Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.08.2022., 11:24   #1111
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
OK, logično za te slučajeve.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2022., 12:12   #1112
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Možda ja tu ne vidim cijelu sliku, ali malo mi to komplicirano izgleda
Imam te iste (+ još nekoliko) docker kontejnera na debilan hostu + SMB shareove složene da dijele iste direktorije i sve fercera. Permissioni na hostu, dockerima se direktoriji uredno prezentiraju kao "volumes" i podešene su im one PUID/PGID sheme. Npr. sonarr skine nešto iz videoteke, proslijedi qbitu, ovaj downloada u jedan folder, sonarr kopira/hardlinka na "tvshows" folder koji je preko sambe exportan dalje. Plex prezentira kijentima. Sve dockeri direkt na hostu (održavani preko compose-a), pristup ograničen naravno samo na LAN mrežu.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2022., 12:44   #1113
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Imam ja sve to na jednoj mašini na OpenMediaVaultu (u biti je to Debian).
Ali sad sam složio malo jači server i pokušao bih preko Proxmoxa objediniti sve za što sad koristim raznorazne mašine.. par raspberrya, odroida,...
Na OpenMediaVault se uvijek mogu vratiti i na njemu koristiti dockere, ali mogu zaboraviti na virtualizaciju (barem na bare metal).
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2022., 13:24   #1114
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
Na OpenMediaVault se uvijek mogu vratiti i na njemu koristiti dockere, ali mogu zaboraviti na virtualizaciju (barem na bare metal).

AK je Debian ispod instaliraj KVM + Cockpit i eto ti odlicnog rijesenja za virtualke.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2022., 16:09   #1115
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
Ideja je da se taj SSD i HDD samo proslijede pomoću VirtiOa prema VMima i LXCima tako da ih svi mogu koristiti za storage (svi sa rwx pravima).
Za sad sam ih proslijedio prema OMV6 i mogu ih u punoj veličini mountati bez problema.
Ta ideja nije izvediva. Ne mozes jedan filesystem mountati na vise servera istovremeno, osim ako imas clustered FS.. a to je cijeli drugi shitstorm.

Jako kompliciras stvari... mozes za vecinu stvari dockere sutnuti, sa podesenim persistent direktorijima koje medjusobno mogu vidjeti/koristiti.. i rijesio si problem.

Drugi workaround je NFS.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2022., 12:24   #1116
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Mislim da sem sve bliže odluci da se vratim na OpenMediaVault.
Malo mi je Proxmox plekompliciran za postaviti što bih htio, a možda i nije izvedivo.
Zadnja stvar koja me malo pokolebala je to da se nakon restarta LXC kontejnera docker (ili više njih) koji je u tom kontejneru ne pokreće automatski.
Malo sam googlao i ispada da teko treba biti
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 07:51   #1117
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
Mislim da sem sve bliže odluci da se vratim na OpenMediaVault.
Malo mi je Proxmox plekompliciran za postaviti što bih htio, a možda i nije izvedivo.
Zadnja stvar koja me malo pokolebala je to da se nakon restarta LXC kontejnera docker (ili više njih) koji je u tom kontejneru ne pokreće automatski.
Malo sam googlao i ispada da teko treba biti

Najprije nauci osnove a onda si radi konstrukt. Ti radis bolesno kompleksno rijesenje (koje napominjem opet - nema potrebe ni smisla) a nemas poznavanje osnova tehnologije. To tako nejde.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 08:03   #1118
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Najprije nauci osnove a onda si radi konstrukt. Ti radis bolesno kompleksno rijesenje (koje napominjem opet - nema potrebe ni smisla) a nemas poznavanje osnova tehnologije. To tako nejde.
Lol, ko da objasnjavam svojoj prodaji ili korisnicima xD

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je online   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 08:23   #1119
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
Mislim da sem sve bliže odluci da se vratim na OpenMediaVault.
Malo mi je Proxmox plekompliciran za postaviti što bih htio, a možda i nije izvedivo.
Zadnja stvar koja me malo pokolebala je to da se nakon restarta LXC kontejnera docker (ili više njih) koji je u tom kontejneru ne pokreće automatski.
Malo sam googlao i ispada da teko treba biti

OMV ima opciju da mu se postavi ProxMox kernel. Nisam probao jer mi to izgleda overkompliciranje kao što su već brojni članovi primjetili, jer OMV sa Dockerom pokriva uglavnom sve zahtjeve koje sam imao.
Druga opcija je čisti Debian sa Dockerom, ali OMV je malo više user friendly sa GUIjem za postavke permissiona, kreiranje usera i ostale Linux igrarije. Ako se ide na čisti Debian onda nije loše kao prvi kontejner u Dockeru instalirati Portainer koji daje GUI za Dockiranje pa se stvari lakše podese i upravljaju.
Dijeljenje datoteka među kontejnerima je normalna stvar i često potrebna, tako da ne vidim tu nikakav problem, to se lako kroz Dockere podesi.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 17:55   #1120
grizli1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Daruvar
Postovi: 246


Malo šok ali onda ipak sreća jer sve radi i dalje. Ali vrijeme je za nove diskove....

