Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.10.2007., 02:06   #1
meki
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 5
Question POMOC: Ad-hoc na postojeci LAN?

Dakle, imam dva desktop racunara spojena "zicom" na broadband ruter(obicni, ne wireless). Internet i mreza skroz ok.
Kupio sam laptop i hocu da napravim wireless.
Posto hocu da prodjem sto jeftinije (hebiga, studentska posla), bez da kupujem wireless ruter ili AP, moje pitanje glasi: dali mogu samo staviti wireless karticu na jedan desktop, i napraviti ad-hoc sa laptopom? Dali cu u tom slucaju imati net na laptopu?
Napominjem, internet na desktopima ide preko broadband rutera i nije ona "obicna" konekcija pa da je samo sherujem.

PS.Kablovski operater preko kojeg koristim broadband nema opciju da mi da na koristenje neki wireless ruter.
Znaci, zanima me opcija rjesenja ove situacije koja ne ukljucuje kupovinu novog rutera, vec samo kartice za desktop. Tj, dali je ovo uopste moguce.
meki je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2007., 17:53   #2
ggagi
LiveandLetDie
 
ggagi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: pula
Postovi: 34
U teoriji da, a u praksu se ne bi baš upuštao ako nemaš puno živaca i volje za bacanje
ggagi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.10.2007., 20:56   #3
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
ak to nisi prije radil, onda se budes malo namucil s tim
domis je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2007., 21:43   #4
meki
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 5
Hmmm... pa recimo da bash i nisam pocetnik, ali ako cu izgubiti nekoliko dana oko toga i na kraju imati nestabilnu mrezu, radije cu ustedjeti pa kupit kakav-takav w-ruter...

Ovo sam sve pitao jer mislim da sam ovo vec pravio nekad davno, na nekoj pokaznoj LAN-WLAN kombinaciji. Cini mi se da se nekako bridge-ala konekcija sa ozicenog deska, preko druge kartice u njemu, ad-hoc prema drugom desku.
Eh sad, problem je sto se ne sjecam niceg vishe... blur 95%

Ako neko zna vishe, bio bih jaaaako zahvalan (troubleshooter po navici
meki je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2007., 15:48   #5
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
pa rekel si ono najbitnije

inace, druga stvar je da ti ip mrezne (wlan) mora, ali bas mora biti 192.168.0.***
tak da trebas onda na rutera staviti 192.168.1.*** i isto tak na obicni lan

a kad to ukljucis, mislim da bi trebal proraditi dhcp server na desku koji share-a net
pa onda nemoras konfigurirati nist na lapu

radil sam to prije par dana, al obrnutim redoslijedom, dva kompa zicno spojil i jedan s wirelessom na net
domis je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2007., 23:13   #6
meki
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 5
@d'beast

Tnx m8!
Vidis, ipak si mi pomogao. Recimo nisam znao da ip range WLAN-a mora imati 192.168.0.*** patern.
LAN ip-ovi su mi vec 192.168.1.*** tako da tu necu nish mjenjat. NIC ionako sam kupi adresu dodjeljenu od strane DHCP-a sa rutera.
Eh sad, znaci kad napravim ovu drugu (WLAN) mrezu, kazes da bi DHCP server na mom desku trebao proradit i dati adrese u toj mrezi (WLAN) ukljucujuci i laptop. Malo mi je ovo upitno jer kolko ja znam DHCP server na "obicnoj" masini se mora naknadno instalirati i podesiti.
Bilo kako bilo, probacu prvo sa statickim adresama pa ako ne uspije onda cu probat ovo.

U svakom slucaju, hvala na trudu.
meki je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2007., 12:13   #7
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
a da ti to upikneš laptop sa lan kablom???

ili druga kombinacija..
umjest Wkartice kupi W AP Access point...(cijena ista)..AP spojiš na router(LAN) i potom podesiš AP(zaštitu) i imaš wireless


vrlo ga je jednostavno za iskonfigurirati
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2007., 17:02   #8
meki
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 5
@gremlin33

Ma bice najvjerovatnije ta varijanta sto ti velis... Ili Ap, ili novi wireless boadband router.

Ovo sam sve kontao jer sam nabavio wlan pci karticu za 15KM (50-60kn) tako da bi prva varijanta bija fakat jeftina.

Ma skontao sam, necu stediti na tim stvarima, nemam vremena za previshe za***ancije oko toga.
meki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na