Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute > Mining
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.04.2018., 16:15   #151
Dambo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Bitnije je da provjetravaš cijelu prostoriju nego da pušeš direktno po rigovima...

Ako bi po ljeti uspio držati prostoriju na vanjskoj temperaturi, ventilatori na karticama su dovoljni da se adekvatno ohlade.

Idealno bi bilo kada bi imao s jedne strane prostorije otvor(prozor) kroz koji ispuhuješ topli zrak, a s druge otvor kroz koji ulazi svježi zrak - nije potreban ventilator
Ima na drugom kraju velika dvokrilna balkonska vrata koja vode na terasu.
Ako bi htio jednako strujanje vanjskog zraka (na čiju temperaturu ne mogu utjecati) preko kartica na izlaznim vratima bi mi trebao daleko veći i jači ventilator. Ipak je to krovište sa odzračnicima i sitnim otvorima oko rogova i sl od kuda bi taj veliki sisao dio zraka i teško da bi se stvorio toliki podtlak koji bi preko kartica iz prozora imao jednaki protok zraka. Ovako taj topli zrak odlazi dio na vrata a dio kroz te sitne otvore i odzračnike na krovu.
Na kraju, vidjet ćemo kad zapeće.
Dambo je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2018., 16:18   #152
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
kakvo je stanje s temperaturama sada? krovište je poletvano i ima izolaciju ili ?
Alister je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.04.2018., 16:21   #153
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Kod mene isti ventilatori, ali ja sam ih stavio u sredinu podruma i pusu prema prozoru, znaci ne sa prozora unutra nego iz sredine van i to mi se pokazalo boljim . A jesi razmisljao o ovom da kazu da stavis na drvenu plocu pa da isisavaju zrak, ja sam to isprobavao u zimi i to se slabo pokazalo kod mene ili taj tip ventilatora nije dobar ili nesto ne stima.

Sad je vani 26, a u podrumu 28, a graficke rade punom parom i ventilatori su kak na kojima, malo jace zavrte, stavio sam temperatura da bude 67 i sad rade na toj temperaturi kak treba.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2018., 16:51   #154
Dambo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
kakvo je stanje s temperaturama sada? krovište je poletvano i ima izolaciju ili ?
Najviše se grije rig sa RX580 PULSE. Kod njih su ventilatori bili na 80-100%.
Sada su na 47-53%.
U potkrovlju su bočni zidovi toplinski izolirani (stiropor).
Samo krovište nije. Rogovi, daske, ljepenka i gerard pokrov. Na krovištu su ugrađeni odzračnici tako da ovo sa izvlačenjem zraka i stvaranjem podtlaka kod rigova ne igra.

Slika od rigova prema terasi. Krovište je visoko pa ovo sa odsisom ne igra bez građenja sanduka oko rigova.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20180424_155544.jpg‎
Views:	486
Size:	1.03 MB
ID:	19565  

Zadnje izmijenjeno od: Dambo. 24.04.2018. u 17:03.
Dambo je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2018., 18:23   #155
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,513
Citiraj:
Autor Dambo Pregled postova
Ima na drugom kraju velika dvokrilna balkonska vrata koja vode na terasu.
Ako bi htio jednako strujanje vanjskog zraka (na čiju temperaturu ne mogu utjecati) preko kartica na izlaznim vratima bi mi trebao daleko veći i jači ventilator. Ipak je to krovište sa odzračnicima i sitnim otvorima oko rogova i sl od kuda bi taj veliki sisao dio zraka i teško da bi se stvorio toliki podtlak koji bi preko kartica iz prozora imao jednaki protok zraka. Ovako taj topli zrak odlazi dio na vrata a dio kroz te sitne otvore i odzračnike na krovu.
Na kraju, vidjet ćemo kad zapeće.
Nije toliko bitno puhanje po samom rigu, koliko bitno je topli zrak izbaciti iz prostorije, i držati temperaturu prostorije u normali

Dok ti ventilator puše po sredini prostora, samo vrti isti topli zrak unutar prostora.

Tebi ustvari propuh odradi 90% posla hlađenja, a ventilator ostalih 10%

Kad bi jedan vent stavio da upuhuje vanjski zrak u prostoriju, a drugi da ispuhuje, imao bi bolje hlađenje.

