Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.06.2021., 19:37   #781
DragonSlayer
Premium
Moj komp
 
DragonSlayer's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 669
Ej, 3600 u Oberon Pro Silent pod Freezer 34 duo i MX2 pastom ja mislim, i ide do 95. Oću to spustit, što mi je problem?

Mislim da je glavni problem kućište, al prije neg bacim 500+ kn na novo bolje pitat.
Ako je kućište, gledam si nešt tipa Lian Li Lancool 2 Mesh ili Lancool 215 (po preporuci GNa).

Isto tako, ako je jednostavno hladnjak neadekvatan, ili kakva Noctua ili DC Ass3.

Ako je MX2, onda brale koja kita stavit ću majonezu.

Ako je kombinacija, što mi je za napravit? Nemam neki buđet ograničen, al ne želim sad spiskat 3000kn na komp koji vrijedi jedva toliko.

Cheers
__________________
Đedo, ja karte ak izgubim, pa tiš mene zapalit

Drugi rig:

-3600
-A2000 256GB | Blue 1TB
-6700 XT
-16GB Patriot viper steel
-B450m HDV
-Aerocool Cylon oku ugodan šrot
-Corsair Vengeance 550m
DragonSlayer je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2021., 18:26   #782
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Moguće da ti CPU prilično overvolta. Moguće i da nemaš dobar kontakt između hladnjaka i CPU-a, skini ga i pogledaj kakav je otisak i dal je previše ili premalo paste.
Imaš li sva 3 fana na kućištu (2 naprijed i 1 iza), i na koliko rpm-a rade?
Napravi bolji cable managment u kućištu ako već nisi, makni bespotrebne HDD ladice da si oslobodiš air flow od prednjih ventova. Puno toga možeš probat za 0kn prije nego kreneš ulagat pare.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2021., 11:52   #783
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Ja imam 5800x sa slabijim hladnjakom i losijim kucistem (s jednim 120mm ventom) i temperature su pod kontrolom. Prije bih rekao da ti nesto nije dobro sjelo ili ti ploca daje previse napona procesoru.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2021., 19:02   #784
DragonSlayer
Premium
Moj komp
 
DragonSlayer's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 669
Dakle, bacio sam stress na cpuid jedno 15-20 min sad, i bez opterećenja grafe ide do nekih 80°C. Sa grafom to bude još više, ali primjetio sam jednu stvar. U HWMonitoru, odma na bootu sam dobivao spikove do nekih 61°C što znam da nije idle ali nije baš ni neki load. Najniža temp do sada mi je 38.

Evo sad dok pišem ovo, task manager kaže da sam na 3% load, a temperatura je oko tih gore navedenih 61°C. Reaplicirana termalna (MX4 fwiw).

Svi ventovi uključeni ali mislim da zato što je kućište silent verzija da se zato grije - ne radi intake puno ako nema odakle zraka za vuć.

Voltaže mi daju peakove na 1.46 cca ali to je single core boost koji ne znači puno. Realno, ima li načina da se to regulira bolje? HWinfo kaže da je average 1.253.

Što se tiće kejblovanja, nemam puno prostora za management jer, well, doslovno nema puno prostora.

Da mi držiš pištolj o glavu (a nebi vas krivio), ne mogu nać brzinu ventilatora. Ventovi za cpu hladnjak su uštekani odma iznad PCIe lanea (4 pin).

TLDR - nešto niže temperature, ali cijelo vrijeme idu u krug (spuste se do cca 44 i onda skok na 60), mounting ovog hladnjaka je za upucat se, budem još testirao.
__________________
Đedo, ja karte ak izgubim, pa tiš mene zapalit

Drugi rig:

-3600
-A2000 256GB | Blue 1TB
-6700 XT
-16GB Patriot viper steel
-B450m HDV
-Aerocool Cylon oku ugodan šrot
-Corsair Vengeance 550m
DragonSlayer je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2021., 19:32   #785
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,795
a koliko ti je u sobi temperatura? imaš klimu upaljenu?

Citiraj:
Autor DragonSlayer Pregled postova
Svi ventovi uključeni ali mislim da zato što je kućište silent verzija da se zato grije - ne radi intake puno ako nema odakle zraka za vuć.

imaš vent naprijed da upuhuje zrak i jedan nazad da ispuhuje? ako da, to je dovoljno.. provjeri u biosu jesu na silent/normal ili nekom trećem modu rada
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2021., 22:31   #786
DragonSlayer
Premium
Moj komp
 
DragonSlayer's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 669
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
a koliko ti je u sobi temperatura? imaš klimu upaljenu?




imaš vent naprijed da upuhuje zrak i jedan nazad da ispuhuje? ako da, to je dovoljno.. provjeri u biosu jesu na silent/normal ili nekom trećem modu rada

Ima 2 intake venta, ali mislim da ne rade apsolutno ništa jer je cijeli front panel skoro zatvoren, što ima je strip širine 2cm na kutevima kućišta i to je sve što može intakeati. U sobi je jedno 25°C, grafa nakon Path of Exile ide do 76°C a počišćena je prije jedno mjesec dana i stavljena je nova pasta. Proc je cca isti kao prije, minus 3-5°C.

