Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.04.2016., 17:28   #31
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
na kraju teska srca jer sam bio lijen ici preko save, otisao i uzeo arctic alpine 11 plus

temp pala za 4-5 stupnjeva , a i buka je pala u loadu (firestrike - vent ode do 1600rpm)
u idleu sam ga stavio da se vrti na 1000rpm i temp je i dalje niza nego sa zalmanom

slijedi zezanje s postavkama coolera u biosu, brijem da nema potrebe biti na vise od 800rpma,
a brijem da bi mogao i jednu onu 120tku ugasiti sa strane.. uglavnom pomalo to sad pocinje i ne zvucati kako treba
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2016., 20:23   #32
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Po review - u tog hladnjaka > http://vr-zone.com/articles/arctic-c...iew/16072.html
vent mu može raditi u 600 - 2.000 o/min. opsegu.

Obzirom da imaš tu (osnovnu) H61M-DGS mobo, u Biosu nemaš "pametnih" opcija kao na mobo sa novijim chipsetima.
Sve šta možeš (a pretpostavljam da već i je) postaviti:
Hardware Health
CPU Fan Setting = Automatic Mode
Over Temperature Protection = Enabled

CPU Configuration
CPU Thermal Throttling = Enabled

Ranije si prijavio 59 °C, računaj da je 69 °C max. za taj cpu.
Za drugačije / bolje upravljanje možeš probati sa SpeedFan ili origigi ASRock Extreme Tuner Utility > https://www.youtube.com/watch?v=i7D_PMELM9M
Kad si već tu možeš probati kakav stabilni undervolt i tako dobiti hladnije i tiše.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2016., 21:09   #33
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
cak ide u biosu na ovoj mobo custom target cpu fan speed (a moze i za chasis sto je zanimljiva opcija za neko buduce preslagivanje ventova hmhm)

uglavnom podesavanje ide na postotak ..podesio sam na kraju 35% tj ispalo je na 800rpm i super.. sad mi je najglasnije u biti napajanje dok sam u windowsima..

ali sve je u tolerancijama koje mogu za sad probaviti , u biti poprilicno je tiho cak i u loadu kad vent ode i do 1600rpma , a temp su i dalje bolje nego sa zalmanom

uglavnom za moj proc ovo je sasvim dovoljno i preporucam ga svima koji imaju i slabije , pogotovo ako mogu stelat target brzinu (uz target temp) kao ja na svojoj mbo

PS
..to s undervoltom cu probat svakako sutra (sada su mali i zena zasjeli na igre, testiraju stabilnost lol --pristup mi je trenutno zabranjen ) ..uglavnom javim rezultat
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 06.04.2016. u 21:24.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2016., 22:48   #34
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Najbolji dio posta: "pristup mi je trenutno zabranjen "

E to je šašavo kolo, eliminiraš jednu šuškalicu pa se pojavi nova - nikad kraja.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2016., 12:43   #35
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168


Dakle i3 2120 na asrock h61m dgs ..

Probao sam prvo ovako
..cpu core voltage offset -100mV
..vtt voltage 0.91nestoV

Temp su u idle pri 720 rpm pale. Posto je zena na poslu a mali u vrticu stigao sam to malo ozbiljnije odraditi pa sam stavio prime.. Small ffts torture test 10min

Temp ne prelazi 60.. Pri 2150 rpm .. Ali ne cuje se toliko strasno ovaj arctic.. Kad ugasim temp je 40+ na 720 rpm

cpu core voltage offset -100mV
..vtt voltage 0.862V
I dalje sve isto , prime isto drzi. Temp i sve isto kao i gore. Osim sto je idle sad 39 stupnjeva

Youtube 10min vrti pri temp 46C, 720 rpm

To mi je sad ok..
Tako sam i ostavio.


Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2016., 13:34   #36
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
To je posao, bravo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2016., 14:31   #37
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Update

Evo novosti.

Stigao Arctic Alpine 11 Passive (jos prije dva tjedna, hvala Nino ali testiranje traje)

Par slika i riječi o samom cooleru:



Cooler je čisto solidno napravljen, pola kile Al, iako se ne radi o najbolje obrađenom komadu aluminija kojeg sam vidio u životu, ali za 75 kn je čisto ok. S njim dolaze 4 sarafa sa oprugama i podloske za matičnu, instalacija vrlo jednostavna sve je plug and play.

