Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.04.2018., 20:30   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
digitalno brojilo za struju, krivi sat

pitanjce, ako brojilo za struju (ova digitalna...) krivo prikazuju vrijeme , recimo onaj za moj stan u zgradi ide cca 4 sata napred, da li to utječe na skupu/jeftinu struju ili ne?

do sada, uvijek smo imali (i još uvijek imamo) mehaničko brojilo i odvojeno sat. ovdje ne kužim, možda postoji sat negdje u ormaru ali meni je vidljivo samo to digitalno brojilo, koje ima krivo vrijeme.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2018., 20:31   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,527
Ima i kolega takav digitalni
Ista situacija, sasvim krivo vrijeme na satu, u hepu mu rekli da se ne sekira, da to tamo mora biti
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2018., 20:36   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
znači da se ne nadam... bilo bi fino imat jeftinu od 6 popodne.
tnx
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2018., 21:45   #4
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Je li u pitanju RIZ EBM108? Ako jest, onda ima u lijevom gornjem uglu trenutna tarifa.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2018., 22:16   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Ako je u pitanju RIZ EBM108 vidi > http://www.riz.hr/images/brojila_hou..._hr_ebm108.pdf
Bitno je koja tarifa piše gore lijevo ispod TAR (ifa) oznake.
A sad zašto ne paše ispravni datum / sat i da to "tako treba biti", ah šta reći.
U manualu piše šta sve i kako može.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2018., 22:19   #6
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Mi smo u zgradi prije godinu dana mjesecima imali osim 22-8h jeftinu, jos i od 11-16h. Ne znam kako i zasto ali eto
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 02.04.2018., 22:29   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Vrlo jednostavno, imali ste stari uklopni sat koji nije nitko provjerio godinama,
nekad daaavno je bila ta još jedna jeftinija popodne ... ili je netko krivo programirao ove nove digitalne.
Prve verzije su bile sa programiranjem, sada koriste one koji dobiju komandu preko mreže za "prebacivanje" tarifa.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2018., 22:56   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Što znači da sat ne valja? Nije prema pravom satu ili prema satu u zgradi? Kod mene prebaci tarifu točno u 22 ili 8 h, bez obzira što mi se lampica za sat od zgrade kasnije uključi ili isključi.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2018., 23:40   #9
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,161
Sva digitalna brojila u HEP-u ukoliko u sebi imaju prebacivač tarife, imaju frekvencijski prijemnik tj. MTU što znači da netočno vrijeme na samom brojilu ne utječe na vrijeme prebacivanja tarife. Tarifa se prebacuje kada se iz centrale u mrežu pusti za to područje Hrvatske određena frekvencija koja na svim brojilima u unaprijed određeno vrijeme prebacuje tarifu.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 10:38   #10
štefan
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: karlovac
Postovi: 38
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
pitanjce, ako brojilo za struju (ova digitalna...) krivo prikazuju vrijeme , recimo onaj za moj stan u zgradi ide cca 4 sata napred, da li to utječe na skupu/jeftinu struju ili ne?

do sada, uvijek smo imali (i još uvijek imamo) mehaničko brojilo i odvojeno sat. ovdje ne kužim, možda postoji sat negdje u ormaru ali meni je vidljivo samo to digitalno brojilo, koje ima krivo vrijeme.
Digitalno brojilo u sebi ima ugrađen uklopni sat i naravno da ako je vrijeme na satu krivo da to utječe na razdoblje jeftine i skuplje struje.E sad,nekome to ispadne dobro a nekome loše.Trebalo bi zvati Elektru da ispravi vrijeme.
Pozdrav