Nije na silent modeu ili ništa tako, ali samo kućište možda guši.
__________________
Đedo, ja karte ak izgubim, pa tiš mene zapalit

Drugi rig:

-3600
-A2000 256GB | Blue 1TB
-6700 XT
-16GB Patriot viper steel
-B450m HDV
-Aerocool Cylon oku ugodan šrot
-Corsair Vengeance 550m
DragonSlayer je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2021., 22:52   #787
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Citiraj:
Autor DragonSlayer Pregled postova
Dakle, bacio sam stress na cpuid jedno 15-20 min sad, i bez opterećenja grafe ide do nekih 80°C. Sa grafom to bude još više, ali primjetio sam jednu stvar. U HWMonitoru, odma na bootu sam dobivao spikove do nekih 61°C što znam da nije idle ali nije baš ni neki load. Najniža temp do sada mi je 38.
Meni je osobno najdraži OCCT za testiranje, na kraju testa izbaci lijepe grafove temperatura/napona/brzine ventova - probaj i podesi samo što se od podataka želiš da se logira.
Citiraj:
Autor DragonSlayer Pregled postova
Evo sad dok pišem ovo, task manager kaže da sam na 3% load, a temperatura je oko tih gore navedenih 61°C. Reaplicirana termalna (MX4 fwiw).
Kakav je bio otisak kad si skinuo hladnjak? idealno je da je pasta taman do ruba CPU-a u tankom sloju. Kod apliciranja ja koristim zrno riže na sredinu IHS-a metodu, i onda kod montaže ga nakon što zategnem malo šarafe još par puta promrdam lijevo desno.


Citiraj:
Svi ventovi uključeni ali mislim da zato što je kućište silent verzija da se zato grije - ne radi intake puno ako nema odakle zraka za vuć.

Voltaže mi daju peakove na 1.46 cca ali to je single core boost koji ne znači puno. Realno, ima li načina da se to regulira bolje? HWinfo kaže da je average 1.253.
CPU vent obavezno uključi u gornji 4-pin konektor, odmah iznad CPU-a, case ventove možeš u preostala 2 konektora na MBO, a u BIOS-u podesi graf kako želiš da rade ventovi, stavi PWM jer tako možeš postić manji najniži broj okretaja (pod uvjetom da imaš 4-pin ventilatore). Probaj i na fiksnu brzinu 100% stavit pa ako ni to ne pomaže nije do brzine ventova. Isto probaj i sa otvorenom bočnom stranicom, ako temperature ne padaju značajno, nije do kućišta.

Realno ne bi trebalo bit problema s naponima ako je sve default, isključi samo onaj automatski OC (PBO) u opcijama BIOS-a i sve ostalo možeš na auto ako ti se neda zezat i ne koristiš PC za nešto zahtjevno pa osjetiš svaki MHz.
Citiraj:
Što se tiće kejblovanja, nemam puno prostora za management jer, well, doslovno nema puno prostora.
Ovisi koliko kablova imaš i koliko zagušeno ti djeluje, možeš ih barem probat nekako uz rub povezat ako već nemaš prostora u kućištu iza matične. Kupi par malih vezica i nešto ćeš sigurno uspjet
Citiraj:
Da mi držiš pištolj o glavu (a nebi vas krivio), ne mogu nać brzinu ventilatora. Ventovi za cpu hladnjak su uštekani odma iznad PCIe lanea (4 pin).
To ti je prostor za case ventove, CPU bi trebao bit uštekan u svoj konektor na kojem baš piše CPU FAN, ovi ostali su SYS FAN1 i SYS FAN2
Brzinu bi trebo moć pročitat s većinom programa za dijagnostiku, problem je vjerojatno ako ti u CPU FAN nije ništa ukopčano.

Citiraj:
TLDR - nešto niže temperature, ali cijelo vrijeme idu u krug (spuste se do cca 44 i onda skok na 60), mounting ovog hladnjaka je za upucat se, budem još testirao.
Teško je bez dugačkog šarafcigera jbg, kako god zateži šarafe u "X" po dijagonali, a ne u krug i ne divljački ali opet ne smije bit ni labavo.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 16:55   #788
mierdadeltorro
Premium
Moj komp
 
mierdadeltorro's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: zadar
Postovi: 224
imam sad noctua NH-A12S, sa jednim NF-F12 PWM.
koliko poboljšanje bi bilo da uzmem NH-U12A koji ima 2 NF-A12x25.
proc Ryen 7 3700X. po ovim vrućinama u cinebenchu ide do 78-80C, PBO isključen.
mierdadeltorro je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2021., 17:38   #789
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,986
AM4 kit za LC-CC-120?

