Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.10.2023., 11:28   #69691
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Da. I sad si zamisli, kupiš rabljeni auto i netko je napravio baš to i dogodi ti se prometna..... A ima takvih auta po našim cestama hrpa.
Vrlo interesantna pomisao, o kojoj, moram priznati, nisam razmisljao. Prvenstveno nezgodna za hoch limuzine. No, nisam dobro zavrsio kasnu misao.

Htio sam pitati, konkretno kod najnovijih vozila, recimo da sam dejstvujes ili s Mehom, kako ovlasteni serviser tumaci tvoje stanje vozila. Pitam u slucaju, da nije guzva, da se posvetio vozilu, te provjerom vidi da ih nemas. Ili jednostavno da, recimo, Lewis je nabavio 5 najzescih masina za rendering, jednaki broj Eizo 8k monitora, nakon nesrece sredi karoseriju u ovlastenom sve stavke, ali nema novaca za sve zracne, nema ni osiguranje (Coconut) bas ga mjesec potrefi da je suh bez kinte.

Servis veli:

1) Gospodine Lewis, molimo Vas da potpisete papir u kojem na vlastitu odgovornost preuzimate vozilo, znajuci da ste upozoreni od nas kao servisa, da se dovodite u opasnost, zbog nepostojanja dormeo jastuka.

2) Gospodine Lewis (kod nas ili mozda u inozemstvu, x zemlja) ako nemate sredstava za sanaciju jastuka, duzni smo prijaviti da se vozite s vozilom koje nema zastitu kod sudara.

3) Koga briga, stavite ili ne stavite, mi smo svoje napravili.

Malo sam napuhao sve, ali zanima me danasnje tumacenje ove situacije, zapravo kod bilo kojeg najnovijeg vozila.


...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 11:33   #69692
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,950
Mislim da taj koji ne misli sredjivati auto potpuno tj. zamjeniti/popraviti sve pa tako i zracne jastuke nece ni ici u ovlasteni srevis jer u tom slucaju se vidi u digitalnoj knjizici vozila da je auto bio razbijen i sta je popravljeno a sta nije a mislim (nisam 100% mogu pitat kad budem isao na servis kod Tomica) da Ovlastnei ni nemsije tako "napola" popravit vozilo i pustit ga na cestu tj. brijem da kod njih lampica od airbaga se ne vadi ili stavlja varalica ..

Znaci takav ce ga kod "Mehe" slozit/zamaskirat i na bubanj...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 11:36   #69693
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
To pitam,

znaci da odes u ovlasteni, s konstatiranom stetom koju su sanirali, trenutak kad dodju do kabine i jastuka, oni postaju stavka, koju Lewis ne moze odbiti?

Inace mu nece isporuciti vozilo, ili ide nekome prijava?

Taj dio me zanima, tumacenje, tko koga i kako? Ali kao fakat u klinickoj praksi.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 11:51   #69694
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,950
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
To pitam,

znaci da odes u ovlasteni, s konstatiranom stetom koju su sanirali, trenutak kad dodju do kabine i jastuka, oni postaju stavka, koju Lewis ne moze odbiti?

Inace mu nece isporuciti vozilo, ili ide nekome prijava?

Taj dio me zanima, tumacenje, tko koga i kako? Ali kao fakat u klinickoj praksi.
Idem na redovni servis u 11 mjesecu pa mogu pitat (ako se sjetim do tada) .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 12:12   #69695
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,338
Vezano da ove udese. Moja pretpostavka 'Zašto uvijek BMW?' je zbog njegovog zadnjeg pogona. Rulja nije navikla na njega jer 90% današnjih auta ima prednji pogon. Ista ta rulja po navici kod velike brzine u zavoju doda volan u smjeru zavoja što je kardinalna greška kod zadnjeg pogona. I tada ode sve u 3pm.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 12:20   #69696
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
I previše se pouzdaju u elektronska pomagala, misle da uz njih auto nemre sletiti s ceste
__________________
Lowrider
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 12:50   #69697
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,649
Gluposti. Isto sam mislio dok nisam na stazi probao cestovnog Porschea. S gasom do poda u drugoj na sporom zavoju i volanom skoro kompletno zakrenutim nisam uspio izbaciti zadnji kraj. Koliko god sam se trudio, ne ide. Nije to igrica na PS-u.

