Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.02.2021., 13:41   #8941
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Apple claims half of TSMC 5nm production capacity for 2021
Citiraj:
Over the years many clients have been Apple, Qualcomm, nVidia, and AMD. While AMD has secured a good portion of 7nm production, that seems to change dramatically with 5nm. A new report indicates that 5nm production is now secured for 50% by Apple. This often works through bids, so the more you are willing to pay, the more production capacity you'll gain. Following Apple, Qualcomm has 24% of the take. A bit worrying to see are AMD at 5%, and nVidia at 3%. One issue with the math is that we simply do not know the production capacity of TSMC's 5nm node. So even that 3% and 5% could be sufficient for what the companies need. However, given the market's current state for 7nm GPUs and CPUs, we do cast some doubts about that.
If we place the numbers into perspective with the current 7nm production, you can see where I get a little bothered. On 7nm AMD currently claims the majority of wafer production with 27% of the production capacity, nVidia follows at 21% (but they fab their chips at Samsung as well). An interesting observation is that Intel started at 7nm with a small portion of the available pie. TSMC is accelerating the production rate to the absolute limit to meet the demand. We do have to say that the current focus for nVidia and AMD is 7nm, next year these values all can shift easily in their direction again.
Citiraj:
TSMC 7nm N7P vs. Samsung 5nm 5LPE
Citiraj:
What’s important to remember is that although Samsung calls this node 5nm, its design and characteristics are more similar to that of their 7nm node. In that context, Samsung’s 5LPE process node improving power by 20% would mean they’d only be catching up with TSMC’s 7nm nodes. We don’t have deeper technical insights as to how Samsung’s process node compares in relation to TSMC’s nodes other than the actual performance of the chips we have in ours hands, so I’m basing my arguments based on the measured data that I’m seeing here. At lower performance levels, we noted that the 5LPE node doesn’t look to be any different than TSMC’s N7P node. It’s clear to me that TSMC’s N5 node is quite superior in terms of power efficiency.
Izvor: Guru3D
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 13:53   #8942
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Nvidia 7nm? To je previše kapaciteta samo za A100 i takve proizvode. Čini se da vraćaju proizvodnju u TSMC...



Sve miriše na to da se CPU tržište neće značajnije mijenjati u 2021. na AMD strani ako imaju tako malo kapaciteta na 5nm. Mislim da ovo jasno upućuje na Zen4 u 2022.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 14:02   #8943
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Mellanox je najveći razlog za nVidijinih 7% TSMC kapaciteta, a u tome je manjim dijelom A100 akcelerator i kaj god su uspjeli dogovoriti za poneki GeForce GPU, mada sve novo bi im trebalo biti na 5nm.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 14:06   #8944
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Kaj to znači daljnji dugogodišnji rast cijena?
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 14:13   #8945
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Možda, ali ne mora značiti, jer Apple bude 2022. prešel na 3nm, a AMD tada preuzima 5nm u većoj mjeri, pa ostaje da vidimo rasplet situacije.

Ukoliko AMD planira ove godine složiti 5nm Zen 4 za EPYC onda im je 5% kapaciteta i više nego dosta, a ostatak za mase stiže godinu dana kasnije.
Citiraj:
Genoa engineering sample (Zen 4 server chip) was 29% faster than a Milan (Zen 3) chip with the same core config at the same clocks.

Factor this in with what I have heard about the possible clock gains that N5 will enable over N7 and Zen 4 sounds like it is going to be a monster of a CPU.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 14:43   #8946
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,531
Citiraj:
Autor Amd_Shill Pregled postova
Za te pare Vishera je bila velicanstvena kupnja.
8370 je kostao ciglih 1000kn

i3 je tocno tu isto bio tak da li-la... (jos uvijek se vrti hehe).
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 15:06   #8947
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Nevjerojatno mi je onda da je se Mellanox gotovo jednako proizvodi kao čitav Ryzen portfelj za desktop, laptop i servere, Radeon GPU i Playstation i Xbox čipovi. Mislim, cjelokupan prihod u 2019 im je svega 1,3bn dok AMD ima skoro 10bn u 2020, a gotovo u potpunosti je ovisan o 7nm proizvodima. Mora tu još nešto biti.

