoce.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG‎
Views:	331
Size:	42.0 kB
ID:	21480  
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2019., 18:31   #1611
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Staromodan Pregled postova
Nabavio sam prastari cd-rom, pa sam isprobao kako funkcionira kao cd-player. Hm, kao da zvuci bolje nego mbo zvucna, iako malo krci podesavanje glasnoce.
Jap, to je direkt iz CD DACa u pretpojacalo za slusalice i onda u slusalice... Naravno da bolje zvuci nego MBO zvucna...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2019., 01:14   #1612
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Staromodan Pregled postova
Nabavio sam prastari cd-rom, pa sam isprobao kako funkcionira kao cd-player. Hm, kao da zvuci bolje nego mbo zvucna, iako malo krci podesavanje glasnoce.
Zanimljivo da si to spomenuo... Baš sam jučer spomenuo identični koncept na drugom forumu, gdje sam raspravljao sa jednim forumašem o CD (HiFi) komponentama.

Rekao sam mu da iskreno govoreći osobno smatram kako su svi CD playeri više-manje isti. Kenwood, Sony, Pioneer, pa čak i oni ugradbeni CD & DVD pogoni u kompjutoru. Znam da se audiofili ne bi s time složili, ali digitalni zvuk je digitalni zvuk. I ako radi ispravno, trebao bi imati isti signal kao i svaki drugi player na tržištu. Znam da tu postoje koje-kakvi filteri za šum, cinch pozlate i slično, ali osim ako nemaš vrhunski HiFi i zvučnike veličine manjeg auta, sumnjam da se razlika bude čula.

Tako da mi nije jasno zbog čega ljudi keširaju ozbiljne novce na ultra skupe CD playere. Eto, moj susjed je jedan od njih - čovjek si je kupio Marantz CD-player, potpuno nov i platio ga cca 2,500kn. Jest da je masivan, i da ima 10-ak kila ali je ipak samo (i jedino) CD player sa USB priključkom. Za gramofon (koji može biti gnjavaža i novčana crna rupa) bi još i razumio, ali ne i CD...

I @Staromodan - ovo krčanje kod podešavanja glasnoće se lagano riješi, bez da uopće vadiš CD/DVD van mašine, i/ili ga otvaraš. Sve što ti treba je "Contact Cleaner", odnosno solucija za obnovu i čišćenje elektro-kontakata. To ušpricaš u potenciometar, malo ga zavrneš lijevo-desno par puta i voila! Ista otopina rješava probleme sa RAMom, karticama i Slot-1 (kao i Slot-A) procesorima

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 11.09.2019. u 01:21.
  Reply With Quote
Staro 11.09.2019., 01:39   #1613
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Zanimljivo da si to spomenuo... Baš sam jučer spomenuo identični koncept na drugom forumu, gdje sam raspravljao sa jednim forumašem o CD (HiFi) komponentama.

Rekao sam mu da iskreno govoreći osobno smatram kako su svi CD playeri više-manje isti. Kenwood, Sony, Pioneer, pa čak i oni ugradbeni CD & DVD pogoni u kompjutoru. Znam da se audiofili ne bi s time složili, ali digitalni zvuk je digitalni zvuk. I ako radi ispravno, trebao bi imati isti signal kao i svaki drugi player na tržištu. Znam da tu postoje koje-kakvi filteri za šum, cinch pozlate i slično, ali osim ako nemaš vrhunski HiFi i zvučnike veličine manjeg auta, sumnjam da se razlika bude čula. Tako da mi nije jasno zbog čega ljudi keširaju ozbiljne novce na ultra skupe CD playere. Eto, moj susjed je jedan od njih - čovjek si je kupio Marantz CD-player, potpuno nov i platio ga cca 2,500kn. Jest da je masivan, i da ima 10-ak kila ali je ipak samo (i jedino) CD player sa USB priključkom. Za gramofon (koji može biti gnjavaža i novčana crna rupa) bi još i razumio, ali ne i CD...
2500kn za novi Marantz CD? To je kikiriki...

Sta bi tek za mene rekao kad bi ti rekao da sam za polovni Denon DCD-3560 iz 1991 dao 4500kn? A za Denon DCD-2560 sam dao jos jedno 3500kn... I to sam prosao bagatela jer se prodaju po puno vecim cijenama... A sad, zasto to toliko kosta? Prvenstveno zato jer ih je nemoguce nabaviti, a tko ih ima ih ne zeli prodavati...

