Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.01.2020., 18:00   #151
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Mali ispravak prethodnog posta.
Nisam spojio direktno antena-TV već antena-splitter2-tv (imao sam samo je F ženski-ženski konektor pri ruci).

Aha. Nisam znao da su reverzibilni. Ima unutra kakve elektronike ili? Ako nema, ona ću kupit 3-way verziju pa pospajam sve na jednom?

Hvala!
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2020., 23:14   #152
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Kako misliš spojiti sve na jednom ??
Gore sa jednim 2 - way ćeš "udružiti" dvije antene,
ide coax do mjesta gdje se dijeli na 2 tv - a, opet 2 - way (u pravom smjeru),
pa prema svakom tv - u.

Ovi "osnovni" su pasivni, nemaju elektronike, jedino neki znaju imati "prolaz" napajanja ako treba napajati pojačalo a to tebi ne treba.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2020., 23:49   #153
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Pa mislio sam da je unutar splittera samo čvorište kad mogu u oba smjera, ali ipak nije.

Kupio sam. Al imaju power pass. Valjda ne smeta. Slabljenje piše 3,2dB. Znači 6,4dB malo puno? Za vikend će biti posla

Na jednom TV-u nemam DVB-T2. Ako mi nađe MUX B kanale (nema slike, ali nađe kanal; pretpostvljam da je sa Sljemena iako antena još nije okrenuta), to bi značilo da mi hvata i MUX M2 samo ga TV ne podržava? Drugi TV treba skroz novi coax pa tam ni pola tih kanala ne pronađe.

www.oiv.hr/broadcasting/tables/dtv_hr.aspx je skroz u banani pa ne mogu vidjeti koji koji sve odašiljači emitiraju koje sve MUX. Dobim neki javascript error na karti. Ima koja druga slična stranica?
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 13:52   #154
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Za splittere, da sad ne kompliciramo, bit će ok,
gušenje od (nazivno) 3,2dB po "kraku" je još i dobro kakvih ima na tržištu.

Šta se odašiljača tiče, istina zeza javascript error za load karte,
ti si u D04 regiji gdje su:
MUX A - Ch 25 - 506 Mhz
MUX B - Ch 48 - 690 Mhz
MUX D - Ch 42 - 642 Mhz
MUX M2 - Ch 40 - 626 Mhz

Koriste SFN tehnologiju pa su svi odašiljači u istoj regiji na istoj frekvenciji za odr. MUX.
Ovako kad znaš kanale možeš mqnualno pretraživati po kanalu a to zna pomoći,
na automatici zna preskočiti ako je signal "na granici".

Neka vikend radna akcija prođe ok
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 15:29   #155
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Ama ajde nemojte raditi gluposti po krovovima... ne mogu se ( fizicki mogu ) antene spajati sa tv splitterima umjesto skretnicama.
Ulazi moraju biti "izolovani" jedan od drugoga da "ona druga" antena nebi na xy frekvenciji imala smetnje na toj xy frekvenciji od one druge +
sto takve skretnice vecinom imaju regulaciju svakog ulaza pa se obavezno prigusuje ona antena sa jacim signalom ali da je i dalje dovoljno dobar...

U Ronisu ima kvalitetnih UHF+UHF+UHF skretnica sa regulacijom.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 16:09   #156
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
U potpunosti se slažem sa primjedbom, ali kad se obično krene sa "može li to jeftinije" ...
U slučaju kolege koji je pokrenuo temu, po navedenom, zatekao je takvo žnj rješenje.
Dobru i jeftinu ant. skretnicu danas je teško naći, ta iz Ronis - a (misliš na ove Iskrine) "samo" 90 Kn

Najbolji detalj je ako nema previše problema / smetnji na lokaciji ovo žnj rješenje će dati dobar rezultat.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 19:30   #157
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...otkad je DVB-T isti kanal (ista frekvencija) na svim odašiljačima u toj regiji nema potrebe za regulacijom (nemože doći do "refleksija u slici" kao kod analogne mod.) , a svaki spliter sa transformatorom impedance ionako ima "izolaciju" za razliku od običnih "T" razdjelnika gdje su svi izvodi skupa spojeni.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 22:50   #158
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Javim rezultate kad sredim sve što treba.

Može netko direktni odgovor. Ako mi lovi MUX B kanale sa Sljemena. Onda bi trebalo loviti i MUX M2 ako bi imao DVB-T2 tuner?