Baza bi mogla bit malo bolje obrađena:


Ali nista sto brusni papir 1200 i malo polir paste nebi moglo rijesit:



Kao sto sam rekao, instalacija vrlo jednostavna i sve je kroz par minuta bilo spremno za prvi test.

Pa da vidimo kako se sve to ponaša u praksi.

Konfa:
Asus B85M-G
Intel G3220
Ram 4 gb Kingston
SSD samsung 60 gb
PSU Fortron 350 pnf(GT 1150 okr @7V, cca 650 okr/min)
LC-Power 3001b executor

Detalji:
Kućište hermetički zatvoreno, ostavljen samo otvor straga za usis.
CPU undervolatn na 0,850V
Svi testovi su rađeni sa OCCT CPU testom, duzina 20 min, osim ako u rezultatima nije drugačije navedeno.
Ambijentalna temperatura 23-24, kućište zatvoreno, vertikalana orjentacija.

Za orjentir, ovo su rezultati sa stock coolerom na 980 okr/min, ostali uvjeti identični:

Idle cca 44°C Load 52°C

Pa da vidimo kako pasiva dise

Za početak sam odabrao vertikalnu orjentaciju hladnjaka:


Uobičajena procedura testiranja i rezultat je ovaj:

Idle 55-58°C Load 67°C

Nije lose, ali nije ni bajno.

Sljedeci test je sa orjentacijom hladnjaka horizontalno i on je trebao biti bolji, posto zrak koji ulazi iza coolera bolje prolazi kroz rebra hladnjaka.


Isti uvjeti i testna procedura i rezultat je sljedeci:

Idle 52°C, Load 62°C

Na rezultatu se vidi da je strujanje zraka kroz rebra napravilo razliku i tu sam skro pomislio da je to to. Temperature jesu vece nego sa stock coolerom@980 okr, ali sve u svemu sam bio zadovoljan par stupnjeva viseom temperaturom na CPU, ali sve ukupno je dead silence, nema prasine i sl.

Usljedilo je testiranje, i monitoring temperatura tokom normalnog rada HTPC-a.
I tu dolazi gorak okus pasivnog hladnjaka, njegova temperaturna inertnost, odnosno kad se jednom zagrije, ne hladi se

U praksi to izgleda tako da nakon 3 sata gledanja youtubea (praktički idle) temperatura cpu bude uredno 62°C
Logicno, cooler se ugrije, a strujnaje zraka jednostavno ne uspjeva izvući topli zrak iz case-a i CPU "kuha".

Tu sam napravio test sa jednim ventom 92mm@ 500 okr i situacija se drastično popravila, ali, to nije pasiva

Sljedeci korak je bio ducting, odnosno rjesenje koje ce sav zrak koji ulazi u case natjerati da prođe kroz rebra hladnjaka i tako ga ohladi. Za ovo rjesenje case mora biti 100% zatvoren tj treba biti samo jedna rupa na case-u.

Imao sam u glavi neko konačno rjesenje, ali ono zahtjeva puno rada, smislio sam način testnog modela
Uzeo sam pik traku i s njom oblijepio hladnjak i otvor na case-u. Rezultat je u "A je to" stilu, ali za testiranje ce posluzit i ako dobijem dobre rezultate, napravit cu pravo, tj konačno rjesenje:



Opet isti testovi u istim uvjetima i ta daaa:

Idle 44°C, Load 52°C

Rezultati identični stock hladnjaku@980 okr sto je po meni i vise nego dobro. Temperatura CPU-a nakon 2-3 sata youtubea je stalno 44°C, jer je ovo neka vrsta "polu-aktivnog" rjesenja, ali bez dodatnog venta.

Sad preostaje napravit posten kanal i montirat ga. Znači prvo od debljeg papira napravit model i onda ga kopirati na npr aluminijski lim, tanki plexi ili nesto trece.

Generalno sam poprilično zadovoljan rjesenjem, ali s tim da trebam jos potrosit cca 10ak sati da napravim kvalitetno taj kanal i montiram ga.

Sorry for long post


Komentirajte, pitajte, podjelite
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2016., 17:07   #38
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Bolje duži post i fino objašnjeno nego žblj pokraćeno pa ti pogađaj šta je autor htio reći.
Vratimo se temi, svi rezultati koje si dobio su logični i očekivani.