Razlika u zvuku postoji i itekako se cuje, ma koliko god bilo tesko laiku vjerovati... Da, trebas imati malo ozbiljniju opremu, ali razlike se itekako cuje... Recimo, kod mene je situacija da imam i Denon slusalice AH-D600 od 3500kn pa mogu skuziti neke sitnice pa cak i razliku u zvuku kada spojim slusalice direktno na CD player i kad ih prespojim na izlaz za slusalice na pojacalu (opet Denon PMA-880R)...

Tehnicki gledano, ovi CD playeri su suludi - DCD-3560 ima 4x 20bit BurrBrown DAC-a, u doba kada je normalni CD player imao 1x 16bit DAC (ma i danas imaju tako)... Zatim 8x oversampling, tako da ne uzorkuje zvuk na 44.1kHz, vec na 8x toliko... Sam CD player ima 17kg, pa se ti misli sta je unutra... Ima XLR izlaze koje neces bas vidjati na CD playerima... Ali recimo, nema repeat funkciju tako da kad ti zavrsi CD, nista, samo stane...

Digitalni zvuk ne postoji... Postoji digitalni signal, a njega treba konvertirati u analogni da bi dobio zvuk... E sad, kada radis konverziju (DAC - digital analog converter) sinusni signal moze biti stepenicast pa ga ni sa najboljim zagladjivanjem neces bas ispeglati (to ces osjetiti i slusno na malo boljoj opremi), ili moze biti savrseno gladak pa ga ni ne treba dodatno filtrirati i peglati... A kad imas savrsen analogni signal, e onda ti je bas gust slusat mjuzu...

Pozlata na konektorima sluzi iskljucivo da konektori ne oksidiraju i to je cijela prica oko toga... Kabel je kabel, ne vjerujem u mumbo jumbo oko kabela i fantasticne ispreprepletene srebrne kabele sa bogtepitaj cim koji kostaju 200E po metru...


Prije nego sam upogonio ovaj Denon DCD-3560 sam jedno vrijeme koristio neki jad i cemer od Sansui CD playera... Sansui isto slovi za finu hi-fi opremu, ali uhhhh kakva je to promjena bila kada sam si upogonio Denona... Doslovno nebo i zemlja, a slusam isti CD...

Preporuka - otidji u neki ducan koji prodaje malo skuplju high-end opremu (ne pricam o Harvey Normanu ili Emmezeti), malo popricaj i reci da te interesira sve to i pitaj da li ti mogu pustiti neku muziku u slusaoni... Onda se vrati ovdje pa cemo dalje pricat... Jednom sam bio u Big Bangu i poslusao sam prvo B&W Nautilus zvucnike pa sam zakljucio da je razlika ko nebo i zemlja izmedju onoga sto sam do tada bio cuo... A drugi put kada sam ostao zatecen je bilo kada sam poslusao Sennheiser HD-600 slusalice, a to je bilo brat bratu pred 17-18 godina...

Jos jedan detalj - ne bi vjerovao koliko spuzvice utjecu na zvuk kod kvalitetnijih slusalica... Dakle, na ovim mojim Denon AH-D600 se raspale spuzvice bile i nis, oso ja na AliExpress, nasao neke zamjenske, platio $50 i narucio... Kad je to stiglo i kad sam to stavio na slusalice sam se skoro rasplakao... Basa vise nema, zvuk muljav i jadan, skoro sam bacio slusalice u smece... Onda sam nekako uspio pronaci tocan part number od zamjenskih Denonovih spuzvica i nasao da ih imaju negdje u USA, platio $70, montirao i gle cuda, evo meni mog originalnog zvuka natrag...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2019., 02:35   #1614
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
2500kn za novi Marantz CD? To je kikiriki...

Sta bi tek za mene rekao kad bi ti rekao da sam za polovni Denon DCD-3560 iz 1991 dao 4500kn? A za Denon DCD-2560 sam dao jos jedno 3500kn... I to sam prosao bagatela jer se prodaju po puno vecim cijenama... A sad, zasto to toliko kosta? Prvenstveno zato jer ih je nemoguce nabaviti, a tko ih ima ih ne zeli prodavati...

Razlika u zvuku postoji i itekako se cuje, ma koliko god bilo tesko laiku vjerovati... Da, trebas imati malo ozbiljniju opremu, ali razlike se itekako cuje... Recimo, kod mene je situacija da imam i Denon slusalice AH-D600 od 3500kn pa mogu skuziti neke sitnice pa cak i razliku u zvuku kada spojim slusalice direktno na CD player i kad ih prespojim na izlaz za slusalice na pojacalu (opet Denon PMA-880R)...

