Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.01.2021., 14:20   #481
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
Citiraj:
Autor XXX_Man Pregled postova
Nisam siguran kako bi ti koristio stražnju stranu platna al ok...
basic platno, bez automatizacije, podzanja ii spuštanja.
što se mene tiče, čak je poželjno da je cijelo vrijeme spušteno*




Citiraj:
Autor XXX_Man Pregled postova
zelenu nećeš naći standardno, jedino možda po narudžbi ali to diže cijenu jako puno.
možda uzeti zeleno platno i već nekako pričvrstiti na crnu pozadinu?

ne znam...

zato sam tu

Citiraj:
Autor XXX_Man Pregled postova
Za 50'' po meni projektor nema nikakvog smisla, uzmi dobar TV.
*platno bi išlo preko (trenutno otvorenog) ormara....
edit: faktor prašine? - kako tome doskočiti?




__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"

Zadnje izmijenjeno od: Velikus. 24.01.2021. u 14:26.
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 14:46   #482
XXX_Man
3X
Moj komp
 
XXX_Man's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Zagreb, Croatia
Postovi: 198
Platna takve konstrukcije su generalno vrlo loša i nikad nisu ravnomjerno napeta što povlači sa sobom efekt iskrivljene slike. Ne bih to baš preporučio, pogotovo za "kućno kino" efekt gledanja filmova.

Za po doma preporučujem permanentno napeta platna (platna s okvirom).

Neko kemijanje sa stražnjom stranom platna i nije neka ideja, bolje nabavi drugo platno u željenoj boji pa se igraj s njim.
__________________
“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov

"With the first link, the chain is forged. The first speech censured...the first thought forbidden...the first freedom denied – chains us all, irrevocably."
XXX_Man je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.01.2021., 15:00   #483
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
Citiraj:
Autor XXX_Man Pregled postova
platna s okvirom
pročitao sam kako je @izekos napravio
- nadam se njegovom odgovoru obzirom da ima iskustva u izradi


u svom upitu sam zanemario komponentu "uramljivanja"




Citiraj:
Autor XXX_Man Pregled postova
Neko kemijanje sa stražnjom stranom platna i nije neka ideja, bolje nabavi drugo platno u željenoj boji pa se igraj s njim.
gdje ima zelenog platna i koja prava zelena boja ?



==

~50" jer bi udaljenost gledanja bila cca 2.5m


kad bih i odustao od projektora,
ostaje mi opcija prekriti ormar zelenim platnom
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 18:55   #484
XXX_Man
3X
Moj komp
 
XXX_Man's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Zagreb, Croatia
Postovi: 198
Neko DIY rješenje se vjerojatno može riješiti. Chroma key zelenog platna ti imaju više manje svi bolji dućani fotografske opreme.

Jedino baš projekcijsko Chroma key zeleno platno za koje znam je od drapera i nisam siguran da li ga uopće ima u EU...

Nisi još uvijek naveo budžet za projektor pa da vidimo dal to uopće ima smisla sve skupa.
__________________
“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov

"With the first link, the chain is forged. The first speech censured...the first thought forbidden...the first freedom denied – chains us all, irrevocably."
XXX_Man je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 02:18   #485
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
Citiraj:
Autor XXX_Man Pregled postova
Jedino baš projekcijsko Chroma key zeleno platno za koje znam je od drapera i nisam siguran da li ga uopće ima u EU...
mislio sam na zeleno platno za video editing


Citiraj:
Autor XXX_Man Pregled postova
Nisi još uvijek naveo budžet za projektor pa da vidimo dal to uopće ima smisla sve skupa.
500€ ?
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 08:04   #486
XXX_Man
3X
Moj komp
 
XXX_Man's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Zagreb, Croatia
Postovi: 198
"Platno za video editing" je Chroma key platno.

Za te novce jedino nešto tipa Optoma HD28e jer i nemaš baš puno izbora...
__________________
“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov

"With the first link, the chain is forged. The first speech censured...the first thought forbidden...the first freedom denied – chains us all, irrevocably."
XXX_Man je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 10:26   #487
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,180
Meni isto nije jasno zasto bi uzimao projektor za 50'' i fiksno platno? Projektor uzmes ili zbog abnormalno velike slike, ili da mozeš makniti platno ako je negdje na sredini sobe pa smeta.

Kupis TV koji realno daje bolju sliku, radi i po danu a jeftiniji je, a ako uz to bas zelis projektor jer eto, kupis neki pico projektor da imas i to i eto...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 10:35   #488
izekos
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 89
i ja ne vidim smisao projektora za dijagonalu od 50 inča.
za te pare bolje kupi TV i to ne od 50 inča, već dodaj par 100 eura i uzmi minimalno 65 inča.
pusti priče s mjerenjima dijagonala od strane "stručnjaka", da je prevelik ekran itd. ja gledam 110 inča s 3 m i da ti kažem da se brzo navikneš. bilo bi mi možda bolje da se odmaknem 1 metar natrag, ali i ovako je dobro. kad bih išao na tv, uzimao bih minimum minimuma 65 inča. sad dok čekam novi projektor mi je gledati tv na ekranu od 50 inča prejadno.

u tvom slučaju, ako baš hoćeš ići na projektor, ja bih maknuo taj ormar i stavio fiksno platno. ako baš ormar mora ostati, ne vidim drugo nego uzeti neko gotovo platno koje se spušta i montirati ga udaljeno točno za dubinu tog ormara od ćoška, jer u nekom drugom slučaju ne vidim svrhu tog ormara. možeš si napraviti i neki fixed frame, pa ga objesiš na ormar i mičeš po potrebi kad trebaš nešto iz tog ormara - to je u teoriji, ali u praksi ne vidim baš praktičnost tog rješenja. i minimum minimuma s kojom bih išao dijagonalom je 80 inča.
ako ideš i na projektor na stropnu montažu, trebaš provuć kablove (struja, hdmi) ili staviti sve iza kauča na neku policu/regal (source, receiver/pojačalo ako ćeš ga koristiti).