Količina gluposti koju moraš na cesti izvesti da izgubiš kontrolu nad autom je danas nevjerojatno velika. Lako je stisnuti gas, malo teže je savladati centrifugalnu silu i zaustaviti se kao na igrici
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 01.10.2023. u 14:05.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 13:00   #69698
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Zaboravljamo da ekipa kupi auto sa zadnjim novcima.i da kupuje, ako, Ulje u Lidlu za servis.

I da ima ćelave gume, il neku najjeftiniju kinesku koja ne drži cestu niti po suhom ako se imalo pretjera.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 13:05   #69699
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Nisam detaljno do malocas procitao tvoju poruku.
...
U kojim međuljudskim odnosima svi mi jesmo je irelevantno, iako potvrđujem da medu ne poznajem. Mi smo primarno forumaši, mjesto radnje jest forum. Rasprave i prepirke u normalnom tonu su uvijek bile dio ovog okruženja. Često se nađem u situaciji da mi se ne da, ali kad se skupi kritična masa dezinformacija, pukne mi film.

Slobodno baci oko na veličinu ISO, DIN ili IEC gremija, kako samo smije nekolicina ljudi odlučivati, mora da živimo u autokraciji.

Nema tu mudrosti: jasno je ko dan da nitko ne može sa sigurnošću reći što je adekvatna granica.
Prije 100 godina nije nikog zanimalo, danas je neizbježno potrebno jer znamo da utjecaja ima.

Pouka priče je trebala biti da se ne iznose stavovi i mišljenja u obliku nadrlji-činjenica baziranih na vlastitom iskustvu iz autoindustrije pred xy godina, kad se već na malo višoj razini ti navodi u najmanju ruku poljuljaju.

Ak se netko boji podvodnih voda i/ili 5G, onda nek se kloni istih koliko god može. Izbjeći EM zračenju se ne može.

Uz sve oblike prevencije koje danas postoje, primarno kroz normativne dokumente, ili pak tehničke preporuke (što ICNIRP jest, u moru drugih, VDE ima dosta toga), normativa i zahtjevi u automobilskoj industriji su redova veličina stroži od konzumentnog sektora, u što spada svaki električni uređaj u kućanstvu. Ne bi većina OEMova preuzela i norme i preporuke u svoje varijante specifikacija i zahtjeva koje se moraju ispuniti, da sene smatra relevantnim.

Cilj je smanjenje rizika jer se ne može u potpunosti maknuti iz jednadžbe.

Figurativno, generalizirano i istinito, smijemo se sigurnije osjećati u autu sjedeći 30cm od HV kablovinja nego u kuhinji dok radi mikrovalna. Naravno da će se pronaći neki pavijan koji će pobiti i tu tezu tak da će se sjest direktno na inverter, ali ako ćemo raspravljati o neracionalnim krajnostima, ne računaj.na mene
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 13:06   #69700
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Vezano da ove udese. Moja pretpostavka 'Zašto uvijek BMW?' je zbog njegovog zadnjeg pogona. Rulja nije navikla na njega jer 90% današnjih auta ima prednji pogon. Ista ta rulja po navici kod velike brzine u zavoju doda volan u smjeru zavoja što je kardinalna greška kod zadnjeg pogona. I tada ode sve u 3pm.
Susjed zlatar je zeni 90-tih (Ravnice) stavljao veliku vrecu pjeska u gepek jer ga je uvijek bila frka da ne strada. Da ne glumim naknadnu pamet preko trazilice, mislim datumski trebao biti E36? Jel tada jos bio u upotrebi ASC + T?

Uglavnom, zena normalno vozila i stalno vrecu baca van i stavljala pred njegov auto u dvoristu

Da vidis Coconut poglede u prometu u ZG-u, nestrpljivost, agresivnost, nezadovoljstvo koje se onda projicira na ostale, vrlo malo postovanja prema drugima uopce. Kad bi prije 30 godine netko rekao, da ce vidjeti auto ili taxi, koji trubi osobi, koja nekoge vozi u kolicima, jel bi ga nazvao najgorim lazljivcem ili se pitao kako je to moguce?