Tehnicki gledano, ovi CD playeri su suludi - DCD-3560 ima 4x 20bit BurrBrown DAC-a, u doba kada je normalni CD player imao 1x 16bit DAC (ma i danas imaju tako)... Zatim 8x oversampling, tako da ne uzorkuje zvuk na 44.1kHz, vec na 8x toliko... Sam CD player ima 17kg, pa se ti misli sta je unutra... Ima XLR izlaze koje neces bas vidjati na CD playerima... Ali recimo, nema repeat funkciju tako da kad ti zavrsi CD, nista, samo stane...

Digitalni zvuk ne postoji... Postoji digitalni signal, a njega treba konvertirati u analogni da bi dobio zvuk... E sad, kada radis konverziju (DAC - digital analog converter) sinusni signal moze biti stepenicast pa ga ni sa najboljim zagladjivanjem neces bas ispeglati (to ces osjetiti i slusno na malo boljoj opremi), ili moze biti savrseno gladak pa ga ni ne treba dodatno filtrirati i peglati... A kad imas savrsen analogni signal, e onda ti je bas gust slusat mjuzu...

Pozlata na konektorima sluzi iskljucivo da konektori ne oksidiraju i to je cijela prica oko toga... Kabel je kabel, ne vjerujem u mumbo jumbo oko kabela i fantasticne ispreprepletene srebrne kabele sa bogtepitaj cim koji kostaju 200E po metru...


Prije nego sam upogonio ovaj Denon DCD-3560 sam jedno vrijeme koristio neki jad i cemer od Sansui CD playera... Sansui isto slovi za finu hi-fi opremu, ali uhhhh kakva je to promjena bila kada sam si upogonio Denona... Doslovno nebo i zemlja, a slusam isti CD...

Preporuka - otidji u neki ducan koji prodaje malo skuplju high-end opremu (ne pricam o Harvey Normanu ili Emmezeti), malo popricaj i reci da te interesira sve to i pitaj da li ti mogu pustiti neku muziku u slusaoni... Onda se vrati ovdje pa cemo dalje pricat... Jednom sam bio u Big Bangu i poslusao sam prvo B&W Nautilus zvucnike pa sam zakljucio da je razlika ko nebo i zemlja izmedju onoga sto sam do tada bio cuo... A drugi put kada sam ostao zatecen je bilo kada sam poslusao Sennheiser HD-600 slusalice, a to je bilo brat bratu pred 17-18 godina...

Jos jedan detalj - ne bi vjerovao koliko spuzvice utjecu na zvuk kod kvalitetnijih slusalica... Dakle, na ovim mojim Denon AH-D600 se raspale spuzvice bile i nis, oso ja na AliExpress, nasao neke zamjenske, platio $50 i narucio... Kad je to stiglo i kad sam to stavio na slusalice sam se skoro rasplakao... Basa vise nema, zvuk muljav i jadan, skoro sam bacio slusalice u smece... Onda sam nekako uspio pronaci tocan part number od zamjenskih Denonovih spuzvica i nasao da ih imaju negdje u USA, platio $70, montirao i gle cuda, evo meni mog originalnog zvuka natrag...
E, jbga... Možda i je kikiriki onome koji ima primanje od 10,000+ kn mjesečno. Za sve nas ostale ostaje "on the budget". Tako da u neku ruku razumijem tvoje stajalište, iako ne dijelim isto mišljenje. Većina ljudi si ionako ne može tako nešto priuštiti, nego koriste jeftinije i all-in-one komponente.

Da ne bi bilo zabune - ne tvrdim da CD od recimo 5,000 kn ne bi zvučao bolje od onog za 100kn recimo, ali SAMO ako je uparen sa jednako-skupom i high end opremom. A dok sve to pokupuješ budeš potrošio dovoljno novaca da otplatiš kredite i/ili kupiš bolji auto. Evo recimo, uzmi moj primjer... Imam kompaktnu, jeftinu HiFi liniju iz 90-ih, koja mi služi kao pojačalo, i na nju sam spojio gramofon, kao i zasebni kazetofon kojeg sam dobio na korištenje. Riječ je o audiofilskom modelu, vrhu ponude Pioneer-a iz 1988. godine (CT-91a), ali da budem potpuno iskren ne čujem ama baš nikakvu raziku između CT91 i drugih kazetofona koje imam, ili koje sam koristio. Dakle, da bih iskoristio potencial CT-91a trebao bih ga spojiti na pojačalo iste kategorije, i koristiti isključivo CrO2 traku uz Dolby C.

