Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2017., 14:39   #9031
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Siso, gdje si ubo te i takve kablove? Bas trazim neke solidne strujne kablove koje ce zamjenit ove vulgaris zice od 5kn/kom. Znači posteni presjek (1,5-2,5mm) oklopljeni i opcenito kvalitetnije izrađeni.
Neke DIY varijante su opeta lagana banana, dok kupim zicu i konektore i nesto potrebnog materijala, eto mena 350+ kn po kablu, a to mi je too much
bojim se da nećeš naći ovakav jer je on dolazio sa starim top tagan napajanjima, eventualno da probaš ebay.
-->
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Siso, gdje si ubo te i takve kablove? Bas trazim neke solidne strujne kablove koje ce zamjenit ove vulgaris zice od 5kn/kom. Znači posteni presjek (1,5-2,5mm) oklopljeni i opcenito kvalitetnije izrađeni.
Neke DIY varijante su opeta lagana banana, dok kupim zicu i konektore i nesto potrebnog materijala, eto mena 350+ kn po kablu, a to mi je too much
bojim se da nećeš naći ovakav jer je on dolazio sa starim top tagan napajanjima, eventualno da probaš ebay.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 15:05   #9032
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Tagan napajanja iz Linksa

I kako zvuči taj tagan kabel?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 15:15   #9033
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor Kal-EL Pregled postova
Nemam ništa protiv da netko čuje razliku u kablu, samo ne volim kad onda o tome govore isključivo tj. ja ne čujem i ne znam slušati ali eto on čuje i zna.

Ajd ovako, platim prase, janje i cugu da se nas par nađe na probi pa da isprobamo slušne domete navedenih koji "čuju" i nas koji slušamo
I fotke poslije obavezno na Žderonje.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 15:15   #9034
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Momci, ja moram priznat da više ne kužim o čemu mi pričamo ovdje?

Prvo počinjemo sa činjenicom da „sve zvuči isto“ a onda postavljamo gomilu uvjeta koje komponente moraju zadovoljiti (Messiah):

Objastit ću svoj stav još jednom:
1. Meni je Hi-fi što vjernija reprodukcija samog izvora zvuka
2. Da bi se postigla točka 1. sve komponente u lancu moraju biti neutralne

Odnosno:
Sve komponente u lancu između izvora zvuka i samog zvučnika ne smiju uvoditi distorzije u izvorni signal, a to su:
• DAC
• Pojačalo
• Žice

Kao da to nije ono što nam proizvođači komponenata obećavaju? A već iz mjerenja, od kojih sam jedno nedavno i priložio, vidi se da gotovo niti jedna komponenta to ne uspijeva u potpunosti.
Već, dapače, mjerenja su vrlo različita.
O kojim onda komponentama opet pričamo? Nekim idealnim? A kako se onda u to uklapa priča o tome da sve zvuči isto?

Onda Fuji kaže:
Postoji pregršt psiholoških fenomena koji utječu na percepciju zvuka
Pa
Audiofili nisu istrenirani slušatelji, producenti i inženjeri koji miksaju glazbu jesu. (!!??)
Pa
Dobro mjereni uređaji bez greške bolje zvuči u dvostruko slijepim testovima.
Pa
Kakvi su to audiofili koji izgube svoje supermoći ako im prekriješ oči, lol?
Pa
Većina komercijalnih proizvoda me ne zanima zbog ljigave neiskrenosti, voodo marketinških gluparija i sličnih eskapada koje izvode.

Kao da do sada nismo razjasnili:
- važan je naš doživljaj zvuka a ne nužno specifikacije – jer komponente se kupuju radi slušanja a ne mjerenja.
-ako netko namjenski ulaže u komponente, čini to valjda da bi slušao glazbu? Ako kupuje glazbu i sluša ju, valjda tu i tamo ode na koncert? Kako ta osoba onda nije istrenirana – i je li to važno ako sve komponente zvuče isto, a zapravo je važna percepcija zvuka?
- a onda odjednom dobro mjereni uređaji zvuče „bolje“?
- a tko to onda prepoznaje te bolje mjerene uređaji kad „audiofili gube supermoći“ na blind testu? Inženjeri i producenti? Nisu li i oni osobe na koje utječu „psihološki fenomeni“ – tu si vjerojatno mislio na psihoakustične, ili su pak oni oboružani „supermoćima“?
- ne znam zašto se se ljigava neiskrenost i voodo ne bi odnosilo i na DiY komponente koje si linkao, od kojih si ti složio sustav?
Osim toga, i sam si napisao većina – znači li to da ima onih koji ne izvode marketinške gluparije?
Bi li odgovorio koji su to?
I zašto onda pričaš generalno o psihoakustici?


i na kraju:

Ne možeš iznositi rekla/kazala informacije, to nisu dokazi

Tamo di je Gabre rekao da mu se sviđa neki zvuk. A što bi trebao? Ako smo utvrdili da postoji „pregršt psiholoških fenomena koji utječu na percepciju zvuka“?
Što bi mu značila tu „dobro mjerena komponenta“? Osim kad ju kupuje da mu (eventualno) svojom specifikacijom potvrdi da će ispuniti svrhu zbog koje ju je kupio – dobar zvuk?
Ponovo – generalno, osim ako nisi čuo baš taj sustav u toj sobi gdje je to Gabre čuo.