Danas je moguce. Ponavljam, postaviti TV kameru na Kvatric (redakcija Vijesti) tocno pred prelazak iz NAMA-e, pa da vidis ponasanje ljudi. Stajanje pod cviljenjem kocnica, stajanje ako se bas mora. Psovanje, ljutnja, gorcina.

Jasno, nisu svi takvi, ali bome ih ima. Sve su to ventili za kombinaciju mladog i neiskusnog, a jos kad je bahat, onda je precjenivanje sposobnosti zagarantirano. I naravno, zurba, zurba 7/24.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 13:18   #69701
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 558
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Gluposti. Isto sam mislio dok nisam na stazi probao cestovnog Porschea. S gasom do poda u drugoj na sporom zavoju i volanom skoro kompletno zakrenutim nisam uspio izbaciti zadnji kraj. Koliko god sam se trudio, ne ide. Nije to igrica na PS-u.

Količina gluposti koju moraš na cesti izvesti da izgubiš kontrolu nad autom je danas nevjerojatno velika. Lako je stisnuti gas, malo teže je savladati centrifugalni silu i zaustaviti se kao na igrici
Pričamo o automobilima koji nisu najnovija godišta i nisu napravljeni za ludovat po cestama, porsche je taj vjerojatno napredniji od prosječnog BMWa kojim se rade sranja
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 13:51   #69702
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,054
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Vezano da ove udese. Moja pretpostavka 'Zašto uvijek BMW?' je zbog njegovog zadnjeg pogona. Rulja nije navikla na njega jer 90% današnjih auta ima prednji pogon. Ista ta rulja po navici kod velike brzine u zavoju doda volan u smjeru zavoja što je kardinalna greška kod zadnjeg pogona. I tada ode sve u 3pm.
IMHO, kombinacija tri stvari:
1. loše gume, ne po dubini ripne, nego po starosti;
2. stariji modeli sa straznjim pogonom (bez novije elekteonike, jelte);
3. Vozaci koji vole stisnuti gas, a povremeno i popiti, a BMW su uzeli zbog renomea i izuzetno povoljno odnosa snaga/pare. Cesto se pisalo o tome koji je najbolje uvesti po pitanju omjera niskog CO2 i kasnije mogicnosti mapiranja (mislim da se i tu na forumu preporucivao efgicient dynamics).

A vozacka (ali bome i opcenita) nekultura u Zg je zbilja na neslucenim razinama. Slalomi i ganjanje od semafora do semafora (bez ikakvog smisla i koristi; puno je korisnije voziti brzinom kojom te na sljedecem semaforu doceka zeleno), nepostivanje ogranicenja, nebriga za pjesake, nedavanje zmigavaca...

Sent from my PGT-N19 using Tapatalk
generic je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 14:12   #69703
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,649
Nisam baš vidio da ekipa s naslovnica vozi E30, E34 ili starije. Ti su vec odradili svoj put u prešu prije desetak godina. Već iduće generacije su po defaultu imale sve zaštite od proklizavanja. Znat će vlasnici jel postoji tipka za gašenje toga pa su nesreće uzrokovane nakon “sa’š vidit tokjo drift” kad ugasim zaštitu ili čupaju van osigurače.

U svakom slučaju, svaki RWD auto ima dovoljnu količinu mehaničkog gripa da pobjediti fizikalne zakone možeš jedino ako pretjeraš toliko da i nakon što ti samo tijelo kaže da bi bilo dosta, ti guraš i dalje (+ alkohol, droge i ostali utjecaji na zdrav razum)
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 17:49   #69704
hooligan.no1
matori
Moj komp
 
hooligan.no1's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: ZADAR
Postovi: 141
Citiraj:
Autor 1v@n
Gluposti. Isto sam mislio dok nisam na stazi probao cestovnog Porschea. S gasom do poda u drugoj na sporom zavoju i volanom skoro kompletno zakrenutim nisam uspio izbaciti zadnji kraj. Koliko god sam se trudio, ne ide. Nije to igrica na PS-u.

Količina gluposti koju moraš na cesti izvesti da izgubiš kontrolu nad autom je danas nevjerojatno velika. Lako je stisnuti gas, malo teže je savladati centrifugalnu silu i zaustaviti se kao na igrici.

Već iduće generacije su po defaultu imale sve zaštite od proklizavanja. Znat će vlasnici jel postoji tipka za gašenje toga pa su nesreće uzrokovane nakon “sa’š vidit tokjo drift” kad ugasim zaštitu ili čupaju van osigurače.

