Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.03.2010., 08:55   #1
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Kakav UTP kabel -puni ili licna ?

Trebam razvesti UTP kabel po kući. Znači, ide u one instalacijske cijevi i onda u zid/ciglu. Vidim da ima UTP kabel puni i licna.
Što najbolje odabrati i zašto? Uglavnom koliko vidim sa licnom je dosta skuplji.
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 09:18   #2
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
Trebam razvesti UTP kabel po kući. Znači, ide u one instalacijske cijevi i onda u zid/ciglu. Vidim da ima UTP kabel puni i licna.
Što najbolje odabrati i zašto? Uglavnom koliko vidim sa licnom je dosta skuplji.
Završavaš utičnicama ili direktno ideš s kabelom u računalo?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.03.2010., 09:25   #3
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Završavam utičnicama, ali sam na početku mislio da direktno konektorima spojim kabel na router tj. switch.
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 09:47   #4
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
Završavam utičnicama, ali sam na početku mislio da direktno konektorima spojim kabel na router tj. switch.
Onda izvedi sve u startu kako treba, stavi i utičnice (tu ide kruti kabel), patch kabeli su licnasti.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 09:53   #5
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Znaci, uticnice i na pocetku ?
Jel ima negdje nekakve drugacije uticnice koje nisu onako zasebne, nego recimo nesto u nizu? Jer imati cu sigurno desetak kabela na tom početku , a ne mogu staviti 5 utičnica dvostrukih jer bi to bilo preširoko na zidu.
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 10:46   #6
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
Znaci, uticnice i na pocetku ?
Jel ima negdje nekakve drugacije uticnice koje nisu onako zasebne, nego recimo nesto u nizu? Jer imati cu sigurno desetak kabela na tom početku , a ne mogu staviti 5 utičnica dvostrukih jer bi to bilo preširoko na zidu.
Ima, samo treba malo pronjuškati okolo. Ja sam stavljao po stanu ove, ali ima brdo različitih proizvođača.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 10:47   #7
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
mislim da možeš uzeti vimar utičnicu za 10 modula i onda kupiš samo 10 modula to je dosta manje od 5 dvostrukih utičnica.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 11:05   #8
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Zahvaljujem na savjetima, i jedno i drugo je zanimljivo. Samo jos nesto mi nije jasno....naime vidim sada da na tim uticnicama stoji CAT 5.......pa zar uticnica ima veze jel CAT 5 ili CAT 6 ? Jer ne vidim uticnice za CAT 6, a ja bih stavljao taj kabel.
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 11:08   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
mislim da možeš uzeti vimar utičnicu za 10 modula i onda kupiš samo 10 modula to je dosta manje od 5 dvostrukih utičnica.
Potpis. Vimar je prava stvar za takve kombinacije. Jest da košta malo više, ali postoji više serija različitih cijena. Imaš kutije koje idu u zid, nosače koji idu u te kutije i onda module koji idu u te nosače pa si umeš kombinaciju koja ti najviše odgovara.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 11:50   #10
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
Zahvaljujem na savjetima, i jedno i drugo je zanimljivo. Samo jos nesto mi nije jasno....naime vidim sada da na tim uticnicama stoji CAT 5.......pa zar uticnica ima veze jel CAT 5 ili CAT 6 ? Jer ne vidim uticnice za CAT 6, a ja bih stavljao taj kabel.

cat 6 ima deblje zice al konektor je isti jedina razlika je ako krimpas kabel onda trebas cat6 konektore ili ces skinuti sve svece da ga uguras u cat5 konektor

mislim da nema veze sto je utičnica cat5 neka me iggy ispravi ako sam u krivu.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.03.2010., 12:10   #11
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Potpis. Vimar je prava stvar za takve kombinacije. Jest da košta malo više, ali postoji više serija različitih cijena. Imaš kutije koje idu u zid, nosače koji idu u te kutije i onda module koji idu u te nosače pa si umeš kombinaciju koja ti najviše odgovara.
"Mali" je problem s Vimarom taj što, ovisno o zidu, može biti malo veći problem ubaciti podžbuknu kutiju. Ja doma imam armiranobetonske ili vibrobetonske zidove, pa ubaci samo kutiju za 3 ili 4 modula ako si faca, za više ne smijem ni razmišljati.

Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
cat 6 ima deblje zice al konektor je isti jedina razlika je ako krimpas kabel onda trebas cat6 konektore ili ces skinuti sve svece da ga uguras u cat5 konektor

mislim da nema veze sto je utičnica cat5 neka me iggy ispravi ako sam u krivu.
Ima ako ih je dosta na hrpi, to je problematika jako složena, ali u ovakvim uvjetima ne bi smio vidjeti neke veće smetnje.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 12:25   #12
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Kakvih problema moze biti ako ih je dosta na hrpi? Ja cu naime imati najmanje 10 UTP kablova koji dolaze do routera.
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 12:43   #13
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
Kakvih problema moze biti ako ih je dosta na hrpi? Ja cu naime imati najmanje 10 UTP kablova koji dolaze do routera.
Međusobne smetnje. Ako želiš to dobro izvesti, prvo moraš koristiti STP, nakon toga utučnice moraju imati dobru svoju zaštitu, imaš brdo proizvođača pasivne mrežne opreme, ali malo njih može izvesti Cat6 dobro.
Recimo, nisam baš vidio da Vimar ima dobre module za to, tu se ne bih pouzdao u njih.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 13:01   #14
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Ups, sada sam onda na pocetku. Daj mi onda molim te jos savjeta oko toga. Obzirom na cijenu kabela, ne vjerujem da cu stavljati STP kabel. Raspitivao sam se u vezi polaganja kabela paralelno i okomito na strujni i kazu da kada imam sjecište na strujni (okomito), onda ne bi trebalo biti nikakvih problema. A paralelno sam razdvojio na cca 15 cm razmaka, dolje ide struja, a 15 cm iznad UTP i koaksijalni.. sad ti kazes da bi oni međusobno mogli imati smetnje sto me naravno iznenadilo jer ce meni u istu cijev ici po 2-3 UTP kabla. Nisam znao da kod njih moze biti smetnji.

I kakve su to uticnice UTP koje imaju zastitu, na sto obratiti pozornost ? Imas preporuku sto onda traziti ako ne od Vimara ?
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 13:03   #15
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
meni je prvo pao na pamet stp čim sam vidio ime topica... od viška glava ne boli svakako, a i kako si sam rekao bolje u startu riješiti for good situaciju.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 14:22   #16
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
Ups, sada sam onda na pocetku. Daj mi onda molim te jos savjeta oko toga. Obzirom na cijenu kabela, ne vjerujem da cu stavljati STP kabel. Raspitivao sam se u vezi polaganja kabela paralelno i okomito na strujni i kazu da kada imam sjecište na strujni (okomito), onda ne bi trebalo biti nikakvih problema. A paralelno sam razdvojio na cca 15 cm razmaka, dolje ide struja, a 15 cm iznad UTP i koaksijalni.. sad ti kazes da bi oni međusobno mogli imati smetnje sto me naravno iznenadilo jer ce meni u istu cijev ici po 2-3 UTP kabla. Nisam znao da kod njih moze biti smetnji.
Ako su duže trase, može doći do problema, no ne bih se previše uznemiravao ako nemaš neke jako bitne zahtjeve na mrežu. Inače danas UTP ne predstavlja ozbiljan nosač mrežne infrastrukture što se tiče strukturnog kabliranja.

Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
I kakve su to uticnice UTP koje imaju zastitu, na sto obratiti pozornost ? Imas preporuku sto onda traziti ako ne od Vimara ?
Shieldane utičnice, ne UTP. Imaš sad par problema, malo si knap s lovom, Vimar isto nije jeftin, dapače.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 14:25   #17
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pa do koliko interferencije može doći sa gigabitnim kućnim LANom ako provučeš STP kablovinje kroz zid? Onako realno po perfomanse?
  Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 14:28   #18
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Razlika u cijeni Cat5e vulgaris i Cat5e FTP ili STP je mala a siguran si da nećeš imat smetnje. Evo primjer, vulgaris 100M = 284 Kn, a FTP 100 M = 403 Kn
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 14:31   #19
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Pa do koliko interferencije može doći sa gigabitnim kućnim LANom ako provučeš STP kablovinje kroz zid? Onako realno po perfomanse?
STP-om ništa, UTP-om ovisi o tome koliko realno ima prometa. Zato sam i rekao da ako je kućna mreža sumnjam da će biti ikakvih problema.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 14:33   #20
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ma cijena je nikakva. Upisao ovo
http://www.nabava.net/trazilica.php?q=STP&x=0&y=0

