Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.07.2007., 07:14   #1
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
file server konfa

pozz svima

trebala bi mi neka konfa u koju bi se moglo ustekati sto vise diskova 10 ili vise

sad neznam jel postoje nekakve maticne posebno specijalizirane za tako nesto (koje?) ili da kupujem normalnu maticnu i nekoliko sata kontrolera

ako ovo drugo jel moze neka preporuka za marku kontrolera ili model neki jos bolje?

bilo kakva pomoc je dobro dosla jer se nikad nisam susreo sa ovako necim pa neznam otkuda da pocnem
hash je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2007., 08:08   #2
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
evo baš su prošli tjedan (ako se ne varam) stigle nove Intelače u RH, pa bi to + neki fini sata raid kontroler bili dobar početak.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.07.2007., 18:08   #3
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
daj link na sta tocno mislis i plocu i kontrolere jer nemam pojma sta da uzmem, a pogotovo nista neznam o kontolerima ak ne link reci neki brand koji da gledam, raid mi ne treba al pretpostavljam da diskovi ne moraju biti u raidu na tom kontroleru nego da im je to kao plus

sto se tice intelovih ploca pogledao sam malo i u vemilu ih uopce nema, a u hgspotu imaju samo neke sa 4sata porta

u vemilu sam vidio ovu gigabyte plocu sa 8 portova i 3 pci utora
http://www.vemil.hr/opis.aspx?prikaz...&Sifra=1010052
pa mi se to cini ok

uglavnom ako sam te dobro skuzio nema potrebe za nekom specijalnom plocom i ove obicne ce radit svoj posao ok? ako je to tako onda samo ostaje pitanje kontrolera, a ploca ce onda najvjerojatnije bit ova gigabyte

ugl preferira se vise kolicina od brzine

edit:

nasao sam ove nove ploce od intela, ima jedna u linksu i ima 5sata+esata, u tom slucaju mi je draza ova gigabyte iz vemila
hash je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2007., 08:36   #4
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
nasao sam sad neke serverske ploce u autronicu, jesi mozda ipak mislio na to?

ima tamo i kontrolera od 600 pa do 3k kn, jel mi se isplati uzimati bilo koji ovaj skuplji kontroler buduci da mi raid nije potreban?
hash je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2007., 08:44   #5
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Gle ja bi te prvo pitao za što ti taj server treba, kolka je pouzdanost potrebna, protok podataka, itd. jer to može biti server koji je za neki kućni/uredski shering filmića (što obična kvalitetnija desktop ploča može radit) ili za interaktivni rad sa 10 radnih stanica za 3D rendering (za što ti treba RAID10 i 2xGbit Mreža)...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2007., 09:22   #6
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
treba mi server za pohranu velike kolicine audio i video materijala i to je za posao (nisu mp3ce i filmici) i raid bi bio pozeljan ali neznam kako to izvest sa diskovima od 500GB (ovi od TB su preskupi), u tom slucaju mi ostaje duplo manje slobodnih portova, a recimo da treba 3TB prostora za prvu ruku plus eventualne nadograde, u slucaju da se uzima raid to je 12 diskova i to je problem pa za sada nek nema raida

jel postoji neki bolji nacin pohrane podataka, a da su dostupni u relativno kratkom vremenu, najbolje bi bilo da se moze browsat kroz te fileove? kako je s onim trakama, to isto pojma nemam, jel bi se sa njima dalo sta izvest?
hash je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2007., 11:47   #7
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Bojim se da ne trake su backup medij, ne nešto što se koristi umjesto harda...

Ako ti fakat treba to što si sad rekao onda će to bit skupo, preporučio bi ti da napraviš barem RAID 0+1 dakle min 4 diska ti igraju...

Recimo svakako - neka Tyan ili Supermicro ploča sa 8xSATA gore i Opteron ili Xeon (na što već ciljaš) bilo jedan ili dv komada i naravno 2 ili još bolje 4GB ECC rama...

