Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.11.2015., 22:04   #1
M.U.P.
Premium
Moj komp
 
M.U.P.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka - malo iznad :)
Postovi: 372
(riješeno) GPU - čudan problem sa ventovima

pozz svima!

Rijec je o accelero twin turno pro na 6950..

problem je sto se jedan vent (rijetko kada oba) odbija vrtit kako treba..
dok se prvi vent vrti normalno on se jedva vrti, odnosno vrti se "po jedan krug" - svake sekunde se uspori, prakticki stane i to stvara ruznu buku preko aluminijskog hladnjaka i naravno ne hladi kako treba..

cak i kad izvadim grafu i zavrtim ga na suho dogodi se isto, al ne iz svih polozaja pa sam mislio da je otisao vent ko vent, lezajevi i to, pa sam ga nauljio, al je bilo vise manje isto.. rjesavao sam tako da sam smanjio preko speed fana (inace drzao sam ga uvijek na 100% jer mi se inace ne kontrolira sam) pa se onda ta buka smanji..
onda je opet pocelo i smanjivanjem se nije bas smanjila buka, pa sam izvadio opet grafu i vidio da je kabel od venta zavijen cijelim putem i na jednom djelu je jednoj zici lagano skoro pa oguljena plastika, al nije bas nego je onako blijeda, pa sam mislio da je mozda u tome problem, izravnao sam kabel, taj rizicni dio pazljivije zaljepio uz kuciste venta i voila bilo je oke.. citav dan i drugi..

i onda pocne opet, koji put se "popravi" kad ugasim speed fan, u medjuvremenu sam koristio i afterburner i koji put neka kombinacija je radila..

najcudnije je kad radi kako treba, na 100% oba venta se vrte, sve kako treba, buke nema i vent se vrti na njegovih 2000 maximalnih rpma..

i tako bilo je super, nekoliko dana, temp recimo sad na falloutu ne prelazi 46 stupnjeva..

tu i tamo se desilo opet, al nakon restarta kompa je vecinom doslo sebi..


najcudnije je sto se znalo desit da se prvi vent poceo vrtit tako nejednako a drugi normalno (primjetio sam jednom) a najgore je bilo sad malo prije kad sam poceo prvi put pisat post oba venta su se tako jedva vrtila tako da su potpuno beskorisni i grafa se zagrijala preko 70..

sad dok pisem su mirni, prvi vent se vrti normalno, drugi super minimalno tako da se vidi svako krilce dok se vrti al nekim cudom se vrti konstantno pa ne stvara buku, al obzirom da radi samo jedan tmp je u kurcu i u idleu sad je preko 40 dok je inace nekih 32..


neznam koji simptom da jos opisem, recimo zna bit (sto se desilo sinoc recimo) da bude sve ok dok igram, dok su ventovi na 100% i onda poslije kad se temp spusti (koristim afterburner sa svega 2 postavke - 50% dok je ispod 40 i 100% iznad) i kad se pocnu sporije vrtit, nakon nekog vremena opet taj drugi vent pocne kenjat..


https://www.youtube.com/watch?v=zCqoblU_FC4

ovako to izgleda, s tim da cesce taj drugi vent se zaustavlja svake sekunde odnosno svaki puni krug valjda.. zvuk ne daje pravu sliku, puno je gore


eh da, kada taj drugi vent ne radi, kao sad recimo, onda i speed fan (i aferburner) ne ocitava rpm vec kaze da se vrti na 750695 rpma



eto, nadam se da ce netko nac nesto u ovoj guzvi od simptoma i moc procjenit do cega je, dal do samih ventova, dal do struje, dal se nesto kolje od kontrolera nekakvih.. ..


stvarno maximalno zahvalan na bilo kakvoj pomoci!
M.U.P. je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2015., 22:22   #2
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Jao koliko (nebitnih) informacija

Za početak, ovaj video koji si linkao je privatan, tj. mi ga ne možemo vidjeti - maknuti private opciju s njega.

Sa AC hladanjakom si dobio onaj 12/7V molex adapter, pa spoji ventove preko njega i vidi da li ti se isto događa. Tako ćemo saznati da li su ventovi ispravni.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.11.2015., 22:32   #3
M.U.P.
Premium
Moj komp
 
M.U.P.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka - malo iznad :)
Postovi: 372
ups my bad.. sad je ok..

ma kakve nebitne informacije

heh nazalost adapter nemam, hladnjak je uzet ovdje na trznici ja mislim.. (nije mi ni vide dao :=

pretpostavljam da se adapter moze nac i u trgovini, nije specifican za ac?


btw, je li moguce da update drivera moze imat nesto s tim? ne tako davno sam updateao drivere za grafu, al mi nekako cudno da su oni kako povezani.. pa da pitam prije nego vratim stare..