Evo jedna luda teorija zavjere - Nvidia je zakupila 7nm proizvodnju samo zato da AMD bude u nestašici

Pretpostavka je da će onda cijene padati kroz 2021., kako se oslobađa kapacitet i Intel mooožda bude konkurentniji. Gore ne može od trenutnog...

EDIT:

Pretpostavka je da Ryzen 2 i 3 koštaju isto za proizvodnju pošto je proizvodni proces identičan, dakle AMD sigurno ima prostora za sniziti maržu, ne prodaju Ryzen 2 uz gubitak. Ali kako će se cijene kretati ovisi isključivo o cijeni i dostupnosti wafera u proizvodnji, te konkurenciji. Cijena wafera raste što je loše, konkurencija jača što je dobro (do kraja godine), ali dostupnost je upitna jer iako se kapacitet povećava kako ga Apple oslobađa, ogroman je zaostatak u Radeon i serverskom lineupu, plus konzole. Dakle, loše. Tako da je moja procjena da uz dva loša i jedan dobar trend (koji nije 100% siguran), cijene i dostupnost trebale ostati iste za desktop tržište. Non-X modeli će doći kao odgovor na Intel ako Rocket Lake bude konkurentniji, no i oni će patiti od nestašice i općenito Ryzen 3 lineup nema razloga da pojeftini. Tek kad dođe Alder Lake, možda bude nekog razloga za cjenovni rat, no vjerojatno će samo uvesti malo jače modele za istu cijenu kao prethodnici. Tako nekako su i do sada odgovarali na Nvidia lineup sa Radeonima, ako su ih undercuttali, to je bilo za možda 50$ u slučaju 5700XT, i uopće se nije događalo sa slabijim grafičkima. Ovo nije AMD iz prošlosti koji ekvivalentan proizvod cijeni manje, danas su spremni ući u izravnu borbu sa jednakim cijenama i igrati na snagu brenda.

Zadnje izmijenjeno od: Odinarius. 09.02.2021. u 15:27.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 15:14   #8948
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Moguće je sve, ali nakon propale ucjene, nisu baš u TSMC-ovoj milosti, dok im ugovore za Mellanox čuda tehnike svakak moraju ispoštovati, tak da je sasvim moguće da brdo tih mrežnih komponenti zauzima dobar dio kapaciteta.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 15:37   #8949
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
EDIT: Da se popravim, Intel i3 sa 54W TDP je bio jači u igrama od 220W Vishere, stoga sam bio konzervativan, razlika u učinkovitosti je 4X

https://www.anandtech.com/show/8316/...reme9-review/8
Testovi su ti iz 2014. Kasnije je u nekim igrama bio brži i od i5 svoje generacije (sandy, ivy, ponekad i haswell)

Što se tiče 5nm - wafferi jesu skuplji, ali se na naprednijem 5nm nodeu može napraviti jači čip dimenzija kao na 7nm, odnosno manji čip na 5nm jednakih perfomansi kao veći čip na 7nm, samim time yieldovi imaju manji utjecaj na broj ispravnih čipova, daklem skuplji node sam po sebi nije opravdanje na kraju i za skuplji proizvod
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 15:47   #8950
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Naravno da je rezultat cherrypickan, ali ono, nije izmišljen, samo malo nategnut

Što se tiče wafera, nisam mislio na 5nm, cijena raste i 7nm: https://www.tomshardware.com/news/tm...reasing-prices

AMD sigurno ima marže kojima to može absorbirati bez da poveća cijene, ali definitivno je razlog protiv obaranja cijena.