Onda Calypso:

[I]Dakle, svim audiofilima bi bilo bolje da se malo educiraju po pitanju instrumenata i toga sto slusaju, nego da ulazu nekakve nebulozne novce u kabele i kabelcice umjesto da nabave drugu izvedbu drugog orkestra ili izvodjaca...

Moj savjet svim audiofilima je da postanu diskofil
i/I]

Kako to može biti poruka svim audiofilima, i ulažu li baš svi isključivo u „kabele i kabelčiće“?
Kao što sam gore napisao – razumna je pretpostavka da većina ljudi kupuje HiFI da sluša glazbu – što će im to inače?
Misliš da se sponzoruše pale na High end audio brendove? Ja bih rekao da u prosjeku mali broj ljudi kupi nešto izrazito skupo od audio-opreme samo da bi dokazali status – takvi više to iskazuju drugim statusnim simbolima tipa auti, nakit i posude za kokain.
Btw. kolko se sjećam ti si i bio kod mene doma kad smo nešto tržili, i znam da smo pričali o Audio epilogu jer sam tad imao Corteze ako se sjećam – vidio si moju kolekciju LP i CD. Mogu reć i da sam bio u životu na preko 200-tinjak koncerata svih vrsta glazbe – ja bih objektivno rekao da sam „istreniran slušatelj“ i sigurno ne spadam u kategoriju onih koji ulažu u kabele i kabelčiće. A opet si mi uputio poruku da radije postanem diskofil? Kao da to već nisam

Pa Nub kaže:

Meni je fascinantno da ekipa utuče sumanute sume u opremu i to sluša u netretiranoj sobi gdje je akustika u totalnoj banani, a to je iznimno bitna karika..

Opet – kao da je to pravilo? I o tome smo pisali – audio komponente su potrošačka roba i kupuju se za slušanje u svome domu. Većina svoj dom ne smatra i tretira studijskim prostorom, nego životnim. Kome se gleda u tapecirung po par sati dnevno?
Nekim razumnim potezima da se dovesti životni prostor u solidnu slušaonu- opet, onima kojima je slušanje zanimacija, a ne mjerenje. Ili je ipak važnije mjerenje, što se spočitava?

I nakraju, opet malo o kablovima, koji su već dosadili i bogu i vragu……..

Da, postoje likovi koji slušaju kablove. Ne- nisu u većini.
Možemo li sad to staviti na stranu?

Sve u svemu, opet rapsodija predkoncepcija, pametovanja, teorija zavjera i davanja primjera internetskih izazova za „zlatouhe“. I sve u negativnom tonu, od osoba koje su uložile novce u neku audio-opremu?
Fakat ne kužim čemu ste onda sve to kupovali, kad je ta priča „bullshit“ – kad bi bili dosljedni sebi i svemu što pišete, trebali bi sve to rasprodati ili pokloniti i kupiti si najeftinije mini linije ili blu-tud zvučnike?

Zar ne?

Ja se recimo po vlastitom izboru klonim restorana koje nude „umake od finih trava na pjenici od pačje guzice“, ali onda ne naručujem dostavu od tamo i pričam kak je to „porez na budale“.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 15:58   #9035
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Kako to može biti poruka svim audiofilima, i ulažu li baš svi isključivo u „kabele i kabelčiće“?
Kao što sam gore napisao – razumna je pretpostavka da većina ljudi kupuje HiFI da sluša glazbu – što će im to inače?
Misliš da se sponzoruše pale na High end audio brendove? Ja bih rekao da u prosjeku mali broj ljudi kupi nešto izrazito skupo od audio-opreme samo da bi dokazali status – takvi više to iskazuju drugim statusnim simbolima tipa auti, nakit i posude za kokain.
sad kad razmislim svu ekipu koju poznajem sa high-end(iš) sistemima imaju neka nebitna vozila recimo, najskuplji za kojeg znam vozi c5, a da ne kažem kako ekipa redovno imaju spikere koji vrijede par puta više od kola koje voze.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 16:00   #9036
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
@ jean
Ja se nekako klonim tih i takvih rasprava koje se preklapaju, odnosno imaju mjernu i nemjernu komponentu, jer svaki tabor se drzi sa svoju i lupaju kao otvoren prozor na propuhu.

Tu neki spominju neke ultimativne komponente „koje ne unose nikavu distroziju“ odnosno nikako ne farbaju zvuk, moze li netko imenom i prezimenom prozvati dotične komponente? Jbga, lako je pričat teoretski i filozofirat.

Ponovit cu jos jednom, najbitnija komponenta hifi zvuka je soba, odnosno njezin oblik i mogućnost da „odradi“ neki zvuk. Imamo neke 3 klase prosječnih slusaona:
1. akustički netretiran, znači apsolutno nista nije napravljeno u cilju poboljsanja akustičkih performansi same prostorije
2. Akustički tretiran jednostavnim i učinkovitim metodama (police i slike po zidovima, debeli tepih, debele zavjese i sl)
3. Potpuno profesionalano akustički tretiran prostor koji ukljucuje prvotno snimanje kompletne prostorije, projektiranje i izvedbu konačnog rjesenja te naravno naknadno mjerenje, te uspoređivanje rezultata.