Poslano sa mog A8 MAX koristeći Tapatalk
štefan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.04.2018., 10:58   #11
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
Meni je krivo očitao brojilo i došla ekipa i rekla da mi mijenjaju sat jer je vjerovatno problem sa vremenom,ovaj upisao da imam više jeftinije tarife nego skuplje i došli oni odmah..ja svaki mjesec upisujem potrosnju i onda smo zakljucili da je brojilo ok,a i da je krivo ocitao brojilo..tako da vjerujem da oni sami budu vidjeli ako su oni u gubitku...a mozda i nebudi
komer je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 11:45   #12
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,161
Citiraj:
Autor štefan Pregled postova
Digitalno brojilo u sebi ima ugrađen uklopni sat i naravno da ako je vrijeme na satu krivo da to utječe na razdoblje jeftine i skuplje struje.E sad,nekome to ispadne dobro a nekome loše.Trebalo bi zvati Elektru da ispravi vrijeme.
Pozdrav

Poslano sa mog A8 MAX koristeći Tapatalk
Nije točno to što kažeš. Pročitaj moj post iznad.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 12:23   #13
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Vrijeme na dig satu nema veze sa skupom/jeftinom tarifom.
Sva dig brojila u nekoj zgradi su uvezana na jedan uklopni sat,ili na mrezu i dobiju signal preko mreze.

Ja sam ih postavljao ima godinu dana...jedno 1500 komada
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 14:25   #14
štefan
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: karlovac
Postovi: 38
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Vrijeme na dig satu nema veze sa skupom/jeftinom tarifom.
Sva dig brojila u nekoj zgradi su uvezana na jedan uklopni sat,ili na mrezu i dobiju signal preko mreze.

Ja sam ih postavljao ima godinu dana...jedno 1500 komada
Jedan uklopni sat koji radi na podešeno vrijeme.Nikakav signal se iz centrale ne šalje za jeftinu struju.Jedini signal koji se šalje je impuls za brojila s daljinskim očitanjem.Ja radim u odjelu za mjerne uređaje i znam o čemu se radi.Zašto nakon svakog godišnjeg očitanja ljudi idu u kontrolu?Zato što uklopni sat ne radi dobro ili vrijeme ne valja pa omjer jeftine i skupe struje ne odgovara prosječnoj potrošnji.

Poslano sa mog A8 MAX koristeći Tapatalk
štefan je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 14:27   #15
štefan
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: karlovac
Postovi: 38
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Vrijeme na dig satu nema veze sa skupom/jeftinom tarifom.
Sva dig brojila u nekoj zgradi su uvezana na jedan uklopni sat,ili na mrezu i dobiju signal preko mreze.

Ja sam ih postavljao ima godinu dana...jedno 1500 komada
Digitalna brojila ne mogu biti povezana na jedan uklopni sat zato što svako takvo brojilo ima u sebi uklopni sat koji se ravna po podešenim parametrima prilikom ugradnje i programiranja brojila.

Poslano sa mog A8 MAX koristeći Tapatalk
štefan je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 14:49   #16
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,161
Štefane,prošlo je vrijeme Theben,AEG,ELRA, Iskrinih TKM uklopnih satova mehaničkih i elektronskih koji su se podešavali i stvarali probleme koje spominješ. Frekvencijski prijemnici koji su sada u igri ne ovise o vremenu podešenom u brojilu i amen. Prevacivači tarife najčešći po terenu su Elster,ABB,Promatic,HD Comsys i ostali i rade kako sam rekao,najčešće u kombinaciji s indukcijskim i rjeđe s elektronskim brojilima koji u sebi nemaju prebacivač tj. najčešće Siemens i Iskra. Struja se očitava dvaput godišnje ponajprije zbog obračuna i ugovorenih obračunskih razdoblja te određivanja razlike i akontacijskih rada a tek onda usput da bi se utvrdilo da li su samoočitači slali točna stanja,da li ne radi uklopni,jeli ispravno brojilo,fali li plomba,dal netko krade struju i sl. Ako radiš tamo gdje si reko,to bi trebao znati.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 15:45   #17
štefan
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: karlovac
Postovi: 38
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Štefane,prošlo je vrijeme Theben,AEG,ELRA, Iskrinih TKM uklopnih satova mehaničkih i elektronskih koji su se podešavali i stvarali probleme koje spominješ. Frekvencijski prijemnici koji su sada u igri ne ovise o vremenu podešenom u brojilu i amen. Prevacivači tarife najčešći po terenu su Elster,ABB,Promatic,HD Comsys i ostali i rade kako sam rekao,najčešće u kombinaciji s indukcijskim i rjeđe s elektronskim brojilima koji u sebi nemaju prebacivač tj. najčešće Siemens i Iskra. Struja se očitava dvaput godišnje ponajprije zbog obračuna i ugovorenih obračunskih razdoblja te određivanja razlike i akontacijskih rada a tek onda usput da bi se utvrdilo da li su samoočitači slali točna stanja,da li ne radi uklopni,jeli ispravno brojilo,fali li plomba,dal netko krade struju i sl. Ako radiš tamo gdje si reko,to bi trebao znati.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
U redu,ali sustav sam prepoznaje grešku ako omjer tarifa ne odgovara.Sva digitalna brojila na našem terenu su Iskra MT30,Riz EBM ili EBT,iskra MT382,MT 173 i malo rijeđe LandisGyr i sva su ona programirana prije ugradnje(izuzetak su MT 30 koja se programiraju ručnim terminalom nakon ugradnje) i kao takva nemaju frekvencijske prijemnike o kojima pričaš.

