Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.05.2017., 16:02   #1
peltierzg
Premium
 
peltierzg's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 70
RX580 + FreeSync monitor

Bok

Zanima me jel ima tko RX580 uparen sa FreeSync monitorom (35-75Hz) i kako to radi?
Interesantno je jer cijena RX580 + FreeSync (24", 35-75Hz) monitora je cijenovnom rangu najjeftinijeg G-Sync monitor.

Trenutno sam u zelenom timu (1060), ali mi je G-Sync monitor preskup, pa razmišljam prijeći u crveni tabor.

Samo da na kraju ne bude sa konja na magarca, pa dajte budite objektivni

Hvala

Pozz
peltierzg je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2017., 16:23   #2
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
To da si u startu umjesto 1060 uzeo 480 radi freesync monitora da, ali sad ti nema smisla raditi sidegrade. Kad budeš uzimao monitor uzmi freesync, a ovu gpu furaj dok si zadovoljan, a kad budeš radio upgrade onda uzmeš amd gpu (ako do tada i nvidia ne omogući i freesync)

BTW na koji si 35hz-75hz monitor bacio oko?
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.05.2017., 16:25   #3
Bariarnil
Aiden Fierce
Moj komp
 
Bariarnil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,171
Ja imam 480+frisink. Kako kolega kaže, u startu je isplativo. Jedino ako nabaviš 580ku po solidnoj cijeni. Jer gaming iskustvo jest super.
__________________
the Bariarnil
Bariarnil je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2017., 17:08   #4
peltierzg
Premium
 
peltierzg's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 70
Na AOC G2460VQ6, cijena mu je odlična a i review-i nisu loši (s zadnjim driverima raspon mu je povećan na 35-75Hz).

Možda bi uspio zamijeniti 1060 sa 580, jedan na jedan, a opet ne bih htio da sve to na kraju bude lošiji performance.

U prošlosti nisam ima baš neka sretna iskustva sa ATI karticama... pa pušem na hladno.

Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
BTW na koji si 35hz-75hz monitor bacio oko?
peltierzg je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2017., 17:09   #5
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Super stvar, jednom kad se navikneš nema nazad.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2017., 17:13   #6
peltierzg
Premium
 
peltierzg's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 70
Vidim da imaš 144Hz monitor, ja bi uzimao 75Hz, dali si porobao ograničiti FPS kroz MSI aftermurner ili sličnu aplikaciju i kako to onda radi?
Jer kako je ovaj monitor 75Hz, ako kartica ide preko, opet ću imati tearing ekrana...
Onda nisam ništa napravio, a opet 144Hz mi je skoro duplo u odnosu na ovaj koji mi ulazi u buđet.


Citiraj:
Autor Bariarnil Pregled postova
Ja imam 480+frisink. Kako kolega kaže, u startu je isplativo. Jedino ako nabaviš 580ku po solidnoj cijeni. Jer gaming iskustvo jest super.
peltierzg je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2017., 17:18   #7
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Ograničiš u driverima, upališ opciju i postaviš slajder na 74 fpsa...deset sekundi posla. Puno viš vremena ti uzme kalibracija slike na TN panelu ako si naviknut na IPS. Pronalažanje željene nijanse boja i ono kaj je meni najviše pomoglo, podešavanje gàme iz windowsa jer je inače u svim modovima slika presvjetla.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2017., 18:19   #8
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Imaš i one neke LG IPS sa freesyncom do 75hz, samo što im je minimum manji (40 ili 45)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2017., 18:47   #9
Tex Willer
Premium
Moj komp
 
Tex Willer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 277
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Imaš i one neke LG IPS sa freesyncom do 75hz, samo što im je minimum manji (40 ili 45)
S tim da postoji šansa da mogu podnijeti i manji minimum. Moj 29UM68 ima tvornički 40-75, a kod mene radi godinu dana na 30-75.
__________________
Origin: Dead_Body_cRo
Tex Willer je online   Reply With Quote
Staro 12.05.2017., 20:21   #10
Bariarnil
Aiden Fierce
Moj komp
 
