Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.11.2016., 23:40   #1
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
Softver za provjeru integriteta fileova

Pozdrav svi.
Na ovom području nisam stručnjak a imam pitanje.
Posjedujem veću kolekciju medijskih datoteka - glazba, video, film, fotografije, snimke raznih predavanja i slično.
Za važne stvari koristim backup, ali sam shvatio da s vremenom može doći do corrupted datoteka "sami od sebe". Primjerice, iako mi disk nema bad sectora, neka predavanja u wav-u koja nisam godinama otvarao danas su corrupted i ne mogu se pokrenuti bez preskakanja ili gubitka podataka.

Koliko sam shvatio, postoje programi - takozvani hash-check - za provjeru ispravnosti podataka. Ima li netko iskustva s time, što koristiti i na koji način?
Koliko shvaćam, on uspoređuje original datoteku s onom izmijenjenom, ali nisam siguran da je to ono što meni treba, jer taj program ne zna kakav je "original" mojeg filea trebao biti.

Postoji li program koji automatski može skenirati cijelu particiju i naći corrupted files?
Hvala!
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2016., 01:08   #2
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
exactfile. medijski sadržaji uglavnom dolaze sa .sfv fajlovima što ti je dovoljno za provjeru hasheva. za privatne podatke ćeš ih naviknut se kreirat..
back2quick je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.11.2016., 01:47   #3
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
mislim da je to o cemu pricas tema DATA INTEGRITY ili integritet podataka
malo je reci da se o toj temi moze napraviti ozbiljan doktorat, sa 100+ strana tako da cu pokusati preskociti sav taj dio ali bi ti skrenuo paznju na sljedece

1. greske prilikom kopiranja file-ova, svi file-ovi prolaze kroz RAM, ako RAM modul ima gresku a NE podrzava ECC, svim podacima mozes vise-manje reci zbogom

danasnji NAS-ovi se vrte vecinom na linuxu sa soft-raid-om, tako da je kvaliteta RAM-a (ECC ili non-ECC) od izuzetne vaznosti ako zelite da vam podaci budu sigurni i da ako nesto podje po zlu imate koga pitati za support

2. bit rost ili hrdjanje bitova

neke od tih problema bi trebao adresirati BTRFS sustav jednom kada zazivi u punom sjaju svojih mogucnosti, za sada je jos u razvoju - govorimo o home user okruzenju
ZFS je super, ali neznam koji NAS proizvodjac ga koristi i pruza support za njega - govorimo o home user okruzenju

za Enterprise je sve odavno spremno, samo to ko$$$ta...
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2016., 09:38   #4
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ili jednostavno laički postoje dvije vrste programa jedni su oni koji provjeravaju hash datoteke koji seprvo mora kreirati i pospremit što u ovom slučju nije primjenjivo i drugi koji provjeravaju integritet pojedinih vrsta datoteka. Ove druge potraži pa s njima skeniraj šta imaš, imaš također mogućnost da se oštećene datoteke poprave na način da se izbace oštećeni dijelovi u slučaju videa par framova, a u slučaju audia par sekundi ....
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2016., 12:44   #5
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
Hvala na pomoći.
Sad vidim da mi treba istraživanje malo temeljitije. Znam za problem "prolazaka podataka kroz RAM". Skinuo sam exactfile, i napravio testnu provjeru nad jednim filmom, ali nije nikako user friendly
Odnosno, dobijem ja hrpu hashcheck podataka, ali nigdje mi ne piše onako jednostavno "your file is 100% intact"
Ako naiđem na neki dobar noob friendly, javim možda za druge kojima treba slična pomoć.
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2016., 13:03   #6
iNoob
Game Collector
Moj komp
 
iNoob's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Postovi: 366
Probaj TeraCopy. Ima opciju da nakon kopiranja automatski odradi provjeru i javi ako nađe grešku, ako nema greška samo se ugasi. Integrira se u explorer, ni ne primjetiš ga.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
iNoob je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na