@D/G
Što želiš reći? Ne razumijem?
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2020., 23:38   #159
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Generalno bi trebao moći uloviti, mada M2 može zezati jer je osjetljiviji na smetnje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 02:00   #160
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
...otkad je DVB-T isti kanal (ista frekvencija) na svim odašiljačima u toj regiji nema potrebe za regulacijom (nemože doći do "refleksija u slici" kao kod analogne mod.)/
Iako si solidno tehnicki potkovan oko ove problematike ( i vise od mene ), tvoj problem je sto nemas nimalo maste pa ispada da lupetas sto naravno u ovom slucaju ne mora biti tocno.
Kao prvo ne znas njegovu lokaciju niti znas gdje tocno gledaju te antene tako da ne mozes znati dali i jedna od njih mozda prima koji mux iz regije D03 ? A moguce je...Ono sto znamo da je
covjek oko 25km od Sljemena, dakle evo ja cu izabrati radijus: Lepajići-Zlatar-Konjistina-Žitomir-Sveti Ivan Zelina s obzirom da ne vidim njegov "Gotham City" na karti Hrvatske. Znaci sad imamo sljedece podatke:

Lokacija tj. radijus od Sljemena.
3 antene.
Slika sa pribliznim kutevima izmedju antena.
Mala kockasta antena lovi i gleda Slovence kad je solo prikopcana.
Velika lovi i Sljeme i Slovence.
Imamo VHF antenu ( nije sigruno za ukras stavljena ili kao odmoriste za ptice ).
Starost instalacije oko 25 godina.

Iz svega toga se moze zakljuciti ( priblizno ) da je covjek negdje okolo Lapajica, Vrankovec, Sv. Križ Začetje a mozda i Krapinske Toplice. S obzirom na starost instalacije VHF antena je bila za BiH/Sarajevo 1, pa ako
kockasta gleda u Sloveniju, VHF prema BiH a ova najveca Iskrina UHF-91X ( nema F konektor pa nije UHF 92X i kasnije revizije ) lovi i Sljeme i Slovence, dovodi do zakljucka gore ako te kuteve izmedju antena preneses
na kartu. Naravno da mogu biti apsolutno u krivu ako te antene ne gledaju kako bi trebalo i ako je netko s godinama rotario stup tamo-vamo.

No, imamo sad "postavljen zadatak" pa da uvrstimo i tvoju varijablu da nema potrebe za regulacijom i da ne moze doci do degradiranja signala jer je sve ista regija.
Ako se covjek nalazi tu gdje sam napisao i brdo slabi signal sa Sljemena, odkud znas da ne lovi mux B sa Ivansice koja mu je na 20km ? Regija D03 i frekvencije za mux B
je ista kao frekvencija sa Sljemena: oba odasiljaca CH 48 ! Ako sa kockastom antenom hvata Slovence sa Rogaske Slatine i Bizeljsko a brdo zaklanja Sljeme, te kockaste antene
sasvim fino primaju i "na guzicu" signal, pogotovo ako nema brda do Ivansice... i sta cemo sada u takvom scenariju ? Moze on veliku antenu okretati 100% prema Sljemenu ali ako
prijem iz tog smjera nije jaci od prijema kockaste na guzicu ili bok, nece dobiti dobar Qualiti da slika ne kocka itd...

Dakle bez kvalitetne skretnice nista a jos bolje bi bilo da se cijeli sustav redizajnira i ubaci pojacalo max 20dBi sa 2 UHF ulaza i obavezno regulacijom pojacanja jednog ulaza ( a jos bolje oba ) pa
kockastu antenu staviti u ulaz koji se moze prigusiti onoliko da se primaju samo Slovenci a Iskru UHF-91X strogo usmjeriti prema Sljemenu na drugom ulazu sa fixnim ili promjenjivim pojacanjem. Sve
to moze i sa skretnicom koja ima regulaciju ali je pitanje dali ce ostati dovoljno signala za dobar Qualiti prijema nakon prolaza istoga kroz skretnicu. U konkretnom slucaju ta Ivansica ako mu "upada"
u malu antenu se mora blokirati na toj anteni bilo regulacijom pa da lovi samo Slovence ili kanalno pojacalo koje ce pustati samo muxeve od Slovenaca ili band antena koja ce primati samo zeljeni mux
Slovenaca ili neka se okani Sljemena i okrene Iskru prema Ivansici pa pretrazuje CH44-mux A, CH48-mux B, CH36-mux D iCH34-mux M2.

