Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 29.12.2021., 10:36   #691
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,749
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
/CUT
Vratimo se na godišnji. Da njemu ode punih 14 dana godišnjeg u 2 kalendarska tjedna korištenja, ali ako ta osoba ima 20 radnih dana u ugovoru, onda ugovor krši zakon... šta tu nije jasno?
/CUT
Osoba ima 24 dana godišnjeg odmora, mene je samo zanimalo kako je moguće da u 2 kalendarska tjedna korištenja godišnjeg odmora ta osoba nema barem jedan dan tjednog odmora obračunat. Zato sam i spomenuo da je zakon oko nekih stvari nedorečen i podložan svakakvom tumačenju, od kojih su neka logična, no ne moraju biti i pravno točna.
Uglavnom, radi se o osobi koja radi u trgovini, ne da joj se zezati i natezati oko obračuna godišnjeg jer je je bitno da ima 2 i pol dana slobodno i kaže da i ako dobije sudsku tužbu da je na poslu neće baš milo gledati. I onda se iznenadiš ili ne iznenadiš kad čuješ za takve slučajeve.
Sinac je offline  
Staro 29.12.2021., 12:34   #692
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,489
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Mislim da ovo ide u krivom smjeru, ali evo ti odgovor radi drugih kolega.
Koja točka ZOR-a je prekršena?



Konkretno, kao što sam spomenuo, znam osobu koja radi 9 dana u komadu pa je onda 2 dana slobodna s time da taj treći dan ide popodne na posao pa ispadne kao 2 i pol dana, na taj način su pokrivene sve subote i nedjelje radnicima koji nisu baš svaki vikend na poslu. Ali obračun godišnjeg odmora je toj osobi i dalje misterij koji mi nije znala objasniti, uglavnom, ode joj punih 14 dana godišnjeg u 2 kalendarska tjedna korištenja.
Prva. Lijepo ti je definirano u prvoj točki i drugoj za maloljetnike da ne može biti sedmodnevni radni tjedan ili šestodnevni za maloljetnike.
I onda ti se navodi u točki 4 da ukoliko nije iskoristio tjedni odmor da mora iskoristiti odmah nakon perioda rada.

To što netko radi sedam dana u tjednu i koristi 7 dana godišnjeg za tjedan dana kalendarskih ne znači da je to po zakonu.

Da se razumijemo, nije protivno zakonu da se radi 9 dana zaredom ako je tako dogovoreno. Ali se godišnji računa 6 dana tjedno ako je takva prijava, moraju se nadoknaditi slobodni dani za radne nedjelje, i mora se platiti uvećana satnica za rad nedjeljom.
Libertus je offline  
Staro 29.12.2021., 15:18   #693
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Osoba ima 24 dana godišnjeg odmora, mene je samo zanimalo kako je moguće da u 2 kalendarska tjedna korištenja godišnjeg odmora ta osoba nema barem jedan dan tjednog odmora obračunat. Zato sam i spomenuo da je zakon oko nekih stvari nedorečen i podložan svakakvom tumačenju, od kojih su neka logična, no ne moraju biti i pravno točna.
Uglavnom, radi se o osobi koja radi u trgovini, ne da joj se zezati i natezati oko obračuna godišnjeg jer je je bitno da ima 2 i pol dana slobodno i kaže da i ako dobije sudsku tužbu da je na poslu neće baš milo gledati. I onda se iznenadiš ili ne iznenadiš kad čuješ za takve slučajeve.
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Prva. Lijepo ti je definirano u prvoj točki i drugoj za maloljetnike da ne može biti sedmodnevni radni tjedan ili šestodnevni za maloljetnike.
I onda ti se navodi u točki 4 da ukoliko nije iskoristio tjedni odmor da mora iskoristiti odmah nakon perioda rada.

To što netko radi sedam dana u tjednu i koristi 7 dana godišnjeg za tjedan dana kalendarskih ne znači da je to po zakonu.

Da se razumijemo, nije protivno zakonu da se radi 9 dana zaredom ako je tako dogovoreno. Ali se godišnji računa 6 dana tjedno ako je takva prijava, moraju se nadoknaditi slobodni dani za radne nedjelje, i mora se platiti uvećana satnica za rad nedjeljom.
What Libertus said. To što tvoj frend radi u firmi gdje se krši zakon i krivo mu se računa godišnji, to nema apsolutno nikakve veze sa zakonom, niti je zakon tu dvosmislen ili loše napisan.
Elven je offline  
Staro 29.12.2021., 20:18   #694
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,749
Do tog zaključka smo svi došli. Jedina caka je što se to može ispraviti samo na sudu, a oštećena osoba ne želi to riješiti jer joj je bolje što ima 2 i pol dana slobodno kao tjedni odmor.
Sinac je offline  
Staro 30.12.2021., 07:20   #695
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Do tog zaključka smo svi došli. Jedina caka je što se to može ispraviti samo na sudu, a oštećena osoba ne želi to riješiti jer joj je bolje što ima 2 i pol dana slobodno kao tjedni odmor.
Opet, kakve to veze ima sa zakonima, to sto se on ne zeli suditi s sa firmom ili promjeniti posao?

Tvoja teza je bila da se zakoni dvosmisleni lose napisani i podlozni raznim tumacenjima.

Ja se slazem s tobom za odredjene zakone, ima ih, ne previse, al ih ima.

Ali ovaj tvoj primjer nije jedan od tih, i sto bi rekli "promasio si ceo fudbal" s tim godisnjima.

Sad ih mozemo stavit ad acta i cekat Ivu da nakelji tu kaznu, da krene rasprava dalje.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline  
Staro 30.12.2021., 07:46   #696
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,749
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Opet, kakve to veze ima sa zakonima, to sto se on ne zeli suditi s sa firmom ili promjeniti posao?

Tvoja teza je bila da se zakoni dvosmisleni lose napisani i podlozni raznim tumacenjima.

Ja se slazem s tobom za odredjene zakone, ima ih, ne previse, al ih ima.

Ali ovaj tvoj primjer nije jedan od tih, i sto bi rekli "promasio si ceo fudbal" s tim godisnjima.

Sad ih mozemo stavit ad acta i cekat Ivu da nakelji tu kaznu, da krene rasprava dalje.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Nedorečenost i dvosmislenost je spomenuta jer dozvoljava rukovodećim ljudima poduzeća/obrta da neke stvari protumače kako se njima čini prikladnim, što ne mora biti uvijek u skladu sa zakonom. I što je najbolje, nema nikakve odgovornosti na tim osobama zbog krivog tumačenja, već se samo mora radniku nadoknaditi šteta. Da bi se takve stvari ispravile i ujednačile za sve radnike, obično se radi nadopuna zakona, ali to je stvar za drugi thread, druge ljude...