što se odabira samog projektora tiče, ta optoma HD28e, optoma 146x ili ako ćeš se malo rastegnuti, možda se isplati uzeti u obzir i Epson EH-TW5700 (o tome sam razmišljao neko vrijeme).

na kraju sam naručio Epson TH-TW 7000, želja za 4k je bila prevelika (naravno ne native 4k, već pixel shifting). i više nisam htio DLP čip, nego 3LCD.
izekos je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 11:03   #489
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Soba mi je 5x4m i postavio sam ju na dulju stranu tako da tv gledamo sa 5m pa je u planu za danas-sutra i projektor.
Plan mi je bio telka na zidu kao osnovni ekran, a za gušt spustiti rolo platno ispred TV-a za projektor.
Sad gore čitam da ta platna koja se rolaju baš i nisu neko rješenje? Jel to redovito tako ili postoje neka koja su ok?
Tudum sam u ovome, al totalni 🙄
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 13:35   #490
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
... i ja sam tudum u ovoj domeni


hvala svima na odgovorima!


- očito se takav pothvat ne isplati za 50" ekran

na prvu mi je izgledalo kao dobra ideja jer u sobi nemam mjesta za TV

ormar je pun stručne literature pa bi platno igralo i ulogu covera, ali to je jedna druga dimenzija
.... pa da iskoristim priliku i pitam još:

kako održavate projekcijska platna? (prašina, fleke, nabori, ...)


@Ziiky :
moja soba je 2.5x3.5
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.01.2021., 14:18   #491
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,180
@Velikus ni ja nemam mjesta u sobi - rješenje je bilo ovo
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 14:44   #492
XXX_Man
3X
Moj komp
 
XXX_Man's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Zagreb, Croatia
Postovi: 198
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Soba mi je 5x4m i postavio sam ju na dulju stranu tako da tv gledamo sa 5m pa je u planu za danas-sutra i projektor.
Plan mi je bio telka na zidu kao osnovni ekran, a za gušt spustiti rolo platno ispred TV-a za projektor.
Sad gore čitam da ta platna koja se rolaju baš i nisu neko rješenje? Jel to redovito tako ili postoje neka koja su ok?
Tudum sam u ovome, al totalni 🙄
Postoje vrlo dobra motorna rolo platna, tensioned platna, koja sa strane imaju sajlice koje to sve lijepo napnu. Ima dobrih i običnih rolo platana, samo ne ova jeftina kakva većinom ljudi uzmu.

Citiraj:
Autor Velikus Pregled postova
... i ja sam tudum u ovoj domeni


hvala svima na odgovorima!


- očito se takav pothvat ne isplati za 50" ekran

na prvu mi je izgledalo kao dobra ideja jer u sobi nemam mjesta za TV

ormar je pun stručne literature pa bi platno igralo i ulogu covera, ali to je jedna druga dimenzija
.... pa da iskoristim priliku i pitam još:

kako održavate projekcijska platna? (prašina, fleke, nabori, ...)
TV možeš na stropni nosač ako ti to odgovara.

Po meni je to bacanje novca totalno za tako malu sliku. Čak većina kvalitetnih projektora se ni ne može fokusirati na tako malu dijagonalu jer ni proizvođači ne očekuju da će netko to raditi.

Za sobu od 8-9 kvadrata projektor nema smisla...

Jedino ako hoćeš imati projektor eto tako da imaš projektor.

Prašina se obriše suhom krpom, nabora nema ako je kvalitetno platno i ispravno postavljeno, a fleke nebi baš ni smjele biti na platnu
__________________
“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov

"With the first link, the chain is forged. The first speech censured...the first thought forbidden...the first freedom denied – chains us all, irrevocably."
XXX_Man je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2023., 18:54   #493
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Bilo mi dosadno pa sam si kupil
Byintek K45 LED projektor





Upotrebljivo, ne i idealno ali cijena je super. Mana je kaj se relativno glasan ali imam 0 iskustva sa projektorima pa moguće nije ni puno glasniji od drugih.
Android radi savim OK, HBO MAX, Netflix, Jubito, ugrađeni video player vrti mkv bez problema, video ide bez ikakvih trzaja, CPU je očito dovoljno dobar, glatko izvođenje.
Boje su dobre, crna nije neka sreća ali ukupni dojam je vrlo dobar. Zvuk sasvim OK za tak jeftini projektor, 2X5 w, proširivo prek bluetootha. Ima auto fokus ali dosta velika mana da treba biti pozicioniran vodoravno u ravnini, ako se nakosi prema dolje slika nije ravnomjerna a podešavanja se moguća samo na kosinu po hrizontali ne i vertikali. Recimo da mu ej namjena kao stolni projektor.
Svjetlina u mraku vrlo dobra, slika na zidu sasvim OK, nemam platno. Mogu se prosiktati oštrina i boje ali jedino ima smisla mijenjati oštrinu koja je jako dobra, doslovno vidiš svaku boru na licu. 1080p ima svoja ograničenja naravno, ovisno na veličinu slike i koliko udaljeno sjediš ali nije baš usporedivo sa rezolucijom na TV-u ili monitoru. Sa tri metra udaljenosti cc 100" slika u filmovima skroz OK.
Eto da me projektor entuzijasti ne sasijeku sa ovim kineskim jeftilenom...možda nekoga zanima.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na