E sad ako ti treba 3TB onda moraš bar 4x750GBHDD u RAID0+1 ili RAID10 (možda bi mogao i neki drugi raid tip upotri***it ili čak samo RAID1 jer neznam kolko ti je Bandwith opterećen ali s obzirom na to da ti treba tako veliko pretpostavit ću da je jako opterećen jer je u pitanju neki raw video/audio ili sl sadržaj i da neće samo jedan od tih filova radit u isto vrijeme) + manji sistemski disk tipa raptor ili sl samo za OS + backup device ili makar autobackup na dodatne hardove koji su na odvojenom PSU dakle u tom slučaju neki dobar case za 2 PSU nemora bit striktno serverski (iako je poželjno) mogao bi i stackera i 2 bolja PSUa ali toje već tvoja stvar...
__________________
--
Have a nice day...

Zadnje izmijenjeno od: yedwy. 11.07.2007. u 12:10.
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2007., 13:39   #8
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
trake kao backup medij su super ako nisu preskupe jer mi onda ne treba raid
napravim backup na trake i ako se nesto desi diskovima backup je uvijek tu

samo kolko su one sigurne, znam da ce nakon odredjenog broja godina se pomalo demagnetizirat, ali kolko je to vremenski?

i mislim da tu netreba dvoprocesorski stroj, malo mi je to overkill za tako nesto, bar je takav moj feeling

znas mozda kako se koriste te trake, di kupiti, kolko kosta?
hash je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2007., 14:27   #9
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Gle RAID je redundancy ili (da banaliziram malo) radni backup a backup je backup tj. pohrana i svakako ti treba makar RAID 1 ako je to ikakav ozbiljan server iako je on spor...

Gle trake kao medij koji će ti bit neki nadomjestak za RAID zaboravi, isto tako ao što RAID niej backup tako i trake nisu hard disk, a ako razmisliš o tome kako radi traka a kako disk bit će ti jasno i zašto...

Ali ajde da rasčistimo nešto - jel tebi treba 3TB radnog kapaciteta (dakle fajlovi su - pa ajde recimo - jednog radnog ciklusa - veliki 3TB i svi moraju biti dostupni odmah on the fly) ili je zadnjih 20g materijala koje se negdej po uredskim konfama nakupilo veliko 3TB a tebi zapravo treba par stotina GB više...?

Jer ako ti stvarno treba 3Tb radnog kapasiteta ne gine ti 4x750GB i to za RAID 1 a za RAID 0+1 ili 10 ti trebaju 8x750GB da bi imao 3TB + što još moraš imati odvojen disk za sistem od onoga za storage (za kojeg isto nebi bilo loše da su 2 komada u RAIDu 1 ali ajde da ne kompliciramo) + backup device koji NIJE na istom napajanju, najbolje su trake ili sl kao backp recimo svakih 12 sati ili 24h ili tjedan dana, klko ti već treba frekvencije...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2007., 14:41   #10
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Gle RAID je redundancy ili (da banaliziram malo) radni backup a backup je backup tj. pohrana i svakako ti treba makar RAID 1 ako je to ikakav ozbiljan server iako je on spor...
ma netreba nisam bio dovoljno precizan, na tom stroju se nece nista raditi, na njega ce se samo odlagati zavrseni projekti

Citiraj:
Gle trake kao medij koji će ti bit neki nadomjestak za RAID zaboravi, isto tako ao što RAID niej backup tako i trake nisu hard disk, a ako razmisliš o tome kako radi traka a kako disk bit će ti jasno i zašto...

Ali ajde da rasčistimo nešto - jel tebi treba 3TB radnog kapaciteta (dakle fajlovi su - pa ajde recimo - jednog radnog ciklusa - veliki 3TB i svi moraju biti dostupni odmah on the fly) ili je zadnjih 20g materijala koje se negdej po uredskim konfama nakupilo veliko 3TB a tebi zapravo treba par stotina GB više...?

