Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.12.2021., 19:52   #11221
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
Kakvi "induktiviteti" na ulazu i izlazu pojačala? Većina pojačala koje sam vidio nema induktivitete na tim mjestima, barem ne tranzistorska. Nije da radimo oscilator, barem ne namjerno
E ovo me podsjetilo na prvo predavanje jednog kolegija kad je profesor bas tako nesto izjavio. Dizajnirate pojacalo sa povratnom vezom i dobijete oscilator. A onda pokusavate dizajnirati oscilator pa dobijete pojacalo
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2021., 17:29   #11222
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
pozdrav,

soba od cca 10 m2 gdje mi je radni stol i komp.

dali je bolje postaviti zvučnije ovako

da budu ukoso



ili ovako ravno usmjereni:



zvučnici bi bili na radnom stolu

i dal je bolje da zvučnici budu tako postavljeni, da budu po visini niži od mene ?

hvala
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2021., 17:46   #11223
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
A zvucnici su neki studijski monitori ili nesto random? Kod monitora se sweetspot jako osjeti jer je vrlo uzak i u pravilu se stavljaju pod kutem (slika 1) i u visini glave (ili barem nagnuti u smjeru glave). Kod plastikanera nisam bas primjetio neke razlike i pretjerane benefite ovisno o razmjestaju. Takodjer i udaljenost od zida igra ulogu, ovisno o izvedbi zvucnika (je li mu bass port iza ili ispred).

Gle, probaj, nista te ne kosta. Samo ti znas sto cujes, a mi tu mozemo do sutra citirati literaturu sto bi i kako trebao napraviti
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2021., 17:56   #11224
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
ok. budem malo probavao

inače je riječ o JVC S-PX3

kolika bi bila idealna udaljenost od zida ?
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2021., 10:57   #11225
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Idealna udaljenost je da dobiješ dovoljno basa da popuni "prazninu" u glazbi a ne da preuzme "glavninu" zvuka. A i to je individualno, tj. neki vole jače neki slabije. Morat ćeš si malo isprobat i na bazi svog gušta podesiti udaljenost. Ovi jvc koliko vidim nemaju otvor otraga nego ispred. Poigraj se s njima jer samo ti ćeš znati kako će ti zvučati najbolje.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 26.12.2021. u 11:03.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2021., 22:33   #11226
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
E ovo me podsjetilo na prvo predavanje jednog kolegija kad je profesor bas tako nesto izjavio. Dizajnirate pojacalo sa povratnom vezom i dobijete oscilator. A onda pokusavate dizajnirati oscilator pa dobijete pojacalo
Misliš "bez povratne veze" NPV se koristi upravo zato da pojačalo ne bi zaosciliralo. Usput malo proširi frekvencijski odziv. Sve to na uštrb efikasnosti ofkors.

Mislim da je gosp. Klipsch rekao da je svima dovoljno 5W audio pojačalo. Mogu se složiti s time

Ne volim moderna pojačala pogotovo digitalna iako neka od njih zvuče izvrsno.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2021., 22:39   #11227
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Povratna veza ne mora biti negativna a i mijenja se sa frekvencijom. Ako iz inicijalno negativne, pređe u pozitivnu... Vise nije pojačalo

Sent from my motorola one 5G ace using Tapatalk
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 10:49   #11228
zuti14
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Hvar
Postovi: 88
Pozz svima, trebao bi mi savijet vezano za nabavku hidi sustava. Dakle imam doma 4k tv sony na kojeg pretezito gledam navecer serije//filmove a tokom jutra dana pretezito glazbu te bih si kupio bolje ozvucenje od ovog trenutnog iz tva da malo uzivam u muzici. Nisam siguran dal kupit neki 2.1 sistwm ili 2 aktivna zvucnika
Dakle dal uzet ovo :
1.https://hd-multimedia.com/trgovina/e...x-satelit-sub/
2.https://hd-multimedia.com/trgovina/edifier-s3000pro/

Dal se "isplati" dat skoro 2000 kn vise
Budget mi je cca 5000kn(500kn +-) a prostorija je boravak od cca 20m2
zuti14 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2021., 21:09   #11229
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Meni je osobno zvuk bez basa k'o svatovi bez muzike. Uzmi mi tu najnižu oktavu i uzeo si mi skoro sav gušt u zvuku, a ne slušam modernu glazbu dnc-dnc i sl.

Ja bi od ova dva uzeo 2.1 bez imalo razmišljanja pogotovo jer sub ne puca u pod pa ćeš manje smetati susjede
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2022., 19:09   #11230
Zee_15
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2022
Lokacija: Osijek
Postovi: 22
Pozdrav,mpze pomoc. Kako doma cesto koristim ps5 a zvuk ide putem tva, frend mi je preporucio da si kupim neki pristojan 2.1 sistem (pojačalo + zvučnici)
Ja bih ulozio malo jer ionako gledam filmove pa bi mi dobro dosao home cinema sustav. Dakle zvucnici bi bili iskljucivo za tv,al ono sto me zanima na koji nacin spojit sve ovo da ide preko istih zvucnika (imam ps5, max tv, hbo, netflix)
Vidim da imaju integrirana pojacala, av receiver i stereo

Citajuci na str whathifi..... Ima dosta pohvala za sljedece zvucnike Q Acoustics 3030i, Elac debut b5.2, BOWERS & WILKINS 607 S2 ANNIVERSARY EDITION..... Dakle dal bi mi za ove zvucnike trebalo pojacalo te koje?