A u vezi prodavaonica, imam više iskustva nego što misliš... Kupovao sam gramofon prije nekakvih 2 godine, i iz moje perspektive potrošio "cijelo bogatstvo", 2,000kn na AT-LP120 u Sonus Art-u. Isto tako, išao sam kao pratnja (i konzultant) susjedu kad je kupovao Marantz i neke manje Denon zvučnike, tako da dobro znam kakvu ponudu imaju, i koliko komponente mogu koštati. Ispravi me ako griješim, ali između ostalog prodaju i "Avid" gramofone od oko 50,000kn. Pa tko voli, nek' izvoli
  Reply With Quote
Staro 11.09.2019., 02:48   #1615
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
E, jbga... Možda i je kikiriki onome koji ima primanje od 10,000+ kn mjesečno. Za sve nas ostale ostaje "on the budget". Tako da u neku ruku razumijem tvoje stajalište, iako ne dijelim isto mišljenje. Većina ljudi si ionako ne može tako nešto priuštiti, nego koriste jeftinije i all-in-one komponente.

Da ne bi bilo zabune - ne tvrdim da CD od recimo 5,000 kn ne bi zvučao bolje od onog za 100kn recimo, ali SAMO ako je uparen sa jednako-skupom i high end opremom. A dok sve to pokupuješ budeš potrošio dovoljno novaca da otplatiš kredite i/ili kupiš bolji auto. Evo recimo, uzmi moj primjer... Imam kompaktnu, jeftinu HiFi liniju iz 90-ih, koja mi služi kao pojačalo, i na nju sam spojio gramofon, kao i zasebni kazetofon kojeg sam dobio na korištenje. Riječ je o audiofilskom modelu, vrhu ponude Pioneer-a iz 1988. godine (CT-91a), ali da budem potpuno iskren ne čujem ama baš nikakvu raziku između CT91 i drugih kazetofona koje imam, ili koje sam koristio. Dakle, da bih iskoristio potencial CT-91a trebao bih ga spojiti na pojačalo iste kategorije, i koristiti isključivo CrO2 traku uz Dolby C.

A u vezi prodavaonica, imam više iskustva nego što misliš... Kupovao sam gramofon prije nekakvih 2 godine, i iz moje perspektive potrošio "cijelo bogatstvo", 2,000kn na AT-LP120 u Sonus Art-u. Isto tako, išao sam kao pratnja (i konzultant) susjedu kad je kupovao Marantz i neke manje Denon zvučnike, tako da dobro znam kakvu ponudu imaju, i koliko komponente mogu koštati. Ispravi me ako griješim, ali između ostalog prodaju i "Avid" gramofone od oko 50,000kn. Pa tko voli, nek' izvoli
Ma tocno to sto kazes - kolko para tolko muzike, doslovno... Bio sam i ja u tvojoj kozi pa sam se krpao kako sam znao i umio i gustao u glazbi... Jbg, na kraju krajeva, nisam ja audiofil, vec diskofil, al sam si s vremenom odlucio priustiti malo i tog audiofilskog stiha pa sad dvostruko uzivam... Mislim, sada slusam Natali Dizdar sa Youtube pa preko SB X-Fi Go! spojenog na pojacalo i ajde, Denon slusalice su spojeno na to sve i... cujem ja sve te kompresije i unistavanje visokih tonova, ali kog briga, pjevam uz Natali pa me bas briga...

Taj Pioneer kazic je bas referentna klasa, to cuvaj, vrhunski primjerak... CrO2 su ti srednja klasa kazeta (Type II), ako hoces bas najbolje, nabavi neke Maxell Metal kazete... To su Type IV...

I kreni sa reprodukcijom prvo - ulozi neke ozbiljne novce u kvalitetne slusalice za pocetak... Odrijesi kesu, potrosi 800-1000kn na slusalice, mozes i malo manje za polovne (recimo do 100EUR) i onda ozbiljno uzivaj u glazbi... Netko je nedavno tu na forumu prodavao Beyerdynamic DT990PRO ili tako nekako za 600kn sto je odlicna cijena za takve sluske!