Jer ako ti stvarno treba 3Tb radnog kapasiteta ne gine ti 4x750GB i to za RAID 1 a za RAID 0+1 ili 10 ti trebaju 8x750GB da bi imao 3TB + što još moraš imati odvojen disk za sistem od onoga za storage (za kojeg isto nebi bilo loše da su 2 komada u RAIDu 1 ali ajde da ne kompliciramo) + backup device koji NIJE na istom napajanju, najbolje su trake ili sl kao backp recimo svakih 12 sati ili 24h ili tjedan dana, klko ti već treba frekvencije...
ma da nismo se skuzili
ne treba mi 3TB radnog prostora nego 3TB prostora koji ce bit dostupni po potrebi. To ce biti posebna konfa na kojoj se nece nista raditi nego ce se samo vrtiti nekakva linux distra sa MAC particijama na koju ce MAC (na kojem ce se obavljat video/audio obrada) preko 1Gb mrezne snimati zavrsene projekte i po potrebi povlaciti stare ako mu za nesto zatrebaju. Dakle to bi bilo kao skladiste tih zavrsenih projekata i taj komp bi stalno radio. Izgleda da ce mi tu onda trebat ploca koja podrzava ECC ram. Drugi zahtjev za plocu je da ima sto vise sata prikljucaka kako bi se po potrebi mogli dodavati novi diskovi po potrebi. Mislim da 8/6/4sata portova na ploci nece biti dovoljno s vremenom pa bi onda uzeo neki sata kontroler.
hash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.07.2007., 15:29   #11
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Da u tom slučaju ti netreba RAID to je obični dektop komp koji ima strage ulogu što tebi dreba a ne pravi server...

IMHO - kupi si tyanicu sa 8xSATA i neki adekvatan SC opteron + 2gb rama, čak nemora biti ni ECC ali bilo bi drobro da je...

Case neki dobar big tower kao stacket ili sl i neki dobar PSU kao seasonic od 500-600w ti je dosta za to...

A propo storage 6x500GB ti je oko 6000kn, 4x750gb oko 7000kn a 3x1tb oko 7500kn tako da ja bi ipak žrtvovao tih soma i pol ako ideš na dugoročno rješeje i kupi 3x1tb ali ti odlučuješ...

I naravno neke trake kao periodički backup i gotovo...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2007., 16:01   #12
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
da, do tak neceg sad i ja dosao

gdje da pogledam te tyanice?
takdojer gdje ima diskova od terabajt po 2.5k kn najnize sta sam nasao je u magazinRS 2.6k kn neki Hitatchi za koji nemam pojma kakav je
dok su ovi WD od 500GB provjereno dobri i dodju svaki 800kn sto je 5k kn, a ovi hitatchi su blize 8k kn, vidjet cu sta ce bit ali meni se cini bolje uzet ove od 500giga, budem jos iskombinirao kad vidim kako cu s ostatkom hardwarea pa sta bude isplativije

sta s kontrolerima? i gdje ima kupit tih traka i kako to uopce funkcionira, spaja se neki kazic na fw ili usb pa snima?
isss, vidio sam sad malo vani cijene, 2000$ za 500giga kompresirano, to je way too much .. ok za daljnji backup cu vidjet poslje, za sad me zanimaju ti kontroleri i ta tyanica (gdje ih ima pogledat)

sta kazete na ovaj kontroler iz autronica
Promise SATAII300 TX4, Serial ATAII 300 Controller 4-Port, retail
za 550kn

jel ima to cudo podrsku za linux?
hash je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2007., 16:29   #13
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Tyanice imaš u lab2000 kakvih oćeš - http://www.lab2000.hr/

Pa uzimaš preko firme ne? ako uzimaš preko firme nema PDVa tj dobivaš povrat jel tako?