Na kraju karajeva osim sto nije dao svoju lokaciju, lik iz Gotham City-a ne zna ocito ni reci/napisati sa kojih tocno frekvencije sta prima neg sam nabraja muxeve pa bi se onda tocno "vidjelo" dali mu
upada Ivansica ili neki drugi odasiljac iz regije D03 tako da ovaj slucaj ostaje samo u teoretskoj raspravi i zoran primjer kada je skretnica ipak potrebna i zar zaista mislis da je stavio kvalitetan spliter
a ne prvu jeftinjavu sto je nasao ? U konacnici bude ovako kako je @Nikky napisao, novi kablovi i malo rotiranja i bude se provukao signal na "a je to" system.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 15.01.2020. u 05:30.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.01.2020., 10:26   #161
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Hehehehe, neću ništa reći
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 10:37   #162
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...o ne opet
samo jedno ću reć, druga regija su uvjek i drugi kanali , pa nema smetnji itd.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 11:17   #163
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
druga regija su uvjek i drugi kanali , pa nema smetnji itd.
Naravno da nisu i da nisi u pravu i sad moram reci da lupetas i pricas napamet bez da imas info.
Vec sam ranije napisao da regija D03 emitira sa Ivansice na CH48 mux B kao i Sljeme u Regiji D04 CH48 mux B.
Moram ti sad crtati da shvatis zasto signal nece biti dobar ako jedna antena prima na guzicu ili bok sa Ivansice neometano prirodnim i ostalim preprekama a druga jedva lovi sa Sljemena zbog brda ?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 12:32   #164
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Zato sam tražio ako ima koja karta s odašiljačima gdje piše što se na kojem odašiljaču sve emitira. Lokaciju si skoro pogodio ipak je radijus onda nešto veći. Za Sloveniju sam našao kartu.

Ivanščicu možemo bez problema isključiti ako je tako kako si napisao. Mala antena je izgleda okrenuta na Boč. Lovi samo par slovenskih kanala kad nju spojim.
Kažem, susjedi HVATAJU signal sa Sljemena s običnim malim antenicama koje izgledaju ko ova moja srednja, koja je VHF. Doduše imaju malo veću nadmorsku visinu. Valjda onda ipak nije signal tolko slab kolko je moja instalacija loša

MUX B kanale mi samo pronađe. Slika ne da mi se kocka, nego je nema (dobro tu i tamo izbaci koju sliku i to je to, koja su frekvencija ne znam, i ne znam gdje potražiti). Javim sve kad sredim instalaciju. Planirao sam antene okrenuti prema Sljemenu i Bizeljskom. Ako neće raditi, onda Sljeme i Boč. Ali prvo ću za vikend samo ovu veliku okrenuti na Sljeme sa instalacijom kak je sad pa da vidimo.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 12:52   #165
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Lokaciju si skoro pogodio ipak je radijus onda nešto veći. Za Sloveniju sam našao kartu.
Nije cilj da nas tu zajebavas sa tajnom lokacijom ako zelis pomoc tj. da se mi igramo pogodi gdje sam nego ako zelis rijesiti problem onda moras dati i relavantne podatke.

Os kredit u banci - izvoli naguzi se i potpisi sve ovrsne papire.
Hoces posao u drzavnoj sluzbi - imas koju stranacku iskaznicu pri sebi ?
Operacija u bolnici - drzis Janjad ?
Udajes ruznu kcer/gabora - koliko para ide s njom ili nekretnina ?

U zivotu je tako... hebiga, nisam ja to propisao.

Dakle lokacija je tu jedna od bitnih stavki pa ponekad cak i po adresi se gleda radi nadmorske visine itd...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 14:06   #166
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Ajde malo manje nervoze ekipa ... please

@beli14
Pažljivije čitaj napisano,
link koji si sam stavio od OiV je pravi samo im trenutno zeza java za prikaz karte,
ali ispod imaš tablicu sa svim regijama, odašiljačima i na kojem kanalu se šta emitira.
U #154 postu imaš napisane kanale za D04 regiju.

Za rekonstrukciju je najvažnije riješiti od početka tj. od antena,
skinuti dole > očistiti oksid na kontaktima (dipol, prilagodni član, spoj coaxa) > novi coax do skretnice ili "razdjelnika".
Zgodno je staviti toliko dug pojedini coax d