U svakom slučaju, svaki RWD auto ima dovoljnu količinu mehaničkog gripa da pobjediti fizikalne zakone možeš jedino ako pretjeraš toliko da i nakon što ti samo tijelo kaže da bi bilo dosta, ti guraš i dalje (+ alkohol, droge i ostali utjecaji na zdrav razum)
I ja bi volija da mi je neka staza tipa Grobnik bliže, i da imam kesu za bar jedan put tjedno, ali... niš od toga jer živim i radim u HR. (Livada djeteline mi je jedino dostupno misto).

Uzroci i krivnja:

Na prvom mistu su trgovci jer te svojim nastupom uvjeravaju da je proizvod pun elektronike, senzora i ostalih bedastoća, koji ti prodaju vozi baš kao igrica na PS.
Neće da kažu što se desi kad jedan od senzora otkaže ili zakaže!! Nakon sranja teško je išta dokazati.
Budimo realni, današnje novije generacije nemaju ni motoriku ni znanje fizike za starija vozila.

A vozačko neznanje i nekultura kod nas graniči sa glupošću.
Da, definitivno treba i za najmanji prekršaj bezpogovorno plaćanje jebeno visokih kazni i oduzimanje vozila i vozačke ka npr. u Švicarskoj.
hooligan.no1 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 17:56   #69705
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 652
Citiraj:
Autor hooligan.no1 Pregled postova
Uzroci i krivnja:

Na prvom mistu su trgovci jer te svojim nastupom uvjeravaju da je proizvod pun elektronike, senzora i ostalih bedastoća, koji ti prodaju vozi baš kao igrica na PS.
Neće da kažu što se desi kad jedan od senzora otkaže ili zakaže!! Nakon sranja teško je išta dokazati.
Trgovci auta krivi za nesreće?
E sad sam sve čuo...
Pa nitko od tih klipana što divljaju nije u životu vidio trgovca autima, daj se uozbilji.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 19:10   #69706
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,360
Mislim da @hooligan vise cilja na laznu promidzbu autopilota s jedne strane i činjenice da se vozači previše oslanjaju na tehniku da misli i reagira u situacijama umjesto samih vozača. U tome ima nekaj. Vozač mora uvijek biti svjestan okoline i pokušati se ne uvući u opasnu situaciju. Ti automatizirani sistemi bi trebali samo „uskočiti“ kao pomoć u izlazu iz nepredvidljivih situacija na cesti. No nijedan sustav nije 100% pouzdan i zato bi takve sustave trebalo ispravno prikazati. Da svjestan sam da će uvijek biti majmuna koji će testirat granice takvih sustava al jebiga…od šljama nema spasa nazalost.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 19:41   #69707
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Nitko ne kupuje BMW-a jer mu je najbolji deal, ili super oprema, ili jer mu treba nešto za do posla i nazad.
Nije li dovoljno dobar razlog za kupit neki auto samo zato jer ti se sviđa ak si ga možeš priuštit?
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 22:03   #69708
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Nije li dovoljno dobar razlog za kupit neki auto samo zato jer ti se sviđa ak si ga možeš priuštit?
Ne. Najprije moraš selo pitati.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 23:51   #69709
hooligan.no1
matori
Moj komp
 
hooligan.no1's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: ZADAR
Postovi: 141
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Trgovci auta krivi za nesreće?
E sad sam sve čuo...
Pa nitko od tih klipana što divljaju nije u životu vidio trgovca autima, daj se uozbilji.

Ozbiljan jesam, ali normalan nisam jer kao većina današnje populacije ne koristim fb, tik-tok, jubi-tubi, ...


A što'š, nemam argumente, to je samo moje viđenje trgovačke propagande.

Najbanalniji primjer bi bila potrošnja goriva.
Trgovačka propaganda (uživo, tiskanim putem, internetom, itd.) kaže "vozilo troši samo 4,2 L na 100km".
Kupac uvjeren u to kupuje i fala bogu još se svima hvali i brani stav da njegovo vozilo troši samo 4,2 L na 100 km.
Vidi on da kad liva gorivo to nije baš istina, ali svjest mu neda priznati da je namagarčen.
Nažalost hakiran je!