Ako uzmeš tyanicu mislim a ti neće u dogledno vrijeme trebati dodatni kontroler, za sad ti je 8xSATA IMHO dosta - čak i sa 6x500GB ostaju ti još 2 komada za sistemac i backup device ili još bolje uzmi eksterni fw ili esata disk i kontroler ako ga nemaš na tyanici...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2007., 16:50   #14
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
hvala puno

uopce mi nije palo napamet da postoje eksterni sata kontroleri

edit:

jel moze neka preporuka za ecc plocu za jedan procesor da se ja ne gubim sad po tom cjeniku, treba mi sto vise sata portova, fw i sto vise pci portova

Zadnje izmijenjeno od: hash. 11.07.2007. u 17:13.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2007., 20:32   #15
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Baš sam ti gledao i nemogu naći ništa tyanovo ni supermicrovo sa samo jednim procesorom i 8x sata, IMHO najjeftinija opcija ti je nabavit ovo...

http://www.supermicro.com/Aplus/moth.../H8DCE-HTe.cfm

ili ovo...

http://www.supermicro.com/Aplus/moth...orce/H8DCE.cfm

i 2 komada ovoga...

http://www.nabava.net/katalog/trazil...ra%9Ei&od=&do=

i onda ovo...

http://www.nabava.net/katalog/trazil...ra%9Ei&od=&do=

i na kraju diskovlje i ostalo po želji...

Ili ići na neku ploča + kontroler opciju ili pak neku desktop ploču (što nebi preporučio) ako baš oćeš jedan CPU...

Ili niti ne sastavljati sam nego na neki rack sustav...

http://www.avadirect.com/product_det....asp?PRID=3932
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2007., 12:41   #16
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
nasao sam jednu plocu tyan koja bi mobla biti ok s775
ima samo 4sata porta ali i 2xpci 133MHz porta i kosta oko 350$
ecc ram je oko 200$
550$


ako bude desktop konfa onda sam mislio ovo dvoje:gigabyte am2 ima 2x pcie x16 i 1x pciex8, ako u jedan od ova dva porta stavim grafu onda mi ostaje jedan pcie x16 i jedan pciex x8 u koje mogu ustekat sata kontrolere?
i ram 2x300kn kingmax 1gb 800MHz

sve skupa 2000kn - PDV (znaci bez PDVa oko 300$), nije serverska ploca (iako ni ova gore nije prava serverska ali podrzava ECC ram ), ima 8x sata portova na sebi

za sad mi se vise svidja ova desktop konfa jer je jeftinija i ima 4sata porta vise, nije zapravo problem tih 250$ vise za tyanicu kolko sto onda odmah moram uzimat dodatni kontroler ciju cijenu neznam jer ih u labovom cjeniku nema

sto se tice dual cpu ploce cijena onda tu raste za dodatnih 400$ zbog ekstra procesora koji mi mislim ni netreba, skuplje ploce i jos 2 gige rama, mislim da se to ne isplati ali razuvjerite me ako grijesim

i dalje me muci jos uvijek ovo sa kontrolerima i dal ih mogu ustekat u onaj jedan port predvidjen za grafu i u onaj x8 pciex port jer su dosta veci od onih kakve imaju ovi kontroleri koje sam gledao u lab2000

npr .
http://www.lab2000.hr/products/3ware...50SE-8LPML.htm


jos nesto
kolko ampera vuce disk ?
tj kolko jako mi napajanje treba, mislio sam neko od chiefteca 500W za 500kn ili onog seasonica 420W za 600kn, oce to bit dosta?
kuciste sam mislio bigtower chieftec za 500kn

Zadnje izmijenjeno od: hash. 12.07.2007. u 13:16.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2007., 16:56   #17
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ja bi na tvom mjestu išao na kvalitetniji desktop jer tebi niti entreba server nego zapravo storage kanta ali s obzirom da si ti govorio o serveru ja sam u tom duhu rezonirao, da si odma rekao da ti je i desktop opcija i mislim da ti je dosta ono što sam govorio grafa tipa x300 ili gf6200, ovaj kontroler, gigu ili dvije rama i singlecore AM2 athlon i miran si...

diskovi ti vuku oko 25-30w po komadu dakle oko 150-200w ti oni žderu ali vuku odjednom ako ne stavljaš staggered spinup tako da ti treba dobar PSU da ti to pokrene ako imaš puno diskova čak i ako je inače dosta jak jer će ti raditi pad napona kod posta pa ti ploča može imati problema sa bootanjem...