Čekamo Ivu za nastavak.

EDIT: Da ne ispadne da ja, prema riječima nekih kolega, izmišljam kojekakve nebuloze (valjda imam vremena na bacanje pa sam baš za inat počeo bulazniti po PCE forumu), imate thread PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi > Originalni XP za firmu, pogledajte datum posta #66 i sadržaj. Slobodno pročitate i tu raspravu s obzirom da se kolega Doink the Clown razumije u problematiku. Zanimljivo da kolega Bubba nije tamo ništa trolao, makar je na 3. stranici tog threada i par njegovih postova i ova informacija da ide kazna za privatni laptop pun nelegalnog softvera. Dakle, informacije koje sam u ovom threadu iznio oko inspekcijskog nadzora privatnih računala unutar poslovnog prostora nisu ni nove niti neočekivane.

Citiraj:
U jednom knjigovodstvenom uredu su u radnom prostoru zatekli privatni laptop pun nelegalnog softwera, gospođica je za vrijeme radnog vremena morala biti online na fejsu dobili su kaznu

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 31.12.2021. u 09:33. Razlog: Dopuna...
Sinac je offline  
Staro 31.12.2021., 10:40   #697
golfw12
Premium
Moj komp
 
golfw12's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 424
znači nakon "patnje" sa nadogradnjama i upgradovima onog hp-a danas dobijem ovaj mejl od kolegice uz dodatak pomagaj mi
Citiraj:
Poštovani korisnici,



Još jednom Vas obavještavamo da je 12.10.2021. Microsoft prestao pružati podršku za platformu (Silverlight) na kojoj je izrađena Fiskalna.hr aplikacija za Windows operativni sustav. Naša Windows aplikacija je u upotrebi već 8 godina te smo zbog isteka navedene podrške napravili novu Windows aplikaciju u najnovijim tehnologijama. Kako bismo korisnicima omogućili dovoljan period za prijelaz na novu aplikaciju, trenutnu (Silverlight) će moći koristiti najdulje do 12.01.2022., nakon čega se gasi podrška i s naše strane.



Nova razvojna platforma omogućava nam da u skorijoj budućnosti razvijamo nove značajke aplikacije.



Za korisnike koji na računalima imaju Windows 10 operativni sustav prelazak na novu verziju aplikacije će se sastojati od nekoliko jednostavnih koraka.



Za prelazak na novu verziju aplikacije molimo da kontaktirate našu korisničku podršku (tel. 01 2724 999)!



Korisnici koji koriste starije Windows operativne sustave (XP, Vista, 7, 8) nakon 12.01.2022. više neće moći koristiti postojeću (Silverlight), ali niti pokrenuti novu Fiskalna.hr Windows aplikaciju jer ona zahtijeva Windows 10 operacijski sustav.



Postoji nekoliko načina kako korisnici sa starijim Windows operativnim sustavima mogu nastaviti koristiti Fiskalna.hr sustav nakon 12.01.2022.:

· Zadržati postojeće računalo i nadograditi operativni sustav na Windows 10

· Zamijeniti računalo novim koji već sadrži operativni sustav Windows 10

· Prijeći na drugu platformu koju podržava Fiskalna.hr sustav

· Online verziju koja se koristi kroz internetski preglednik

· Android verziju (tablet, mobitel ili 3u1 uređaj)

Ukoliko vam je potrebna nova oprema možete ju kupiti samostalno kod bilo kojeg dobavljača ili odabrati neke od naših paketa.

Ukoliko opremu nabavljate samostalno potrebno je obratiti pozornost na minimalne tehničke uvjete kojih se potrebno pridržavati. Isti su objavljeni na web stranici www.fiskalna.hr s novim Općim uvjetima korištenja koji su stupili na snagu 23.03.2021.



Predlažemo da prelazak na novu aplikaciju napravite što prije i da ne čekate prekid rada postojeće aplikacije.



U slučaju nejasnoća ili dodatnih pitanja stojimo Vam na raspolaganju na broj 01/2724-999 radnim danom od 07-21, te subotom od 07-15 sati.



FISKALNA HR
https://www.uzishop.hr/refurbished-d...m_medium=click specs su ok i sad da nju "osiguram" na duže vrijeme dali je "dovoljno" za inspekciju takav komp da ju nagovorim (konačno) da kupi i da neciganči više za 800-900kn
to preinstalled znači samo da je instaliran na hdd i da treba aktivirat, jel

još kasnije dokupi 4gb rama i deri
__________________



CPU: AMD Ryzen 5 PRO 4650G@3.7GHz@ CM Hyper 212X

MBO: Gigabyte B450 AORUS PRO

RAM: 2 x 8 GB DDR4 3200Mhz CL16 Kingston HyperX Predator RGB

GPU: Radeon Onboard Graphics

SSD: Samsung 1Tb, NVMe

HDD: Seagate 1TB, Sata III

PSU: Corsair RM650X 650W

CASE: Phanteks ECLIPSE P400

MONITOR: AOC 24G2U @ 144HZ

MOUSE: Logitech MX518 Batman Edition

KEYBOARD: Logitech K200

PERIPHERY: RAZER Goliathus Control Alpha

OS: Windows 10 Home x64

PRINTER: HP LaserJet Pro M12w

CONNECT: T-Com VDSL 30/6 Mb Flat




CPU: Intel® Core™ i5-8250U@1.6GHz

RAM: 2 x 8 GB DDR4 2400Mhz

GPU: Intel® UHD Graphics 620

HDD: 256 GB M.2 SSD

PSU: HP 90W

LCD: 1.920 x 1.080 FHD-Display SVA

OS: Windows 10 Home x64

golfw12 je offline  
Staro 31.12.2021., 11:34   #698
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 789
Imate te privatne obrte/male firme, što nemate budžeta za potrošiti malo više? Ili?