Ali velik je to prostor... pa se ne trebaš previše brinuti..
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2018., 08:21   #156
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,632
Po svemu ovome odlučio sam odrezati rolete i staviti ventove drito na prozor ;-)

Baš me zanima kaj budu susedi komentirali ;-)
Nbdy32 je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2018., 10:16   #157
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Moji rigovi su u podrumu, koji je ukopan metar i pol u zemlju, i trenutno mi je temperatura podruma 21, a grafičke su na 45-50C s ventilatorima na 60%.
Žena sretna je ima grijanje podruma po zimi rigovi isto sretni
Alister je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2018., 12:44   #158
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ajd napisi molim te velicinu podruma i koliko rigova imas jer kod mene 9 rigova u 25 kvadrata u istomt avom podrumu grije taj podrum do 30 celziousa vec sada. A kada dodju one paklene vrucine do 40 celziousa onda se bojims to ce biti.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2018., 14:32   #159
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
podrum nekih 40 kvadrata, 4 riga na polici s nvidia grafičkama. Imam jedan zračnjak, a prozore još ne otvaram. Po zimi sam morao blokirati zračnjak pa je bilo 17C u njemu.
Alister je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2018., 16:22   #160
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Aha, da onda je razumljivo. I meni u ovom jednom predjelu je 5 riga s nvidia i nemam ni ventilator, ali ove AMD se griju i griju. 3 AMD riga i eto ti na podruma u debelom plusu.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.04.2018., 13:46   #161
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,671
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2018., 13:57   #162
aerial
Premium
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 163
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Haha, baš došao sa namjerom da linkam članak
aerial je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2018., 08:22   #163
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
taj od šoka nebu dugo pisao ovdje čak i da je forumaš
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2018., 09:12   #164
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Pa vam u drugoj temi se covjek javio
Ko i kaj
Ili vi ne citate ostale teme u grupi?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2018., 09:26   #165
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,526
Nije to isti slučaj, naš forumaš nije završio u javnosti
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2018., 14:44   #166
Dambo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Nisam fizičar, ali nekakva zdrava logika mi govori da se ovdje mješaju pojmovi.
Kada je rig (rigovi) u zatvorenoj kutiji jeftinije je staviti jak ventilator na izlaz a na ulaz zraka otvore sa filterima za zrak nego ispred svakog riga nekoliko manjih ventilatora. Strujanje zraka preko kartica je jednako. I to je neupitno najbolje rješenje.
Ako je rig u otvorenom prostoru ventilator na izlazu baca veliku količinu zraka van, ali on se usisava iz širokog prostora i iz svih otvora u prostoru i samo manji dio svježeg zraka prelazi preko kartica. Tu je (po meni) bolje rig smjestiti uz izvor zraka i upuhivati zrak na rigove. Strujanje zraka je usmjereno, a topli zrak iza riga rasprši se u široki prostor što je nevažno za hlađanje. Kod mene dio toplog zraka izlazi na druga vrata, dio na odzračnike na krovu dio kroz sitne otvore oko rogova krovišta. I to funkcionira za sada odlično. Jednom knauf pločom sam zatvorio jedan bok, drugi bok je zid i zrak koji upuhujem mora preko rigova. Na tavanu se suši veš pa vidim kako se ljulja od protoka zraka (a i brže se suši ).
Ako bi povukao paralelu sa autom, svi djelovi koji se moraju hladiti (kočnice, mašina) napravljeni su tako da je bitan direktan dotok vanjskog zraka, a nikome ne pada na pamet bušiti gepek zbog bolje cirkulacije.
Dambo je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2018., 15:23   #167
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ja sam stavio sad sve 3 ventilatore na prozore,a zrak se vuce kroz vrata s tim da moram u hodniku imat otvoren prozor jer ventilatori tako jako vuku da nemogu povuc ako nema dovod zraka.