Ja nebi išao ispod 500w branda nikako, i da ima barem 30A stvarnih za dati na +12V i bar 30A na 5V u isto vrijeme jer ne zaboravi da diskovi cicaju oba ta rejla...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2007., 20:19   #18
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
ma bit ce najvjerojatnije gigabyte am2 ploca sa 8 sata portova od toga 6 na jednom kontroleru u raidu 5

sad me muci jel se u ovaj drugi x16 pciex port i ovaj 8x pciex port mogu normalno ustekati sata kontroleri
u principu ne znam zasto nebi mogli ali eto nisam nikad tako nesto vidio nit cuo pa da provjerim

bit ce ovo napajanje 99%, mislim da je to cisto ok
http://www.vemil.hr/opis.aspx?prikaz...=0&Sifra=21290
hash je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2007., 20:22   #19
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
i jako pazi na kućište, napajanje i ventilaciju. 10 diskova se nakon 10-20 dana zagrije da boli ako nemaš pošteno izventilirano kućište, a onda krene korupcija podataka. ja sam imao jedan bezveze komp sa 2 diska jedan na drugome u 3.5" kavezu (obični linux/samba) i nakon jedno mjesec dana mi se komp samo smrzo. Otvorio sam ga a kavez sa diskovima se hladio jedno pola sata dok sam ga uopće mogao primiti u ruke. Nisam to stvarno očekivao. (learning curve yeb ga)
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2007., 20:30   #20
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
mislio sam na to, bit ce neki chieftec big tower,
jedino mi idu na onu stvar sa ovim ventilatorima sastrane ali nemam bas nekog izbora sto se toga tice
hash je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2007., 20:48   #21
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
meni se jako dopao CM stacker za tu upotrebu jeftinog NAS-a. ako ima još gdje one stare verzije za kupiti za 1000 kuna jedno 10-12 full size 5.25" mjesta s prednje strane skoro otvorenih (poklopci su samo mrežica i filter za prašinu).

btw što misliš vrtit na tom stroju?
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2007., 21:21   #22
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
ma nemrem to naci nigdje (a mozda sam corav pa ak znas di ima pukni link)
nasao sam ga i ne svidja mi se plus dodje 1200kn a chief oko 600

sambu mislim vrtit
hash je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2007., 09:32   #23
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
ma bit ce najvjerojatnije gigabyte am2 ploca sa 8 sata portova od toga 6 na jednom kontroleru u raidu 5
Ok...


Citiraj:
Autor hash Pregled postova
sad me muci jel se u ovaj drugi x16 pciex port i ovaj 8x pciex port mogu normalno ustekati sata kontroleri
u principu ne znam zasto nebi mogli ali eto nisam nikad tako nesto vidio nit cuo pa da provjerim
Naravno da se mogu, zašto se nebi mogli? U PCi-e 16x možeš štekati bilo kakvu PCI-e 16x karticu, nemora to biti grafička, a u PCI-e 8x isto tako..

Jedino da ima neki issue tipa buga na toj ploči ali sumjnjam jer bi se to već pročulo...


Citiraj:
Autor hash Pregled postova
bit ce ovo napajanje 99%, mislim da je to cisto ok
http://www.vemil.hr/opis.aspx?prikaz...=0&Sifra=21290
Da bit će dosta samo moraš kupit konvertere za SATA konektore...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2007., 15:47   #24
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
ma bit ce najvjerojatnije gigabyte am2 ploca sa 8 sata portova od toga 6 na jednom kontroleru u raidu 5

sad me muci jel se u ovaj drugi x16 pciex port i ovaj 8x pciex port mogu normalno ustekati sata kontroleri
u principu ne znam zasto nebi mogli ali eto nisam nikad tako nesto vidio nit cuo pa da provjerim