To je još uvijek marka po metru
  Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 17:45   #21
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Ne znam kakav je to FTP kabel, koja je razlika od UTP i STP kabla

Meni to treba manje više za kućnu mrežu i svaka linija će biti maks nekih 20 metara. Ali je ta situacija da ce recimo do jedne sobe ici i do 3 kabela..zašto ?.....pa zato jer radim za budućnost , a koja je već ovdje. Naime, jedan primjerice je za Dreambox, drugi za neku plazmu koja je spojena na internet i treći za tko zna što se još može izmislit.

I dalje ostaje pitanje u vezi tih utičnica za taj STP kabel, koliko moze kostati takva iuticnica tj. onaj modul i okvir i kada trazim u trgovini kako raspoznajem CAT 5 i CAT 6 uticnicu ?
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 19:38   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Bemu miša, uposli malo Google, FTP ima foliju preko parica pa tek onda ide vanjski PVC plašt. Kod STP kabela svaka parica ima svoju foliju / plašt.
Cat6 priključke obično prepoznaš jer je max. oklopljena (npr. sa zadnje strane je metalni poklopac sa prorezom kroz koji taman kabel prođe, s prednje dodirne površine su također metalne.
Za home mrežu i relacije do cca 25 M se neisplati trošit na Cat6 priključnice, kabel još nekako a i nestavljaš ga svako malo. Sa Cat5e na tim relacijama uredno radi 1 Gb mreža.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 19:44   #23
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Pardon kaj upadam u temu.

Pitanje onima koji su više upoznati tom tematikom.
-Postoji li UTP/STP kabel koji trpi visoke temperature?
Pod visoke mislim na nekih 180-200C.

Plan je sprovesti UTP kroz trenutačno aktivni dimnjak, sad neznam postoji li utepejac koji bi mogao pretrpiti toliku temperaturu ili pribavljati nekakav bužir(koji?).
tech je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 20:32   #24
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Mislim da provlačenje mreže kroz dimnjak i nije baš najpametnije. Jasno da postoje takvi kabeli i vjerujem odgovarajuće skuplje.
Evo tražio i ovi imaju u ponudi FRNC - negorivi. Probaj doznati principala i tip pa po tome provjerit specifikacije.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 21:33   #25
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
@Tech

Mislim da ti je to i ilegalno. (provlačenje kablova kroz dimnjak).
  Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 22:05   #26
kill
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 533
nema potrebe za cat6.
kill je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 22:19   #27
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Mislim da provlačenje mreže kroz dimnjak i nije baš najpametnije. Jasno da postoje takvi kabeli i vjerujem odgovarajuće skuplje.
Evo tražio i ovi imaju u ponudi FRNC - negorivi. Probaj doznati principala i tip pa po tome provjerit specifikacije.
Tnx, budem ih sutra kontaktirao.
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
@Tech

Mislim da ti je to i ilegalno. (provlačenje kablova kroz dimnjak).
Ne dira me ni pol posto, sumnjam da mi najbliži susjed cca 150m bude zalazil u kuću i gledal kaj ja imam u dimnjaku.
Uostalom, dimnjak ne bude više aktivan nakon ove zime.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 22:42   #28
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor kill Pregled postova
nema potrebe za cat6.
IMO

Ako već provlači kroz zidove. Neka uzme šesticu. Pogotovo kada se ne radi o nekim ogromnim ciframa, a radi se o dugoročnoj instalaciji.
  Reply With Quote
Staro 09.03.2010., 09:49   #29
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Kad smo vec kod tih kablova, kakva je primjena ovog kabla ..pise "bezhalogeni" (LSOH/LSHF)
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2010., 10:42   #30
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Nije primjena nego sastav plašta kabela koji ne sadrži halogene tvari (halogen free). Ukoliko se ne varam, halogen pri gorenju oslobađa otrovne plinove pa se zato koriste takvi kabeli na objektima gdje može doći do zapaljenja istih (npr. brodovi).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na