Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.02.2024., 17:23   #991
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor ro3y Pregled postova
Factory reset bez promjene verzije Firmwarea (zadnja verzija je na njemu) je rijesila problem, evo router nije pingao DNS nekoliko dana pingnuo, pinga ga samo kad se logiram na router iz nekog razloga, ali to je u redu.

Hvala svima na pomoci, mozda nekome ova diskusija pomogne.
Odlično drago mi je da sam mogao pomoći.
Inače znam za ovo sa TPLinkom jer oni nežele kao Asus da imaš mogućnost da isključiš DNS Query/Ping.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2024., 14:04   #992
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Clark Kent Pregled postova
Asus TUF Gaming AX6000 radi super na HT optici + Max tv! Bez bridge moda, samo taj router.

Pozdrav!
Jel rade oba Max tv stb-a?
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2024., 19:06   #993
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Zašto nebi radila ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2024., 08:08   #994
Clark Kent
Registered User
 
Clark Kent's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Slavonija
Postovi: 7
Citiraj:
Autor tascam Pregled postova
Jel rade oba Max tv stb-a?
Zbilja ne znam. Ja imam onaj crni, mislim Samsungov prijemnik.
Clark Kent je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2024., 17:46   #995
kule666
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2024
Lokacija: Požega
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Prezime
Takva kombinacija i nije nešto tj. nije dobra jer tu Speedšrot radi i VoIp i Internet konekciju sa cijelom mrežom,
a znamo zašto ga tako zovemo.

@Tirion
U više tema se opisivala ista stvar od kada postoji mogućnost custom opreme pa potraži.
Može se Speedport prebaciti u bridge mode za Internet konekciju (preko SZK), nakon toga i dalje preko njega radi IpTv (MaxTv) i VoIp,
tada na Lan1 spojiš svoj router, PPPoE konekcija, ne postavljaš Vlan,
međutim ljudi prijavljuju da tada ne dobivaju puni bandwith (krivac je naravno Speedšrot).

Ja bih uzeo TP-Link AX10 ili čak jači AX55 Pro (ovisno o nofčićima i željama).
Za razliku od kolege poviše treba ga konfigurirati na drugačiji način i to bi trebalo raditi bitno bolje.
Koraci:
- treba saznati User / Pass za Internet konekciju, trebalo bi da može i preko SZK
- Iz ONT - a ide Lan kabel u TP-Link WAN port
- spojiš PC / Lap na TP-Link Lan1 port i otvoriš njegov web konfig (po defaultu je na 192.168.0.1)
- Adwanced > IP v6 = Off
- Adwanced > Internet, PPPoE konekcija sa gore definiranim User / Pass
- Advanced > IPTV/VLAN (tu ide glavna čarolija) :
prvo uključiti IPTV/VLAN
Mode = Custom
Internet Vlan ID = 100 (HT optika)
Internet VLAN Priority = 0
802.1Q Tag = On
VoIP VLAN ID = 101
VoIP VLAN Priority = 5
IPTV VLAN ID = 1500
IPTV VLAN Priority = 2
IPTV Multicast VLAN ID = 1500
IPTV Multicast VLAN Priority = 2
Enable IPTV Multicast VLAN = On
Lan1 = Internet
Lan2 = Internet
Lan3 = IPTV
Lan4 = VOIP
IGMP Version = V3
- Security > ALG, SIP ALG = On

WiFi nisam opisivao, podesi po želji.
Na Lan3 se spaja MaxTv STB a na Lan4 spoji WAN od Speedšrota,
MaxTv bi trebao proraditi a za telefoniju preko Speedšrota nisam siguran, treba probati

Slično su kolege već radile i sa odr. modelima Asusa ali bez "prolaza" za IpTv, a MaxTv im radi i to bitno bolje nego na Speedšrotu.

Za sada toliko
Ovako: evo, stigao mi je napokon TP-LINK AX1500. Išao sam po ovim postavkama ali mi ne radi MaxTV. Dobivam grešku od receivera: X711

U postavkama routera na polju: IPTVLAN ID i IPTVMULTICAST ID izbacuje za 1500: The VLAD ID Cannot be the same. Koji ID onda da stavm?
Hvala.
kule666 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2024., 18:00   #996
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Vidi sa Karlom kako bi trebalo,
Multicast mora raditi da bude sve ok.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2024., 00:02   #997
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor kule666 Pregled postova
Ovako: evo, stigao mi je napokon TP-LINK AX1500. Išao sam po ovim postavkama ali mi ne radi MaxTV. Dobivam grešku od receivera: X711

U postavkama routera na polju: IPTVLAN ID i IPTVMULTICAST ID izbacuje za 1500: The VLAD ID Cannot be the same. Koji ID onda da stavm?
Hvala.
Ovako bi ti trebalo biti postavljeno.

https://ibb.co/gPxnDBV
https://ibb.co/f8WbqsL
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2024., 19:56   #998
kule666
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2024
Lokacija: Požega
Postovi: 7
Evo, samo povratna informacija da sada sve radi. Hvala svima koji su uskočili i pomogli!
kule666 je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2024., 12:45   #999
hakija
Premium
Moj komp
 
hakija's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Bok,

I ja bih trebao savjet oko trenutnog wifi/lan stanja...

Trenutno imam Optima/Telemch ruter, radi ok ali domet i količina uređaja ga znaju zblesat tu i tam. Imamo samo 12/10 vezu, ne mogu nista bolje trenutno dobit. Kao kroz 1g bi se trebala pojavit neka optika ali tko ce znat...