bit ce ovo napajanje 99%, mislim da je to cisto ok
http://www.vemil.hr/opis.aspx?prikaz...=0&Sifra=21290
malo me sad zainteresiralo (pardon što se miješam u raspravu) no
ovo napajanje ima (tako piše u specifikaciji)
2×SATA connectors
a onda dolje niže
SATA x 4 (na hr)

sa hardwerom nisam baš naj naj..ali me zanima kako sada na to se misli spojit 8 ili više hardova????
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2007., 16:03   #25
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Imaš adapter sa molexa na SATA konektor, a ako nema dosta moleksa postoje i Y kablovi - jedan molex u dva...

Bez problema se spoji kolko oćeš diskova, naravno ako napajanje to može progurati, samo nije dobro imati više od 4-6 komada na jednoj žici (ovisi o debljini iste i snazi napajanja naravno) jer zna bit padova naopona koji se ne sviđaju hardovima...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2007., 20:22   #26
LightForce1308
cmiiiiiiiiiiiiiiiiiii
 
LightForce1308's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 452
pitanjce cisto da neotvaram novu temu... koliko je snaga proca bitna kod brzine citanja sa harda, jel sam sebi mislio napravit mali file server, cisto za kucnu upotrebu, filmovi i mjuza da bude na jednom kompu sa linuxom, pa pokrenit file sharing, nista previse sofisticirano. mislio sam nabavit neki p3 na 700mhz, ili slicno.naravno ubaci bi mu gigabit lan. nebi bas volio da bude citanje sa harda presporo...

znaci koliko je bitna brzina proca kod toga...
LightForce1308 je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2007., 22:58   #27
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Skoro nebitna u tvom slučaju, slobodno uzmi PIII samo padi da ti ploča ima PCI 2.2 reviziju ako češ pikati neke od novijih jeftinijih mrežnih jer bi se mogao neugosno iznenaditi s nekima od njih ako je trebaju a ne nađu je...

I naravno jedno 256SDRAMA PC100 ili 133 i diskovlje po želji samo pazi kod izbora diskovlja da ti ploča nebi zatajila, makar uvjek možeš kupit neki eksterni kontroler...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2007., 22:58   #28
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
nimalo bitna, file server sa 4 diska i software raidom će raditi i na 300 MHz procu.

edit:

300MHz je dosta za softraid 0 ili 1 i 100 Mbit ethernet (kvalitetni ala 3Com ili Intel, za realtek/broadcom/marvell ti treba brži stroj).

ako hoćeš softraid 5 i 100 Mbit ethernet treba ti 600+ MHz.

ako hoćeš softraid 5 s lošom ethernet karticom 1GHz+.

ako hoćeš softraid 5 i dobra gigabitna kartica, 1GHz+

ako hoćeš softraid 5 i loša gigabitna kartica, 1.5GHz+

eto, to su ti otprilike brojke. naravno, sa više diskova ide i brži procesor.

evo ti screenshot mog nas-a napravljenog na FreeNAS-u. 5x500GB diskovi, softraid-5, Marvell 88E8001, 256MB RAM-a, 2.26GHz celeron, pri full opterećenju bez uključenih jumbo frameova (oko 20 megabajta po sekundi transfer).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	FreeNAS_CPU_load_full.JPG‎
Views:	144
Size:	47.3 kB
ID:	7537  

Zadnje izmijenjeno od: shimpa. 19.07.2007. u 15:51.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2007., 23:11   #29
LightForce1308
cmiiiiiiiiiiiiiiiiiii
 
LightForce1308's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 452
odlicno, taman imam jedan 300MHz kod kuce, samo, koliko je slozeno taj linux slozit na to, ako sam potpuni pocetnik sto se linuxa tice, koju bi za to distru preporucio?
LightForce1308 je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2007., 01:13   #30
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
http://www.freenas.org - preporuka zbog jednostavnosti
http://www.openfiler.com - preporuka zbog funkcionalnosti

mislim da je za ovu primjenu FreeNAS daleko bolji
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na