Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.08.2018., 00:45   #3661
Europium
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 210
Piše li ti na internetu da je optika dostupna? Ako ne, ne moraš se niti trudit jer te neće moći zavesti kroz sustav čak i ako sam sve središ. Ako da, onda nema prepreke.
Europium je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2018., 14:03   #3662
throwaway
Registered User
 
Datum registracije: May 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6
@prasak

treba ti OS2 singlemode kabel koji s jedne strane ima LC/UPC konektor a s druge strane (koja ide u ONT) ima SC/APC konektor.

kabel treba ovako izgledati: http://p.globalsources.com/IMAGES/PD...0843696717.jpg

uz to ti treba i ovakva spojnica jer logično ne možeš spojiti dva muška LC konektora: https://www.fs.com/de/en/products/48504.html

najbolji ducan za optiku ti je fs.com, imaju skladište u EU i možeš na webu složiti takav kabel i naručiti ga.

a inače što se mene tiče, dao sam zahtjev za terastream i prošao je zakonski rok. nakon toga su stornirali zahtjev bez razloga. zvat cu ih opet danas.

Zadnje izmijenjeno od: throwaway. 24.08.2018. u 14:11.
throwaway je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2018., 17:42   #3663
toncij
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Split
Postovi: 28
Ova usluga im je i s nekim limitom. Kažu izvori: možeš dobiti uslugu, sve je već tu, ali - prodaja ne može prodati.

(Koristim ovu "običnu" optiku).
toncij je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2018., 21:15   #3664
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,719
meni ističe ugovor u 12 mislim,morat ću prodajnog prestavnika zatražit,sad plaćam 190 kuna int+telefon 100/20,možda uzet 200/100 što pričam ako budem moro platit 240 kuna mogu i 500/500 uzet jer mi je ista cjena,ali moram onda problematični speed port dobit,ne mogu uzet ponudu za starije od 60 jer nije na optici.

koju ste cjenu uspjeli dobit vi koji ste nedavno podpisali novi ugovor za 200/100 ili 500/500 int+tel?
__________________
prodajem starije komponente.

Zadnje izmijenjeno od: demetrius. 25.08.2018. u 21:22.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2018., 14:16   #3665
donatello
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 110
Pozdrav, koja je trenutna ponuda za optiku nove generacije preko prodajnih predstavnika?
Koliko je solo internet? Cijeli sam se pogubio u onom fileu posebnih cijena.
donatello je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2018., 19:55   #3666
toncij
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Split
Postovi: 28
Citiraj:
Autor demetrius Pregled postova
meni ističe ugovor u 12 mislim,morat ću prodajnog prestavnika zatražit,sad plaćam 190 kuna int+telefon 100/20,možda uzet 200/100 što pričam ako budem moro platit 240 kuna mogu i 500/500 uzet jer mi je ista cjena,ali moram onda problematični speed port dobit,ne mogu uzet ponudu za starije od 60 jer nije na optici.

koju ste cjenu uspjeli dobit vi koji ste nedavno podpisali novi ugovor za 200/100 ili 500/500 int+tel?
500/500 je upola jeftiniji na "novoj optici". Na običnoj plaćaš 250 kuna samo za povećanje, plus oko 250 za temeljni paket. Ukupno 500kn.
toncij je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2018., 20:43   #3667
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,719
https://www.hrvatskitelekom.hr/max-p...ove-generacije

239 kuna je,možda se može spustit kod prodajnog predstavnika.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2018., 13:33   #3668
Seriousic
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Pozdrav!
Iduci tjedan mi dolaze provuci optiku(do kuce). Pa me zanima jel bi mogao znat da li cu imat terastream optiku ili obicnu? (Iz Spanskog sam)
Seriousic je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2018., 13:39   #3669
animATrIx
Premium
Moj komp
 
animATrIx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Vukovar-Osijek
Postovi: 491
Citiraj:
Autor Seriousic Pregled postova
Pozdrav!
Iduci tjedan mi dolaze provuci optiku(do kuce). Pa me zanima jel bi mogao znat da li cu imat terastream optiku ili obicnu? (Iz Spanskog sam)
gore na linku mozes provjeriti po broju telefona dali imas mogucnosti
animATrIx je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2018., 14:39   #3670
Seriousic
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Znam ali to tek nakon što mi provuku optiku kroz tjedan-dva. Mene vise zanima iz perspektive tehnicke naravi koliko se optika nove generacije razlikuje od stare?
Seriousic je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2018., 13:30   #3671
prasak
You'll never walk alone
Moj komp
 
prasak's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 320
Citiraj:
Autor throwaway Pregled postova
@prasak

treba ti OS2 singlemode kabel koji s jedne strane ima LC/UPC konektor a s druge strane (koja ide u ONT) ima SC/APC konektor.