Zadnje izmijenjeno od: Odinarius. 09.02.2021. u 15:53.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 15:52   #8951
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Komentirali smo već cijene wafera i TSMC može komotno naplatiti koliko ih volja, jer ovi su itekak spremni platiti, mada je cijena proizvodnje samih GPU/CPU čipova sasvim druga stavka.

Također, razlog "nestašice" nije u TSMC-ovim waferima i kapacitetima, već u ABF materijalima, a to pak zahvaća sve uzduž i poprijeko.

AMD da sutra zakupi 100% TSMC kapaciteta opet ne bi bilo dosta, jer je usko grlo u drugoj tvornici.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 16:01   #8952
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Sve je to točno, a nijedan od tih faktora nije pozitivan, dakle cjenovni trend će ovu godinu biti loš.
Svako povećanje cijene ili nestašica se prenese na krajnjeg korisnika koji ju je spreman platiti, nije AMD Caritas da to sam absorbira ako nema tržišnog razloga za to. Ako je cijena gotovog čipa porasla za 15%, ili će proizvod koštati 15% više ili će AMD smanjiti maržu za taj iznos. Povećanje cijena u odnosu na Zen 2 im je dalo manevarskog prostora da drže ove cijene, ali smanjivati ih sigurno neće.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 16:08   #8953
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Jebiga, situacija je takva kakva je, a AMD trenutno prolazi kroz najbolje razdoblje otkad postoje, dok uredno prodaju sve što su u stanju naručiti i isporučiti, da ne velim proizvesti.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 17:39   #8954
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Posluju odlično, al bi tukli još više da imaju dodatni izvor
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 17:55   #8955
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
sti je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 18:14   #8956
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Da, dominiraju u performansama i gube marketshare jer ne mogu izdati liniju za cijelo tržište: https://www.techradar.com/news/intel...p-tide-turning


Znam da su financijski u porastu, ali moglo je to još i bolje.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 18:36   #8957
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Nevjerojatno mi je onda da je se Mellanox gotovo jednako proizvodi kao čitav Ryzen portfelj za desktop, laptop i servere, Radeon GPU i Playstation i Xbox čipovi. Mislim, cjelokupan prihod u 2019 im je svega 1,3bn dok AMD ima skoro 10bn u 2020, a gotovo u potpunosti je ovisan o 7nm proizvodima. Mora tu još nešto biti.

Evo jedna luda teorija zavjere - Nvidia je zakupila 7nm proizvodnju samo zato da AMD bude u nestašici
Ili će Nintendo uskoro izdati novi Switch i Nvidija je zakupila sve što je mogla za izradu SoC-a koji će biti unutra.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 18:38   #8958
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Znam da su financijski u porastu, ali moglo je to još i bolje.
Uvijek može bolje, ali obzirom na sve AMD je u čist vredu poziciji, mada su za Q4 2020. u odnosu na 2019. izgubili 0.8% desktop tržišnog udjela. Bilo bi alarmantno da je riječ o kontinurianim gubicima od 5% do 10% po kvartalu.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 18:41   #8959
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,446
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Uvijek može bolje, ali obzirom na sve AMD je u čist vredu poziciji, mada su za Q4 2020. u odnosu na 2019. izgubili 0.8% desktop tržišnog udjela. Bilo bi alarmantno da je riječ o kontinurianim gubicima od 5% do 10% po kvartalu.
Mislim da je pad udjela u odnosu na Q3 2020. U odnosu na Q4 2019 imaju rast.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 19:00   #8960
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Je, u pravu si.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 21:04   #8961
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
To je ono što je Sn4k3 linkao iz orginalnog izvora na prošloj stranici
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 21:11   #8962
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Kak god se okrene, članak u nastavku jako lijepo prikazuje realno stanje stvari između Intela i AMD-a, unatoč i usprkos "nestašici" i tržišnim udjelima.
Citiraj:
64 Cores of Rendering Madness: The AMD Threadripper Pro 3995WX
Citiraj:
The specifications for this processor list 64 cores running at a TDP of 280 W. In our testing, we never saw any power consumption over 280 W. Going through our POV-Ray scaling power test for per-core consumption, we’re seeing a trend whereby 40% of the power goes to the non-core operation of the system, which is also likely to include the L3 cache. We only hit the peak 280 W when we are at 56-core loading, otherwise it is a steady climb moving from 7 W/core in the early loading down to about 3 W/core when fully loaded.
Izvor: AnandTech
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2021., 15:53   #8963
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
AMD Allegedly Launching Ryzen 5000 Zen 3 Desktop CPU With 5 GHz+ Clocks, Announcement Planned For 15th February [Updated]