Problem danasnjih HR audiofila je u tome sto su tek sada uvidjeli vaznosti slusaonice, i tek sad ulazu sredstva u to. Naravno, nije problem kupiti strujas od 4k kn u SH, ali taj iznos ulozit u akustiku sobe, je iz nekog razloga problem.

Nakon toga ide izbor zvučnika, adekvatno prema prostoru, osobnim preferencama i vec cemu. Nakon dobrog odabira zvučnika tu vec imamo vise od 65% dobrog zvuka, ostalih 35% ide na pojačalo, izvor, kablove, ostale điđe miđe.
-->
@ jean
Ja se nekako klonim tih i takvih rasprava koje se preklapaju, odnosno imaju mjernu i nemjernu komponentu, jer svaki tabor se drzi sa svoju i lupaju kao otvoren prozor na propuhu.

Tu neki spominju neke ultimativne komponente „koje ne unose nikavu distroziju“ odnosno nikako ne farbaju zvuk, moze li netko imenom i prezimenom prozvati dotične komponente? Jbga, lako je pričat teoretski i filozofirat.

Ponovit cu jos jednom, najbitnija komponenta hifi zvuka je soba, odnosno njezin oblik i mogućnost da „odradi“ neki zvuk. Imamo neke 3 klase prosječnih slusaona:
1. akustički netretiran, znači apsolutno nista nije napravljeno u cilju poboljsanja akustičkih performansi same prostorije
2. Akustički tretiran jednostavnim i učinkovitim metodama (police i slike po zidovima, debeli tepih, debele zavjese i sl)
3. Potpuno profesionalano akustički tretiran prostor koji ukljucuje prvotno snimanje kompletne prostorije, projektiranje i izvedbu konačnog rjesenja te naravno naknadno mjerenje, te uspoređivanje rezultata.

Problem danasnjih HR audiofila je u tome sto su tek sada uvidjeli vaznosti slusaonice, i tek sad ulazu sredstva u to. Naravno, nije problem kupiti strujas od 4k kn u SH, ali taj iznos ulozit u akustiku sobe, je iz nekog razloga problem.

Nakon toga ide izbor zvučnika, adekvatno prema prostoru, osobnim preferencama i vec cemu. Nakon dobrog odabira zvučnika tu vec imamo vise od 65% dobrog zvuka, ostalih 35% ide na pojačalo, izvor, kablove, ostale điđe miđe.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 16:06   #9037
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Tagan napajanja iz Linksa

I kako zvuči taj tagan kabel?
šta ja znam... dobro
syss je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 18:43   #9038
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103


Tu neki spominju neke ultimativne komponente „koje ne unose nikavu distroziju“ odnosno nikako ne farbaju zvuk, moze li netko imenom i prezimenom prozvati dotične komponente? Jbga, lako je pričat teoretski i filozofirat.

Ponovit cu jos jednom, najbitnija komponenta hifi zvuka je soba, odnosno njezin oblik i mogućnost da „odradi“ neki zvuk. Imamo neke 3 klase prosječnih slusaona:
1. akustički netretiran, znači apsolutno nista nije napravljeno u cilju poboljsanja akustičkih performansi same prostorije
2. Akustički tretiran jednostavnim i učinkovitim metodama (police i slike po zidovima, debeli tepih, debele zavjese i sl)
3. Potpuno profesionalano akustički tretiran prostor koji ukljucuje prvotno snimanje kompletne prostorije, projektiranje i izvedbu konačnog rjesenja te naravno naknadno mjerenje, te uspoređivanje rezultata.
@srale
Da se ponovim,
svaka komponenta "farba" zvuk, od mikrofona kojim je zvuk sniman itd...
Neke komponente nebi trebale "farbati" zvuk iako to mogu. Pitanje je da li je "farbanje" ispod slušnog praga kod ljudi. Štimanje po "sluhu" kod izrade pojačala npr. ne dolazi u obzir zbog hrpe tehničkih i psihoakustičnih razloga(dokazano je da ljudi mogu čuti stvati koje ne postoje, tj zamišljene stvari).
Neke komponete namjerno "farbaju" zvuk, npr. dobra moderna cijevna pojačala čiji zvuk ljudi vole i čiji je zvuk zbilja ugodan. Ali onda imaš umanjenu transparentnost.
Za neke kompnente nema smisla i veoma je nepoželjno da farbaju zvuk,
tipa kablovi(Čisto zbog zakona fizike - stabilnosti pojačala, damping faktora zvučnika... Aka. stavljanje zlatnih felgi na Glof 1 u nadi da će bolje voziti).

Što se tiče opreme izrađene kao "žice s pojačanjem" Benchmark nudi DAC-ove i pojačala čije su perfromanse trasnparentne i potvrđene sa strane drugih mjernih labaratorija.


Akustika prostora je bitna, kao i zvučnici. Jako dobar zvučnik nebi trebao sve svoje perfromanse dugovati akustici prostora, iako je to s prosječnim zvučnikom nažalost teško izbjeći. Neke izvedbe zvučnika više pate zbog akustike prostora od drugih.

Akustični tretiran prostor zahtjeva barem minimum znanja o širanju zvuka u prostoru. Nasumično tretiranje sobe će dati nikakve ili u najboljem slučaju marginlane rezultate.