Poslano sa mog A8 MAX koristeći Tapatalk
štefan je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 18:17   #18
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Dakle, uvodno je kolega pitao: "ako digitalno brojilo za struju krivo prikazuje vrijeme, da li to utječe na skupu/jeftinu struju ili ne?

Da je napisao oznaku ili sliku onda bi točno znali o kojem se radi
Bilo bi poželjno / normalno da prikazuje ispravni datum / sat al eto ne mora (kao i sve kod nas), treba gledati oznaku aktivne tarife obziron na trenutni sat ...
Da je razlika +/- 1 sat zbog DST još bi čoek i razumio.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 18:33   #19
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
nikako da se sjetim iza 21h ić pogledat. brojila su u pripizdini u podrumu, nije da su pored stanova.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 19:32   #20
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Ja znam kad smo spajali 20-40 brojila po zgradi/portunu, da su se sva brojila uvezivala preko "impulsnog" kabela na uklopni sat(impuls),ili na mrežu preko mrežnog kabela i još nekog aparatića,ne znam sa napamet, jer preko toga dobivaju signal.

Bijela RIZ
Monofazno ovakvo
https://www.njuskalo.hr/image-w920x6...a-67563550.jpg

Trofazano malo veće.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 20:05   #21
štefan
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: karlovac
Postovi: 38
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Ja znam kad smo spajali 20-40 brojila po zgradi/portunu, da su se sva brojila uvezivala preko "impulsnog" kabela na uklopni sat(impuls),ili na mrežu preko mrežnog kabela i još nekog aparatića,ne znam sa napamet, jer preko toga dobivaju signal.

Bijela RIZ
Monofazno ovakvo
https://www.njuskalo.hr/image-w920x6...a-67563550.jpg

Trofazano malo veće.
Gle,radim u Elektri na odjelu mjernih uređaja i mijenjam ih na stotine.Još jednom,TA BROJILA NETREBAJU IMPULS ZA AKTIVACIJU DRUGE TARIFE.Veću sebi imaju PT,jedino se kod ugradnje označava dp1-4,ovisno o distribucijskom području.Iskreno ja nemam pojma šta ste vi i na šta spajali mrežni kabel.Na ovoj slici je najobičnije EBM 108 digitalno brojilo.Nemoj se ljutiti,ali ovo meni već postaje smiješno.

Poslano sa mog A8 MAX koristeći Tapatalk
štefan je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 20:26   #22
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
A dobro, ja znam šta san spajao i kako sam spajao sa djelatnicima HEPa, kao kooperant po Splitu i Braču

Nema veze,nije ni bitno.

@OP triba pogledat na sat u 22h i vidit jel pribacuje tarifu il ne.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 20:41   #23
štefan
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: karlovac
Postovi: 38
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
A dobro, ja znam šta san spajao i kako sam spajao sa djelatnicima HEPa, kao kooperant po Splitu i Braču

Nema veze,nije ni bitno.