kabel treba ovako izgledati: http://p.globalsources.com/IMAGES/PD...0843696717.jpg

uz to ti treba i ovakva spojnica jer logično ne možeš spojiti dva muška LC konektora: https://www.fs.com/de/en/products/48504.html

najbolji ducan za optiku ti je fs.com, imaju skladište u EU i možeš na webu složiti takav kabel i naručiti ga.

a inače što se mene tiče, dao sam zahtjev za terastream i prošao je zakonski rok. nakon toga su stornirali zahtjev bez razloga. zvat cu ih opet danas.

Puno hvala.

Danas sam pričao i s kolegom kojemu je neki dan uvedena optika, koji mi je potvrdio da su kod njega HT-ovci (odnosno netko njihov) foršpanom povlačili kabel koji nije na sebi imao konektor za ONT, a nakon provlačenja su stavili konektor.

Dakle ako ja provučem optički kabel, mogu njima ostaviti spajanje konektora SC/APC, a onda pretpostavljam i onoga na početku, LC/UPC. To je odlična vijest jer kabel mogu ga sam kupiti i provući (pazeći naravno na osjetljivost kabela), ne trebam nikoga angažirati, a HT-ovci će onda samo pospajati što treba.

Vidim samo da tih OS2 singlemode kabela ima više vrsta, s različitim brojem niti. Znaš li koji bi mi točno trebao, ili se za jedan stan koristi (sada, a i u budućnosti) samo jedna nit, pa mi je svejedno?


P.S. Vidim i da za horizontalno provlačenje kroz instalacijske vodove kabel treba zadovoljavati uvjete "plenum" kabela što se tiče protupožarne zaštite, npr. https://www.fs.com/products/32001.html
__________________
i5 2500k i Ryzen 5 1600

Zadnje izmijenjeno od: prasak. 31.08.2018. u 13:53.
prasak je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2018., 16:06   #3672
animATrIx
Premium
Moj komp
 
animATrIx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Vukovar-Osijek
Postovi: 491
samo jedna nit je potrebna. sistemi sa dvije niti idu samo za poslovnjake i preskupi su
animATrIx je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2018., 16:54   #3673
G.ost
Premium
Moj komp
 
G.ost's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb / Malešnica
Postovi: 185
evo napokon došla optika i do mene, jedini problem je to što sam ugovorom vezan još godinu dana na suberbrzi internet od nekih 15Mbit/s s MAX3. E sad je moje pitanje jer je netko bio u sličnoj situaciji i uspio dobti tu optiku prije isteka ugovora. Pitam jer telefonski razgovor sa agentima je totalno beskoristan, dva razgovora i dvije totalno suprotne stvari mi govore, jedan tvrdi da nema problema ,a drugi da nema šanse..na chatu nisu sigurni
G.ost je online   Reply With Quote
Staro 31.08.2018., 17:13   #3674
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
Nazovi ih na SZK i traži raskid. Nećeš dobiti raskid usluge već će te prebaciti na retention team. Oni će te 99% moć prebaciti na optiku uz novi ugovor.
nickross je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2018., 17:40   #3675
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 1,995
Na osnovu čega će tražiti raskid? Neće ga nigdje prebacivati, nego će mu samo reći da nema pravo na raskid ugovora, tj. da ima uz plačanje penala.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2018., 17:58   #3676
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
Nije istina. Ja sam ima ugovor godinu dana po cijeni 220kn i nazvao njih i zatražio raskid. Rekla je ženskica da će me netko zvati. I zvali me nakon par dana i ženska mi ponudila novi ugovor 24 mjeseca uz nižu cijenu i veću brzinu. U razgovoru sa SZK sam im rekao da me zanima raskid jer mi u vipu nude za 160kn 70 megabita. Nije bila istina al kaj oni znaju. Nije nebulozna cijena već realna. I nazvali me, ja sam isto ponudio i bez penala su mi produljili ugovor.