Znaci na prozor i nek puse van iako igleda da samo bezveze vrte oni izbacuju zrak.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2018., 17:38   #168
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
Citiraj:
Autor Dambo Pregled postova
Nisam fizičar, ali nekakva zdrava logika mi govori da se ovdje mješaju pojmovi.
Kada je rig (rigovi) u zatvorenoj kutiji jeftinije je staviti jak ventilator na izlaz a na ulaz zraka otvore sa filterima za zrak nego ispred svakog riga nekoliko manjih ventilatora. Strujanje zraka preko kartica je jednako. I to je neupitno najbolje rješenje.
Ako je rig u otvorenom prostoru ventilator na izlazu baca veliku količinu zraka van, ali on se usisava iz širokog prostora i iz svih otvora u prostoru i samo manji dio svježeg zraka prelazi preko kartica. Tu je (po meni) bolje rig smjestiti uz izvor zraka i upuhivati zrak na rigove. Strujanje zraka je usmjereno, a topli zrak iza riga rasprši se u široki prostor što je nevažno za hlađanje. Kod mene dio toplog zraka izlazi na druga vrata, dio na odzračnike na krovu dio kroz sitne otvore oko rogova krovišta. I to funkcionira za sada odlično. Jednom knauf pločom sam zatvorio jedan bok, drugi bok je zid i zrak koji upuhujem mora preko rigova. Na tavanu se suši veš pa vidim kako se ljulja od protoka zraka (a i brže se suši ).
Ako bi povukao paralelu sa autom, svi djelovi koji se moraju hladiti (kočnice, mašina) napravljeni su tako da je bitan direktan dotok vanjskog zraka, a nikome ne pada na pamet bušiti gepek zbog bolje cirkulacije.
To je logično i već sam pisao o tome, ali ovdje kad vidim kakve stvari ljudi govore a imaju novaca i imaju rigove a ne shvaćaju ali stvarno osnove ne blockchain-a nego zraka, vjetra.... Pa ona rasprava o ventilatoru da ne uzima zrak... ajme meni kad vidim takve rasprave mene bi bilo sram da sam odrasla osoba i da to govorim.
Ko i oni sa ravnom zemljom.

I onda mi se uopće ne da komentirati to, nego čitam sa OMG izrazima na licu.
lit je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2018., 17:54   #169
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ala smo bahati. ja sam u svom podrucju ekspert, ti si u svom podrucju i zasto bi ja trebao znati kako funkcioniraju ventilatori kada ih nisam dosad koristio? Nikad nisam imao ventilator u rukama do sad i zasto bi ja sad trebao znati sve o ventilatorima?

Cemu onda forum i rasprave kada su svi pametni i svi sve znaju i mudro sute i smiju se ovima koji neznaju...

Evo ja neznam i smiju mi se, ali i tako smijesan ja sam ljudima pomogao na ancin da sam sam testirao i utvrdio da se moze i taj ventilator stavit na prozor koji je inace namjenjen za podove. Znam neki su govorili da ce vuci ali nitko nije potvrdio to i rekao to je tako i tako. Evo ja sad to potvrdjujem da to stvarno vuce zrak iako na prvu izgleda da ne vuce.

i stvarno mi nije jasno cemu ovakvo bahacenje? Ja se kaldim da vise od 50% rudara nezna kako funkcionira blockchain, a i zasto bi kada je 99% njih uslo u to da zarade novac. novac...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2018., 20:18   #170
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
Nije uopće nikakvo bahaćenje, zaista nimalo. Poanta je da evo sam kažeš tebi treba doći u ruke tako jednostavnu stvar kao što je ventilator da bi shvatio kako on funkcionira.
I što sad reći na to.
Ali nema veze, pusti to nema smisla raspravljati o tome ako ti treba objašnjavati funkcionalnost jednog ventilatora. Neću ulazit u daljnje debate oko takve stvari jer vrijeme je za dnevni nadzor rigova
lit je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2018., 21:26   #171
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Dobro, nema veze. ja sam se rasrdio jer me sve to skupa s ventilatorima puno kostalo da bi tek na kraju nadam se sad rjesenje napravio.

I opet da napomenem da ti ventilatori koji pusu van moraju imat dovod zraka odnekud, ja sam otvorio hodnik, ali hodnik je imao sve prozore zatvorene i s vremenoms e dogodio kao neki opet tlak ili pritisak i ventilatori su poceli lupat, da bi se sve smirilo kad bih napravio ajmo rec propuh...

Gle mogao si mi napisat kad sam prvi put pitao, stavi te obicne podne ventilatore na prozor i vidjet ces da funkcionira i ja bi tako napravio.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2018., 00:00   #172
richa
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 28









Sent from my iPhone using Tapatalk
-->
Ja napravio box da probam da li ce fercerati.









Sent from my iPhone using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: FRipper. 05.05.2018. u 22:16.
richa je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2018., 13:41   #173
Stormer
Huuuah
 
Stormer's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 163
Trebam i ja napravit takvu slicnu kutiju za svoja 3 riga. Selim svoje rigove iz kuce u radionicu i palo mi je napamet napravit nesta slicno. Sto mislite jel bi funkcioniralo kad bi na vent gore jos nakacio cijev i odveo u dimnjak? Zrak bi iz prostorije bio uvucen u kutiju. Isto tako kakav vent bi preporucili za to?
Stormer je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2018., 14:26   #174
BBminer
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Sisačko-moslavačka županija
Postovi: 182
Richa daj malo info šta ima unutra, kakve su temp, na koliko ventovi...da malo vidimo jel se isplati to slagati
BBminer je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2018., 14:33   #175
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Evo da se ja javim sa svojim ogromnim ventilatorima za 500 kuna na prozorima koji isisavaju.