Prostor projektiran s akustičnim perfromanska je najbolje ali za većinu nedodorljivo rješenje.

Ako nekoga zanima evo dva linka.
http://www.linkwitzlab.com/rooms.htm
ili ozbiljnija literatura
https://www.amazon.com/Room-Acoustic...M6VNP972Z49KAA
-->
@jean luc, ne čitaš moje postove

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova


Tu neki spominju neke ultimativne komponente „koje ne unose nikavu distroziju“ odnosno nikako ne farbaju zvuk, moze li netko imenom i prezimenom prozvati dotične komponente? Jbga, lako je pričat teoretski i filozofirat.

Ponovit cu jos jednom, najbitnija komponenta hifi zvuka je soba, odnosno njezin oblik i mogućnost da „odradi“ neki zvuk. Imamo neke 3 klase prosječnih slusaona:
1. akustički netretiran, znači apsolutno nista nije napravljeno u cilju poboljsanja akustičkih performansi same prostorije
2. Akustički tretiran jednostavnim i učinkovitim metodama (police i slike po zidovima, debeli tepih, debele zavjese i sl)
3. Potpuno profesionalano akustički tretiran prostor koji ukljucuje prvotno snimanje kompletne prostorije, projektiranje i izvedbu konačnog rjesenja te naravno naknadno mjerenje, te uspoređivanje rezultata.
@srale
Da se ponovim,
svaka komponenta "farba" zvuk, od mikrofona kojim je zvuk sniman itd...
Neke komponente nebi trebale "farbati" zvuk iako to mogu. Pitanje je da li je "farbanje" ispod slušnog praga kod ljudi. Štimanje po "sluhu" kod izrade pojačala npr. ne dolazi u obzir zbog hrpe tehničkih i psihoakustičnih razloga(dokazano je da ljudi mogu čuti stvati koje ne postoje, tj zamišljene stvari).
Neke komponete namjerno "farbaju" zvuk, npr. dobra moderna cijevna pojačala čiji zvuk ljudi vole i čiji je zvuk zbilja ugodan. Ali onda imaš umanjenu transparentnost.
Za neke kompnente nema smisla i veoma je nepoželjno da farbaju zvuk,
tipa kablovi(Čisto zbog zakona fizike - stabilnosti pojačala, damping faktora zvučnika... Aka. stavljanje zlatnih felgi na Glof 1 u nadi da će bolje voziti).

Što se tiče opreme izrađene kao "žice s pojačanjem" Benchmark nudi DAC-ove i pojačala čije su perfromanse trasnparentne i potvrđene sa strane drugih mjernih labaratorija.


Akustika prostora je bitna, kao i zvučnici. Jako dobar zvučnik nebi trebao sve svoje perfromanse dugovati akustici prostora, iako je to s prosječnim zvučnikom nažalost teško izbjeći. Neke izvedbe zvučnika više pate zbog akustike prostora od drugih.

Akustični tretiran prostor zahtjeva barem minimum znanja o širanju zvuka u prostoru. Nasumično tretiranje sobe će dati nikakve ili u najboljem slučaju marginlane rezultate.

Prostor projektiran s akustičnim perfromanska je najbolje ali za većinu nedodorljivo rješenje.

Ako nekoga zanima evo dva linka.
http://www.linkwitzlab.com/rooms.htm
ili ozbiljnija literatura
https://www.amazon.com/Room-Acoustic...M6VNP972Z49KAA
FujiLim je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 19:01   #9039
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
@jean luc, ne čitaš moje postove
Ako nekoga zanima evo dva linka.
http://www.linkwitzlab.com/rooms.htm
ili ozbiljnija literatura
https://www.amazon.com/Room-Acoustic...M6VNP972Z49KAA
Ako se dobro sjećam, Linkwitz je jedan od dvojice autora Linkwitz-Riley filtera koji se koristi u crossoverima, i ima DIY nacrte za transparente zvučnike.

P.S. dodao bi i ovu knjigu (treću ediciju), među ostalima se dotiče i akustike soba, meni je knjiga bila izvrsna:
https://www.amazon.com/Sound-Reprodu...dp/113892136X/
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 19:21   #9040
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Samo da riješimo jednu zabludu koja se kroz zadnje dvije stranice javila u par navrata.

Kad se glazba snima i miksa, onda se "bojanje" odnosno distorziranje signala od strane opreme za snimanje (mikrofona, predpojačala, channel strippa konzole, kompresora itd...) koristi kako bi studijski inženjer postigao željeni rezultat. Dakle te komponente, pogotovo u svijetu analogije, ne moraju biti transparentne i akustički neutralne, u cilju da izmjene zvuk na poželjni način.

Međutim, to "bojanje" tonac, dok miksa, u nekoj normalnoj situaciji sluša na što neutralnijim studijskim monitorima u akustički sređenoj, što neutralnijoj prostoriji.

Nebi vi trebali imati opremu koja boja zvuk na isti način kao oprema koju je tonac koristio dok je miksao. To "bojanje" je snimljeno u fileu koji slušate. Vaši zvučnici to trebaju samo transparentno prikazati.