Jel bi stariji cooler LC-CC-120 iz 2015. bio ok zamjena za stock na R3600?
Deklariran je na 180W TDP, mislim da bi morao biti
Ne igra se na tom stroju, ali se povremeno vrte neka editiranja videa pa se stock voli razvrtiti i čuje se dosta.
Stoji mi doma taj LC pa bi ga htio iskoristiti, ali je verzija prije nego se pojavio AM4. Našao sam adapter kod nas nažalost samo u Mallu, nekih 42kn pa si mislim to iskoristiti, ako ikad dočekam isporuku s Malla
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2021., 23:13   #790
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Mislim da bi svakako trebao biti dovoljan. Dosta je veci nego stock i ima veci vent tako da bi trebao biti i tisi.

Samo zaboravi na bilo kakav overclock.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2021., 09:02   #791
cane
Amiga fanboy
 
cane's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Molio bih preporuku za hladnjak za 5600x. Dobio uz njega Wraith Stealth kojega ne bih stavljao, ipak bi stavio nešto ozbiljnije.
Overclock me ne zanima, samo da je tiho rješenje. I da ne košta previše, 300, 400 kuna max.
cane je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 13:03   #792
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,035
A imaš ih tonu dobrih za 200-300kn.Uzmi što ti se sviđa ili paše uz kučište.
Ako nećeš opterečivat proc i ovaj amdov bude ok za početak.Ako hoćeš nešto bolje od zračnih malo prišparaj pa uzmi Noctuau ili neki Be quiet.Ili ako planiraš upgrade na 5900x u budućnosti uzmi si neko vodeno tipa Ac liquid freezera ili slično.Sve ovisi koliko si spreman dati love.
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 15:42   #793
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,657
Citiraj:
Autor cane Pregled postova
Molio bih preporuku za hladnjak za 5600x. Dobio uz njega Wraith Stealth kojega ne bih stavljao, ipak bi stavio nešto ozbiljnije.
Overclock me ne zanima, samo da je tiho rješenje. I da ne košta previše, 300, 400 kuna max.
Freezer 34 eSports DUO, odličan i jako tih hladnjak za cca 350kn...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 23:06   #794
cane
Amiga fanboy
 
cane's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Freezer 34 eSports DUO, odličan i jako tih hladnjak za cca 350kn...
Hvala na dogovorima.
Baš danas naručio Freezer 34 eSports DUO bijeli - totalno mi fora izgleda bijeli cooler.
cane je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2021., 22:27   #795
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Koji je razlog da novi procesori ne dolaze zajedno sa Wraith Spire ili Wraith Stealth hladnjakom? kao npr u Ryzen 1 seriji? To je ono što bih htio za nadolazeću seriju Zen4 da promijene.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2021., 20:43   #796
sammycro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Citiraj:
Autor Starsylph Pregled postova
Koji je razlog da novi procesori ne dolaze zajedno sa Wraith Spire ili Wraith Stealth hladnjakom? kao npr u Ryzen 1 seriji? To je ono što bih htio za nadolazeću seriju Zen4 da promijene.
Mislim da iz istog razloga zašto novi mobiteli ne dolaze sa punjačima.
Čuvajmo planetu
sammycro je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2022., 16:09   #797
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,736
Noctua declares compatibility with AMD AM5 socket
Citiraj:
AMD officially confirmed their new LGA1718 socket also known as AM5 will be compatible with AM4 cooling solutions. This greatly reduces the platform shift cost for many users, especially those already using high-end AIO cooling kits. In short, AMD developed the AM5 package to be the same size as AM4, which means that the mounting holes for existing AM4 coolers are compatible. This means that all ‘standard’ AM4 coolers will have no problem supporting the same CPUs but using a different socket. AMD even retained the same Z-height as well, which means that even mounting kits for AM4 socket will mostly be compatible. Noctua confirms that all Noctua coolers and mounting kits except two products will be compatible. The company specifically mentions NH-L9a-AM4 low-profile cooler and the NM-AM4-L9aL9i mounting kit as incompatible. However, the company is working a custom AM5 kits for those products specifically. Only the coolers that were purchases before 2019 will require mounting kits for AM5, but they will still support for next-gen Ryzen 7000 CPUs once such kit is purchased.
Izvor: Noctua
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na