Thumbsup za gramofon, ja za to nemam volje ni vremena... Taman sam si kolekciju CDa napunio, zadnjih 2 godine samo CDe polovne kupujem sa eBaya... Par funti po CDu i hopa, evo ih vec preko 100 komada...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2019., 03:21   #1616
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Ma tocno to sto kazes - kolko para tolko muzike, doslovno... Bio sam i ja u tvojoj kozi pa sam se krpao kako sam znao i umio i gustao u glazbi... Jbg, na kraju krajeva, nisam ja audiofil, vec diskofil, al sam si s vremenom odlucio priustiti malo i tog audiofilskog stiha pa sad dvostruko uzivam... Mislim, sada slusam Natali Dizdar sa Youtube pa preko SB X-Fi Go! spojenog na pojacalo i ajde, Denon slusalice su spojeno na to sve i... cujem ja sve te kompresije i unistavanje visokih tonova, ali kog briga, pjevam uz Natali pa me bas briga...

Taj Pioneer kazic je bas referentna klasa, to cuvaj, vrhunski primjerak... CrO2 su ti srednja klasa kazeta (Type II), ako hoces bas najbolje, nabavi neke Maxell Metal kazete... To su Type IV...

I kreni sa reprodukcijom prvo - ulozi neke ozbiljne novce u kvalitetne slusalice za pocetak... Odrijesi kesu, potrosi 800-1000kn na slusalice, mozes i malo manje za polovne (recimo do 100EUR) i onda ozbiljno uzivaj u glazbi... Netko je nedavno tu na forumu prodavao Beyerdynamic DT990PRO ili tako nekako za 600kn sto je odlicna cijena za takve sluske!

Thumbsup za gramofon, ja za to nemam volje ni vremena... Taman sam si kolekciju CDa napunio, zadnjih 2 godine samo CDe polovne kupujem sa eBaya... Par funti po CDu i hopa, evo ih vec preko 100 komada...
Kazić apsolutno čuvam, iako u pravilu nije moj (pa ga ne mogu prodati ili mijenjati) čak i da želim Da, referentni model, sa tri motora, tri glave, dvostrukim kapstanom i svim ostalim dodatcima koje možeš poželjeti. Ali upravo zato ga i jesam spomenuo, naime zvuči potpuno jednako kao i daleko jeftiniji Kenwood sa početka 2000-ih, barem sa onim kazetama koje imam (i na liniji preko koje slušam). Što dokazuje da sama komponenta ne mora nužno zvučati bolje sama po sebi nego zahtjeva daljna ulaganja. I spomenuo sam CrO2 zato što se "Metalne" trake više ne proizvode. Jedino eventualno NOS primjerci, jer se današnja ponuda svela na Normal & CrO2.

Vjerovao ili ne, uopće ne koristim slušalice ali zato imam par Pioneer CS-656 zvučnih kutija. Tro-sistemci iz 1981, izuzetno dobri (i koliko sam razumio dosta rijetki)

Gramofon je zato bio financijska rupa bez dna... Naravno da su sve nadogradnje bile opcionalne, i da je sam AT-LP120 sasvim dobar i "straight out of the box", ali kad sam ga već radio sebi po ukusu, želio sam to napraviti kako treba. Tako da jedan gumeni mat (Technics original, 6mm) i Shure M75 ED/Type2 kasnije i "Dire Straits" zvuči bolje nego ikad prije
  Reply With Quote
Staro 11.09.2019., 03:26   #1617
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Kazić apsolutno čuvam, iako u pravilu nije moj (pa ga ne mogu prodati ili mijenjati) čak i da želim Da, referentni model, sa tri motora, tri glave, dvostrukim kapstanom i svim ostalim dodatcima koje možeš poželjeti. Ali upravo zato ga i jesam spomenuo, naime zvuči potpuno jednako kao i daleko jeftiniji Kenwood sa početka 2000-ih, barem sa onim kazetama koje imam (i na liniji preko koje slušam). Što dokazuje da sama komponenta ne mora nužno zvučati bolje sama po sebi nego zahtjeva daljna ulaganja. I spomenuo sam CrO2 zato što se "Metalne" trake više ne proizvode. Jedino eventualno NOS primjerci, jer se današnja ponuda svela na Normal & CrO2.

