Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.03.2023., 12:39   #781
/\ŁF
Premium
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
Baš sam u postupku traženja routera koji će mi osigurati stabilniji i bolji wifi, jer s ovim ISKON-ovim je wifi mrtva katastrofa. Optika je u pitanju, trenutno ISKON, u budućnosti - tko zna.
Telefon ne koristim, a ni TV od ISPa (samo IPTV), tako da nisam uopće zahtjevan, zato tražim neki best buy router, koji će zadovoljavati potrebe i u bližoj budučnosti.

Čitajući temu za oko su mi zapeli Asus rt-ax55 i TP link vr400, pa me zanima koji bi preporučili (ili eventualno neki treći)?

Asus pronalazim najjeftinije na Gamer Shopu - jel se zna, to je pouzdan shop ili je upitno?

Zahvaljujem

P.S.
Sad sam na amazonu naletio i na TP-Link Archer AX55 AX3000 za 80 EUR + 10 EUR shipping.
Koliko vidim, on ima i USB port koji se može koristiti i za backup 4g modem.

Što mislite o tome, ako se uspoređuje s Asus RT-AX55? Vrijedi li dodati 15 EUR za TP-Link i ima li taj TP-Link problema s WiFi 6 (čitam negdje da su modeli sa starijim hardverom imali nekih mušica)?

Zadnje izmijenjeno od: /\ŁF. 02.03.2023. u 15:06.
/\ŁF je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2023., 14:01   #782
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,941
Zasto vr400? To je vdsl router. Iako radi stabilno, nema smisla uzimati vdsl router za optiku osim ako je wifi bas toliko bolji od ostalih routera u istim cjenovnom rangu
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2023., 14:10   #783
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 620
Citiraj:
Autor /\ŁF Pregled postova
Baš sam u postupku traženja routera koji će mi osigurati stabilniji i bolji wifi, jer s ovim ISKON-ovim je wifi mrtva katastrofa. Optika je u pitanju, trenutno ISKON, u budućnosti - tko zna.
Telefon ne koristim, a ni TV od ISPa (samo IPTV), tako da nisam uopće zahtjevan, zato tražim neki best buy router, koji će zadovoljavati potrebe i u bližoj budučnosti.

Čitajući temu za oko su mi zapeli Asus rt-ax55 i TP link vr400, pa me zanima koji bi preporučili (ili eventualno neki treći)?

Asus pronalazim najjeftinije na Gamer Shopu - jel se zna, to je pouzdan shop ili je upitno?

Zahvaljujem

Ja sam za HT optiku narucio si preko amazona Fritz.Box 4060 i radi ko vurica
Ima i 2.5Gbit WAN port tak da sam miran neko vrijeme.
Do sada nemam zamjerki na njegov rad: nije se zblesirao ni jednom, brzine preko wifi uber stabilne…


Sent from my iPhone using Tapatalk
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2023., 14:16   #784
/\ŁF
Premium
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Zasto vr400? To je vdsl router. Iako radi stabilno, nema smisla uzimati vdsl router za optiku osim ako je wifi bas toliko bolji od ostalih routera u istim cjenovnom rangu
Aha, pardon, to sam onda previdio, tnx.

Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Ja sam za HT optiku narucio si preko amazona Fritz.Box 4060 i radi ko vurica
Ima i 2.5Gbit WAN port tak da sam miran neko vrijeme.
Do sada nemam zamjerki na njegov rad: nije se zblesirao ni jednom, brzine preko wifi uber stabilne…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Cek, ako ja dobro vidim, to je router od 200 - 300 EUR?
A ja tu gledam routere po 70 - 80 EUR i tražim best buy.

EDIT:
Sad sam na amazonu naletio i na TP-Link Archer AX55 AX3000 za 80 EUR + 10 EUR shipping.
Koliko vidim, on ima i USB port koji se može koristiti i za backup 4g modem.

Što mislite o tome, ako se uspoređuje s Asus RT-AX55? Vrijedi li dodati 15 EUR za TP-Link i ima li taj TP-Link problema s WiFi 6 (čitam negdje da su modeli sa starijim hardverom imali nekih mušica)?