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk
Lika091 je offline  
Staro 31.12.2021., 11:45   #699
golfw12
Premium
Moj komp
 
golfw12's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 424
nažalost nema
__________________



CPU: AMD Ryzen 5 PRO 4650G@3.7GHz@ CM Hyper 212X

MBO: Gigabyte B450 AORUS PRO

RAM: 2 x 8 GB DDR4 3200Mhz CL16 Kingston HyperX Predator RGB

GPU: Radeon Onboard Graphics

SSD: Samsung 1Tb, NVMe

HDD: Seagate 1TB, Sata III

PSU: Corsair RM650X 650W

CASE: Phanteks ECLIPSE P400

MONITOR: AOC 24G2U @ 144HZ

MOUSE: Logitech MX518 Batman Edition

KEYBOARD: Logitech K200

PERIPHERY: RAZER Goliathus Control Alpha

OS: Windows 10 Home x64

PRINTER: HP LaserJet Pro M12w

CONNECT: T-Com VDSL 30/6 Mb Flat




CPU: Intel® Core™ i5-8250U@1.6GHz

RAM: 2 x 8 GB DDR4 2400Mhz

GPU: Intel® UHD Graphics 620

HDD: 256 GB M.2 SSD

PSU: HP 90W

LCD: 1.920 x 1.080 FHD-Display SVA

OS: Windows 10 Home x64

golfw12 je offline  
Staro 31.12.2021., 12:34   #700
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,504
Citiraj:
Autor Lika091 Pregled postova
Imate te privatne obrte/male firme, što nemate budžeta za potrošiti malo više? Ili?

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk

Lol
Ukratko...nemamo

@golfw12

Bitno je samo da imaš R1 račun na kojemu je prikazano da je komp kupljen sa W10.
Ako nema W10 predinstaliran onda kupiš refurbished komp sa npr W8 i nadokupiš W10 MAR licencu za parsto kuna.

I pripazi da je sa sav popratni softver na tom kompu free for commercial use.
I nadokupi SSD u istoj firmi tako da i on uđe automatski u troškove.

Te refurbished kante imaju još barem 5g života u sebi, eventualno zamijeniš neki prozujali vent...
Doom je offline  
Staro 31.12.2021., 16:16   #701
golfw12
Premium
Moj komp
 
golfw12's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 424
@Doom hvala na objašnjenju
__________________



CPU: AMD Ryzen 5 PRO 4650G@3.7GHz@ CM Hyper 212X

MBO: Gigabyte B450 AORUS PRO

RAM: 2 x 8 GB DDR4 3200Mhz CL16 Kingston HyperX Predator RGB

GPU: Radeon Onboard Graphics

SSD: Samsung 1Tb, NVMe

HDD: Seagate 1TB, Sata III

PSU: Corsair RM650X 650W

CASE: Phanteks ECLIPSE P400

MONITOR: AOC 24G2U @ 144HZ

MOUSE: Logitech MX518 Batman Edition

KEYBOARD: Logitech K200

PERIPHERY: RAZER Goliathus Control Alpha

OS: Windows 10 Home x64

PRINTER: HP LaserJet Pro M12w

CONNECT: T-Com VDSL 30/6 Mb Flat




CPU: Intel® Core™ i5-8250U@1.6GHz

RAM: 2 x 8 GB DDR4 2400Mhz

GPU: Intel® UHD Graphics 620

HDD: 256 GB M.2 SSD

PSU: HP 90W

LCD: 1.920 x 1.080 FHD-Display SVA

OS: Windows 10 Home x64

golfw12 je offline  
Staro 31.12.2021., 17:51   #702
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Lol
Ukratko...nemamo

@golfw12

Bitno je samo da imaš R1 račun na kojemu je prikazano da je komp kupljen sa W10.
Ako nema W10 predinstaliran onda kupiš refurbished komp sa npr W8 i nadokupiš W10 MAR licencu za parsto kuna.

I pripazi da je sa sav popratni softver na tom kompu free for commercial use.
I nadokupi SSD u istoj firmi tako da i on uđe automatski u troškove.

Te refurbished kante imaju još barem 5g života u sebi, eventualno zamijeniš neki prozujali vent...
R1 račun ne postoji već dugo godina, ali pretpostavljam da misliš na onaj kojem je naveden OIB kupca, pravne osobe.

Ukoliko je riječ o obrtu, obrt ima isti OIB kao i privatna osoba, pa je privatno vlasništvo laptopa sa legalnim softverom isto u redu, dakle imati račun na kojem ne piše OIB kupca (nije "R1") je isto u redu.
Elven je offline  
Staro 31.12.2021., 18:54   #703
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,504
Ma da, to - ovjereni račun na kojemu je naveden OIB vlasnika obrta ( imam obrt ).
Na računu piše: R1 RAČUN br. 1814/01/191

Tako mi je rekla knjigovotkinja i toga sam se držao.

Njima je dektiva upala u knjigovodstveni ured i za oba kompa su tražili račune sa navednim OIB-om za sav softver koji se plaća. Npr. WinRAR su morali maknuti sa oba kompa.

Koliko je tu dektiva bila u pravu, to ne znam. Meni je samo bitno da izbjegnem bilo kakvu prepirku njima ako mi se pojave u uredu.

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 31.12.2021. u 19:00.
Doom je offline  
Staro 11.01.2022., 09:36   #704
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,749
Poštovani kolege, eto mene opet ovdje među vama. Vratio sam se s bolovanja, godišnjeg odmora i opet sam spreman ovdje trkeljati i nadrobiti argumentirane gluposti koje dio vas ionako ne doživljava ozbiljno, već ih koristi kao podlogu da me se izvrijeđa.

@ Pentel33 i fanATIk

Poštovani kolege, nisam smatrao da vam moram dati uputu "što i kako" da postavite pitanje nekom odvjetniku ili drugom pravniku (za Bubbu moram odmah staviti link jer će drobiti da je odvjetnik i pravnik ista stvar: https://hr.avktarget.com/articles/yu...-ponyatij.html).

Dakle, osnovna premisa inspekcijskog nadzora je da privatno računalo u poslovnom prostoru potpada pod inspekcijski nadzor i ako to prešutite odvjetniku kojem postavljate pitanja i ako to nije pravno područje u koje se razumije, onda će vam napričati hrpu gluposti i smijat ćete se meni. Sudac bi takvom odvjetniku na sudskoj raspravi kratko i jasno dao do znanja da je na sudsku raspravu došao nespreman, a ja bih postavio pitanje je li bila repriza "Glup i gluplji" pa se i ja malo nasmijao.
Netko je naveo da je pitao odvjetnika kojeg pozna pa dobio odgovor da to nije njegovo područje i da ne želi komentirati. I to je odličan odvjetnik koji zna svoj posao i svjestan je činjenice da mora provesti barem sat-dva vremena kopajući po internetu i pravnim spisima da uđe u srž stvari i vidi kakva je inspekcijska i sudska praksa vezana za inspekcijski nadzor.

