Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 07.12.2015., 17:32   #1
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
Montiranje konfiguracije

Sve komponente su stigle i sad me zanima: je li slaganje konfe prezahtjevan posao za korisnika koji nije baš supergeek ali nije ni smotan ni neznalica. Ovo mi je treća konfa, ali su mi prethodne dvije slagali u dućanu. Ovaj put sam kupio komponente u više trgovina pa mi je ili platiti ljudima u servisu da ovo sastave ili da pokušam sam.
Pronašao sam ove upute na netu.
Komponente nisu iste ali me zanima jesu li ti savjeti primijenjivi i za moju konfu i ako mi možete ukazati na što da eventualno pripazim, što da nikako ne učinim i sl. (btw, eventualne kritike konfe više nemaju smisla, jer što je tu je

ASUS Z97-A, 1150, DDR3
Intel Xeon E3-1231 v3
MSI R9 390 Gaming 8GB, GDDR5 512 bit
SSD 250.0 GB SAMSUNG 850 EVO Basic
WD Green™ 2 TB SATA 3
Kingston, HyperX Fury 8GB, 1866MHz x2
ASUS DRW-24F1MT
ANTEC True Power Classic TP-550C
Fractal Design Define R5

Thx in advance
spinn je offline  
Staro 07.12.2015., 17:52   #2
Smartic
Premium
Moj komp
 
Smartic's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,704
Možeš sve i sam... oprezniji trebaš biti kod stavljanja procesora da ne izvineš ili potrgaš pinove, nježno to treba napraviti. Ostalo je manje-više kao LEGO samo da ne stiskaš jako ako nešto ne sjeda odmah.

Zapravo pratiš redom manual od ploče i pomažeš si nečim ovakvim što si stavio.
Smartic je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.12.2015., 17:56   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
U svakom slučaju, poželjno je cpu i ram montirati na ploču prije njenog stavljanja u kućište.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Staro 07.12.2015., 19:05   #4
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
OK, thx. Na ploču znači CPU i ram prvo. A grafa isto ide prije montaže u kućište, ili...?
spinn je offline  
Staro 07.12.2015., 19:15   #5
Smartic
Premium
Moj komp
 
Smartic's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,704
Grafičku bih stavljao zadnju, nakon svega, uključujući CPU cooler i diskove. Lako ju je spojiti, a i samo bi ti smetala u svemu ostalom.
Smartic je offline  
Staro 07.12.2015., 19:19   #6
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
I paziti da sve spojiš na matičnu. Od ventova, lampica, power i restart pinova itd.
Mommistake je offline  
Staro 07.12.2015., 19:42   #7
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
Za cooler, je li mi treba ako ne mislim ići na jače klokanje. Ili da ga stavim just in case. Mislio sam uzeti LC-CC-95
spinn je offline  
Staro 07.12.2015., 20:04   #8
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,671
Citiraj:
Autor spinn Pregled postova
Za cooler, je li mi treba ako ne mislim ići na jače klokanje. Ili da ga stavim just in case. Mislio sam uzeti LC-CC-95
kuler ti svakako treba, ili stock sto je dosao sa procesorom ili neki lc-cc-95 bi bio dovoljan posto se taj xeon nemoze clockati, nije k procesor,tj nema otkljucani mnozitelj
webstartm je offline  
Staro 07.12.2015., 20:23   #9
bg_4_l
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 541
Evo par generičkih savjeta za prvo samostalno slaganje:

Pronađi u manualu matične raspored za uštekavanje power tipke/reset tipke/hdd led itd. Sami konektori su ti negdje zajedno omotani u kućištu, preporučam da to napraviš dok još nije gužva u kućištu i dok nisi matičnu gurnuo na mjesto, jer su konektori mali i prtljavi za ljude s velikim prstima.

Nemoj zaboraviti distancere(. Njih ušrafiš na kućište, na njih staviš matičnu, poravnaš da ti rupe na matičnoj budu na distanceru, i potom ušrafiš u njih šrafe za matičnu.

Kao što su ti već rekli RAM i procesor stavi prve, intelovi procesori se stavljaju tak da pogledaš ispod procesora, nađeš crni trokut na jednom rubu i istu oznaku potražiš i na mjestu gdje uštekavaš procesor tako da ga ispravno poravnaš. Potom lagano zatagneš i gurneš u rupu ručicu za učvršćivanje procesora na mjesto. Cooleri za procesor se gurnu u one 4 rupe kraj procesora i potom se zavrću okrugli plastični držači oko njega. Dobro je da to probaš vani jer onda možeš na drugoj strani matične pogledati je li ti nožica skroz "ušla" kroz matičnu.

RAM se relativno lagano stavlja jer ide unutra samo na jednu stranu, ali često pri zatvaranju "kukica" koje ga drže treba promijeniti malo sile(ne previše, naravno).

Ostatak kao što kolege rekoše je lego, ali preporučam da si pogledaš za grafičku koje sve konektore moraš spojiti(siguran sam da ima neki youtube video za konkretno tvoju grafu iako je isto za sve grafičke koje su veći potrošači).

Pogledaj neki video na temu cable managmenta, da ti ne budu kablovi posvuda i ne smetaju kad u budućnosti budeš čistio/radio upgrade/mijenjao neku krepalu komponentu itd. S obzirom da je komp nešto što uglavnom jednom složiš i onda ostaviš tako par godina isplati se izdvojiti nešto vremena da to izgleda uredno.

U napisanom sam namjerno izbjegavao koristiti ikakvu stručnu terminologiju da lakše shvatiš kad vidiš kako to izgleda, no ako baš tražiš kako se nešto određeno ugrađuje pokušaj malo "tehničkije" napisati google upit.

Sretno
bg_4_l je offline  
Staro 07.12.2015., 20:31   #10
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor spinn Pregled postova
Za cooler, je li mi treba ako ne mislim ići na jače klokanje. Ili da ga stavim just in case. Mislio sam uzeti LC-CC-95
Bolji cooler, niže temperature.
Mommistake je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.12.2015., 20:37   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Zgodno je odmah iza procesora montirati hladnjak (cooler) dok je još mobo van kućišta jer tako vidiš da je sve sjelo kako treba, npr. oni push pinovi.

Inače trebaš pažljivo baratati sa mobo prilikom ubacivanja / manipuliranja u kučište.
Stavi odstojnike za mobo - trebaš usporediti sa pozicijama na mobo.
Manual tvog kućišta > http://s3.amazonaws.com/cdn.freshdes...lication%2Fpdf
je dobar vodić, jedino je nekad lakše psu montirati nakon mobo jer ti je lakše manipulirati.

Evo primjer montaže > http://techreport.com/review/27719/f...ase-reviewed/3
Nikky je online  
Staro 07.12.2015., 22:08   #12
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
Hvala vam puno. Ovi savjeti su upravo ono što sam tražio.
spinn je offline  
Staro 29.12.2015., 18:42   #13
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
jesi slozio ili si skurio nesto?

za prvo slaganje kompa bi uvijek trazio da netko bude s tobom tko je to vec radio jer ima puno sitnica koje treba znati.
recimo skinuti foliju sa donje strane hladnjaka prje stavljanja na proc, pa nitko ne spominje stavljanje paste, pa distancere da se pazi, pa stavljanje procesora gdje mozes lako zezvnuti.... masu sitnih stvari
Gabre je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na