Zadnje izmijenjeno od: M.U.P.. 22.11.2015. u 22:49.
M.U.P. je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2015., 22:58   #4
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Vidjevši ovaj video (grozno stanje ), plus ova tvoja nadopuna:

Citiraj:
zvuk ne daje pravu sliku, puno je gore
Poprilično možemo biti sigurni da je vent otišao u vječna lovišta, a s obzirom da ne hladi kako treba, dodatno riskiraš i grafu.

Jedine opcije su ili zamjena ventova (npr. vezicama pričvrstiti dva standardna 80/92mm venta) ili novi hladnjak kompatibilan sa tom grafom.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2015., 23:21   #5
M.U.P.
Premium
Moj komp
 
M.U.P.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka - malo iznad :)
Postovi: 372
tako sam i mislio nazalost.. cudno je samo da kad radi, radi kako treba i po dan dva..

probao sam maknuti speedfan i afterburner, nema promjene..
probao samo sa atijevim overdriveom i kontrolom venta,ista stvar..
znaci prvi se vrti ok (neznam kolko brzo al ne maximalno ja mislim) dok se drugi vrti brzinom kao oni stropni ventovi dakle poolako :=

cim upalim afterburnem taj drugi pocne sa svojom bukom, al mu se brzina ne mjenja.., cim ga ugasim buka nestane..
dok kod speedfana kada je defaultna brzina (21%, neznam zasto je bas ta, al uvijek je ta) isto je tiho, isto se jedva vrti, cim povecam brzine povecava se i ta buka, postepeno kako povecavam, al je brzina kojom se ionako jedva vrti vise manje ista..

takodjer kad upalim komp i on se zavrti i vrti brzinom kao i prvi, al nakon par sekundi boota pocne taj njegov slowmo..


neznam, bas cudno.. fali sto nemam taj adapter mamu mu..

da bude bolje nemam ni manjih ventova, 12cm su najmanji :/
a drugi hladnjak za ovu prastaru grafu je bedasta investicija..
ah muke glupe..

btw, hvala ti sto pomazes :=

Zadnje izmijenjeno od: M.U.P.. 22.11.2015. u 23:38.
M.U.P. je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2015., 12:36   #6
dekky
Premium
Moj komp
 
dekky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: pula
Postovi: 637
Pozdrav...
Zasto ti je napajanje okrenuto prema gore?

Skini hladnjak dolje i provjeri jel spojeno sve kako treba, mislim na ventilatore. Mozda je ostecena koja zica ili sl.? Bubam bezveze ali ako hoces probaj
Edit: vidim sad da si sve skidao vec. Jbg nisam citao dugi post do kraja .

A kako su spojeni ti ventilatori, mislim pitam jer ne znam?
Jel spojen jedan na drugi pa na napajanje ili nekako drugacije, jer ovako bezveze kao laik sve mi se cini da je neki zicani problem.
Najbolje ti je da nadjes nekog elektronicara da ti to ispita!

Zadnje izmijenjeno od: dekky. 23.11.2015. u 13:34.
dekky je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2015., 15:57   #7
M.U.P.
Premium
Moj komp
 
M.U.P.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka - malo iznad :)
Postovi: 372
napajanje vuce zrak i izbacuje ga iza..

ventovi su spojeni jedan na drugi pa na graficku da..
ma i meni se cini da je nekakav "strujni" problem.. kao da ventovi ne dobivaju dovljno stuje.. kolko sam malo guglao dosta je cest slucaj da graficka ne daje dovoljno struje pa se ljudima ventovi ni ne vrte, al mi cudno da se odjednom pocelo to desavat..

btw, trenutno se oba venta jedva vrte
M.U.P. je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2015., 16:00   #8
dekky
Premium
Moj komp
 
dekky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: pula
Postovi: 637
Pa jel nije bolje da napajanje vuce zrak od dolje nego iz vruceg kucista??!
dekky je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2015., 16:39   #9
M.U.P.
Premium
Moj komp
 
M.U.P.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka - malo iznad :)
Postovi: 372
ovako dodatno pomaze hladjenju kucista iznad njega nema bas prevruceg zraka..
a kuciste je zatvoreno odispod..

probao nabavit adapter, neuspjesno, tako da nije bilo druge nego zavezat 2 12cm zalmana koja su stala na pol centimetra u kuciste.. za sad je ok, temp iste ko i prije, mrvicu bolje u idleu, vjerojatno jer sam mogao ocistit hladnjak i ispod ventova.. tiho, cak i svijetle :=

hvala na pomoci momci, ostat ce misterija

Zadnje izmijenjeno od: M.U.P.. 23.11.2015. u 21:09.
M.U.P. je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na