Vjerovao ili ne, uopće ne koristim slušalice ali zato imam par Pioneer CS-656 zvučnih kutija. Tro-sistemci iz 1981, izuzetno dobri (i koliko sam razumio dosta rijetki)

Gramofon je zato bio financijska rupa bez dna... Naravno da su sve nadogradnje bile opcionalne, i da je sam AT-LP120 sasvim dobar i "straight out of the box", ali kad sam ga već radio sebi po ukusu, želio sam to napraviti kako treba. Tako da jedan gumeni mat (Technics original, 6mm) i Shure M75 ED/Type2 kasnije i "Dire Straits" zvuči bolje nego ikad prije
Eto, sad lijepo samo uzivat u mjuzi... Odi do Hrelica tu i tamo po jeftine ploce...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2019., 12:35   #1618
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Među audiofiličarima ima freakova koji ništa ne kuže. Pred dosta godina sam imao raspravu s dvojicom takvih da oni na istoj opremi čuju razliku između original CDa i kopije. Badava ja njima tumačim da to nije analogna gramofonska ploča, njih dvojica se kunu da čuju razliku.
Pa smo onda mali test dogovorili: ja im presnimim 5 CDa po njihovom izboru na 5 medija po mojem izboru i onda njih dvojica slušaju to na svojoj opremi, ali žmirećki i ne znaju koji CD smo ubacili. Ima nešto godina otada, dovoljno za reći da sam im to snimao na tada aktualnom eksternom Philips 2x CD writeru.
Epilog: naravno da nisu kužili koji CD slušaju :-)
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2019., 16:59   #1619
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Sad smo već debelo zaglavili off-topic, ali kad već pričamo o audiofilima, budem dodao još i ovo...

Naime, dosta dugo audiofili su hvalili i spominjali "Rega Carbon" kao best-buy gramofonsku zvučnicu koja zvuči dobro, a eto - košta SAMO $60 (oko 400HRK) u odnosu na druge i puno skuplje modele. Dobra stereo slika, kantilever od karbonskih vlakana (zato se i zove Carbon), i dolazi u lijepoj plastičnoj kutijici sa lećom u poklopcu, da se može bolje vidjeti.



Problem je u tome što Rega Carbon izgleda potpuno identično kao i Audio Technica AT-3600L, što je također i njihovo "dno" ponude, odnosno najjeftiniji model. Naravno, veliki broj ljudi je na to ukazao i tražili su objašnjenje, međutim pričalo se da Rega kupuje zvučnice od AT, i onda ih prepravlja u svojoj tvornici, zvučnicu po zvučnicu i plasira ih na tržište pod svojim imenom i logom (uz prethodno dopuštenje i ugovor sa Audio Technicom naravno, sve legalno)


I stvarno, kad se idu usporediti performanse na papiru između jedne i druge, ispada da je Rega Carbon barem dvostruko bolja od AT-3600L ... ili možda ipak nije?

Forumaš & YouTuber po imenu VWestlife je napravio test oba modela i išao ih usporediti koristeći matematičke formule i "znanstveni" pristup. Vjerojatno pogađaš kako je to završilo ... oba modela su se pokazala potpuno jednako, čak je ova od Audio Technice, AT-3600L bila za nijansu bolja (u granicama tolerancije, naravno). Koliko sam uspio pročitati na forumu, tražilo se objašnjenje ili neko očitovanje iz Rega-e, da to potvrde ili barem iznesu svoju stranu priče ... ali nikad nisu dobili ništa.

Pametnom dosta, reklo bi se Najbolje je to što AT-3600L možeš kupiti direktno iz Kine po cijeni od oko 60Kn. Audio Technica službeno ne prodaje cijeli komplet, jer je riječ o "posebnoj seriji" koja je namijenjena isključivo za daljnu distribuciju proizvođačima gramofona, i gramofonske opreme. Pa se stoga isti model može vidjeti na Thorens, Stanton, Dual i drugim gramofonima, ali u različitim bojama i sa različitim oznakama. Kao rezultat cijele ove priče, AT-3600L je dobila jaku reklamu i "vjetar u leđa", do te mjere da je Audio Technica odlučila malo-po-malo izbaciti AT-3600, AT-91 seriju i zamijeniti je novom i skupljom. Budimo iskreni, zašto bi itko platio 400Kn za nešto što možeš dobiti po cijeni od ispod 100Kn?!
  Reply With Quote
Staro 13.09.2019., 20:30   #1620
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Budimo iskreni, zašto bi itko platio 400Kn za nešto što možeš dobiti po cijeni od ispod 100Kn?!
Zato sto si (pre)mlad, pa ne kuzis.

Jedna apokrifna anegdota; sjede dva hercegovca na rucku sredinom '90. godina u Zagrebu, pa se jedan pohvali drugom usred krkacine.
"Eto, kupio sam ovu kravatu za 300 maraka!"
"Budalo, ja nasao istu takvu za iljadupecto prosli tjedan!"
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na