Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.05.2015., 19:56   #1
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Novi komp izbacuje osigurač LOL

Miceki, u sklopu nabrijavanja na novog Witchera sam si upiknul novi komp. Složil ja to danas u firmi, digel Windozle, spečiral - makina radi k'o luda. Dopeljam ja to doma, sretan k'o malo dijete, rek'o idem poinstalirat sve kaj igram pa pwnat njabove na max settingsima, ali...

Neprijatelj nikad ne spava.

Pospajam sve kablove, spojim grafu na telku, piknem 1 na napajanju i... BAM! Ode osigurač i zgasi mi ovaj stari komp. Rek'o, okej, budem novoga zaštekal u utičnicu u kuhinji jer tamo su mi samo frižider i mikrotalasna. BAM! Ode i to u kurac. Kava se ne kuha, sladoled se topi, nemrem upalit novi komp jer mi izbacuje osigurače. #tuznoLice

Zovem električara, veli mi tip da je do kompa i da on to ne popravlja. DAFUQLOL

Trenutni osigurači su instalirani prije nekih 7-8 godina kada je stan složen i od tada veselo rade. Stari komp ima napajanje 650W i na njega nisu iskakali. Novi ima Thermaltake TR2 700W Gold i to im se očigledno ne sviđa. I kaj da radim sad? Da promijenim osigurače? #diDaToKupim

Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2015., 20:56   #2
dj_darko
kinsirok inarirtsigeR
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Hr
Postovi: 96
zamijeni napajanje ali prvo kabel pogledaj možda s njim nešto nevalja
dj_darko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.05.2015., 22:34   #3
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Zašto napajanje i kabl? Isto napajanje i isti kabl su bili spojeni u firmi i sve je radilo bez problema...
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2015., 08:58   #4
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,161
Od koliko su osigurači? 16A je više nego dovoljno osim ako nije instalaciju radio čoban pa je "duplirano" još toga na tom osiguraču. Imaš li fidovku? Ako imaš,možda je preosjetljiva. Ako nemaš,vidi jel nulovana utičnica za svaki slučaj.
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2015., 10:04   #5
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Koji vrag je fidovka i zašto ne pričaš hrvatski?
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2015., 11:49   #6
brmbo
Premium
Moj komp
 
brmbo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zadar
Postovi: 187
Probaj u te iste utičnice priključiti fen za kosu ( oni su svi jači od 1000w) pa ako ne izbacuje osigurač onda je do compa ili kabela.
brmbo je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2015., 15:08   #7
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Čini mi se da je do kombinacije kabl-napajanje-instalacije.

Ujutro sam krenuo rješavati problem i započeo sam s najjednostavnijim, kako je dj_darko predložio: Promijenio sam power kabl. Uzeo sam kabl od starog kompa i novi se uredno zbootao. Osigurač je ostao na mjestu.

Onda sam otišao kupiti novi power kabl, ali niti s njime nisam imao sreće - osigurač je iskočio. Nakon toga sam odustao i u novi komp upiknuo power kabl iz starog kompa, a u stari sam stavio novi kabl. Sve radi okej.

Nije mi jasno zašto osigurač iskače kada novi komp uštekam s jednime od dva nova kabla. Sada su na tom istom osiguraču dva kompa (650W i 700W napajanja), 23" monitor, 50" telka, router i klima pa ništa ne iskače. /doh
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2015., 17:02   #8
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Ako imas ikaj od AMDa u kompu to ti syss doma dojde i iskopca osigurac :-)
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2015., 17:54   #9
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
De poslikaj te osigurače i reci koji iskače
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2015., 18:46   #10
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova
Nije mi jasno zašto osigurač iskače kada novi komp uštekam s jednime od dva nova kabla. Sada su na tom istom osiguraču dva kompa (650W i 700W napajanja), 23" monitor, 50" telka, router i klima pa ništa ne iskače. /doh
Iskače ti zato jer napajanje prilikom prikopčavanja na mrežu povuče veliku struju kratkotrajno dok ne napuni primarni kondenzator.
Spriji osigurač(c karakkteristike) će riještiti tvoj problem.
Ili jednom kada osigurač ostane gore ne gasi i ne iskopčavaj napajanje iz struje.
Alvin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.05.2015., 23:12   #11
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
A kako stari/novi kabl utječe na to objašnjenje? . Mislim novi komp sa starim kablom ne ruši osigurač ...
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2015., 11:54   #12
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,161
Okreni muski kraj kabela napajanja za 180 pri ukljucivanju. To napravi s problematicnim kablovima pa javi jel pao osigurac.
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2015., 18:58   #13
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Iskače ti zato jer napajanje prilikom prikopčavanja na mrežu povuče veliku struju kratkotrajno dok ne napuni primarni kondenzator.
Spriji osigurač(c karakkteristike) će riještiti tvoj problem.
Ili jednom kada osigurač ostane gore ne gasi i ne iskopčavaj napajanje iz struje.
Sve radi bez problema ako je prva stvar koju upalim novi kompjuter. Nakon toga palim stari, lampu, telku i svjetlo bez iskakanja osigurača.

