Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.11.2015., 20:22   #1
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Napajanje sa UPS-a

Imam situaciju gdje bi u jednu kutiju nagurao UPS Blazer 500 (300W) pojačan sa još jednom baterijom http://www.csb-battery.com/english/0...p?fid=5&pid=11 (dakle 2 takve, ganc nove)
Namjena zapravo nema veze sa PC svijetom, rezerva je za pumpu centralnog grijanja, iako struje nestaje vrlo rijetko ali ono... imam UPS i nezgodno je ako se to dogodi. I sad vidim kako u kutiju može stati i ITX ploča koju imam i koja čami već jaaako dugo da se posloži kao backup i media server. Asrock 330GC, Atom.

E sad, što mislite koliko bi bilo ok uzeti PicoPSU i "ukrasti" 12V direktno sa baterije, da ne ugrađujem još jedno napajanje? Ono, popriličan trafo je tu, radi non-stop i zapravo u praznom hodu, 12V je tu, ne čini mi se da bi tu moglo biti nekih problema zbog tereta od nekih 30-ak W. Ima li kakvih iskustava?
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2015., 00:53   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ideja nije loša, ali imaš jedan nezgodan detalj,
na psu bateriji (mada je nazivno 12V) možeš imati prilično široki opseg napona,
put gore pri punjenju cca 13.8 (možda i više), put dole pri pražnjenju cca 10.8 - 11V,

standardni modeli PicoPSU traže na ulazu 12V + par modela 12 - 25 (32)V,
imaju zaštitni mehanizam da se gase kada ul. napon padne ispod 11.2 V,

imaš "automotive modele" koji rade u nešto širem spektru 6 - 24v ali samo kratkotrajno da prebrodi "šokove", i ovi imaju gašenje ispod 11.2 V (duže vrijeme).

Zaključak, ako ti ne smeta da se komp ugasi kada baterija padne ispod 11.2V moglo bi funkcionirati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.11.2015., 11:42   #3
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Da, puni sa 13,5V što mislim da nije veliko odstupanje. Tako rade i auti a sve je nazivno na 12V, hm.

Gašenje je kad je već ionako nestalo struje na cca dva sata ili dulje, pa to baš i nije bitno. Nadao sam se da je netko možda kemijao takvo nešto, a guglanje ideje daje krive rezultate
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2015., 11:47   #4
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
Gašenje je kad je već ionako nestalo struje na cca dva sata ili dulje, pa to baš i nije bitno. Nadao sam se da je netko možda kemijao takvo nešto, a guglanje ideje daje krive rezultate
Iz iskustva mojih UPS-aša, te pumpe znaju biti jako problematične što se tiče rada na UPS-u. Provjeri prvo da li radi na nekom malom UPS-u prije nego što kreneš dalje.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2015., 13:33   #5
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Ma već imam to sve doma ionako, ali nisam još probavao. Znam da ima problema ako nije pravi sinus, ali idem linijom "bolje išta nego ništa". Struje srećom nestane možda 2-3 puta godišnji i na kratko, ali peć je takva da se vatra ne može smiriti zatvaranjem šubera. Eko i čisto izgaranje, jbg...

Nego prvi PicoPSU koji gledam je 12V nazivno ali se reklamira kao "dc 12v 120W car power 20pin mini-ITX DC ATX power supply (PICO-BOX Pico PSU)". Pa ono. Valjda će biti ok. 12V je switched input, što bi značilo da ima neku regulaciju i na tome

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 25.11.2015. u 13:43.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2015., 16:25   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Za prvi i glavni problem pogledaj šta piše na tablici motora / pumpe (A, VA),
ako je do 150VA zamišljeno bi moglo raditi, pogotovo sa duplom baterijom,
pri grunfanju spoji baterije nešto debljim žicama i neka su dobri spojevi.

Kažeš "UPS Blazer 500 (300W)", ako je to tajvanac Centralion ne pronalazim točni model > http://www.centralion.com/product.ph...d=80&c_the_no=

Sve ćeš znati kada spojiš i napraviš test, probaj sve kombinacije:
- pumpa radi na mreži > prelaz na baterije ups - a
- start i rad pumpe na bateriji ups - a

Budi spreman reagirati pa sve gasit ako se pumpa bude "mučila" ili ups bude reagirao preopterećenjem.

U vezi PicoPSU vidi koji je to model točno, po 120W je vjerojatno ovaj > http://www.mini-box.com/s.nl/it.A/id.417/.f
sa strane imaš manual sa svim detaljima.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2015., 19:53   #7
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Jes, žice su nešto deblje, spojevi na stopicama dobri, zalemljeni. Pumpa zuji na UPS-u, za sad nisam siguran ni da li vrti ili samo zuji. Guglam, čitam, ima svakakvih priča, posljedica je "modified sinewave" izlaza. Svašta se tu može pročitati, i da će se skuriti i da neće, teorije razne. Jbg, jeftinjak, nije pravi sinus. A baš slučajno, pri vrhu rezultata guglanja je točno takav UPS na njuškalu, preuređen upravo za tu namjenu. Još i u mojem gradu
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2015., 23:22   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Pa imaš x načina da utvrdiš jel se vrti ili ne, npr. jel diže tlak, protok ...
Spoji privremeno ampermetar u krug i usporedi sa podacima sa tablice,
usporedi struju u oba slučaja, ako je razlika mala onda nije problem,
mogao si i ovdje napisati podatke motora,

ako baš ne vrti možeš paralelno spojiti jednu žarulju od cca 25W,
jasno da će to smanjiti autonomiju ali će se motor vjerojatno zavrtiti,

zuji upravo zato jer jeftinjak ups daje četvrtasti valni oblik, daleko od sinusa iz mreže,
kao posljedica rada na četvrtastiom valnom obliku a ovisno o konstrukciji (namotaji) motora zna se pojačano grijati pa svakak joj prati temperaturu.

Inaće prati tržnicu i sl. ako ti naleti koji polovnjak APC Smart-UPS (npr. crknutih baterija), jer ta serija na izlazu daje približni sinus (Stepped approximation to a sinewave).
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na