Ajde nek me samo posluša, nema kaj izgubit osim pol sata vremena.
nickross je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2018., 20:18   #3677
animATrIx
Premium
Moj komp
 
animATrIx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Vukovar-Osijek
Postovi: 491
pa uvijek mozes traziti uslugu vise bez obzira na ugovor. jedino sto sa prelaskom na optiku ispocetka ti krene 24mj
animATrIx je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2018., 01:12   #3678
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
Istina, ali s obzirom da se radi o drugoj tehnologiji dali bi mu skuplju opciju vjerojatno pa zato moj post
nickross je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2018., 09:17   #3679
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Citiraj:
Autor prasak Pregled postova
Zaključak je da treba uzeti stvar u svoje ruke. Od istog mjesta u hodniku gdje je optika, do stana ide i glavni dovod struje, s bužirom koji je dosta širi nego onaj u kojem je parica. Probao bih kroz njega progurati optički kabel koristeći foršpan. Što mislite o toj ideji?
Teško da ćeš foršpan ugurati u te cijevi kad su tamo već kabeli velikog presjeka. Osim toga dovod struje obično ide kroz hepov ormar sa pancerom i brojilima koji su plombirani
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 19:47   #3680
Tin_95
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 24
Pozdrav, ispričavam se što sam malo padobranac..

Imam optiku još od fiberland dana a trenutno imam ultramax3 paket i zte modem koji mi radi probleme sa pucanjem downloada i sl. Uglavnom neda mi se natezat sa szk da dobijem neki novi nego bi kupio svoj da usput poboljsam i wifi signal dobijem vise opcija itd..
Vidio sam u nekim starim postovima da je moguce pristekat novi ruter na ont (imam ericssona s 4 porta) i natjerat internet i maxtv da rade a voip pustit na starom uređaju(zte). Je li ovo točno?

U slučaju da je, da li bi ovako nešto bilo dobro uzeti u tu svrhu?


https://www.links.hr/hr/wireless-rou...icni-053524133
Tin_95 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 20:05   #3681
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Koliko znam, Asus će podržavat uz najmanje petljanja. Netgear je dodao opciju VLAN tagginga u svoje routere, samo ne znam u koje sve (R7000 podržava).

Kod ovog Asusa kojeg si linkao je problem što nema gigabitne portove.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 20:12   #3682
Tin_95
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 24
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Koliko znam, Asus će podržavat uz najmanje petljanja. Netgear je dodao opciju VLAN tagginga u svoje routere, samo ne znam u koje sve (R7000 podržava).

Kod ovog Asusa kojeg si linkao je problem što nema gigabitne portove.

Dobra primjedba, nekako mi je to promaknulo..

Zadnje izmijenjeno od: Tin_95. 14.09.2018. u 20:22.
Tin_95 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2018., 13:30   #3683
Outmind
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 84
Imam pitanje vezano uz T-com optički internet, tj. njegovu instalaciju. Naime, router mi stoji u dnevnom boravku, a telefon i parica za njege su u predsoblju. Jedan poznanik mi je rekao da su njemu nedavno instalirali optiku tako da su probušili rupicu u zidu, nit spojili na nekakav uređaj, i onda njega bežično spojili sa routerom. To je rezultiralo time da čovjek ima punu brzinu optike bez dodatnog kabla do routera. Meni bi to savršeno odgovaralo, no nisam nigdje do sada čuo da se optika ostvaruje sa nekakavim wireless uređajem.

Recimo da to funkcionira. Mogu li ja onda liku reći da rupu izbuši u ravnini plakara u predsoblju i taj uređaj staviti tamo? Bi li ta zatvorena drvena vrata odnosno jedan nenosivi zid između njega i routera stvarali probleme u komunikaciji?

E da, još nešto. Trenutno nisam ugovorno vezan sa T-comom iako koristim telefon + maxtv + adsl. Mora li potpisivati kakve ugovore / mijenjati tarife ako prijeđem na optiku?

Hvala!
Outmind je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2018., 13:32   #3684
joule1309
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 50
Citiraj:
Autor Outmind Pregled postova
Jedan poznanik mi je rekao da su njemu nedavno instalirali optiku tako da su probušili rupicu u zidu, nit spojili na nekakav uređaj, i onda njega bežično spojili sa routerom.