Nigdi u promotivnom materijalu za neko vozilo u prvim redovima nije istaknuto npr. "sigurnosni pojasevi i zračni jastuci spašavaju život samo pri vožnji do max. 80 km/h", nego max. brzina je !!!, ima ESP, ima ASR, ima AFŽ, ...



Nečiji hir je bija da se na kutije cigara stavljaju neke ogavne sličice.
Pitam se kako bi izgledali auti sa takvim reklamama?!
hooligan.no1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 06:50   #69710
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,338
U svemu tome krivice ima i ova država. Umjesto da potiče uvoz novih, sigurnijih automobila, a ne starih krama, ona radi obratno.
Njima je glavno da zadovoljava Euro 4 koji je uveden daleke 2005.g. Komotno možeš uvesti punoljetan auto. A takvi se vani prodaju za kikiriki (ako ih uopće nađeš tako stare).
Poznanica mi je nudila da mi pokloni A6 2.5 benz krcat opremom koji je novi koštao ondašnjih 70k DEM. Mogao sam ga uvesti jer zadovoljava Euro 4, ali sam joj se zahvalio jer mi ne treba takva mrcina od auta.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 07:17   #69711
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
A odakle da ljudi u državi s prosječnom plaćom 700EUR kupuju nove aute?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 07:45   #69712
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,338
Kredit, lizing, pušing,... A obzirom na količinu i cijenu automobila koji su u prometu, izgleda kao da financijski problemi ne postoje. Za balkanski mentalni sklop, imati dobar auto je bitnije od imati stan.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 08:02   #69713
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,360
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kredit, lizing, pušing,... A obzirom na količinu i cijenu automobila koji su u prometu, izgleda kao da financijski problemi ne postoje. Za balkanski mentalni sklop, imati dobar auto je bitnije od imati stan.

Taj se sklop mijenja jer (normalni) ljudi kako vrijeme prolazi više ne razmišljaju o tome da bace zadnju paru na novi auto. Da ima još uvijek takvih kojima je bitnije da ima većeg od susjedovog - je. Ali ne kao prije 10 godina.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 08:04   #69714
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 410
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kredit, lizing, pušing,... A obzirom na količinu i cijenu automobila koji su u prometu, izgleda kao da financijski problemi ne postoje. Za balkanski mentalni sklop, imati dobar auto je bitnije od imati stan.
Nažalost u HR smo ograničeni mogućnostima leasinga i autokredita.
Ne mogu svi uzeti novo novo, a kod polovnjaka nažalost u 95% slučajeva prolazi samo ili gotovina ili gotovina (raspitivao sam se prije 2 god kad su moji uzimali auto - niti jedna autokuća koju sam prošao nije nudila kredit za polovni auto)
__________________
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 08:09   #69715
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kredit, lizing, pušing,... A obzirom na količinu i cijenu automobila koji su u prometu, izgleda kao da financijski problemi ne postoje. Za balkanski mentalni sklop, imati dobar auto je bitnije od imati stan.
Znači tvoj prijedlog je, kupovati nove aute na dug i s time bi se smanjio broj smrtnih slučajeva i broj nesreća, pogotovo mladih vozača subotama?
Vjeruj mi, ti kojima je novio auto prioritet, ne rade sranja subotama a ti koji su krivi za takva sranja i dalje bi kupovali ono što kupuju i danas.

E sad, da ima policije na cestama, da MUP radi svoj posao,možda bi se postotak smanjio.

Voziš pijan jednom, kazna 7k EUR. Voziš pijan drugi puta, doživotno vozačka, nisi za promet, nećeš ni voziti.
Garantiram ti da bi broj nesreća bio manji.