Svi ostali koji ste se nakačili s tumačenjima zakona i replikama kako je odvjetnik ismijao dio oko garderobe, pročitajte nastavak i samo pitajte odvjetnika kako bi on složio nekakvu žalbu oko toga da je inspektor pregledao nešto (privatno prijenosno računalo u ovom slučaju) unutar garderobe ili garderobnog ormara. Ostala tumačenja pravnika i vas nekolicine o zakonu o privatnoj imovini i nepovredivosti privatne imovine okačite mačku o rep jer jedan zakon nadjačava drugi, što bi dobar pravnik/odvjetnik trebao znati pa se pitam da li na graničnom prijelazu taj pravnik/odvjetnik isto tako cariniku zavapi da mu pokušava pregledati privatnu imovinu.


@ Iv@n, Libertus, Mommistake i svi ostali

Stvari koje sam ovdje naveo stavljene su isključivo iz moje namjere da skrenem pozornost kolegama da privatna računala unutar poslovnog prostora sa sobom povlače nekakve posljedice.
Konkretno, evo jedan dokument:
http://odvjetnik.muraja.com/pdf/G_Mu...h_programa.pdf

U njemu je navedeno:
Citiraj:
No ako, primjerice, zaposlenik dolazi na posao sa svojim prijenosnim računalom, spaja se na mrežu poslodavca i bilo koji dio posla obavlja koristeći osobno računalo, radi se o računalu koje je spojeno u poslovnu mrežu i eventualna kontrola ga neće razlikovati od "poslovnih" računala. Dovoljno je da je na to računalo instaliran program za koji zaposlenik nije udovoljio zahtjevima ugovora s krajnjim korisnikom da bi tijelo nadležno za kontrolu moglo zaključiti da se u određenoj pravnoj osobi koristi nelegalni program.
Web stranica s kontakt podacima je http://odvjetnik.muraja.com/ pa ste slobodni kontaktirati pravnika koji se razumije u problematiku.

U prethodnom postu sam naveo:

EDIT: Da ne ispadne da ja, prema riječima nekih kolega, izmišljam kojekakve nebuloze (valjda imam vremena na bacanje pa sam baš za inat počeo bulazniti po PCE forumu), imate thread PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi > Originalni XP za firmu, pogledajte datum posta #66 i sadržaj. Slobodno pročitate i tu raspravu s obzirom da se kolega Doink the Clown razumije u problematiku. Zanimljivo da kolega Bubba nije tamo ništa trolao, makar je na 3. stranici tog threada i par njegovih postova i ova informacija da ide kazna za privatni laptop pun nelegalnog softvera. Dakle, informacije koje sam u ovom threadu iznio oko inspekcijskog nadzora privatnih računala unutar poslovnog prostora nisu ni nove niti neočekivane.

Citiraj:
U jednom knjigovodstvenom uredu su u radnom prostoru zatekli privatni laptop pun nelegalnog softwera, gospođica je za vrijeme radnog vremena morala biti online na fejsu dobili su kaznu
Znači, ja sam ponovno napomenuo ono što je već bilo ovdje na forumu navedeno i ispao glupan jer neki od vas tu činjenicu ne žele prihvatiti kao inspekcijsku praksu, a onda ste još naveli odgovore nekih odvjetnika koji su ismijali navedene činjenice poput garderobe koje bi se taj isti odvjetnik držao kao slamke spasa u pisanju žalbe, što slobodno provjerite s tim istim odvjetnikom i za kojeg se nadam da će na to pitanje malo protresti glavom, a ne dati posprdni odgovor na koji se možete jedino zajedno smijati.

Sva ostala pitanja koja ste mi postavljali tipa "što ako..." slobodni ste raspraviti s inspektorom koji vam dođe u kontrolu. Zbog toga sam i napomenuo da su to isto tako ljudi od krvi i mesa koji će doći dobre volje ako su popili dobru kavu prije dolaska do vas i koji će doći loše volje ako im je pukla guma na službenom vozilu.


@ Bubba

I dalje nemam namjeru staviti bilo koji dio službenih dokumenata koji su mi kao službeniku u onoj "kućici" dostupni. Prvo, to ne smijem napraviti bez odobrenja i drugo, ne namjeravam uopće tražiti odobrenje bilo koga jer da sam ja sam svoj nadređeni i da si dođem po odobrenje za staviti dio službenog dokumenta na forum, i to zbog nekoga tko se ne slaže niti sam sa sobom i dobar je jedino u vrijeđanju drugog, sam sebi bih odvalio šamarčinu (imaginarnu, to se ne smije) zbog glupe ideje. Ti si slobodan i dalje trolati i vrijeđati, macu i dalje boli prstić te se nadam da će Ivo Strojnica i sam prikačiti neki dokument ovdje.

Hvala onim kolegama koji su iznijeli svoja realna iskustva s inspekcijskim nadzorom i onima koji su i sami svjesni da tumačenja zakona ne idu po željama, a nekad čak niti po zdravoj logici.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 11.01.2022. u 10:26.
Sinac je offline  
Staro 11.01.2022., 10:41   #705
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,548
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Vratio sam se s bolovanja, godišnjeg odmora

/snip

I dalje nemam namjeru staviti bilo koji dio službenih dokumenata koji su mi kao službeniku u onoj "kućici" dostupni.

Citiraj:
Zadnje izmijenjeno od: Sinac. Danas u 10:26.
Kud ce suza nego na oko, kud ce uhljeb nego shitpostat u radnom vremenu.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 11.01.2022., 10:57   #706
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,749
@ Bubba

Žalosno je vidjeti tebe kao programera da nisi u stanju napisati jednu do dvije pametne rečenice u jednom postu, a da to nije uz vrijeđanje. Ovo "kao programera" spominjem jer bi bilo tko očekivao da se radi o osobi koja je sklona logičkom zaključivanju i da ima barem nešto više od kikirikija u glavi. Nažalost, sve se svodi na to da je tvoj doprinos na forumu jednak tragovima pseće mokraće u snijegu - svi je vide, tu je, izaziva pažnju, ali osim obojenog snijega nema neke koristi. Daj sam pronađi neki svoj post u kojem ima neka korisna informacija.
Hvala.
Sinac je offline  
Staro 11.01.2022., 11:21   #707
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Meni bez najave u poslovni prostor koji je u privatnom prostoru neće doć nitko.
Nikakva jebena carina ni policija ni inspekcija bez naloga ili najave.
I kad dođe privatna računala u privatnom dijelu neće taknut.

Morao sam (i moja računovotkinja) višem inspektoru odgovarat na pitanja čim se moja firma bavi, kontakti VAT ID.... zanimljivo mala firma s velikom dobiti (jebem, sam sebe glupog što to nisam satro na nešto)...

i onda https://duznici.porezna-uprava.hr/po/svi/1.html
pogledaš ovo i zapitaš kako se to može.