Znam da nije direktno topic za ovu temu ali disk teme su mrtve. Zanima me ako netko ima iskustva s ovim WD red+ 8tb diskovima što ih ima hrpa. Uzeo bi 3 komada da zamjenim trenutne od 3tb pa da bude mir neko vrijeme
grizli1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.08.2022., 10:33   #1121
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Citiraj:
Autor grizli1 Pregled postova

Malo šok ali onda ipak sreća jer sve radi i dalje. Ali vrijeme je za nove diskove....

Znam da nije direktno topic za ovu temu ali disk teme su mrtve. Zanima me ako netko ima iskustva s ovim WD red+ 8tb diskovima što ih ima hrpa. Uzeo bi 3 komada da zamjenim trenutne od 3tb pa da bude mir neko vrijeme

WD80EFBX ?
Imam ih par mjeseci i lijepo rade, jedino nije zgorega da je kakav ventilator ispred njih jer se vrte na 7200.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 10:46   #1122
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
I Proxmox je Debian
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 14:27   #1123
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
...
Zadnja stvar koja me malo pokolebala je to da se nakon restarta LXC kontejnera docker (ili više njih) koji je u tom kontejneru ne pokreće automatski.
Malo sam googlao i ispada da teko treba biti
Tu moram sam sebe ispraviti.
U docker-compose.yml se da podesiti da se docker pokrene nakon restarta (restart policy postaviti na restart unless-stopped).
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 16:29   #1124
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,178
ili always.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2022., 09:19   #1125
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
Tu moram sam sebe ispraviti.
U docker-compose.yml se da podesiti da se docker pokrene nakon restarta (restart policy postaviti na restart unless-stopped).

Savjet, instaliraj Portainer za početak i onda imaš fini GUI za rad sa kontejnerima, stackovima i svim ostalim što se Dockera tiče.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 20:42   #1126
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Pokušao sam se vratiti na OpenMediaVault 6 i sad imam čudan problem (možda i nije?).
Instaliram OMV6 sa USB sticka i tokom instalacije pita želim li instalirati u UEFI modu.
Ako to odaberem onda se OMV uredno starta, ali ne mogu više uči u BIOS.
Ako ne odaberem UEFI mode tokom instalacije onda se OMV6 uopće ne pokrene nego se računalo boota u BIOS.


EDIT:
Reinstalirao sam OMV (UEFI mode) i sad sve radi ok i mogu u BIOS

Zadnje izmijenjeno od: tintin. 30.08.2022. u 21:22.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2022., 16:41   #1127
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Koje docker kontejnere bi preporučili kao "must have".
Za sad imam:
sonarr
radarr
bazarr .
jackett
transmission
nextcloud + mariadb
yacht
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2022., 17:14   #1128
grizli1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Daruvar
Postovi: 246
prowlarr umjesto jacketta
grizli1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 14:00   #1129
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Imam Qnap 231 i želio bih unaprijediti svoje iskustvo s njime.
Trenutno ga koristim samo kao torrent box za skidanje i seedanje, kao server za filmove na lokalnoj mreži kojem pristupam putem SMB protokola, te kao lan storage za skinute stvari i dokumente.


Recimo ne koristim DLNA i to već godinama jer se sjećam da sam imao gro problema s gledanjem filmova putem DLNA jer je NAS stalno generirao tumbnailove od filmova i to ga je gušilo i bezveze zauzimalo prostor + čini mi se da ako se filmovi gledaju putem DLNA, onda se koristi nas za procesiranje filma, dok ako se koristi SMB, onda PC procesira film (da li sam u krivu?). Sve u svemu, sada bih htio gledati putem PS4 koji mi je svojevrsni multimedijalni centar ali eto, PS4 ne podržava SMB a nemam uključen DLNA pa ako netko zna kako to podesiti...



Također za torrente koristim Transmission i ok mi je, radi posao bez problema, no volio bih i mogućnost da se skinuti sadržaj odmah otpakira ako je zapakiran. To ne mogu sa Transmissionom, bar ne znam kako


Također planiram kupiti dvije Reolink 1080p kamere za kuću no još nisam siguran da li da kupujem i njihov NVR ili da koristim NAS kao NVR? Ne bih radio nikakvo intenzivno snimanje već naprotiv, minimalno nadziranje dva kuta kuće čisto da znam ako se netko možda mota dok me nema. Ima li tko iskustva s NAS-om kao NVR-om i da li je moj dovoljan za tu funkciju za dvije kamere? Snimljeno bi se brisalo svakih par dana


i za kraj, slušam dodatne prijedloge za što još da iskoristim NAS
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 14:16   #1130
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 554
Kad gledam za kaj koristite NAS mene sram reći za kaj ga ja koristim... Samo za share fajlova + kaj imam Volumio na RPI Zero W.