Dakle dal se da slozit nesto do cca 6-7 tisuca

Zadnje izmijenjeno od: Zee_15. 04.01.2022. u 02:16.
Zee_15 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2022., 23:18   #11231
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Može. Istina da je bilo prije dvije godine, ali sam za 1000€ kupio Yamaha rx-v685 i wharfedale dx-2 sustav zajedno sa kablovima. Oboje novo iz Njemačke. Zvučnike s amazon.de, a Yamahu s nekog webshopa.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 09:37   #11232
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,160
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Povratna veza ne mora biti negativna a i mijenja se sa frekvencijom. Ako iz inicijalno negativne, pređe u pozitivnu... Vise nije pojačalo

Sent from my motorola one 5G ace using Tapatalk
Moje pojačalo nema povratnu vezu, može se i bez toga

https://audio-database.com/DENON-COL...pma-790-e.html

A inače općenit savjet na gornje postove... Ja bi svakako išao na aktivne zvučnike. Manje kutija, kabela, i često zvuče jednako dobro ili bolje. Ne mogu sad reći da Edifier zvuči bolje od Qacousticsa ili Elaca s pojačalom u tom cjenovnom rangu, ali takav setup je manji, jednostavniji i jako dobar. Edifiere imam, a čuo sam i taj s3000pro model na sajmu, jako dobro je zvučao. Sumnjam da itko ima oba setupa da može reći koji je bolji. Svakako bi ciljao da ih ipak uparim s neki subom za potpun doživljaj, filmovi naročito profitiraju od njega, ali i sve ostalo. Recimo, za manje prostore od cca 15m2 ovaj kombo bi trebao biti dovoljan: https://hd-multimedia.com/trgovina/e...1850db-t5-sub/. s3000pro je korak iznad, to je već ulazak u ozbiljan zvuk, ali nisam čuo taj 2.1 da mogu usporediti.

No, sustav od više komponenti pruža više prilika za štelanje, promjenu pokoje komponente i polaganu nadogradnju, dok su aktivni zvučnici ono što jesu, nema puno podešavanja osim izvora. Svejedno, da sad krećem od nule, išao bi tim smjerom.

Zee_15, čini se da ti sve ide preko televizije, pa bi optička veza u zvučnike trebala biti dovoljna.

Zadnje izmijenjeno od: Odinarius. 04.01.2022. u 09:56.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 09:46   #11233
matija.gubec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
Citiraj:
Autor Zee_15 Pregled postova
Pozdrav,mpze pomoc. Kako doma cesto koristim ps5 a zvuk ide putem tva, frend mi je preporucio da si kupim neki pristojan 2.1 sistem (pojačalo + zvučnici)
Ja bih ulozio malo jer ionako gledam filmove pa bi mi dobro dosao home cinema sustav. Dakle zvucnici bi bili iskljucivo za tv,al ono sto me zanima na koji nacin spojit sve ovo da ide preko istih zvucnika (imam ps5, max tv, hbo, netflix)
Vidim da imaju integrirana pojacala, av receiver i stereo

Citajuci na str whathifi..... Ima dosta pohvala za sljedece zvucnike Q Acoustics 3030i, Elac debut b5.2, BOWERS & WILKINS 607 S2 ANNIVERSARY EDITION..... Dakle dal bi mi za ove zvucnike trebalo pojacalo te koje?

Dakle dal se da slozit nesto do cca 6-7 tisuca

Trebaju ti AV receiver i zvučnici.
Ovisi kakav si s lovom (čitaj: imaš li keš) možeš pogledati i oglasnike, ja sam kupio 2 komada zvučnika starih 6 mjeseci za upola cijene.
Za jednostavan setup mislim da slobodno možeš uzeti što jeftiniji receiver, ionako na nekim jeftinijim zvučnicima vjerojatno nećeš čuti veliku razliku. Pazi koliko HDMI ulaza ima receiver, ja ne bih išao na manje od 4. Ako ti je bitno pazi da receiver zbog PS5 ima VRR i 120Hz (prije bi se to reklo HDMI 2.1 ali sad su totalno ujebali sa standardima).


Pozz
matija.gubec je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 10:59   #11234
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,160
Receiver za 5.1 ili 7.1, svakako. Ali za stereo, što se pita, je dovoljno imati optiku iz TV-a. Također imam Sony 4k TV, imam i DAC i receiver jedno pored drugoga i samo za stereo nemam potrebe koristiti HDMI niti receiver, TV je sposoban sve to eksportirati preko optike.

Ali ostatak savjeta vrijedi, ako se kupuje receiver i igre (ps5) su ono za što se koristi, treba paziti na HDMI 2.1 (VRR i 120hz) podršku.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 12:45   #11235
matija.gubec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
Shvatio sam da želi i AV receiver, ali ako ga zanima samo kako dobiti zvuk na zvučnike, onda stoji. Ja sam uzeo svoj jer mi telka ima samo 3 HDMI ulaza, a tko zna koliko toga ću još u budućnosti htjeti poštekati
Stoji da su aktivni zvučnici em jeftiniji em manje komplicirani. I sa njima će sigurno dobiti ogromnu razliku u odnosu na ovo što trenutno koristi.



BTW danas sam naručio ovo: https://eu.govee.com/products/immersion-tv-backlights - javim se sa dojmovima kada stigne.
matija.gubec je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 12:56   #11236
Odinarius
All-rounder