To funkcionira strasno, nemoje uopce predomisljat se, treba stavit na prozor to zadihtat dobro da vuce kroz ventilator i da vidis. Kod mene vuce tak jako da moram otvorit vrata podruma i prozor u hodniku jer inace se dogodi neki podtlak pa nemogu vrata otvarat u druge sobe.

Sad kad sam to istestirao i vidio snagu, sad cu pregradit podrum da bude kao jedan veliki ormar i unutra utrpat svih 9 riga i podesit da to vuce van sve. Mislim da ona 2 od 120V 50cm ventilatora koji su u prijasnjim postovima pokazani imaju snagu da taj zrak iz tog malog prostora izbace van u jednoj sekundi, sto bi znacilo jako niske temperature...

A jedan ventilator ce upuhivat od dola svjez zrak.

Kad sve slozim poslikam pa pokazem.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2018., 14:46   #176
richa
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 28
Hlađenje mining prostora ljeti





Prva je sapp 580 elpida, druga je xfx, treca je sapp samsung memorija.

Ova najhladnija je sapp 580 samsung memorija, a ostale su msi 570.




Stavio sam neki stari vent turbinski koji sam imao kuci(fi 20cm), mislim da bi sa nekim vecim ventom temp isle jos dole, al to o tom po tom kad dodje jos kartica i vrucine.
Za sad zadovoljan, jer me kostalo 0 eura.


Sent from my iPhone using Tapatalk
-->
Unutra su 3 komada msi 570, 3 komada saphire pulse 580 i xfx 580. dok su bile u objektu sa otvorenom prozorom i vratima temp nisu isle ispod 60C na msi, na xfx 65C i sapphire su bile hladnije oko 50-55C.
Evo poslije par desetina minuta kako izgledaju temp.




Prva je sapp 580 elpida, druga je xfx, treca je sapp samsung memorija.

Ova najhladnija je sapp 580 samsung memorija, a ostale su msi 570.




Stavio sam neki stari vent turbinski koji sam imao kuci(fi 20cm), mislim da bi sa nekim vecim ventom temp isle jos dole, al to o tom po tom kad dodje jos kartica i vrucine.
Za sad zadovoljan, jer me kostalo 0 eura.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: FRipper. 05.05.2018. u 22:16.
richa je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2018., 15:08   #177
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Super to izgleda. Samo pazi sa tim starim ventilatorima jer neki znaju ptorositi struje ko sam rig.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2018., 15:31   #178
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,513
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Evo da se ja javim sa svojim ogromnim ventilatorima za 500 kuna na prozorima koji isisavaju.

To funkcionira strasno, nemoje uopce predomisljat se, treba stavit na prozor to zadihtat dobro da vuce kroz ventilator i da vidis. Kod mene vuce tak jako da moram otvorit vrata podruma i prozor u hodniku jer inace se dogodi neki podtlak pa nemogu vrata otvarat u druge sobe.


Pa moraš pustiti od nekud da dolazi svježi zrak!!!

Inače ti se desi pod-tlak, i ako se vrata otvaraju van te prostorije, biti će ih malo teže otvoriti.

Bitan je protok zraka kroz prostoriju.

Trebalo bi s jedne strane izbacivati zrak van ventilatorom, a sa druge pustiti da svježi zrak ulazi u prostoriju prirodnim putem odškrinut prozor ili rešetka na nekom otvoru
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2018., 15:34   #179
richa
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 28
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Super to izgleda. Samo pazi sa tim starim ventilatorima jer neki znaju ptorositi struje ko sam rig.


Imam mjerac pa sam mjerio 110W trosi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
richa je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2018., 21:58   #180
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
@rimtutituki, da, ja sam mislio da zrak struji onako kroz mali hodnik, ali ovi ventilatori tako jako vuku da treba prozor biti otvoren pa da mogu povuc zrak.

Sad cu sloziti sa jednim da upuhuje a s 2 da izvlaci na manjem prostoru jer mi je sad doslovno propuh kroz cijelu kucu.

110W nije puno, moji trose 120W.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na