Bariarnil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,171
Frame Rate Target Control u driverima(bravo RTG za taj fičur)na 144hz, osim za 3d mark isključeno. Ja osobno nisam primjecivao nikada tearing cak ni na 200 fps. U falloutu 4 mi Radeon Chill od 60fps do 144fps pa je gpu uz to još i tih. Ostale igre koje igram ne podržavaju chill...
__________________
the Bariarnil

Zadnje izmijenjeno od: Bariarnil. 12.05.2017. u 20:27.
Bariarnil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.05.2017., 21:34   #11
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
Citiraj:
Autor Tex Willer Pregled postova
S tim da postoji šansa da mogu podnijeti i manji minimum. Moj 29UM68 ima tvornički 40-75, a kod mene radi godinu dana na 30-75.
Ide ko iz xicke na 25-80.Imam 29um68-p i furao na furyu tak.Sad imam gtx 1080 pa sam samo puknuo custom rezu i refresh rate 80 i isto tako radi ko iz xicke

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2018., 00:20   #12
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,395
Molim vas da mi pojasnite kako to radi. Ja sam uključio Freesync na monitoru i u Radeon settings, ograničio na 72hz. E sad uđem u igru a fps i dalje ide preko 72,ali ne znam čini li mi se ili i dalje ima tearinga, ali jako malo. Jel sad to radi ili ne? Monitor i grafa su spojeni preko HDMI-ja, jel možda bolje spojiti na display port?
slavonac90 je online   Reply With Quote
Staro 20.10.2018., 09:16   #13
Joza_Seraf
Premium
Moj komp
 
Joza_Seraf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Klc
Postovi: 564
Citiraj:
Autor slavonac90 Pregled postova
Molim vas da mi pojasnite kako to radi. Ja sam uključio Freesync na monitoru i u Radeon settings, ograničio na 72hz. E sad uđem u igru a fps i dalje ide preko 72,ali ne znam čini li mi se ili i dalje ima tearinga, ali jako malo. Jel sad to radi ili ne? Monitor i grafa su spojeni preko HDMI-ja, jel možda bolje spojiti na display port?
Recimo moj monitor nema Freesync preko hdmi, samo preko dp.
__________________
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
Samo čekam dan kada će mi netko pokucati na vrata i zatražiti me bubreg jer sam negdje odscrollao dolje i stavio kvačicu na "Slažem sa svime"!!
Joza_Seraf je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2018., 13:26   #14
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Freesync ti ne limitira fps, samo nema tearinga u igrama sve dok u igri ne predjes 75 fps. Ako zelis i to limitirati, onda u Radeon Settings ukljuci Frame Rate Target Control (Gaming -> Global Settings) i podesi na 75 fps.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2018., 14:14   #15
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Freesync ti ne limitira fps, samo nema tearinga u igrama sve dok u igri ne predjes 75 fps. Ako zelis i to limitirati, onda u Radeon Settings ukljuci Frame Rate Target Control (Gaming -> Global Settings) i podesi na 75 fps.
A ako je fps veći od 75, onda se uključi Enhanced Sync (koliko sam čital)?
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2018., 14:52   #16
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,395
Kupio sam DP kabel danas i spojio grafu i monitor, izgleda da mi preko HDMI-ja nije radio Freesync. Uključio na monitoru Freesync i u Radeon settings, rezoluciju sam ograničio FHD 73 HZ, ali u postavkama windowsa,a prije toga kreirao custom resolution u Radeon settings. Ili da samo ograničim Frame Rate Target Control na 73 i ovo vratim kako je po defaulttu FHD 75hz?
slavonac90 je online   Reply With Quote
Staro 20.10.2018., 15:15   #17
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407
Nemoj koristiti FRTC i freesync, objašnjenje ovdje od AMD_Roberta sa Reddita:


https://www.reddit.com/r/Amd/comment...cking_awesome/


"Do not use any sort of frame capping with FreeSync. The frame time analysis algorithms that govern FreeSync, FRTC or other methods will conflict and break both solutions. It's unnecessary. Here's why:

The only time you'd want to turn off vsync with FreeSync is if the app's FPS can go way above your monitor's max refresh and you want the lowest possible input latency at the expense of a little tearing at high framerates. FRTC is the antithesis of this, so it doesn't make sense to use FRTC in this case.

