Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 10.11.2019., 22:34   #1
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Neispravna matična (kratki spoj) na alienwareu 14?

Poz,

kolega mi dao alienware 14, s kratkim objasnjenjem, ne puni, ne pali, ne daje znakove zivota.
Punjac ustekam u struju, svijetli plava ledica na vrhu kabela, znaci daje struju neku.
Ustekam u lap, cuje se kratki spoj neki, mrvicu zasmrdi i prestane svijetlit ta ledica na kabelu, laptop nista, nikakve ledice ne zasvijetle.
Punjac moram istekat na par sekundi i ustekat nazad da proradi opet ta plava ledica.
Rastavim laptop, poistekam sve zivo sto se da poistekad,povadim sve komponente van osim CPUa, ista svar.
Izvadim power jack taj, odpojim ga od maticne, samo kad se u njega usteka kabel od struje bez daa je power jack spojen na maticnu, ne cuje se iskrica i kabel svijetli i dalje normalno.
Ustekam u maticnu, opet isto.
Ima li itko ideju sta bih jos mogao probati prije nego proglasim maticnu mrtvom, tj za popravak?
Također, slobodno mi se javite ako ima tko daa je voljan pogledati
Javite ako treba jos kakva informacija =)
strgani je offline  
Staro 11.11.2019., 06:54   #2
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Pregledaj matičnu, tamo gdje se šteka power jack, sam si rekao da je malo zasmrdilo,pa nađi po mirisu gdje je greda,ako već nije i vizualno vidljivo :-)


Ako neide tako, daj slikni,pa da probamo nać gredu,najvjerojatnije neki naponski pretvarač ili mosfet ...
Nbdy32 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.11.2019., 07:13   #3
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Pregledaj matičnu, tamo gdje se šteka power jack, sam si rekao da je malo zasmrdilo,pa nađi po mirisu gdje je greda,ako već nije i vizualno vidljivo :-)


Ako neide tako, daj slikni,pa da probamo nać gredu,najvjerojatnije neki naponski pretvarač ili mosfet ...

Popodne slikam laptop, smrdilo nije na maticnoj, nego bas u tom utikacu koji ide u power jack.
strgani je offline  
Staro 11.11.2019., 08:51   #4
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Popodne slikam laptop, smrdilo nije na maticnoj, nego bas u tom utikacu koji ide u power jack.
Vjerojatno je zasmrdilo u trenutku uštekavanja jer imaš kratki spoj na ploči i u tom trenutku povuče veliku struju i skoči iskra na samom konektoru koja malo zasmrdi. Nakon toga ti se u punjaču aktivira short circuit protection, te se gasi do sljedećeg ištekavanja.

Trebaš laboratorijsko napajanje kojem ćeš nariktati struju na pola ampera ili manje i upaliti te probati vidjeti koji element se više grije, te ga tako identificirati kao uzročnika kratkog spoja. Pomaže da prskaš s medicinskim alkoholom i po ispraravanju vidiš koji se više grije.
trex je offline  
Staro 11.11.2019., 14:22   #5
prowler
Premium
 
prowler's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: split
Postovi: 218
da...imaš kratki spoj na 19v railu(ako je 19v punjač, što vjerojatno je)...otišao je neki mosfet ili kondenzator...i kao što je rekao trex kratki spoj na tako velikoj voltazi uključuje zaštitu na punjaču. Nema ti to veze s procesorom ni grafičkom...te niže voltaže dolaze naknadno...što ne znači da i one nisu spržene. Nećeš moći popraviti laptop tek tako...treba bi minimalno puhalica na vruci zrak da odlemiš taj dio koji je neispravan na ploči...a do njega ćeš doći na dva načina...ili kako je trex rekao (labaratorijsko napajanje) ili moraš naći boardview ili shemu za tvoj model...i poceti traziti..često kod samog ulaza punjača u matičnu imaš tzv "power sense resistor" kojem je otpor nikakav a spaja 19v rail sa ostalim high voltage railovima, pa kad ga odlemiš vidiš s koje strane imaš kratki spoj...naravno treba ti i osnovno znanje korištenja multimetra...pa onda sistemom eliminacije/odlemljivanja dođeš do uljeza
Uvijek ga možeš odnijeti i u servis ali ti se njima neda uglavnom zajebavati s tim...čast iznimkama...narocito kod starijih modela a koliko čitam to je neki stariji model kojem se da odvojiti cpu...

