Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.11.2001., 18:26   #1
falcon
Registered User
 
falcon's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Av. Marina Držića 82 , 10000 Zagreb, Hrvatska
Postovi: 9
Celeron 400 ---> 660!?

:confused: Imam celeron 400 i matičnu EPox sa BX chipsetom.
Piše mi u upustvima da podržava maksimalno P II i III procesore do 550, pa me zanima dali bi recimo jači procesor mogao raditi na toj ploči? Brzina sabirnice ide do 100 Hz.
Svoj celerončić sam malo ubrzao, sad radi na brzini sabirnice 83 i podigao sam mu množitelj na 8x. Sad glumi procesor od 660, pa me zanima jeli neko zna dali je stvarno to tako. Testirao sam sistem i radi stabilno tj. ful sam ga opteretio 10 sati bez prestanka i nije bilo nikakvih poteškoća. Temperatura se kreće oko 46-50 stupnjeva, dali je to puno? Da ne zaboravim to sam napravio negdje prije 10 mjeseci i još radi bez greške.
Što vi mislite o svemu što sam radio i ima kakvih novih ideja?
falcon je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2001., 00:23   #2
inkasator
Banned, The ONE
 
inkasator's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 178
Da , stvarno je tako , proizvođači ploča pišu maksimalnu vrijednost brzinu najbržeg procesora na tržištu ( u to vrijeme je to bio PIII 550Mhz ) . Tako da se ploča proizvede danas u njoj bi pisalo (pretpostavimo da je socket A ) maksimalno athalonXP 1800+ . I godinu dana kasnije bi opet netko postavio pitanje da li bi AthalonXP 2200+ radio na toj ploči , svašta , naravno da bi radio (osim ako se ne bi dogodile neke značajnije promjene u strukturi procesora).
__________________
Lijepo je biti bannan sa foruma )

inkasator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2001., 21:12   #3
marin_
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: narcisa 72, 10360 sesvete, Hrvatska
Postovi: 21
Aj sad fino skini programčić "wcpuid" sa download sekcije pa vidi jel to tako kao što je napisano jer zvuči potpuno apstraktno:
-83 mhz (90 % agp-a rikava)
-400-660 a maksimum 0.25 mikronske tehnologije je oko 600
-mijenjanje množitelja ????
marin_ je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2001., 19:30   #4
falcon
Registered User
 
falcon's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Av. Marina Držića 82 , 10000 Zagreb, Hrvatska
Postovi: 9
Skinuo sam taj tvoj program

Citiraj:
Originally posted by marin
Aj sad fino skini programčić "wcpuid" sa download sekcije pa vidi jel to tako kao što je napisano jer zvuči potpuno apstraktno:
-83 mhz (90 % agp-a rikava)
-400-660 a maksimum 0.25 mikronske tehnologije je oko 600
-mijenjanje množitelja ????
Skinuo sam taj programčić i provjerio i moja brzina sabirnice fino radi na 83mhz, a što se tiče množitelja malo sam se krivo izrazio nisam ga mjenjao već podizao sa 6 na 8 ali na moju žalost to ne radi. Taj tvoj programćić mi kaže da mi sad procesor radi 499/83mhz. Ako on laže onda lažem i ja. Jedino što me je zanimalo a nisam znao je to dali moj procesor radi stvarno na 660 mhz kao što piše u biosu. Sad znam da nije tako, da sam samo utjecao na brzinu sabirnice, a na množitelj nisam mogao utjecati i da ga ne mogu natjerat više od 499mhz. Vidim da se fino u to razumiješ pa mi molim te ako znaš reci kolika je normalna radna temperatura procesora jer moj radi negde između 45-50 nekad zna skočiti na kratko i do 57 stupnjeva.
Unaprijed hvala na odgovoru
falcon je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2001., 19:41   #5
inkasator
Banned, The ONE
 
inkasator's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 178
Re: Skinuo sam taj tvoj program

Citiraj:
Originally posted by falcon


Skinuo sam taj programčić i provjerio i moja brzina sabirnice fino radi na 83mhz, a što se tiče množitelja malo sam se krivo izrazio nisam ga mjenjao već podizao sa 6 na 8 ali na moju žalost to ne radi. Taj tvoj programćić mi kaže da mi sad procesor radi 499/83mhz. Ako on laže onda lažem i ja. Jedino što me je zanimalo a nisam znao je to dali moj procesor radi stvarno na 660 mhz kao što piše u biosu. Sad znam da nije tako, da sam samo utjecao na brzinu sabirnice, a na množitelj nisam mogao utjecati i da ga ne mogu natjerat više od 499mhz. Vidim da se fino u to razumiješ pa mi molim te ako znaš reci kolika je normalna radna temperatura procesora jer moj radi negde između 45-50 nekad zna skočiti na kratko i do 57 stupnjeva.
Unaprijed hvala na odgovoru
Radna temperatura je sve do temperature na kojoj slijedi izgaranje procesora , sad nemoj ispitivati kolika je .

Intelovi procesori imaju dobro riješenu termalnu zaštitu pa se izgaranja ne trebaš bojati.