Ne torrentiram a i ono kaj torrentiram to skinem na kompu. Za učenje imam VPS.

Još bum i NAS počel gasit preko tjedna kada nisam doma, da se ugasi u određeno vrijeme te upali.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 14:45   #1131
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
I tako je u modi štednja energije a šta bi radio ako mu 5 dana neće nitko pristupiti

Za namjenu svakom svoje, share je sasvim legitiman razlog, još ako je za više klijenata ili nekakav mini RAID 1 (mirror) u nadi da podatci prežive ako jedan hdd crkne.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 15:01   #1132
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 554
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
I tako je u modi štednja energije a šta bi radio ako mu 5 dana neće nitko pristupiti

Za namjenu svakom svoje, share je sasvim legitiman razlog, još ako je za više klijenata ili nekakav mini RAID 1 (mirror) u nadi da podatci prežive ako jedan hdd crkne.
Nemam ukućane koji bi trebali share. Solo sam.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2022., 19:20   #1133
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
Koje docker kontejnere bi preporučili kao "must have".
Za sad imam:
sonarr
radarr
bazarr .
jackett
transmission
nextcloud + mariadb
yacht
Jellyfin
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2022., 22:48   #1134
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
+ flaresolverr u kombinaciji s jackettom ili prowlarrom za pristup u neke videoteke koje koriste cloudflare.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 14:46   #1135
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Nemam ukućane koji bi trebali share. Solo sam.
Pa i ja koristim svoj mali DS216play na isti način. file sharing i jedino dodatno jos sam na njemu dignuo PLEX server sa obiteljskim fotografijama i video snimcima. Koristio sam ga i za torrente (torrent klijent na njemu) ali sam na kraju odustao i vratio se qbittorrentu na PCiju.
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2022., 07:48   #1136
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Da li je istina da uređaj koji vrši funkciju DLNA servera ujedno i vrši obradu te multimedije, dakle npr. ako je NAS DLNA server a mob clijent, mob samo troši wifi promet na streemanje dok dekodiranje videa vrši nas?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2022., 12:47   #1137
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
Da li je istina da uređaj koji vrši funkciju DLNA servera ujedno i vrši obradu te multimedije, dakle npr. ako je NAS DLNA server a mob clijent, mob samo troši wifi promet na streemanje dok dekodiranje videa vrši nas?
Ne.
Mob vrsi finalno dekodiranje.
Ono sto ima opcija je transkodiranje - kad finalni uredjaj ne podrzava odr. codec i/ili zelis hardkodirati titlove npr., onda se moze na media serveru transkodirati, ali opet mob radi finalno dekodiranje.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2022., 21:27   #1138
sYsT3m
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Ankum
Postovi: 161
Poz

sto se tice NASa, mreze i tog svega totalni sam noob.

Uglavnom na stari komp sam stavio TrueNAS i sada pokusavam osposobiti Plex, medjutim nakon nekolicine problema koje sam rijesio googlajuci sad sam totalno zapeo...

Pri pokusaja spajanja na Plex server, tj. na odlazak admin portal da bi napravio prvi setup javlja mi poruku "Not authorized. You do not have access to this server"

Naime imam dvije mreze. Normalan LAN gdje je komp i laptop i WLAN IoT gdje je sve ostalo printer, TV, Chromecast, Smarthome hub,... i sada NAS.

Gledajuci nekoliko tutoriala na netu instalacija plexa se cini straightforward ali izgleda da u mojem slucaju to s dvije mreze malo komplicira stvari...

Dok su svi bez problema instalirali plex s opciom DHCP ja sam morao instalirati s NAT opciom. Nadalje nekon instalacije sam pod Jails morao napraviti NAT port forwarding tcp 32400 to 32400 jer uopce nisam mogao pristupiti stranici

Dalje googlajuci nasao sam da plexu ne mozes pristupiti ako se nalazi na drugoj mrezi... medjutim ja ne mogu pristupiti plex serveru ni s WLAN IoT mreze.

Sutra cu prebaciti server na LAN mrezu i pokusati odande. Pa cu vidjeti

Ako moze u medjuvremenu neke sugestije?

Hvala

Inace s kompa koji je na LAN mrezi bez problema imam pristup NASu koji je na toj drugoj WLAN IoT mrezi.

Zadnje izmijenjeno od: sYsT3m. 11.09.2022. u 08:05.
sYsT3m je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2022., 00:24   #1139
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Plex default port bi trebao biti 32400 - možda te to zeza? Pa napisi https://ip:32400

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je online   Reply With Quote
Staro 11.09.2022., 08:14   #1140
sYsT3m
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Ankum
Postovi: 161
Jesam, znaci prilikom pristupa admin portalu na bubam imam upisan port
Code:
http://192.168.200.35:32400/web/index.html#!/setup/f02fbee24d633f52fac56476e81d7ce68da9e980
dobivam

https://ibb.co/34XMzFn

Zadnje izmijenjeno od: sYsT3m. 11.09.2022. u 08:22.
sYsT3m je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na