Sve ćeš riješiti sa jednim 120 ventom na mjestu gdje je i predviđen (zada - gore), bilo da je tvornički sa cca 500 - 800 rpm ili da bržem dodaš predotpor ili da ga spojiš na 5V / 7V ako može, okrenut kao ispuh (da nebi bilo greške).
Dobit ćeš da ne čuješ taj vent a istovremeno će obezbjediti potrebnu cirkulaciju zraka.

Za nastavak varijante sa "kanalom" nemoj koristiti ikakav metal (samo upadaš u potencijalne probleme), dovoljno je od kartona (npr. od fascikle) ili kakav komad krute plastike ...

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 16.04.2016. u 17:16.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2016., 18:04   #39
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Pleksi je najbezbolonije rješenje, imo.
Ideja ti je zanimljiva, no prije izrade poprati na tome testnome modelu i ostale temperature sustava, cpu je samo jedna stavka.

@Nikky: problem je što on nikako ne želi dodatni vent, iako bih se usudio ustvrditi da se radi čisto o psihološkome momentu

  Reply With Quote
Staro 16.04.2016., 20:01   #40
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ma da, čisti > http://mojtv.hr/serije/32751/psiholoski-pristup.aspx
Razumljivo da origigi zvrk zna smetati / napuniti glavu, al ovako složena alternativa (veliki Al patakun + tihi vent) je rješenje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2016., 20:25   #41
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Ne budi lijen, danas sam napravio "kalup" za zračni tunel i to ce biti model po kojem cu napraviti finalni proizvod



Rezultat, jos 1°C nize i sad to oizgleda ovako:

Idle cca 43°C Load 51°C

Sto znači da je ona testna verzija negdje "puštala" sto je i logično s obzirom na izvedbu

Naravno da bi mogao stavit jos jedan vent @600 okr, ali malo je i do psiholoskog, a malo do slusnog, a cijel ideja ja bila slozit komp sa jednim ventom, čak sam i klasični disk izbacio, bas radi buke, tj tisine.

Monitorirao sam i ostale temperature i sve je u granicama pristojnog (chipset)

Sljedeca ideja je sloziti vent u napajanju na potenciometar, tako da se ukupan protok moze fino podesavati. Trazim Zalman Fanmate2, ali koliko vidim toga vise nema u ponudi nasih trgovina.

Jel ima neto ideju gdje nabaviti takav sličan pot?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2016., 20:34   #42
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
@srale7

..dosta visoko je to ..ipak taj proc bi trebao biti manje zahtjevan od mog i3.. iako me to ni malo ne bi brinulo dok god drzis sve ispod 60°C u full loadu
..meni je uglavnom jucer bio na 38°C ..kad i ode preko, brzo se vrati dole temp dole jer ipak vent vrti kao sto i sam kazes.. sad mi je drago sto sam uzeo ovog mog

PS
meni su ostale temp super niske, maticna i grafa itd. sve oko 32°C . dok god gledam filomove itd..

tj. grafa skoci samo u nekoj zahtjevnijoj igri na 50+ , dok mbo i dalje bude na 32-33 ...tada i cpu skoci , ali sve se brzo unormali cim izadjem iz igre
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2016., 21:03   #43
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
@Eladio

Usporedba pasive i aktive je, suluda

Moj Htpc ne sluzi za igranje, vec samo youtube, glazba, internet, filmovi i sl, tako da ce CPU u 99,9% biti ispod 50°C, znaci hladan ko spricer

Jos sam si dao malo truda i napravio odgovarajuci filter za prasinu, ne volim prasnjava kućišta

__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2016., 21:38   #44
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Sviđa mi se mod. Prebaci još ram u zadnji slot radi dodatnih 0,5 stupnjeva
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2016., 21:50   #45
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Citiraj:
Autor Campeonato Pregled postova
Sviđa mi se mod. Prebaci još ram u zadnji slot radi dodatnih 0,5 stupnjeva
Kako mi je samo to promaklo, fuck
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2016., 22:36   #46
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
"Lajkam" poliranje, a pogotovo taj filter za prašinu šta si napravija (nadam se da si tija napisat nabavija ) - može malo više detalja oko filtera

Koju si pastu koristija, tvorničku ili nešto "divlje iz šprice" (MX seriju)?

BTW Ja još čekam bakreni podložak

__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na