Zadnje izmijenjeno od: prowler. 11.11.2019. u 19:34.
prowler je offline  
Staro 11.11.2019., 16:23   #6
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
S obzirom da sam ga i ja dobio od kolege na brzu dijagnostiku da vidim jel nesto sto se brzo da rijesiti, javit cu mu ovo sve pa vidjet dal se njemu da zajebavat s tim..ako ne, vracam ga nazad, nek nosi u servis ak mu se ne zeza..il ako se da kome od vas pogledat za neku ne preveliku lovu
strgani je offline  
Staro 12.11.2019., 08:57   #7
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Ja, iskreno ne znam niti jedan servis u HR koji radi component level dijagnostiku i popravke. Dijagnostika se u takvim slučajevim svodi na mijenjanje modula. Vjerojatno će mu reći da mu je otišla matična i da nova košta 2000 kuna, ako ne i više, obzirom da se radi o Alienwareu
trex je offline  
Staro 12.11.2019., 11:56   #8
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Pa radi Alvin sa foruma, It elektronika.
tiki66 je offline  
Staro 13.11.2019., 18:21   #9
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Kontaktirao sam ga na pm, al ne odgovara, ima tko osobni kontakt ili zna vise info o njemu? Kaze kolega da bi ga cak dao popravljati..
strgani je offline  
Staro 13.11.2019., 19:01   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Probaj ovdje.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.11.2019., 21:16   #11
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
@strgani - Jako je teško doć do njega ... Prezatrpan je poslom ...
Nbdy32 je offline  
Staro 13.11.2019., 22:12   #12
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Mozda se javi netko drugi s foruma, drzim si fige

Parsto kn za rijesit to se isplati dat, ne?
strgani je offline  
Staro 14.11.2019., 07:00   #13
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Zovi u stenjevcu RAM servis ...


https://ram-servis.hr/ (nadam se da smije link biti tu ? )


Ali mislim da ti nebude baš par sto kuna,ili ovisi kaj misliš pod par sto kuna :-)
Nbdy32 je offline  
Staro 14.11.2019., 08:06   #14
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Zovi u stenjevcu RAM servis ...


https://ram-servis.hr/ (nadam se da smije link biti tu ? )


Ali mislim da ti nebude baš par sto kuna,ili ovisi kaj misliš pod par sto kuna :-)

Meni su za 1 liniju pcba od 5mm i usput 2 lezista za 32pin plcc trazili 500kn...kupio drugi ECU za 400...
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline  
Staro 14.11.2019., 08:59   #15
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Damn..a nema s foruma nitko da je sam svoj majstor i zeli zaradit koju stotku?
strgani je offline  
Staro 14.11.2019., 09:18   #16
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Damn..a nema s foruma nitko da je sam svoj majstor i zeli zaradit koju stotku?
Ajde javi mi se na PM...
trex je offline  
Staro 02.12.2019., 11:23   #17
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor trex Pregled postova
Ajde javi mi se na PM...
Kolega trex obavio posao vrhunski, pronašao kondic kratkospojeni i zamjenio ga, laptop zasad radi ko urica, javim kad ga kolega istestira kako spada
Javno hvala još jednom
strgani je offline  
Staro 02.12.2019., 12:09   #18
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Problem je bio u keramičkom smt kondenzatoru koji je napravio kratki spoj između mase i naponskog voda.
Matična je u tome trenu vukla toliko struje da je punjač odlazio u mod zaštite.
Dosta dugo sam ga tražio jer se nije previše grijao pošto su matične višeslojne s dosta bakra, pa odvedu brzo temperaturu u unutrašnjost.

trex je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na