Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.10.2015., 16:57   #1
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
(riješeno) Laptop fan 3pin na 4pin konektor

Zanima me da li i na laptopu funkcionira ista šema kao i na PCu znači imao sam 4pinski konektor od cpu venta koji je riknuo i uzeo novi i jbg promaklo mi kako sam zatvorio laptop nisam obraćao pažnju da ovaj ima 4pina, a ovaj novi koji je došo ima 3. Pa me zanima da li mogu normalno njega spojit predpostavljam od ove bijele strelice je 1 pa 2 pa 3 ili obratno možda će mi netko bolje reć. Muči me jedino to šta je na ovom 4 pinskom smeđa žica na trećem mjestu, a na ovom 3 pinskom je na tom mjestu crna kao zadnja.

Evo slike konektora

http://i.imgur.com/G9drfYP.jpg

ovo je 4 pinski konektor od crknutog venta

http://i.imgur.com/LHf6isq.jpg

a ovo novi 3 pinski od novog venta

http://i.imgur.com/HJO2lJA.jpg


Mislim da ako izvadim ove 4 žice iz ovog 4 pinskog konektora od crknutog venta i ubacim sve isto osim ove koje nema smeđe mislim da je ona control žica, znači ako nje nema trebao bi se stalno na max. vrtit to ne bi bio problem bitno da se vrti i hladi, ako nisam u pravu ispravite me.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 28.10.2015. u 17:46.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2015., 01:13   #2
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Da, ta 2 konektora nisu kompaktibilna, drugaciji je raspored zica... evo bas danas mjenjao jedan fan na laptopu sa 4 pin konektorom.

No moze se sloziti kako si zamislio ako ces povaditi zice iz konektora 3 i istim rasporedom staviti u konektor 4 bez 4-te zice.

Ta cetvrta bi trebala biti PWM tj. sa konektora na mbo ide na neki senzor gdje se ocitava temperatura pa shodno tome i ventilator vrti.

Jos malo upozorenje da nije vjerovati drugim bojama osim rasporeda crne i crvene. Vidi ovo danas...



Narucio used Sunon a stigla ganjc nova Adda koju namjerno nisam htio naruciti jer 3 i 4-ta zica ne stoje jednako.... No pise "compatibile" i reko idem probati...

Spojim ga kako vec ide bez ikakvih promjena i evo.. radi ko grom, kada se proc optereti ili ode temp gore malo ubrza, kad ohladi uspori... no zuta i bijela stoje kontra i ajde sad ti znaj jesu zamjenili boje zicama na tom modelu ili sta vec... ( 99% da jesu ).

Moguce je da ti i na 3 zice ubrzava ili sporo vrti ako bios dodatno regulira vent u odnosu na temperaturu proca, i to sam dozivio... jednostavno ima ploca 2 senzora pa ako ne radi ovaj sa PWM radi drugi...
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2015., 08:09   #3
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Probam danas pa javim, ako nebude bijelog dima il neš

to bi sad ovako izgledalo ova rupa znači poslije žute i prije crne je prazna jer je tu smeđa bila

http://i.imgur.com/8LOWls8.jpg (malo mutna slika loš mi fotić)

Moji su oba adda pa mislim da ne bi kod njih trebalo bit zabune oko žica, ovo kod drugih proizvođača je moguće da izmjene. Kolko vidim ta adda za laptop bar ovi kao šta ja imam su neki junk jer kad ti se ulje osuši možeš ga doslovno bacit i uzet novog, nema podmazivanja jer nema otvore, niti se propeler može podić da podmažeš.

Da čudno žuta je inače tacho. a bijela kolko znam rpm signal(koji vent šalje na matičnu)

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 28.10.2015. u 08:44.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2015., 17:43   #4
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Evo sredio sam i radi, smeđa žica mu je za control RPM-a. U aidi nekad piše 0% RPM-a, a nekad piše 5700 i nešto (122%) bome se i čuje.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 28.10.2015. u 20:22.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2015., 18:06   #5
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Kolko vidim ta adda za laptop bar ovi kao šta ja imam su neki junk jer kad ti se ulje osuši možeš ga doslovno bacit i uzet novog, nema podmazivanja jer nema otvore, niti se propeler može podić da podmažeš.
Da, sto je navjeci stos ovaj Sunon je bas original na e machines i reko idem original staviti a dobio addu ali oba su konstrukcijski jednaka. Nema otvora, nema ispod naljepnice osigurac pa da se stator odvoji od rotora i poscisti/podmaze.

Moze se ipak i to tj. na grafickoj sam testno napravio sljedece. Ueo borer najmanji sto sam nasao u alatu i probusio sitnu rupicu tamo gdje bi trebao biti vijak od nosaca lopatica propelera.

Malo masinskog finog ulja i bogme sad grafa lagano radi i ne steka vent vise no pitanje je dokle jer necistoce nemaju kuda otici a nemos rastaviti da ih ocistis, dakle rjesenje samo za 6mj do 1g...
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2015., 13:43   #6
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Brijem da ti vent sada nema regulaciju brzine nego se vrti na full.

4 pinski 3 pinski sistemi su različiti.

4 pinski ima minus, plus 5v konstantni napon, brojač okretaja i PWM. Brzina se regulira ovisno o signalu na PWM pinu dok je plus konstantnog napona od 5v stalno.

3 pinski ima minus, brojač okretaja i na plusu varijabilni napon pomoću kojeg ostvaruje varijabilnu brzinu vrtnje.
trex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na