I onda komentiraš to...mamin susjed kaže kako mu žena radi u poreznoj u ZG, za 100€ se predmeti pospreme duboko u ladicu....od kolege iz bivše firme sestra radi na poreznoj, još prije 5-6g je komentirala kako se ništa od todorića nesmije istraživat...država se raspada od velikih lopovluka i onda oni idu maltretirat male firme...nije niš posebno traženo, al uništi ti dan

I kak onda nećeš gledat što manje dat državi

Stvarno ne razumijem kako je nekom problem imat orginalan ili free software za poslovanje
markecSMB je offline  
Staro 11.01.2022., 13:27   #708
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova


Dakle, osnovna premisa inspekcijskog nadzora je da privatno računalo u poslovnom prostoru potpada pod inspekcijski nadzor
Na mobu sam, no kratko: Na osnovu čega to tvrdiš?
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline  
Staro 11.01.2022., 13:44   #709
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,749
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Na mobu sam, no kratko: Na osnovu čega to tvrdiš?
Od cijelog napisanog posta ti si vidio samo taj dio? Ne znam čemu uopće ovo prepucavanje ako si nisi dao truda pročitati onaj dio koji tvrdi odvjetnički ured.
Sinac je offline  
Staro 11.01.2022., 14:03   #710
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,657
Inspekcija za provjeru legalnosti softwarea na poslu

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova

@ Iv@n, Libertus, Mommistake i svi ostali

Stvari koje sam ovdje naveo stavljene su isključivo iz moje namjere da skrenem pozornost kolegama da privatna računala unutar poslovnog prostora sa sobom povlače nekakve posljedice.
Konkretno, evo jedan dokument:
http://odvjetnik.muraja.com/pdf/G_Mu...h_programa.pdf

U njemu je navedeno:
Citiraj:
No ako, primjerice, zaposlenik dolazi na posao sa svojim prijenosnim računalom, spaja se na mrežu poslodavca i bilo koji dio posla obavlja koristeći osobno računalo, radi se o računalu koje je spojeno u poslovnu mrežu i eventualna kontrola ga neće razlikovati od "poslovnih" računala. Dovoljno je da je na to računalo instaliran program za koji zaposlenik nije udovoljio zahtjevima ugovora s krajnjim korisnikom da bi tijelo nadležno za kontrolu moglo zaključiti da se u određenoj pravnoj osobi koristi nelegalni program.
Lijepo što si me se sjetio, ali mogao si ranije barem pročitati što si dosad napisao.
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Naravno da je laptop pod stolom bio u torbi za koju se bez problema moglo zaključiti da je riječ o laptopu, i takvo računalo je podložno provjeri softvera jer se može koristiti u poslovne svrhe.
Kad se napokon odlučiš gdje je taj laptop, i kad shvatiš da postoji razlika između “koristi se” i “može se koristiti” možda te netko shvati ozbiljno.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline  
Staro 11.01.2022., 14:16   #711
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,749
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Kad se napokon odlučiš gdje je taj laptop, i kad shvatiš da postoji razlika između “koristi se” i “može se koristiti” možda te netko shvati ozbiljno.
Kako sam i naveo, inspektori su ljudi od krvi i mesa i daju si truda provesti nadzor nad svim računalima koja zateknu u poslovnom prostoru. To što se u slučaju prijenosnog računala ispod stola nitko od zaposlenika i uprave nije snašao sigurno nije greška inspektora. Nepoznavanje zakona i prava koja iz zakona proističu i jesu jedan od razloga zašto sam napomenuo da privatna računala u poslovnom prostoru povlače neke posljedice za sobom. Da je to isto prijenosno računalo stajalo u garderobi ili garderobnom ormaru, sigurno ne bi bilo nikakvih problema. Kolega je od žalbe odmah i odustao kad je i sam došao do informacija da se sud u ovakvim slučajevima priklanja zapisniku inspektora koji je napisao da je u poslovnom prostoru pregledano računalo i na njemu nađen taj i taj softver, onaj dio "ispod stola" nije niti spomenut i to je ključni dio zašto je kolega odustao od žalbe jer bi kao posljedicu imao samo još veći trošak i gubitak vremena.
To da li ćeš ti mene shvatiti ozbiljno ili ne, ono, zaboli me John, to je tvoj izbor. Ja sam ti samo ukazao kakvo je stanje stvari.

Da malo nadopunim, da ne ispadne da je važeće malo jedno pa malo drugo, sva računala zatečena u poslovnom prostoru su podložna inspekcijskom nadzoru, to da li ćete se vi natezati s inspektorom i dalje sa sudom oko toga je li računalo bilo pod stolom ili ne, ovisi isključivo o vama. Ja savjetujem da uopće ne dajete povoda inspektoru da ima razlog za pregledavanje privatnih računala unutar poslovnog prostora i da ih držite u garderobi ili garderobnom ormaru. Sve ostalo vas stavlja u sferu natezanja s inspektorom, žalbama i sudom gdje ćete se itekako morati potruditi dokazati da je računalo privatno i da nije bilo uključeno u radni proces, a opet sam napomenuo da je sud skloniji prihvaćanju inspekcijskog zapisnika nego vašim izjavama, makar imali i dobrog odvjetnika uz sebe.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 11.01.2022. u 15:03. Razlog: dopuna
Sinac je offline  
Staro 11.01.2022., 16:56   #712
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,548
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Daj sam pronađi neki svoj post u kojem ima neka korisna informacija.
Carolija je sto te ja i ostatak foruma svaki mjesec hranimo i oblacimo; ti nam zahvalno seres u usta (sto ti je u opisu radnog mjesta ocito, barem kad na posao dodjes pa zapravo nekada nesto koju minutu i radis), ali si uz to i toliko besprizoran da to radis tokom radnog vremena i uopce nemas problem s time. Ti si moj idol! Volim te!

__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 11.01.2022., 17:01   #713
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Od cijelog napisanog posta ti si vidio samo taj dio? Ne znam čemu uopće ovo prepucavanje ako si nisi dao truda pročitati onaj dio koji tvrdi odvjetnički ured.
Na mobu sam bio, šta se odmah na zadnje noge propinješ. Nisam sve pročitao tad. No sad sam na kompu.