Malo ti je velika temperatura , pogotovo ako gledamo da se radi o procesoru od 500mhz , najjeftinije ti je da skneš hladnjak , ispoliraš ga s brusnim papirom i staviš termalnu pastu , malo skuplja solucija ti je kupovina novog hladnjaka ( tebi će biti dosta i onaj za 50 kn.
__________________
Lijepo je biti bannan sa foruma )

inkasator je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2001., 23:10   #6
Guru
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Za starije celerone proizvedene u 0.25 mikronskom procesu je oko 50 ° sasvim normalna temperatura. Maksimalna granica je oko 550 Mhz za tu seriju procesora. Naravno bilo ih je koji su radili i na 600 uz normalno hladjenje. Iznad toga su ga uspjevali dici samo sa nekim ludim hladjenjem. Ja sam nekad imao celerona 433 i radio je na 540MHz (83MHz FSB) bez problema. Ista stvar je bila i sa svim drugim celeronima 433 koje sam isprobao, svi su radili na 540 bez problema.
Sto se tice visine FSB-a od 83 MHz - 90% grafickih kartica ce raditi, a samo 10% nece. Jedina stvar koja se kod mene znala buniti na visoki FSB bio je SCSI kontroler i to samo ljeti, kad mi je u sobi bilo +40°.
Guru je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2001., 15:53   #7
falcon
Registered User
 
falcon's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Av. Marina Držića 82 , 10000 Zagreb, Hrvatska
Postovi: 9
Možeš li mi molim te objasniti kako da točno ubrzam taj procesor još malo, što mi je činiti za sada sam mu podigao samo brzinu sabirnice na 83mhz i radi na 499mhz kako izvesti to da ga podignem za recimo još 50-100mhz? Kooler mi je titanov(zlatni)
i imam dodatna hlađenja u kućištu. Napajanje mi je 400w za P4 procesore i imam gomilu hardwera u kućištu.

Zanima me još jeli bolje kupiti PIII na 1ghz ili Celerona na 1,2ghz
cjena je dosta u korist celerona, I jeli bi bilo bolje preći na AMD-a
na 1ghz+K-7 dfi matičnu ploću? nisam siguran što da kupim, pa ako ti ili neko ima kakv dobar savjet bio bi jako zahvalan.

Bavim se dosta zahtjevnim stvarima, najviše multimedijalnim za što treba dosta sirove snage, a nemam sad baš puno love pa moram balansirati između svih tih opcija.

Unaprijed hvala na odgovoru.
Goran
falcon je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2001., 19:04   #8
Guru
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
U principu ga vise ne mozes ubrzati, buduci da se mnozitelj ne moze mijenjati, a ne znam ima li ti ploca jos kakve mogucnosti mijenjanja fsb-a izmedju 83 i 100. Mozes jedino memoriju staviti na 222 pomocu bx-tune-a ako te opcije nemas u biosu. Ne znam gdje mozes skinuti taj program, ja sam ga odavno skinuo odnekud.
Sto se tice nabavljanja novog procesora pogledaj na stranici ploce koju imas da li podrzava brze procesore. Pogledaj sve novije verzije biosa i sto donose, moguce je da donose i podrsku za coppermine procesore, ali ako je to neka starija bx ploca, onda zaboravi.
Ako ti ploca podrzava coppermine procesore i mozes negdje podesiti 133 MHz fsb, a nemas puno novaca, najbolje ti je uzeti celerona 800. Doticni kod mene radi na 133 MHz FSB-a na default naponu. Na 1,85 V radi i na 1200 MHz, 100% stabilno. Skuplja vrijanta je PIII.
Ako ti ploca ne podrzava coppermine procesore, onda AMD! Tek su se pojavile ploce sa KT266A chipsetom, pa treba malo pricekati, da se vide sve mane doticnih, ali za mjesec dva ce to + DDR + Athlon biti definitivno najbolji izbor, a i financijski najisplativiji. Ako nemas novaca uvijek mozes uzeti durona, ali obavezno KT266A + DDR.
Guru je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2001., 22:08   #9
marin_
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: narcisa 72, 10360 sesvete, Hrvatska
Postovi: 21
E sad na dalje ćemo se svađat

Jedna od najgore izabranih frekvencija fsb-a za overclock je 83 i više jer diže PCI, AGP i ISU za 30-ak % pa je izbor za kvarenje, pogotovu ako ima više komponenata dličan.

Obzirom da Cel. vrijedi oko 200kn i manje, jednostavno nema smisla to raditi, već naravno nabaviti bolji procesor već prema ploči.

-bx tune nema smisla spominjati.

-dalje, multimedija nije ni za ploču ni procesor koji spominješ,
a što se novog Atlona tiče, kupi ga prije zime da ne moraš kupovati grijalicu. (manje troši struje od klasične)

-temperature do rušenja sistema su zadovoljavajuće temperature, no radnu je ipak potrebno držati u granicama (do 50*C)

-maksimalni overclock ne ovisi o hlađenju već o tehnologiji (kvaliteti procesora), pa ga se može hladiti tekućim dušikom al 0.25 microna, najboje napravljenih, neće raditi na više od 650 Mhz

-ako nadograđuješ staru ploču pročitaj dali podržava Cumine i ako da, možeš čuda napraviti.


pozdrav
marin_ je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na