Zadnje izmijenjeno od: /\ŁF. 02.03.2023. u 15:05.
/\ŁF je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2023., 16:39   #785
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,244
pa tog bi mozda ja moga uzet, samo nezz bi li sa amazona il lokalno da ga mogu vratit ako bude los. Iako mislim da ce Tplink bit dobar
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2023., 16:43   #786
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,827
Lakse je s amazona, manje peripetija i 30 dana je rok. Been there...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2023., 17:48   #787
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,607
Netko je spominjao TP-Link AX50, bolji je AX55,
na TP-Link site možete pogledati usporedbu ....
za te neke normalne nofčeke igra AX55 / AX72 / AX73.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 21:09   #788
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,941
Preporuka routera

Ima li dobar domet tplink ax55? Za 100€ bi trebao imati. Vazniji mi je domet nego najnovije điđe jer imam 30/7 pa mi treba kvaliteta veze i domet

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 09.03.2023. u 20:33.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 20:25   #789
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,096
tebi za domet treba dobar 2.4ghz router/ap, a ne nove điđe jer one su pretežno vidljive kao veća brzina na 5ghz.



traži stari tplink tl-wr1043n , to je valjda najjači kućni router na 2.4ghz , noviji modeli mu nisu ni blizu po jačini signala na 2.4ghz. pokrivao kuću, dvorište, vrt i parking ispred kuće.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 20:37   #790
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,941
Preporuka routera

Ne odgovara mi nazalost jer mi treba i 5ghz za firetv 4k koji radi odlicno na 5ghz pa mi je samo 2.4 glavobolja.
Uzeo sam ax55 pa cu ga vratit ako nema domet. Isprobat cu ih bar 5-6, spicificna mi je situacija pa mora biti easy peasy, glava me boli. Dosad je bio c20 i radio perfekt , nazalost morao se preseliti 10 metara dalje iza jos jednog zida i sada vise nema dobrog signala tamo gdje ga je imao dosad pa sve steka. Neka je ovaj 20-30% jaci ja sretan. Ako nije , idem dalje. Dodatan uređaj - 0 bodova, mora biti samo jedan.
spawn je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 09.03.2023., 21:20   #791
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,244
Javi kad dodje
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 22:13   #792
scarwin
Premium
Moj komp
 
scarwin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Zagora
Postovi: 167
Citiraj:
Autor spaceman Pregled postova
Nešto s njim očito ne štima. Moj otvori trenutno, u menijima nema zastajkivanja. Preko moba sam se jednom uspio logirati i to je bilo to, više nisam uspio iako mi to nije ni bilo bitno. Ruter sam postavio u bridge (AP) mode i tako radi od kad ga imam. Update je zadnji iz 2021 tako da mu to i nije jača strana Taj backup wifi imam isključen pa nemam ni problema s nazivom mreže.
Provjeri updateove, meni jučer doša najnoviji..provjerim bar mjesečno.
Također bez problema radi, od prvog podešavanja nije bilo potrebe za intervencijom
scarwin je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 22:18   #793
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,244
Vratio sam ga, SD odma pristala, sve na njihov trošak zbog krivog opisa, napisali su da je quad core a zapravo je dual.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2023., 14:01   #794
/\ŁF
Premium
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
Citiraj:
Autor /\ŁF Pregled postova
Sad sam na amazonu naletio i na TP-Link Archer AX55 AX3000 za 80 EUR + 10 EUR shipping.
Koliko vidim, on ima i USB port koji se može koristiti i za backup 4g modem.

Što mislite o tome, ako se uspoređuje s Asus RT-AX55? Vrijedi li dodati 15 EUR za TP-Link i ima li taj TP-Link problema s WiFi 6 (čitam negdje da su modeli sa starijim hardverom imali nekih mušica)?
Naručio sam ovaj router, stigao mi je nekidan, upogonio sam ga i WiFi radi odlično, nemam problema s pucanjem veze smart releja za rasvjetu (spojeno na 2.4 GHz), što je prije bio problem. Mob mi je spojen na 5GHz (WiFi 6) i on također ima puno bolju vezu nego prije (dok je bio spojen na Iskonov Innbox V45, imao sam npr. slab signal dok kenjam na WC-u, a to je bilo ni 10m od routera, s jednim vratima između).
Ali ipak ću tek kroz neko duze vrijeme vidjet jel sve radi ocekivano.