Ko što ti je Iv@n quotao, budem i ja:
Citiraj:
No ako, primjerice, zaposlenik dolazi na posao sa svojim prijenosnim računalom, spaja se na mrežu poslodavca i bilo koji dio posla obavlja koristeći osobno računalo, radi se o računalu koje je spojeno u poslovnu mrežu i eventualna kontrola ga neće razlikovati od "poslovnih" računala. Dovoljno je da je na to računalo instaliran program za koji zaposlenik nije udovoljio zahtjevima ugovora s krajnjim korisnikom da bi tijelo nadležno za kontrolu moglo zaključiti da se u određenoj pravnoj osobi koristi nelegalni program.
Dakle ugašeni laptop u torbi ispod stola koji nije spojen na mrežu se nikako ne uklapa u gore navedeno.
I opet dolazimo do inspekcijske prakse.
Citiraj:
Dakle, osnovna premisa inspekcijskog nadzora je da privatno računalo u poslovnom prostoru potpada pod inspekcijski nadzor
Ti tvrdiš da ako je nešto "inspekcijska praksa", to isto može biti iznad zakona? Svjestan si da inspekcijska praksa nije upisana u kamen? Zašto bi inspekcijska praksa bila iznad zakona?

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova

Dakle, osnovna premisa inspekcijskog nadzora je da privatno računalo u poslovnom prostoru potpada pod inspekcijski nadzor i ako to prešutite odvjetniku kojem postavljate pitanja i ako to nije pravno područje u koje se razumije, onda će vam napričati hrpu gluposti i smijat ćete se meni.
Jesi svjestan da ako ja tako postavim pitanje pravniku/odvjetniku/sucu automatski prejudiciram odgovor koji ide tebi u korist? A sve na osnovu toga da je to praksa, i pošto je praksa, automatski je sve dopušteno i iznad zakona. Nebi li zakon trebao bit prvi? Jel dopuštaš mogućnost da inspektori koji tak rade svjesno/nesvjesno krše zakon?
Mi smo cijelo vrijeme citirali članak zakona u kojem su opisane djelatnosti inspekcije i iz kojeg se vidi da se odnosi na imovinu firme. Ti tvrdiš da je to nebitno i da je inspekcijska praksa iznad toga.
Dakle, inspekcijska praksa je iznad zakona. Čemu zakon onda uopće?
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline  
Staro 11.01.2022., 19:44   #714
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,749
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Carolija je sto te ja i ostatak foruma svaki mjesec hranimo i oblacimo; ti nam zahvalno seres u usta (sto ti je u opisu radnog mjesta ocito, barem kad na posao dodjes pa zapravo nekada nesto koju minutu i radis), ali si uz to i toliko besprizoran da to radis tokom radnog vremena i uopce nemas problem s time. Ti si moj idol! Volim te!
]
Nevjerojatno, spomenem da ne uspiješ niti jedan post napisati bez uvreda i ti to još potvrdiš. Ne znam imaš li probleme ili frustracije u privatnom životu pa ih sad pretačeš ovdje na forum, ali daj shvati da sad polako počinješ sam sebe sramotiti ovdje. BTW, radim trenutno sam u ustanovi koja bi po propisu prema broju računala trebala imati 3 informatičara. I to za plaću koju ima skladištar u nekoj informatičkoj firmi. Pa ti i dalje samo seri.


Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Na mobu sam bio, šta se odmah na zadnje noge propinješ. Nisam sve pročitao tad. No sad sam na kompu.

Ko što ti je Iv@n quotao, budem i ja:

Dakle ugašeni laptop u torbi ispod stola koji nije spojen na mrežu se nikako ne uklapa u gore navedeno.
I opet dolazimo do inspekcijske prakse.


Ti tvrdiš da ako je nešto "inspekcijska praksa", to isto može biti iznad zakona? Svjestan si da inspekcijska praksa nije upisana u kamen? Zašto bi inspekcijska praksa bila iznad zakona?

Jesi svjestan da ako ja tako postavim pitanje pravniku/odvjetniku/sucu automatski prejudiciram odgovor koji ide tebi u korist? A sve na osnovu toga da je to praksa, i pošto je praksa, automatski je sve dopušteno i iznad zakona. Nebi li zakon trebao bit prvi? Jel dopuštaš mogućnost da inspektori koji tak rade svjesno/nesvjesno krše zakon?
Mi smo cijelo vrijeme citirali članak zakona u kojem su opisane djelatnosti inspekcije i iz kojeg se vidi da se odnosi na imovinu firme. Ti tvrdiš da je to nebitno i da je inspekcijska praksa iznad toga.
Dakle, inspekcijska praksa je iznad zakona. Čemu zakon onda uopće?
Stari moj, ti si omašio ceo fudbal, kao i još nekolicina vas.
Idemo ispočetka.
Prvo, ja nisam odredio zakone niti opravdavam što inspektor ima pravo pregledati privatni laptop unutar poslovnog prostora. Ja sam samo skrenuo pozornost da inspektor ima zakonsko pravo to napraviti. Onda ste vas par počeli drvljem i kamenjem na mene na što sam argumentirano probao dovesti vas do takvog saznanja. Niti ja nisam znao što se sve krije iza takvog postupka inspektora dok nisam sam bacio pogled u meni dostupne službene dokumente.
Drugo, ja ne određujem što i kako će raditi inspektor, ja sam skrenuo pozornost koje je tumačenje zakona. To što vas nekolicina ne želi prihvatiti takvo tumačenje, to nije moja krivica.
Treće, pokušavam vam argumentima dokazati da bez obzira na to što ugašeni laptop u torbi ispod stola koji nije spojen na mrežu i dalje potpada pod računalo koje se nalazi unutar poslovnog prostora. Ono što je pravo svakog vlasnika poslovnog prostora je to da inzistira da se u inspekcijskom zapisniku ta činjenica i navede. Bez te napomene ispast ćete dvorska luda pred sucem u slučaju bilo kakve žalbe jer, kako sam spomenuo, sud se radije priklanja inspekcijskom zapisniku nego da vjeruje na vaše "majke mi...".
Četvrto, inspekcijska i sudačka praksa nisu iznad zakon, to cijelo vrijeme i spominjem jer si se ti, kao i vas par, upustio u svojevoljno tumačenje zakona. A istodobno tvrdim da tumačenje zakona ne ide po sistemu sviđa mi se-ne sviđa mi se ili htio bih-ne bih htio već ide onako kako inspektor tumači - nema razlike između privatnog i poslovnog računala unutar poslovnog prostora.
Peto, ako nekom odvjetniku/pravniku/sucu postaviš pitanje koje nije iz njegove uže domene, onda valjda očekuješ od dotične osobe da se ipak malo uputi u problematiku. Ako mu ne daš do znanja koja je osnovna premisa i kakva je inspekcijska praksa, ta osoba će te dovesti u itekakvu zabludu ako bubne odgovor koji joj prvi padne na pamet. Eto ti primjer da je netko navodio zakonske članke o privatnom vlasništvu ne znajući da jedan zakon nadjačava drugi pa svi pokorno cariniku na granici otvaramo prtljažnik privatnog vozila i pokazujemo što imamo u privatnoj torbi od privatnih stvari ako to carinik zatraži.
Šesto, opet ponavljam, s onim "uvid u poslovanje pravnog subjekta" opet se upuštate u tumačenje zakona i to na krivi način jer inspekcijski nadzor legalnosti softvera nije isto što i financijski/porezni nadzor da inspektoru treba uvid u poslovanje. Inspekcijski nadzor je provjera kršenja zakona o autorskom pravu i zakona o žigu (ovisno o tome što je nađeno inspekcijskim nadzorom) i molim vas da prestanete s nabrajanjem svega živog i neživog što smatrate da ide u vašu korist.
Imate broj onog odvjetničkog ureda, nije sama odvjetnica bez veze navela da privatno računalo potpada pod inspekcijski nadzor, a to da li ćete se vi natezati s inspektorom oko toga je li prijenosno računalo spojeno bežičnom mrežom ili ne, to je isključivo vaš izbor.
Dakle, ponavljam, sjašite s mene, ja sam napomenuo što i kako ide stvar s inspekcijskim nadzorom legalnosti softvera, za daljnje žalbe imate državna tijela, za daljnje informacije imate odvjetnički ured koji se razumije u problematiku.
Sinac je offline  
Staro 11.01.2022., 20:02   #715
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
BTW, radim trenutno sam u ustanovi koja bi po propisu prema broju računala trebala imati 3 informatičara.
Pa vidiš da nema posla ni za tebe kad za vrijeme radnog vremena visiš na forumu, najbolje da će vas biti još trojica na grbači proračuna...
Zaposli se kod privatnika ako ti plaća ne paše, samo što ćeš tamo ipak morati raditi, ili se držiš onoga "ne možete vi mene malo platiti koliko ja mogu malo raditi?"