Vrhunski hi-fi sistem bi time, trebao biti što neutralniji i transparentniji u po mogučnosti tretiranoj sobi. Tako da slušatelj dok sluša glazbu bude što bliže onome što su tonac i umjetnik na dan kad se glazba miksala slušali u studiu.

Ekvilajzer nebi trebao služiti za prilagođavanje miksa vašem ukusu, ekvilajzer bi trebao služiti za poravnavanje nepravilnosti uzrokovanih kombinacijom nesavršenog zvučnika i sobe.

Ako u akustički sređenoj sobi na jako dobrom sistemu relativno ravnog odaziva još uvjek koristite ekvilajzer da bi glazbu prilagodili svom "guštu".

Onda ili trebate slušat bolje produciranu glazbu jer to što radite eq-om je krpanje i prikrivanje a ne popravljanje miksa ili vam ukus u zvuk nije razvijen ili se ideja umjetnika i producenta razlikuju od vaše vizije glazbe koju slušate.

U trečoj situaciji, ekvilajzer može glazbu malo približit vašem ukusu ali to još uvjek nije usporedivo s miksom koji je od starta napravljen prema vašoj viziji. Samo što u tom slučaju nemate izbora jer je glazba miksana onako kako je miksana a vaš ukus se u biti ne slaže s producentom.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 19:26   #9041
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
@jean luc, ne čitaš moje postove

Aka. stavljanje zlatnih felgi na Glof 1 u nadi da će bolje voziti).
opet, kriva analogija. boja nece utjecati ali hoce tezina takvih felgi. I svaki proizvodjac napravi malo drugaciju leguru, i imas felge istih dimenzija, ali opet razlicitih svojstava.

Stavljanje laganih alu felgi ce pridonijeti ponasanju auta na cesti, ne u drasticnoj mjeri, ali onaj tko je vozio taj auto, i promijenio koji set felgi ce sigurno osjetiti razliku u ovjesenoj masi na pogonskim kotacima. Na identicnoj dimenziji gume.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 19:32   #9042
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
A ja jednostavno ne mogu vjerovat, da i ovdje kao i u večini drugih audiofilskih rasprava, znalci raspravljaju kako zvuči kabel od 500kn i kako zvuči kabel od 5000kn a 90% ih nema tri kvadrata akustičkog tretmana u kockastoj sobi.

Okej, hi-fi sistemi se slažu sebi za užitak ne za profesionalnu namjenu. Da, soba za slušanje nije studio slažem se.

Ali to još uvjek ne pobiva činjenicu da rezonancije i stojni valovi u nesređenoj sobi koja ima paralelne zidove deformiraju materijal ispod 500hz do tolike razine da ne mogu nikako povezat kako nekome može past na pamet razmatrat RCA kabel od 3000 kuna prije nego se riješe ti problemi. Tu se radi doslovno o redu veličine čujnosti koju čini par bass trapova i difuzora ili mijenjanje kablaže s nečim što košta pet znamenki.

Ali ne, svaki put kad dođem kod nekog audiofila... Power conditioneri, tisuče kuna kablaže, soba ima 5 rezonancija od 10dB boosta ispod 200hz, lowmid i bass se ne raspoznaju kad nota pogodi rezonciju, ja se krstim lijevom rukom. Jednostavno mi nije jasno. Uvjek ista priča. Ispod stola 10k kuna subwoofera, sjedi u stojnom valu gdje se 50hz poništava, žali se da mu fali basa da mora kupit snažniji sub. Tamo u kutu gdje je sumacija padaju vaze.

Pa mislim hi-fi svijet je divan hobi ali jel bi bilo smisleno pročitat knjigu dvije o elektroakustici prije nego se potroši 100k kuna?
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 19:46   #9043
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
isto mozes reci za osobe koje gustaju provozat ferkana, a nikad nisu odvezli krug na stazi, ili nemaju pojma o kutu ventila v osmaka ili nisu podesili optiku da bolje grize u zavoj... ali i dalje taj ferkan bolje zvuci, ide, i pruza gusta nego neki renault megane...

pa sto bi trebali svi biti "studijski inzenjeri" prije nego kupimo zvucnike i pojacalo ili profesionalni vozaci utrka

ili se ovdje pokusava nesto dokazati da jednako svira oprema za 10k kuna i onza za 100k kuna... :lol: nebitno u kakvom prostoru...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 19:56   #9044
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
isto mozes reci za osobe koje gustaju provozat ferkana, a nikad nisu odvezli krug na stazi, ili nemaju pojma o kutu ventila v osmaka ili nisu podesili optiku da bolje grize u zavoj... ali i dalje taj ferkan bolje zvuci, ide, i pruza gusta nego neki renault megane...

pa sto bi trebali svi biti "studijski inzenjeri" prije nego kupimo zvucnike i pojacalo ili profesionalni vozaci utrka

ili se ovdje pokusava nesto dokazati da jednako svira oprema za 10k kuna i onza za 100k kuna... :lol: nebitno u kakvom prostoru...
Ne ne, baš suprotno. Skroz okej je bavit se tim za svoj užitak. Dapače, super hobi. Pokušavam dokazat da sa 50k kuna dobiješ bolji zvuk ako potrošiš 25 na opremu i 25 na tretiranje sobe nego ako potrošiš 50 na opremu i 0 na tretman sobe.