Na optici sam 7 godina. Optički kabel ide u uređaj koji se zove ONT. ONT se sa routerom povezuje mrežnim kablom. Za bežično povezivanje ja nisam čuo...
joule1309 je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2018., 13:20   #3685
Outmind
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 84
Citiraj:
Autor joule1309 Pregled postova
Na optici sam 7 godina. Optički kabel ide u uređaj koji se zove ONT. ONT se sa routerom povezuje mrežnim kablom. Za bežično povezivanje ja nisam čuo...

Ma to je ovaj nešto krivo shvatio, bio sam u međuvremenu kod njega i vidio da je sve to spojeno sa žicama.


U principu nema veze jer mi odgovara i ovako s obzirom da je to tak sitna rupica i sve. Jedino sad nisam siguran jer se ne sjećam - ONT treba imati tri poveznice - struju, optički kabel, i ethernet kabel koji se spaja na router, jeli tako? Dakle ne treba mi nikakva poveznica između ONT-a i obične telefonske parice?


Pitam jer mi je telefon u predsoblju, a router u dnevnom boravku. Router stoji odmah do zida sa čije vanjske strane je zgradina optika, tako da bi samo trebalo izbušiti rupicu u kutu sobe i sprovesti kabel dolje do routera. Ako to još moram i sa paricom povezivati, onda mi cijeli projekt pada u vodu jer je ona u predsoblju na potpuno suprotnom zidu.
Outmind je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2018., 13:35   #3686
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
"Dakle ne treba mi nikakva poveznica između ONT-a i obične telefonske parice?" > Ne, ne spajaš na nekadašnju paricu nego na tel. aparat, a "izlazi" iz routera (VoIp).

Jel baš mora tel. biti u predsoblju kao nekada ?
Sada ima (za sitnu lovu) onih prenosnih / bežičnih telefona, bazu staviš kraj routera, slušalicu dopuniš preko noći.
Ako baš mora onda trebaš tel. kabel (2 žice) od routera do pozicije u predsoblju.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 09.10.2018., 11:31   #3687
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Pozdrav ekipa, za 24 dana mi ističe ugovorna obaveza na HT-u do sada sam imao 90 kn mjesečno za prvih 12 mjeseci i 180 kn za drugih 12 mjeseci pretplatu.
Paket je Ultra MAX2 L i tu sam dobio besplatno pozive i brzinu 100/20. Telefon uopće ne koristim i nije mi uštekan tako da mi to ne treba.

Zanima me koji se popusti nude i kako doći do njih. Zvao sam korisničku službu i kažu mi da moram otići do HT centra da bi ostvario "eventualni" popust.

Osim HT-a nudi mi se i Iskon, vidim da oni za 150 kn daju 200/100 internet (isto optika) pa jel mi to najbolja opcija ili ostat na HT-u?

P.S. mobitel imam na bonbonu i ne mislim ga mjenjati.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2018., 19:43   #3688
Charmander
Ultrapiretik
Moj komp
 
Charmander's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 900
Meni su nudili 100/20 optika za 159kn u paketu max2. Iskon mi izgleda bolje za 150kn.
__________________
Moja trgovanja: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Picoin invite: bass999 // minepi.com/bass999
Charmander je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2018., 09:49   #3689
G20Titan
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Sesvete
Postovi: 45
Citiraj:
Autor Verbum Pregled postova
Pozdrav ekipa, za 24 dana mi ističe ugovorna obaveza na HT-u do sada sam imao 90 kn mjesečno za prvih 12 mjeseci i 180 kn za drugih 12 mjeseci pretplatu...
Ista situacija i kod mene. Jučer me zvali da mi ponude "super" ponudu kao dugogodišnjem korisniku za 179 kn na dvije godine. Još skuplje nego prije

Prebacujem se na Terrakom, imaju akciju trio optik za 149 kn pa bumo vidli.
G20Titan je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2018., 18:50   #3690
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,719
i mene,isto ponudili 180 kuna 24 mjeseca za 100/20,nego ovaj cjenik s posebnim tarifama,je tu piše 170 kuna za internet nove generacije?ja to dobro čitam,je uspio ko dobit za 170 kuna 500/500??

__________________
prodajem starije komponente.

Zadnje izmijenjeno od: demetrius. 10.10.2018. u 19:06.
demetrius je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na