@OP triba pogledat na sat u 22h i vidit jel pribacuje tarifu il ne.
Ok,vjerovatno si spajao komunikatore za daljinsko očitanje i to je vjerovatno to...Pozdrav

Poslano sa mog A8 MAX koristeći Tapatalk
štefan je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 21:12   #24
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor štefan Pregled postova
Ok,vjerovatno si spajao komunikatore za daljinsko očitanje i to je vjerovatno to...Pozdrav

Poslano sa mog A8 MAX koristeći Tapatalk
E vidis, moguce i to davno je bilo, jbg
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 21:24   #25
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,161
Konkretan RIZ EBM 108 ima u sebi frekvencijski prijemnik i radi preko dp izbornika u skladu s podrucjem u koje se postavlja. Njemu vrijeme u samom brojilu nije relevantno za promjenu tarife a koja ke tarifa aktivna vifi se u gornjem lijevom kutu (1 ili 2).

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 21:31   #26
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
budite sigurni ako elektra skuži da neko manje koristi skupu struju da će to doć na naplatu...to su oni koji zbog 5 kn ljude šalju u ovrhu i deložaciju...gamad
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 21:44   #27
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
evo isao vidit. i vrijeme na brojilu je krivo, ide par sati napred, i sad u 21.30 je skupa. ali šta nije po ljeti jeftina od 21-07??? ili je to po zimi?

stavka 1.6.1 pokazuje 2.4.2018 18:15. je to vrijeme očitavanja brojila ?

edit, mislim da kužim. 1.6.1 je nekakva snaga a datum i vrijeme su šta, vrijeme kada sam koristio tu snagu?
život je bio jednostavniji sa onim brojilom koje se vrtilo i imalo samo 2 stvari za pročitat. za ovo moram 2 minute snimat video s mobom da pročitam stavke koje mi trebaju.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 05.04.2018. u 21:52.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 21:56   #28
štefan
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: karlovac
Postovi: 38
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
evo isao vidit. i vrijeme na brojilu je krivo, ide par sati napred, i sad u 21.30 je skupa. ali šta nije po ljeti jeftina od 21-07??? ili je to po zimi?

stavka 1.6.1 pokazuje 2.4.2018 18:15. je to vrijeme očitavanja brojila ?

edit, mislim da kužim. 1.6.1 je nekakva snaga a datum i vrijeme su šta, vrijeme kada sam koristio tu snagu?
život je bio jednostavniji sa onim brojilom koje se vrtilo i imalo samo 2 stvari za pročitat. za ovo moram 2 minute snimat video s mobom da pročitam stavke koje mi trebaju.
To znači da sat na tom brojilu ipak ima veze sa uključivanjem druge tarife.Oznake 1.8.1 i 1.8.2 su vrijednosti potrošenih kwh a oznake 1.6.1 i 1.6.2 maksimalne vršne snage,kada i u koje vrijeme u tekućem mjesecu,što za kućanstvo nije bitno.Samo se za poduzetništvo prati snaga zbog prekoračenja.

Poslano sa mog A8 MAX koristeći Tapatalk
štefan je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 22:53   #29
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Ako se ne varam, ljeti je jeftina od 22-08.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 23:17   #30
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,161
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
evo isao vidit. i vrijeme na brojilu je krivo, ide par sati napred, i sad u 21.30 je skupa. ali šta nije po ljeti jeftina od 21-07??? ili je to po zimi?

stavka 1.6.1 pokazuje 2.4.2018 18:15. je to vrijeme očitavanja brojila ?

edit, mislim da kužim. 1.6.1 je nekakva snaga a datum i vrijeme su šta, vrijeme kada sam koristio tu snagu?
život je bio jednostavniji sa onim brojilom koje se vrtilo i imalo samo 2 stvari za pročitat. za ovo moram 2 minute snimat video s mobom da pročitam stavke koje mi trebaju.
Jel to Riz brojilo?

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na