Ako je već nešto upaljeno, a ja upalim novi komp - ode.

Svi osigurači su 25 A. Budem probao ovaj smuchčev prijedlog kada ću micati novi komp na mjesto gdje će stajati za stalno. Moram još malo srediti stol i ostale stvari.

Za sad mi je bitno da sve radi kako treba, ionako uvijek prvo upalim kompjuter kada dođem doma. Još malo do Witchera.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2015., 22:33   #14
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Ja bih na tvom mjestu zvao drugog električara da ti pregleda instalaciju, 25A na utičnicama je previše - na utičnice ide 16A.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2015., 23:11   #15
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Previše? Svi osigurači su mi takvi.

Budem potražio nekog normalnijeg električara, thx.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2015., 06:52   #16
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Da, na 2.5mm2 kabel koji ide prema utičnici se stavlja 16A osigurač, a nikako 25. Tu je i utičnica koja podržava obično max. 16A. Dakle 25A je previše, to je već za kabel od 4mm2
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2015., 08:07   #17
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Ali svejedno (ili još gore, kad su takvi osigurači), pa ne može napajanje povući toliko ampera i da se to smatra normalnim
Još i takvo napajanje, 80+ Gold klasa.

http://www.thermaltake.com/products-...?id=C_00002572
Citiraj:
Input Voltage: 100V-240V
Input Current: 10A max
A taj max čisto sumnjam da ćeš ikada vidjeti.
Dac je online   Reply With Quote
Staro 15.05.2015., 08:34   #18
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
25A za sve osigurače...isuse . 16 A ti je uvrh glave za jake potrošače, 10A za rasvjetu a sve preko toga je opasno za uređaje i po ljudsko zdravlje. Ja u kući imam samo jedan osigurač od 25A i to za utičnicu u garaži ako netko poželi uključiti aparat za varenje.

Još je zanimljivije kako ti može tako jak osigurač iskakati zbog preopterećenja.

Definitivno zovi drugog električara i pripremi pare.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2015., 08:48   #19
Dekriptor
Sa K
Moj komp
 
Dekriptor's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Split
Postovi: 67
Osigurač od 25A bi trebao držati trošila do 5 kw snage. Neznam koliko treba bit taj kondenzator da bi ispalio taj osigrač. Vjerojatno je problem u napajanju. Probaj stavit napajanje iz starog u novi komp pa vidi šta se dešava.
Dekriptor je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2015., 09:21   #20
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
Ali svejedno (ili još gore, kad su takvi osigurači), pa ne može napajanje povući toliko ampera i da se to smatra normalnim
Još i takvo napajanje, 80+ Gold klasa.
http://www.thermaltake.com/products-...?id=C_00002572
A taj max čisto sumnjam da ćeš ikada vidjeti.
Ustvari njega ne muči max struja koju napajanje "vuče" u normalnom radu nego struja priikom starta napajanja. Pojam se naziva "inrush curent".
Koliko vidim proizvođač nije specificirao tu veličinu ali na ovoj stranici se mogu vidjeti kako stvari stoje kod nekih drugih napajanja.
Kao što se vidi iz priloženog, 850w napajanja će povući i do 45A prilikom startanja.
Ok, osigurači mogu potrpiti puno veću struju nego što su deklarirani prije izbacivanja ali unutar kratkog vremenskog perioda što je definirano "brzinom" osigurača označava se a A B C D , redom brži prema sporijem.
Da se mene pita ja bih tu išao s osiguračem prema kvadraturi kabela, ali C klasa.
U svakom slučaju ako su svi osigurači od 25A na instalaciji tada je jedino riješenje za takvu instalaciju - dobar električar.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2015., 17:02   #21
Dekriptor
Sa K
Moj komp
 