Link: https://wccftech.com/amd-ryzen-5000-...xt-week-rumor/

Zanimljivo.. Ad hoc odgovor na Rocket Lake, vidim u članku se ne spominje "Warhol", koji bi trebao popuniti rupu do izlaska ZEN4.. ajd i to da vidimo..)
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2021., 16:28   #8964
Le0n
Groarrr
Moj komp
 
Le0n's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Pula
Postovi: 430
Ja ću se ranit...

1usmus je najavio prije 7 dana da će njegov CTR u sljedećoj varijaciji raditi na +5gHz. Danas je stavio vani (na twitter) da će to objaviti u ponedjeljak. Gledam komentare i ne vjerujem koliko ljudi krivo isčitava tu informaciju... Neki mu čak i broje da šta će to objaviti na USA blagdan da to nije okej (tip je rus ili sl.)

Ovakvo površno novinarstvo bi očekivao u politici a ne u IT industriji.

Zadnje izmijenjeno od: Le0n. 12.02.2021. u 16:29. Razlog: typo
Le0n je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2021., 17:35   #8965
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Citiraj:
Autor Le0n Pregled postova
Ja ću se ranit...

1usmus je najavio prije 7 dana da će njegov CTR u sljedećoj varijaciji raditi na +5gHz. Danas je stavio vani (na twitter) da će to objaviti u ponedjeljak. Gledam komentare i ne vjerujem koliko ljudi krivo isčitava tu informaciju... Neki mu čak i broje da šta će to objaviti na USA blagdan da to nije okej (tip je rus ili sl.)
Ovakvo površno novinarstvo bi očekivao u politici a ne u IT industriji.
Yep, u pravu si... i ja na brzinu pročitao.. clickbait članak, na kraju se i sam Yuri poklopio po ušima. Lik je dobar programer ali nije mu ovo trebalo..(
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2021., 18:34   #8966
Le0n
Groarrr
Moj komp
 
Le0n's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Pula
Postovi: 430
hahaha stvarno? di?

Inače tip je vrlo jasno 03.02. napisao na čemu radi (ne moraš imat acc da bi vidio) https://www.patreon.com/1usmus ali ekipa je željna fighta Intela i AMD a frajeri imaju duopol i boli ih kuki.
Le0n je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 14:03   #8967
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
TSMC expanding 5nm capacity
Citiraj:
TSMC is fast expanding capacity for 5nm process to meet strong demand from a host of heavyweight clients, including Apple, AMD and MediaTek. The foundry house's capacity for 5nm process is expected hike by one third in second-half 2021 compared to that in the last quarter of 2020. TSMC 5nm process capacity to top 120,000 wafers monthly in 2H21: TSMC is poised to scale up its 5nm process manufacturing capacity to 105,000 wafers monthly in the first half of 2021, up from 90,000 units in fourth-quarter 2020, with plans to further expand the process capacity to 120,000 units in the second half of this year, according to industry sources.
Izvor: DigiTimes
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 15:40   #8968
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Baba je četvrti najpreplaćeniji CEO na svijetu, prema ovom izvješću

https://www.msn.com/en-xl/money/tops...cid=entnewsntp
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 16:22   #8969
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
Baba im vrijedi svakog centa kojega su joj dali
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 17:15   #8970
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Smiješno, stvarno

Šteta što AMD ne uspijeva malo više kapitalizirati svoju tehnološku premoć u ovom trenutku.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na