Za domet ne znam jer sam u stanu i van stana nit sam isprobavao nit imam potrebe.
/\ŁF je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 12:36   #795
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,941
Jel netko probao Asus rt-ax58u? Sa dometom po testovima je slican tplinku ax55 ali navodno puno bolji router. Zanima me iskustvo ako netko ima
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 13:21   #796
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,827
Ako mu puknes gore merlina, postaje jos bolji (softverski gledano).
https://www.asuswrt-merlin.net/

Imam sad vec prahistorijski ac86u, ja ne znam cime bi ga zamijenio. Jednog dana kad mi bude trebao mesh ruter za vecu kvadraturu uzet cu ax86u i prst u uho.

Ne znam kakav je 58u, vjerojatno ima manji broj wifi antena i nekih finesa tipa cpu jezgre i sl...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 13:45   #797
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,941
Pise 4 jezgre. Cijena mi je ista kao tplink ax55 pa gledam da li da uzmem ax58u i vratim tplinka
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 14:43   #798
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,244
Nevalja ti tp link il nisi jos proba al cisto eto?
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 15:58   #799
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,941
Jos nije stigao nego gledam malo reviewove i vidim da ovaj asus nudi dosta vise uz isti domet za meni istu cijenu.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 17:22   #800
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,827
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Pise 4 jezgre. Cijena mi je ista kao tplink ax55 pa gledam da li da uzmem ax58u i vratim tplinka
Nema 4 jezgre, to je sigurno (hint, ima 3 i nebitne su osim ako imas neke gigabitne ISP brzine i guras gomilu prometa kroz ruter).

Ako je wifi mora biti top, razmisli i o ax82u na amazonu (zna biti akcija na njega, prati keepa i hagglezon). To je ruter za vece prostore i ako nista drugo imas 4x4 na 5ghz bandu. Imao sam ga na mjesec dana, nisam imao nikakvih problema. Pored ac86u nisam vidio neke bitnije razlike (wifi6 ne koristim).
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 18:01   #801
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,941
Akcija je vec sada 159€ sto je 50% skuplje od onog sto me kosta ax58u. Probat cu tplink ax 55 i asus ax58u pa cu jednog od tih zadrzati , vidjet cemo koji je bolji. Nisam prezahtjevan, ne zelim da steka net zbog loseg wifija osim naravno zbog limita samog neta. Bumo vidili.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 18:47   #802
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,827
Sad vidim da ti je brzina kriminalna... Dobro ispitaj zeza li te manjak signala ili los QoS.

Mene je Asus spasio dok sam imao 4G net i kad bi brzine pale na ispod 40Mbps. Realni primjer koji me mucio, pokrenem IPTV, zena gleda YT na mobu, meni IPTV radi buffering svaku minutu. Zena ugasi YT i sve radi normalno. Nazalost 4G modem mi je lose hendlao QoS kod malih brzina...

Istreso pare na Asusa, fleshao Merlina i prst u uho. Kasnije sam mu instalirao FlexQoS, podesio prioritete prema vrstama prometa na mrezi i prema nekim uredjajima. Komotno sam istovremeno vrtio IPTV, YT i torrente - ruter je sve to izhendlao.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2023., 23:26   #803
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,941
Preporuka routera

Meni na parici (ustvari wifi preko lokalnog ispa) radi sve kako treba iako je 30/5, tj radilo je sa c20 routerom koji nije nesto special ali sad sam ga morao udaljiti i vise nema domet, a ako ga uhvatim jedva radi i puca veza s njim. Re450 ima bar 30% bolji domet i trenutno njega koristim kao wifi ali ne zelim toliko uređaja. Zelim jedan. Vidjet cemo kako radi ovaj ax58u , po netu kazu da je odlican kad je domet u pitanju, ali i za tplinka ax55 kazu isto pa sam bio neodlucan. Da zelim potrosit vise para uzeo bih 200-300€ asusa i bok ali gledao sam do 100-120€. Bumo vidili kako ovaj asus radi. Ako u tom rangu nista ne radi dovoljno dobro, onda cu ulozit koliko treba.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 11.03.2023. u 23:32.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2023., 16:16   #804
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,421
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Meni na parici (ustvari wifi preko lokalnog ispa) radi sve kako treba iako je 30/5, tj radilo je sa c20 routerom koji nije nesto special ali sad sam ga morao udaljiti i vise nema domet, a ako ga uhvatim jedva radi i puca veza s njim. Re450 ima bar 30% bolji domet i trenutno njega koristim kao wifi ali ne zelim toliko uređaja. Zelim jedan. Vidjet cemo kako radi ovaj ax58u , po netu kazu da je odlican kad je domet u pitanju, ali i za tplinka ax55 kazu isto pa sam bio neodlucan. Da zelim potrosit vise para uzeo bih 200-300€ asusa i bok ali gledao sam do 100-120€. Bumo vidili kako ovaj asus radi. Ako u tom rangu nista ne radi dovoljno dobro, onda cu ulozit koliko treba.
Ako će se spajat preko WiFia na glavni router postavi mu da ide preko 2.4Ghz a 5Ghz ostavi sebi za klijent uređaje s tim da sumnjam da će ti šta bolje pokrit jer je 2x2 kao i AX55.
Također pametnije bi bilo da uzmeš neki 4x4 router.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,3,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2023., 17:06   #805
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,941
Preporuka routera