Citiraj:
Ja sam samo skrenuo pozornost da inspektor ima zakonsko pravo to napraviti.
Nema niti to piše u zakonu, niti piše o bilo kakvoj garderobi, niti piše o privatnim računalima spojenim na wifi firme, niti piše o bilo čemu o čemu ti pričaš, samo je u tome problem, što ne možeš svoje zaključke potrijepiti zakonskim člancima.
A onaj što je obećao staviti kao neko rješenje iz svoje firme se naravno više ni ne javlja u temu, klasika.

Citiraj:
Treće, pokušavam vam argumentima dokazati da bez obzira na to što ugašeni laptop u torbi ispod stola koji nije spojen na mrežu i dalje potpada pod računalo koje se nalazi unutar poslovnog prostora.
Broj argumenata koje si do sada postavio: 0 (nula).




Citiraj:
Bez te napomene ispast ćete dvorska luda pred sucem u slučaju bilo kakve žalbe jer, kako sam spomenuo, sud se radije priklanja inspekcijskom zapisniku nego da vjeruje na vaše "majke mi...".
I opet konstantno trkeljanje o stvari o kojima realno nemaš pojma.
Ti eto znaš kako će teči koji pojedinačan slučaj na sudu, kome će se sudac prikloniti i što zapravo sadrži taj zapisnik i da li je tu sve po zakonu, genijalno

Evo ja ću isto takvom sigurnošću reći da 99% tih nadobudnih prestresa inspekcije pada na sudu bez problema jer se tu uredno prekrši sve moguće i nemoguće, pogotovo diranje privatne opreme.
Pentel33 je offline  
Staro 11.01.2022., 20:08   #716
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Ja se uvijek pokušavam u raspravi stavit i u glavu osobe s kojom vodim raspravu, pogledat problem i s druge strane, probat shvatit suprotne stavove i ono što sugovornika vodi. Kod tebe toga nema.
Ako ja dođem pravniku i objasnim problem al velim u startu; ali morate imat na umu da je inspekcijska praksa takva da oni to rade bez obzira što piše u zakonu. Što će mi pravnik reć na to? Kakva inspekcijska praksa, gdje je opisana u zakonu? Kako može bit iznad zakona?
Inspekcijska praksa može bit i da te traži 2000 kn ispod pulta da napiše da je sve u redu. No nije po zakonu.
Ti jednostavno ne dopuštaš mogućnost da netko krivo tumači zakon, npr. inspektori.
Jedini koji po tebi krivo tumače zakon smo svi mi ovdje na forumu, koji gle čuda, ne tvrdimo ništa više nego ono što piše u zakonu...

No dobro, ovo stvarno više nema smisla, vidim da si vrlo nerazumna osoba s kojom nema argumentirane rasprave tak da sam završio s ovom temom, a ti objavljuj čitabe i dalje.
Lijepi pozdrav
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline  
Staro 11.01.2022., 20:09   #717
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Dakle tema je dosla do toga da hdzovac proziva ljude da su uhljebi , svaka cast uprava!
hash je offline  
Staro 12.01.2022., 03:16   #718
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
nisam ni na čijoj strani, ali trenutno gledam nešto oko otvaranja firme/obrta i tražim svašta po netu i naišao sam na zanimljiv članak
https://burza.com.hr/portal/samostal...alni-rad/12482

o samostalnom radu i razlikama.. ugl nije toliko bitan članak, nego skroz dolje što piše, na samom kraju;

"Naime, nastavi li ta osoba raditi u istom prostoru sa istim sredstvima i u interakciji sa ostalim zaposlenicima i obavljanje poslova ima sve odrednice nesamostalnog rada - inspektori rada su skloni sve tumačiti kao rad na crno i kažnjavati."

"S terena, naime, stižu vijesti da ono što je dozvoljeno velikima, malima i dalje nije! U koju kategoriju spadate - dobro procijenite sami!"


shvatit ćete, ono što je ključno i što se ovdje spominjalo.. može inspektor nešto tumačit kako on hoće, ali to isto može i pasti u vodu pred sudom (valjda) ako će se gledat zakon..

i drugo, informacije s terena su najbitnije, 100€ u većini slučajeva gura porezne predmete skroz dolje u ladicu

pustite Sinca, vidite koliko primjera ljudi imaju za nedolično ponašanje inspektora - sad da li se to ruši pred sudom ili ljudi puše pa plate kazne koje ne trebaju, ili ljudi muljaju s primjerima, ne znam
John Creasy je offline  
Staro 12.01.2022., 07:53   #719
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,749
@ Pentel33 i fanATIk

Neću opet citirat vaše postove jer samo zatrpavam ovaj thread.