I uvjeren sam da bi se svi audiofili složili kad bi im se demonstriralo navedeno ali če do tog zaključka jako sporo doč slijepim slušanjem. Treba imat i neko teoretsko znanje za ove stvari.

Ja imam dosta više iskustva s slušanjem studijskih monitora u sređenim sobama i uspoređivanjem s nesređenim sobama, miksanjem u sređenim i nesređenim sobama pa znam kolika je razlika i neke su mi stvari nejasne.

Imam dosta iskustva i s razglasnim sustavima jer radim live, tu je problematika drugačijeg oblika ali se priča zvučnik/soba ne mijenja previše.

U Splitu sam, nemam velikog iskustva sa slušanjem jako skupih hi-fi sustava. Ako mi netko želi demonstrirat nešto što misli da ne razumijem, dolazim i plačam pivo.

Doma slušam i miksam na yamaha HS7 monitorima, sa focusrite 2i4 karticom tj Dac-om. Sad namjeravam uložit u skuplje monitore kao dynaudio BM5A.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 20:16   #9045
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Samo bi linkao svoj post od prije pet godina - naglasak na točku 4:

http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=5972

A evo i Srale je, koji je s tim i pokrenuo temu, par postova iznad pisao o tome. I općenito se više ovdje savjetovalo kako postavit zvučnike i zašto kupit stalke, nego o kablovima.


Da se razumijemo momci, meni je drago da ste došli na ovu temu i da se raspravlja o ovakvim stvarima, samo bih volio da bude manje negativnih stavova.

Pogotovo na forumu koji nije čisto audiofilski i gdje često oni koji ne znaju ništa o tome gledaju na "audiofile" kao na degenerirane retarde. A ne kao na one koji imaju super hobi.

Pogotovo je to izraženo recimo na Bugu, koji je prije nekog vremena čak i objavio članak o "10 najvećih audiofilskih zabluda".
Uglavnom o kablovima, naravno, a ni riječi o smještaju zvučnika o sobi, kao ni o sobi per se.

Zadnje izmijenjeno od: jean luc. 13.12.2017. u 21:11. Razlog: S tim
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 10:10   #9046
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa ja se sjećam kad je nebojša slagao svoj početni sistem i nemrem se sjetit da me ubiješ koje floorstandere (nagnuti malo prema iza, a nisu audio physic, help?) uglavnom mislim da je to bila negdje klasa 60-70k kn i veli - spojim ja to sve, bogteneće cijeli svijet mi pao u vodu nakon toliko muke i para, zvuk kriminalan, a našli smo se nakon što je potrošio neku totalnu siću (u odnosu na cijenu sistema) za tretman prostora... ma to je pjevalo ko slavuj.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 10:20   #9047
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Prvi su mu bili oni veliki Gamuti, a cijena akustičkog tretmana je bila 6500 kn(materijal i ruke knaufera)+ posao mjerenja i proračuna by supzva bob
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 10:40   #9048
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Kako "žena friendly" tretirat prostor odnosno dnevni boravak?
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 10:41   #9049
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
gamut jebemtisve, hvala srale

da, znam da je bilo oko soma € cijeli posao.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 10:42   #9050
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Kako "žena friendly" tretirat prostor odnosno dnevni boravak?
jedino i isključivo laganjem
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 11:00   #9051
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
jedino i isključivo laganjem
Misliš na laganje cijena zvučnika i uređaja? To sve može provjeriti na internetu. Nekad se moglo.
Ovdje se priča o zvčničkim kabelima. Moje iskustvo je da je različit zvuk sustava ako su upareni bakreni ili kabeli od posrebrenog bakra. Govorim za kabele do 1000 kuna, ne za one bolesno skupe. Vjerojatno je i kod interkonekata ista stvar. Čisto srebro nisam probao, nemam para za to.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 11:06   #9052
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa naravno da mislim na to prvo što si naveo, za poštenog muža žena ni ne zna da postoje tamo neki kabeli
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 11:09   #9053
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Kako "žena friendly" tretirat prostor odnosno dnevni boravak?
Staviš puno polica za knjige, i unutra ih napuniš knjigama. I još ispadneš načitan
Debeli tepisi pomažu isto, pogotovo da se ne polomiš kao budala kad uglancaš parkete. Postaviš par slika po zidovima, u kut sobe neku lampu. Uglavnom, možeš imati dobru sobu bez da izgleda kao mixing studio

Imaš čak i lifestyle difuzora, ali nikad nisam bio neki veliki pobornik toga, makar bi se u neke prostore vjerojatno dobro uklapalo.

Ili pričekaš da ovo izađe u consumer obliku:
https://www.dirac.com/unison/
Najavljuju to već neko vrijeme, šuška se da bi mogla biti na CES 2018 premijera, i trebao bi biti najnapredniji room correction algoritam ikad.
Među ostalim, koristio bi neiskorištene zvučnike pri slušanju glazbe (ako je stereo, a imaš surround zvučnike), za korekciju neželjenih rezonanci i stojnih valova u sobi.
Ta tehnologija postoji već u nekim high end automobilima, nažalost, nisam imao prilike poslušat.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 11:36   #9054
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Ja, ako dođem ikad do zasebne sobe za slušanje, sigurno ću ju urediti kao biblioteku/slušaonu.
Osim što imam svoju (i ženinu) solidnu policu, ima kod majke još dvaput toliko raspoloživo.
Super mi se to nekako i slaže jedno s drugim (lajfstajl, metićemo ), osim toga najčešće nešto čitam uz slušanje glazbe.