If you're not trying to get the lowest possible input latency, or the app's FPS stays inside your monitor's DRR window on the regular, then leaving vsync enabled will cap your framerate anyways. FRTC is redundant.

FRTC is for people with regular ol' monitors who are playing low-demand games running in the hundreds of FPS, which just burns power and runs the fan faster than necessary.
"


i njegovo mišljenje o Freesync + vsync:


"FREESYNC WITH VSYNC

If vsync is enabled, it is only active when the FPS is above or below your monitor's refresh rate range.

If FPS is below, the monitor has no choice but to use vsync in the double or triple-buffer mode you've set. This will avoid tearing, but add input latency.

If the FPS is above, the GPU will reject frames ("FPS cap") to keep the application inside the FreeSync window. It will enforce smoothness. You won't get the lowest possible input latency due to rejected frames, but no extra latency is being added.

When your game is in the FreeSync window, this is the lowest possible input latency.

FREESYNC WITHOUT VSYNC

4. If you really care about input latency, then you can turn vsync off.

5. If the app is inside the FreeSync window, FreeSync is active. This is the lowest possible input latency.

6. If the app is below the FreeSync range, monitor will run at max refresh until the app's FPS gets back inside the DRR window. You will experience tearing, but no frames will be buffered or held as with vsync.

7. If the app is above the FreeSync range, monitor will run at max refresh and your FPS can go however high it will. This sustains the lowest possible input latency because no frames are being buffered, held or rejected as with vsync. You will experience some tearing until the FPS falls back inside the FreeSync window and FreeSync resumes.

IF YOUR MONITOR IS COMPATIBLE WITH FREESYNC LFC

8. If your monitor has a sufficiently wide range to support our Low Framerate Compensation feature, this supersedes your vsync setting. It has lower input latency, no tearing, and no vsync stutter. It's much better than vsync.

tl;dr:

Most people want to leave FreeSync + Vsync enabled.

PROS: GPU won't waste power/heat/noise on unused frames, game forced inside the FreeSync range as often as possible, no stuttering, no tearing.

CONS: Lowest possible input latency will not be achieved if app goes outside of FreeSync range. Vsync stutter possible when app is below FreeSync window.

If you're a stickler for mouse latency, use FreeSync + vsync OFF.

PROS: No stuttering/tearing inside FreeSync window, lowest possible latency at all times.

CONS: Tearing possible when app leaves FreeSync window

IF app FPS < min_refresh THEN Low Framerate Compensation (LFC) supersedes vsync."


Nije u komentarima spominjao Enhanced Sync (neznam da li je u vrijeme komentara Enhanced Sync bio izašao?) ali meni se čini da je najbolja opcija da ostaviš Enhanced Sync + freesync.

Zadnje izmijenjeno od: Old.machine. 20.10.2018. u 15:25.
Old.machine je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2018., 10:30   #18
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Ima li solidnih VA ili IPS monitora sa 144Hz Freesyncom?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2018., 12:52   #19
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 171
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ima li solidnih VA ili IPS monitora sa 144Hz Freesyncom?
Recimo da ima... ACER XF270HUA (XF270HUAbmiidprzx) ako dobiješ dobar primjerak...

https://www.limscave.com/acer-xf270hua
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2018., 14:05   #20
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Old.machine, zanimljivo..

Ja od prvog dana imam frame target na 74..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2018., 17:46   #21
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ima li solidnih VA ili IPS monitora sa 144Hz Freesyncom?
https://www.ekupi.hr/Samsung-monitor...m_medium=click
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2018., 21:05   #22
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Old.machine, zanimljivo..

Ja od prvog dana imam frame target na 74..

I ja sam mislio da je to ispravno ali ako kaže ovaj iz AMD onda je valjda tako. Mislim čak da je taj sa reddita ovaj sa ovoga videa, Robert Hallock (Senior Technical Marketing Manager at AMD).
Old.machine je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na