Dekriptor's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Split
Postovi: 67
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Ustvari njega ne muči max struja koju napajanje "vuče" u normalnom radu nego struja priikom starta napajanja. Pojam se naziva "inrush curent".
Koliko vidim proizvođač nije specificirao tu veličinu ali na ovoj stranici se mogu vidjeti kako stvari stoje kod nekih drugih napajanja.
Kao što se vidi iz priloženog, 850w napajanja će povući i do 45A prilikom startanja.
.
Znao sam da povuku, ali nisam znao da je baš ovoliko
Dekriptor je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2015., 09:30   #22
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
ova tema mi je zanimljiva...tip koji "slaže" kompove i tjera ih na max rezi, ne zna šta je fidofka a doma ima pravi kuršlus u instalacijama gdje treba točan redoslijed paljenja uređaja...
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2015., 11:35   #23
Dekriptor
Sa K
Moj komp
 
Dekriptor's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Split
Postovi: 67
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
ova tema mi je zanimljiva...tip koji "slaže" kompove i tjera ih na max rezi, ne zna šta je fidofka a doma ima pravi kuršlus u instalacijama gdje treba točan redoslijed paljenja uređaja...
pa kakve to veze ima? Čovjek nije električar a voli se zabavljati sa konfama i gejmingom.
Dekriptor je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2015., 17:00   #24
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Naravno da je zanimljiva tema, čak sam nešto i naučio za promjenu. Znači nikad neću kupit osigurač sa slovom A, pa čak ni B .
Šta nije osigurač od 16A ko neki standard za kuće, stanove? Da se stavi cijela soba npr, il se postavljaju utičnice 16A, svjetlo 10A?
domina je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2015., 17:53   #25
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Topli B16 trenutno okida tek pri 3*16=48 A što je za kućanstvo i više nego dovoljno. C karakteristika se uglavnom koristi u industrijske svrhe.

Kao što su ljudi rekli, treba zvati električara.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2015., 21:57   #26
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
ja ne vjerujem da je došlo do toga pa se u školi više ne uči o struji i osiguračima i rasporedu spajanja i sl...al bitno da se gleda oće li uvest tabletnu nastavu (ono, Ajpad 50G 12" ekran i sl)...
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 11:05   #27
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
ova tema mi je zanimljiva...tip koji "slaže" kompove i tjera ih na max rezi, ne zna šta je fidofka a doma ima pravi kuršlus u instalacijama gdje treba točan redoslijed paljenja uređaja...
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
ja ne vjerujem da je došlo do toga pa se u školi više ne uči o struji i osiguračima i rasporedu spajanja i sl...al bitno da se gleda oće li uvest tabletnu nastavu (ono, Ajpad 50G 12" ekran i sl)...
Taj tip si slaže kompove od 1996. godine, apsolutno ga ne zanima struja, a ono što je u osnovnoj učio o tome na satovima tehničkog odgoja je davno zaboravio. Zakaj? Zato kaj mu ne treba u životu, a ne zanima ga niti kao hobi. Go figure.

Što se instalacija u stanu tiče, tako ih je složio graditelj i ne kužim što bih ja sad tu trebao. Kaj mene boli kurac koliko ampera su osigurači ako osam godina sve radi bez ikakvih problema? Mogli su staviti i 50A, zaboli me.

Ovakve ulete bih očekivao na BUG forumu, ne ovdje. Valjda starim.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 11:07   #28
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Ustvari njega ne muči max struja koju napajanje "vuče" u normalnom radu nego struja priikom starta napajanja. Pojam se naziva "inrush curent".
Koliko vidim proizvođač nije specificirao tu veličinu ali na ovoj stranici se mogu vidjeti kako stvari stoje kod nekih drugih napajanja.
Kao što se vidi iz priloženog, 850w napajanja će povući i do 45A prilikom startanja.
Ovo mi je rekao električar. Kaže da napajanje očigledno povuče jako puno struje kod paljenja. FFFFFFFUUUU--
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 11:23   #29
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova
Taj tip si slaže kompove od 1996. godine, apsolutno ga ne zanima struja, a ono što je u osnovnoj učio o tome na satovima tehničkog odgoja je davno zaboravio. Zakaj? Zato kaj mu ne treba u životu, a ne zanima ga niti kao hobi. Go figure.

Što se instalacija u stanu tiče, tako ih je složio graditelj i ne kužim što bih ja sad tu trebao. Kaj mene boli kurac koliko ampera su osigurači ako osam godina sve radi bez ikakvih problema? Mogli su staviti i 50A, zaboli me.

Ovakve ulete bih očekivao na BUG forumu, ne ovdje. Valjda starim.
Trebalo bi te zanimati jer osiguraci osiguravaju i ako to nije kako treba moze doci do pozara zbog instalacija hehe
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 11:41   #30
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Pa osigurano je protiv požara.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na