Na to bi onda mogao doć i neki tretmančić, al nema boga da se odreknem prozora....

Slike al da nisu iza stakla, tepisi, zavjese. Da se dosta napravit sa regularnim namještajem, a i namjenski difuzori ne moraju izgledat ružno.

Po meni u dnevnoj sobi (na koju je većina nas osuđena) zapravo najveći problem osigurat maksimalno potrebnog prostora za zvučnike, a da ne smetaju svakodnevnoj komunikaciji, kamoli jurcanju podmlatka.
Recimo, trčanje sa pet-šest plišanaca naslaganih u razini očiju u pravilu završava sudarom sa namještajem. Pa sad nek to bude visokotonac, ili još gore loše učvršćen standmount....
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 11:41   #9055
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Samo bi linkao svoj post od prije pet godina - naglasak na točku 4:

http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=5972

A evo i Srale je, koji je s tim i pokrenuo temu, par postova iznad pisao o tome. I općenito se više ovdje savjetovalo kako postavit zvučnike i zašto kupit stalke, nego o kablovima.


Da se razumijemo momci, meni je drago da ste došli na ovu temu i da se raspravlja o ovakvim stvarima, samo bih volio da bude manje negativnih stavova.

Pogotovo na forumu koji nije čisto audiofilski i gdje često oni koji ne znaju ništa o tome gledaju na "audiofile" kao na degenerirane retarde. A ne kao na one koji imaju super hobi.

Pogotovo je to izraženo recimo na Bugu, koji je prije nekog vremena čak i objavio članak o "10 najvećih audiofilskih zabluda".
Uglavnom o kablovima, naravno, a ni riječi o smještaju zvučnika o sobi, kao ni o sobi per se.
Nisam ja počeo pisati kako bi dokazao da netko ode baca pare. Što se kablaže tiče ne mogu reći ništa jer nisam radio A/B testiranja ali smatram da dok god su signalni kabeli balansirani i nisu smeče iz chipoteke, nema razlike od njih i kabela koji košta 5000kn. Naravno kako nisam imao priliku raditi usporedbe to je samo mišljenje i ne kažem da sam u pravu, rado bi osobno poslušao razliku kad bi imao gdje.

Mogu samo napisat da svaku tvrdnju koju X osoba ne može potvrdit na double blind testu priznajem samo kao hrpu gluposti.

Ali što se prostorije tiče to nisu male nego brutalne deformacije. Stvar je naravno što netko igrom slučaja stavi zvučnike u sobu punu polica s knjigama npr pa igrom slučaja to zvuči dobro i nema toliko potrebe za tretmanom.

Ali opet, ako kutevi nisu tretirani trapovima, bass koji čuješ u bilo kojoj točki prostorije nije bogat i prozračan nego tlačan, rezonantan i neprirodan ili potpuno šupalj, ovisno gdje sjediš. Mijenjanje ili nadograđivanje subwoofer sistema ovom problemu ne može pomoći na apsolutno nikakav način. Ako je nekome taj sub dobar... bojim se da se jednostavno radi o manjku iskustva koji ide na štetu osobe koja kupuje tu opremu.

Sa lowmid frekvencijama (100-400hz). Je još gore jer se te rezonancije čuju u obliku zvonjave koja skače preko svega i maskira stvari. Onda se tom problemu obično kontrira tako da se na ekvilajzeru spušta područje od oko 100 do 200hz ali to problem naravno ne rješava nego vas ostavi sa sistemom koji zvuči tanko i šuplje.

Prava toplina debljina i meso dolaze tek kad je soba tako sređena da se to lowmid područje ne mora uopće dirat na ekvilajzeru i kad se u tu sobu može stavit snažan sub čije energija se ne zadržava u prostoru.

Tek onda shvatiš razliku između snage dobivene rezonancijom sobe i prave snage koju slušaš 100% iz zvučnika i tek onda shvatis koliko je ovo drugo muzikalnije i prirodnije.

Refleksije u gornjim srednjim i visokim frekvencijama se ne očituju na ovaj način nego u obliku reverba, koji u principu smanjuje količinu detalja koju slušatelj može razaznat iz zvučnika u navedenom frekventnom spektru. Međutim ovisno o geometriji sobe reverba ne mora biti previše i ne mora zvučati tako napasno i maskirajuće (ako soba ima dosta neravnih površina) pa se ne mora nužno težiti da svi zidovi budu skroz sređeni tako da refleksije u srednjim i visokim frekvencijama potpuno nestanu nego se ovo može ostaviti na nekom balansu između skroz suhog i blago reverbantnog, po užitku slušatelja. Što dosta često ovisi o muzici koju se sluša.

Ako npr volite metal i punk vjerojatno će suha soba bolje funkcionirati jer u takvoj glazbi nema previše prostora za dodavanje reverba na sve, jako brzo se počne gubit informacije i čut maskiranje. Ali ako se sluša jazz npr, malo reverba može ne nužno smetati nego začiniti priču bez da se pojede detaljnost.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 12:14   #9056
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
jedino i isključivo laganjem
Dominantni muzjaci ne trebaju laži.
Ja imam svoje područje od 25 kvadrata women and children free.