Dakle, uhvatili ste se nečeg što ne piše u zakonu, a za što ja tvrdim isto da ne piše - to je da u zakonu nije navedena razlika između privatnog i poslovnog računala unutar poslovnog prostora. Onda ste se uhvatili PDF-a odvjetničkog ureda koji tvrdi da privatno računalo mora biti spojeno u mrežu. Da, mora biti spojeno u mrežu da bi poslovni subjekt bio kažnjen, ali to ne sprječava inspektora da pregleda legalnost softvera na tom računalu i da kaznu dobije vlasnik tog privatnog računala.

Ja ovdje stavim zakon, citiram članak zakona, rastumačim vam zašto inspektor ima pravo tumačiti zakon onako kako ga tumači, nađem vam PDF odvjetničkog ureda koji navodi da i privatno računalo može biti pregledano i onda ja nemam argumente i problem je u mojoj glavi.

Već vidim kako Zoran Milanović čita ovaj thread, pljesne se rukom po čelu i kaže: "U pič.. materinu, kako se nisam sjetio ekipe s PCE foruma za Vrhovni sud."
Vrhovni sud: "Dame i gospodo, počnite tražiti drugi posao, pogledajte što piše ekipa s PCE foruma."
Ustavni sud: "Dame i gospodo, moramo zasukati rukave i postati još bolji stručnjaci, imamo konkurenciju na PCE forumu."

Sve pravni stručnjak do stručnjaka u ovom threadu.

Da ja opet malo natrkeljam u smjeru razjašnjavanja stvari.
Ustavni sud je pravno tijelo koje ocjenjuje krši li ili ograničava neki doneseni zakon temeljna prava i slobode pojedinca koje su zagarantirane ustavom RH. Dakle, postoji pravno tijelo čiji pravni stručnjaci mogu opovrgnuti zakon koji su donijeli neki drugi pravni stručnjaci. Pa pitate li se je li tumačenje zakona moguće uvijek na jednak način - odgovor valjda iz onoga što ste čuli na radiju, TV-u ili pročitali i sami znate - NE jer Ustavni sud može donijeti odluku da određeni zakon nije u skladu s ustavom RH. Zato stalno i spominjem inspekcijsku praksu i sudsku praksu. To što se vama tumačenje zakona ne sviđa, nije moj problem i prestanite me vrijeđati jer ispadate glupi ko ... da ne velim što. Za žalbe imate državna tijela i obratite se njima. Ako i dalje ne vjerujete da je takvo tumačenje zakona moguće, imate web stranicu odvjetničkog ureda koji se bavi tom problematikom pa izvolite nazvati gospođu i pitati ju sve što vas zanima.
Ako odvjetnički ured smatra da je za izbjegavanje kazne pravnog subjekta dovoljno da privatno računalo ne bude spojeno u mrežu, onda će to i navesti. I gle čuda, to nije nigdje spomenuto u zakonu. Kako to, kako to? (Vojko V.)
I onda opet mene yebete u zdrav mozak da garderoba nije spomenuta u zakonu. Nije, kao što ni spoj privatnog računala u mrežu u poslovnom prostoru nije spomenut, ali je argument kod žalbe koji niti jedan sudac neće zanemariti i svaki odvjetnik koji će malo razmisliti će vam to i potvrditi.

@Pentel33
Nabroji mi molim te koliko si ti argumenata postavio u svojim threadovima.
Nema...
Ne piše...
"Smiju da, ali u tvojoj glavi ..."
Stvarno sve vrli argument do argumenta.
Ja sam eto, da nađem neki argument, potplatio i odvjetnički ured da to uvrsti u PDF iz 2017. godine, vratio se vremeplovom unatrag da bi kolega stavio post 12.08.2011. u 22:53 (http://forum.pcekspert.com/showpost....4&postcount=66) i potplatio Ivu Strojnicu da i on izjavi da je pregled privatnog računala moguć. Imam novca i vremena na bacanje (naravno, kad imam i vremeplov).

@fanATIk
Ja se pokušavam staviti u tvoju glavu i ne stanem unutra, premala ti je glava. Opet ti ponavljam, tumačenje zakona ne ide po sistemu da li ti se nešto ne sviđa i takvo tumačenje zakona nije u suprotnosti sa samim zakonom zato jer se tebi to ne sviđa. Hoćeš li ti to prihvatiti ili ne, BMK i molim te da prestaneš vrijeđati jer jedina nerazumna osoba ispadaš ti.


Evo opet jedna imaginarna situacija:
Pero otvori grafički studio "Pero Ždero" i zaposli 5 djelatnika. Pero ima prijenosno računalo, djelatnici 5 stolnih računala. Ta stolna računala nakrcana su piratskim programima do balčaka i fino vrte plakate, knjige, postere, posjetnice i sva ostala čuda. Jednog dana bane zločesti inspektor i kaže da je došao u provjeru legalnosti računalnih programa. Svi djelatnici brzo zatvore sve programe, upale CS GO i stave slušalice na uši. Pero objasni inspektoru da je samo njegovo prijenosno računalo zapravo poslovno, a da su stolna računala privatna računala i da dečki samo igraju CS GO, ne rade ništa poslovno s tim računalima. I jadan zločesti inspektor samo pregleda prijenosno računalo dok je sa suzom u oku gledao kako dečki igraju CS GO. Onda je inspektor zajahao metlu i odletio prema strašnom dvorcu da preda izvještaj kako je u grafičkom studiju "Pero Ždero" prisutno samo jedno poslovno računalo koje ima sve legalne programe, a privatna računala nije smio pregledati jer su Pentel33 i fanATIk rekli da se privatna računala u poslovnom prostoru ne smiju pregledavati...

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 12.01.2022. u 08:20.
Sinac je offline  
Staro 12.01.2022., 08:11   #720
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Ti tvrdiš da inspekcija smije pregledati svako računalo u prostoru firme, bilo ugašeno, upaljeno, u torbi, u wc kotliću - nije bitno, jedino je garderoba svetinja.

Neki odvjetnik tvrdi da će inspekcija pregledati računalo spojeno na poslovnu mrežu, dakle ne ono u torbi ispod stola nego upaljeno i spojeno na mrežu.

I jedan i drugi ste realno svoj zaključak izvukli iz guzice.
Ali, postavlja se pitanje tko je od vas dvojice u pravu, jer ne možete biti oba.
Sa tim mišljenjem odvjetnika realno pobijaš svoje gluposti da se smije pregledat privatan ugašen laptop ispod stola.

Ukratko, smiješan si, dokazi opet 0, samo naklapanja i besmisleni zaključci.
Pentel33 je offline  
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na