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Taj se sklop mijenja jer (normalni) ljudi kako vrijeme prolazi više ne razmišljaju o tome da bace zadnju paru na novi auto. Da ima još uvijek takvih kojima je bitnije da ima većeg od susjedovog - je. Ali ne kao prije 10 godina.
Da, samo što "normalni" ljudi nisu problem u ovom slučaju. Problem su balavurdija od 18 godina kojima je trenutni životni cilj postati statusni simbol u društu, a u njihovoj glavi to je moguće jedino s nekakvim boljim auto. Uvjetno rečeno "boljim". BMW je idealni za to, ima status, ima snagu.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 02.10.2023. u 08:16.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 08:32   #69716
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Realmo, u odnosu na standard, kazne su kod nas poprilicne i nekako ne vidim da to sprjecava ljude da izvode gluposti po cesti. Kod nas se sve rijesava dizanjem cijena/naknada/kazni.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 08:37   #69717
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Realmo, u odnosu na standard, kazne su kod nas poprilicne i nekako ne vidim da to sprjecava ljude da izvode gluposti po cesti. Kod nas se sve rijesava dizanjem cijena/naknada/kazni.
A provodi ih tko točno? Jel se smrtnost smanjuje?
Kad su te zadnji puta zaustavili u rutinskoj provjeri?
Kada si zadnji puta vidio murju ustvari?

Vozim 17 godina, radim preko 40k godišnje, što službeno, što privatno, ne znam jesu li me 5 puta zaustavili. A vozio sam od Corse 1994. godište do RSQ8, aute od 50 - 1000ks.

Ajmo napucati ove kamere i to je to...

I nemoj miješati kazne i cijene.
Kazna je tu da te kazni, kao što sama riječ govori.
Zašto ne bi bile veće? U prekršaju si, pa plati...
Kažem ti, nesreća subotama ne bi bilo, pogotovo ne zbog brzine i alkohola.

Naravno, postoji i drugih riješenja, npr. policija ustvari radi svoj posao. Ali to je SF za našu državu.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 02.10.2023. u 08:42.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 09:00   #69718
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Ja mogu reći iz prve ruke kako se neki djelatnici određenog državnog tijela hvale kako u noćnoj spavaju i kako im je tlaka dok ih šef potjera da zadovolje normu. Dio noći se vozikaju, dio noći spavaju, a pred jutro napune kvotu pred željezničkim kolodvorom dok najveći broj ljudi ide na vlak. A davnih dana dok smo kao ekipa izlazili, uvijek je bio dogovor da jedan bude na sokichu koji nas vozi doma. Jer iz grada nisi mogao autom izaći, a da te ne zaustave. Na svakom izlazu je bila patrola + u gradu pored klubova. I tad je stvarno rijetkima palo na pamet da se zajebavaju s alkoholom i volanom. A da ne pričam kako su svako malo znali negdje parkirati s laserom.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 09:18   #69719
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 964
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Kad su te zadnji puta zaustavili u rutinskoj provjeri?
Kada si zadnji puta vidio murju ustvari?


Naravno, postoji i drugih riješenja, npr. policija ustvari radi svoj posao. Ali to je SF za našu državu.
Ja se sjećam od 90tih, pa tamo negdje do 2005 godine nije bilo teoretske šanse da izades vani sa autom petak/subotu navečer, a da te ne zaustavi barem jedna patrola.
Ista stvar i sa racijama, policije je bilo svugdje i osjećala se prisutnost.
Od 2005 pa do danas, pa mislim da mogu na prste dvije ruke izbrojati koliko me puta policija zaustavila.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 09:22   #69720
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Ja se sjećam od 90tih, pa tamo negdje do 2005 godine nije bilo teoretske šanse da izades vani sa autom petak/subotu navečer, a da te ne zaustavi barem jedna patrola.
Ista stvar i sa racijama, policije je bilo svugdje i osjećala se prisutnost.
Od 2005 pa do danas, pa mislim da mogu na prste dvije ruke izbrojati koliko me puta policija zaustavila.
Točno to!

Citiraj:
Autor sinisa1989 Pregled postova
Ja mogu reći iz prve ruke kako se neki djelatnici određenog državnog tijela hvale kako u noćnoj spavaju i kako im je tlaka dok ih šef potjera da zadovolje normu. Dio noći se vozikaju, dio noći spavaju, a pred jutro napune kvotu pred željezničkim kolodvorom dok najveći broj ljudi ide na vlak. A davnih dana dok smo kao ekipa izlazili, uvijek je bio dogovor da jedan bude na sokichu koji nas vozi doma. Jer iz grada nisi mogao autom izaći, a da te ne zaustave. Na svakom izlazu je bila patrola + u gradu pored klubova. I tad je stvarno rijetkima palo na pamet da se zajebavaju s alkoholom i volanom. A da ne pričam kako su svako malo znali negdje parkirati s laserom.
Jasno i poznato kao dan.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na