Poslano sa mog E6653 koristeći Tapatalk
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 15:57   #9057
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
Ako npr volite metal i punk vjerojatno će suha soba bolje funkcionirati jer u takvoj glazbi nema previše prostora za dodavanje reverba na sve, jako brzo se počne gubit informacije i čut maskiranje. Ali ako se sluša jazz npr, malo reverba može ne nužno smetati nego začiniti priču bez da se pojede detaljnost.
vidiš ovo je zanimljivo područje... s obzirom da su mi mladenački dani obilježeni razno-raznim punk/rock/metal probama u dubioznim podrumima i sobama, uvijek je bilo nešto što je falilo u reprodukciji takovih snimaka (a itekako se nije moglo izbjeći prilikom samih proba zbog financijske konstrukcije i premalo životnog iskustva), a i same prostorije gdje se sve to održavalo (koje u biti i jesu amaterski akustično tretirane), ali to je ono što recimo meni doma odgovara - soba mi je u redu do određene razine glasnoće, a kad pretjeraš onda je definitivno premala za moje spikere i počinje bumijat, ali zapravo to je ono što čuješ kada god netko navali na bubanj ko sivonja u recimo sobi te veličine.

isto tako uvijek se imalo sa strane naslonjene raid/crash/hihat-ove na zid i konstantno su zvonjali dok je išla svirka, pogotovo glasna - e taj decay kad čujem (makar naravno nije od zida i odloženih činela nego od prirodnog roll-offa) mi je ono awesome... nemreš to izmjerit da ga jebeš.

Citiraj:
Autor Amd_Shill Pregled postova
Dominantni muzjaci ne trebaju laži.
Ja imam svoje područje od 25 kvadrata women and children free.

Poslano sa mog E6653 koristeći Tapatalk
naravno da imaš kad ti je tamo amd komp kojem neće ni žena ni djeca da pristupe, da imaš normalan intel based komp imao bi 25m2 više za obitelj.

syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 16:36   #9058
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
vidiš ovo je zanimljivo područje... s obzirom da su mi mladenački dani obilježeni razno-raznim punk/rock/metal probama u dubioznim podrumima i sobama, uvijek je bilo nešto što je falilo u reprodukciji takovih snimaka (a itekako se nije moglo izbjeći prilikom samih proba zbog financijske konstrukcije i premalo životnog iskustva), a i same prostorije gdje se sve to održavalo (koje u biti i jesu amaterski akustično tretirane), ali to je ono što recimo meni doma odgovara - soba mi je u redu do određene razine glasnoće, a kad pretjeraš onda je definitivno premala za moje spikere i počinje bumijat, ali zapravo to je ono što čuješ kada god netko navali na bubanj ko sivonja u recimo sobi te veličine.

isto tako uvijek se imalo sa strane naslonjene raid/crash/hihat-ove na zid i konstantno su zvonjali dok je išla svirka, pogotovo glasna - e taj decay kad čujem (makar naravno nije od zida i odloženih činela nego od prirodnog roll-offa) mi je ono awesome... nemreš to izmjerit da ga jebeš.


Što glasnije ideš to više čuješ ono što soba "svira". To "bumljanje" je uglavnom posljedica isključivo rezonancija prostorije. Ja se zato kad doma miksam u nesređenoj sobi, pokušavam držat ispod 80 dBA. To je malo iritantno tiho ali bar čuješ pretežito zvučnike a ne prostoriju.

Primjer maksimalno sređene sobe iz perspektive studija za miksanje, ne sobe za slušanje, bi bila gluha soba. Tu su sva bumljanja i distorzije uzrokovane isključivo zvučnikom.
Ako je zvučnik jako sposoban, iznenadio bi se koliko glasno možeš ići bez midrange neugodnosti "grickanja" i rezonancija "bumljanja".

Bubanj u maloj nesređenoj sobi uzrokuje isti efekt.

Sad, kad je prostorija veća, treba ti nešto više snage da ozbiljno potakneš rezonancije pa ako bi teoretski u jako velikoj sobi slušao 2 nearfield zvučnika na metar daljine, tebi bi tu bilo dovoljno glasno a soba nebi baš toliko zvonila. Ali to nije baš realna situacija jer se hifi sustavi uglavnom stavljaju u sobe od 5-20 kvadrata.

Ako sobu jako dobro središ onda u nju možeš nabit i veče zvučnike bez obzira što je malena. Moraš se samo pobrinut da se ono što izađe iz zvučnika ne vraća nazad. Pogotovo u lowmid i bass frekvencijama koje nose znatno više mehaničke energije od srednjih i visokih.

Zadnje izmijenjeno od: thubanx6. 15.12.2017. u 02:44.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 22:34   #9059
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
i eto nam još jednog kvalitetnog posta kojeg potpisujem

nemoj se ljutiti, ja sam to ovako seljački opisao, ali znam koja je problematika iza toga i jedno mjesec dana sam locirao zvučnike u prostoru, filao br otvore i sl.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2017., 12:30   #9060
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Kako bi se kućna hifa cula u gluhoj sobi?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na