Ne. Ide vanjska wifi antena u njega preko wan-a. Treba mi domet najvise , kroz zidove ne mislim na domet vani. Sad je c20 router na prvom katu iza 3 zida i jedva lovi po kuci. Treba mi stabilan router da ima veci domet i da radi ok kad je slabiji signal. C20 sa 2 crtice ponekad pukne veza. Treba mi nesto bolje od toga. Bacio sam oko na tpl ax55 i asus ax58u. Ako si probao oba preporuci kojeg da uzmem jer mi dolaze oba pa jednog vratim. Na kraju probam oba pa vidim

EDIT: gdje se moze vidjeti nekakva lista 2x2 i 4x4 routera?

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 13.03.2023. u 10:12.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 10:46   #806
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,941
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Nema 4 jezgre, to je sigurno (hint, ima 3 i nebitne su osim ako imas neke gigabitne ISP brzine i guras gomilu prometa kroz ruter).
Stigao asus ax58u prije ax55. V2 sa quadcore cpu. Nazalost ne ide merlin na njega. Probat cu ga par dana da vidim domet i stabilnost. Taman da vidim kakav je stock da ga kasnije mogu usporediti sa tplinkom ax55.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 11:09   #807
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,244
Oldicno, javi i kakav je on u usporedbi sa c20, i na 2.4 i 5 ghz
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 11:10   #808
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,827
Ahaaa V2, to nisi spominjao tsts. Da, nista to, komplet drugi hw i fw. Asus je s tim V2 i slicnim special editionima koji nose isto ime napravio (imho) nepotrebnu pomutnju. Lako njima, oni u stock fw upakiraju dva imagea

Bas me zanimaju dojmovi
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 12:30   #809
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,941
Preporuka routera

Nema vise V1. Ili redurbished ili rma ili nesto trece sto ne ulijeva povjerenje u 100% ispravnost. Inace, v2 ima quad core i navodno malo bolji wifi soc. Isto broadcom. Bumo vidili

Edit: testirao router. Signal kao re450ap, zbaci ok, bolji od c20 bar 20-30%. Ako je na sredini kuce pokriva cijelu kucu bez problema ali nazalost meni treba jos nesto jace jer mi je mjesto na rubu i jedva lovi na drugi kraj. Router je brz, stabilan i ne gubi brzinu neta kad ima slab signal. Bio bi ok nego kad se muvam malo dalje pukne veza sto je normalno jer nema signala. Wifi analyzer za c20 pokazuje udaljenost cca 50 a za rtax58u 19. Naravno netocno ,ali usporedio sam signal. Wifi sucelje je naprednije dosta od vr2100 kojeg imam na vdsl parici i ljepse slozeno.
Nadam se sa bude ax55 jos malo bolji sto se dometa tice i bit ce taman. Steta sto mu fali malo dometa, bio bi odlican.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 14.03.2023. u 15:07.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 18:23   #810
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,096
ovisi i na čemu testiraš s druge strane.
to se naročito vidi na novim mobitelima. moj mi note 10 dosta lošije fata fajfaj od novog honora, i to onako, osjetna je razlika.
3dB razlike (u prijemu na mobitelu ili emitiranju na routeru) je ravno DUPLO više, a na routerima imaš i zakonsku regulativu koja im brani da u EU EIRP bude veći od 20/23 dBm.

zato je česta tema na forumima nekad bila prebacivanje na USA firmware da se otključa veća snaga. to više nije relevantno jer više ni ne rade takve čipove, sad se ide na veći broj antena, mimo i beamforming.
igraj se malo rasporedom antena na tim routerima (nemoj da sve budu vertikalno) , po-okreći ih, i dobit ćeš dosta bolje pokrivanje prostora.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na