Pokusao sam ga malo pojacati s Mi Router, vise ne znam ni koja je verzija ali naravno sve to kifla. Samo da se razumijemo, nije mi samo do brzine neta već i do lokalne mreže zbog NAS-a i lokalnog media servera.
Doma ima stvarno previse toga. Stan je 60m2 ali imam 20+ uređaja koji se spajaju na wifi - mobovi, tableti, IoT...+ nešto na lokalnom LANu koliko mogu. Problem je što nemam razvučene kablove pa sam ograničen na wifi. Dodatan prob je što je ruter u kutu stana, tako da do druge strane jedva nešto dolazi.

Htio bi nesto bolje jace. Gledao sam cak i ova cudesa wifi 7 ali su nenormalno skupi. Voljan sam dat do 250€ za poboljsati situaciju.
Osim stabilne internet veze, bolje wifi pokrivenosti, brzine lokalnog LAN-a, htio bih vidjeti i koji uređaj na mreži najviše troši promet - npr. imam PS5 koji kad krene s updejtom nečeg (sve je prek 10GB) a moja veza je shit, nitko ne može ništa pa bi htio znat što sauga net/lokalno promet.
Ne bi bilo loše imat opciju VPNa, statistika, da je kolko tolko future proof i tak...puno želja

Pitanje je sto je najbolje uzet? Samo novi AP ili AP+ruter? Vidim puno se pričalo o TUF ax3000 v2. Nekako naginjem prema Asus-u radi opcija software...

Fala ekipa!
hakija je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2024., 13:10   #1000
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Za normalnu mrežu prvo trebaš žičnu (Lan) mrežu, WiFi je za igračke i mob - ove.
Provuci Lan kabele kamo treba pa tek onda gradi dalje.
Ako je ista strujna faza, el. instalacije uredno izvedene onda je alternativa PowerLine.
Za današnje pojmove / potrebe tih 12/10 je jako siromašno i normalno da malo veći download sve udavi.
Moguće da bi drugi / bolji router sa boljim QoS - om tu pomogao ali je pitanje koliko.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2024., 22:07   #1001
hakija
Premium
Moj komp
 
hakija's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
A ni jedno ni drugo mi nije opcija zbog instalacija a i ne planiram jos dugo tu bit. Wifi za media server bi trebao bit ok, samo treba bit signala. Gledam te testove, ekipa dobiva jako dobre rez na 6, a 7 je bomba!

Ne znam, mozda cak i neka mesh konfig od asusa nema pojma?

Sent from my SM-S928B using Tapatalk
hakija je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2024., 23:50   #1002
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor hakija Pregled postova
A ni jedno ni drugo mi nije opcija zbog instalacija a i ne planiram jos dugo tu bit. Wifi za media server bi trebao bit ok, samo treba bit signala. Gledam te testove, ekipa dobiva jako dobre rez na 6, a 7 je bomba!

Ne znam, mozda cak i neka mesh konfig od asusa nema pojma?

Sent from my SM-S928B using Tapatalk
Koliki ti je buđžet za vlastitu opremu?
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2024., 09:20   #1003
hakija
Premium
Moj komp
 
hakija's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Koliki ti je buđžet za vlastitu opremu?
Cca 250€. Kak sam napisao, razmisljao sam i o wifi 7 opremi ali nema jos ponude i cijene su 700+ €, sto je ipak too much.... Vjerujem da mogu trenutni problem rijesiti s kvalitetnijim ruterom/access pointom. 60m2 nije sad ne znam sta, bar mi se tako cini.

Sent from my SM-S928B using Tapatalk
hakija je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2024., 01:59   #1004
kresketezere
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2022
Lokacija: HR
Postovi: 13
Ekipa, trebam pomoc oko izbora opreme. Ubacio bi unlimited gb u neki router, kroz prozor imam opticku vidljivost sa baznom 4g na 3.34km udaljenost. Imam doma nekoristene dvije antene sto se postavljaju na 45 stupnjeva sa razmakom 80cm. Zelio bi izvuci max brzinu, zanima me treba li mi uopce vanjska antena i koji router te postoje li za 4g oni vanjski uredaji kao kod 5g za postavljanje na krov, imam detaljan info o baznoj ako je potrebno
kresketezere je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2024., 08:53   #1005
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Citiraj:
Autor hakija Pregled postova
Cca 250€. Kak sam napisao, razmisljao sam i o wifi 7 opremi ali nema jos ponude i cijene su 700+ €, sto je ipak too much.... Vjerujem da mogu trenutni problem rijesiti s kvalitetnijim ruterom/access pointom. 60m2 nije sad ne znam sta, bar mi se tako cini.

Sent from my SM-S928B using Tapatalk
Ja ti imam tplink ax3000 wifi 6, i gejman sunshine/moonshine sa PCa i usput streamam netflix il nesto. Sve Wifi

Speedtest direkt mob na komp, oboje wifi6 je oko 1gbps
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 28.02.2024., 15:09   #1006
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368
Citiraj:
Autor kresketezere Pregled postova
Ekipa, trebam pomoc oko izbora opreme. Ubacio bi unlimited gb u neki router, kroz prozor imam opticku vidljivost sa baznom 4g na 3.34km udaljenost. Imam doma nekoristene dvije antene sto se postavljaju na 45 stupnjeva sa razmakom 80cm. Zelio bi izvuci max brzinu, zanima me treba li mi uopce vanjska antena i koji router te postoje li za 4g oni vanjski uredaji kao kod 5g za postavljanje na krov, imam detaljan info o baznoj ako je potrebno
Info o baznoj molim.
Bez toga nema dalje.
Mozes se prebacit na temu u 4g,5g pod ISP.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2024., 15:19   #1007
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368