Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.08.2013., 00:41   #1
Zvonimir_s
Premium
Moj komp
 
Zvonimir_s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 374
Vodeno AMD 8320 + ATI 7950

Pozdrav svima..

ako nekog zanima kak funkcionira hlađenje ove dvije komponente, s pomalo čudno sklopljenim sistemom vodenog hlađenja...napišem ukratko svoje iskustvo.

Prvo sam kupio od Vave grafičku 7950, koja je na stock hladnjaku zujala do iritantnosti...
nakon toga sam uzeo procesor 8320 koji je zvučao nepodnošljivo..čak i iz druge sobe...tak da je odluka pala na vodeno...

Kak sam poslije posla bio preumoran proučavati milion tekstova o vodenom hlađenju...krenio sam u nabavu malo nabrzaka.

Prvo sam uzeo polovno vodeno Gigabyte 3d Galaxy za 450 kn, jer sam vidio da hladi dvje grafičke i CPU, računajući da je to ipak manje od kvalitetna zračna hladnjaka za CPU i GPU ...


Vavu sam zamolio da mi proda custom blok za grafičku..i to je napravio za iznimno povoljnu cijenu..(thanks stari)

Na kraju ispalo da CPU blok ne mogu montirati na svoju ploču..jer iako je za AMD, ona kopča je malo preduga..

Ukratko popizdih...i kupih SF Supreme CU blok za CPU ....no kod montaže ispadne da moram otvarat blok i mjenjati središnju pločicu.
Naravno..blok je poslije procurio...i nije mi ginulo kupiti novu O-ring gumicu....koje naravno nema i ne može se napraviti u idealnoj mjeri, već malo manje i kurve ispadaju s predviđenog mjesta i nemoguće ih je montirati..ak se ne rastegnu malo..

Dok ne rješim gornji problem...stavio hlađenje samo na GPU....ali poslije 2-3 sata pumpa prozujala. Resetiranjem kompa..pumpa CRKLA!..i skoro spržio CPU i GPU dok sam isčupao kabl iz kučišta

Sad popizdih već dobrano i zainatih se do krajnih granica.. pitam kolegu koji mi je proda CPU blok..koja je najkvalitetnija pumpa i da mi link za EK-DDC 3.2 PWM (12V PWM pump)
Osim nje, naručih i dodatni radijator EK-CoolStream RAD XT (240) i par orginalnih gumica (koje su na kraju ispale također manje)


Naravno da budala nisam provjerio dodatne spojnice koje sam dobio uz CPU blok..tako da ne pašu crijeva..i bila je odluka...ne hladiti CPU ili staviti CPU i GPU blok s jednim hladnjakom...
Nakon tri sekunde se uključio CPU hladnjak..i odluka je pala...CPU ide na vodu...

Kroz par dana ću dobiti uvodnice...te kad spojim i drugi, veći hladnjak stavim rezultate testiranja s 3 hladnjaka....sada šaljem s jednim hladnjakom.

Sistem je spojen:
1) rezervar od galaxy-a
2) pumpa
3) CPU blok
4) GPU blok
5) Galayev radijator s 2 ventilatora (PUŠ MI PUL MI OPŠN)

Na idle-u CPU je 35C, GPU 38C







Na prvoj slici je testirano u AIDI 64 - CPU na 100%, a opterećenost GPU-a varira. Ova opcija mi se svidjela jer je slična stvarnim igrama.



drugi test je držanje obje komponente na 100% (CPU Aidom, a GPU MSI Kombaustor

tu je GPU skočio izna 60, no moment čim se ugasi testiranje..temp pada za 10-tak C ..







osim blokova, sve sam složio u staro kučište iza kompa..tako da to sve izgleda nekako ovako....dok ne odlučim što kupiti da sve smjestim u jedno kučište...




malo je neuredno složeno...no još moram sve rastaviti i staviti stezaljke i sl..









ovo je temperatura matične, mjerena diodom s kučišta




na kraju....rezime...
1) zadovoljan sam što nemam više buke ...no ovako mi je bučio i Q6600 na 3,5 Gh + ATI 4890 (s daleko višim temp..no funkcioniralo nekoliko godina bez problema)


2) slijedeći puta bih odmah kupio novu pumpu i radijator...a ne reskirao s polovnim...osim ak nisu za kikiriki....

3) da li se isplatio prelazak s Q6600 na ovo....za 4500-5000 kn...hmmm...ne znam...nije Q6600 toliko lošiji...CPU...od ovoga...još su sve igre igrive...pogotovo s 7950 grafičkom...


Kad složim i drugi hladnjak....možda se poigram i s OC-om ...

Zadnje izmijenjeno od: Zvonimir_s. 07.08.2013. u 00:46.
Zvonimir_s je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2013., 12:13   #2
Zvonimir_s
Premium
Moj komp
 
Zvonimir_s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 374
stavio sam i drugi radijator na kojem su montirani 2 ventilatora...

ukratko...temperature su iste!?... kako je to moguće?

Zvonimir_s je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.08.2013., 13:52   #3
vava
Premium
Moj komp
 
vava's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Dubrava kod Vrbovca
Postovi: 270
Provjeri si jos jednom jel ti je blok dobro sjeo,malo su ti prevelike temp za default
ovo su bile moje temp nakon 20min kombustora i klokana grafa.

Vidim da imas ventilator na vrm-ovima,ali su ti isto vece nego kod mene,

__________________

vava je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2013., 14:33   #4
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Koja je temperatura u prostoriji?


Gledam i kod sebe, temeprature su mi ošle gore dosta otkad mi je u sobi konstantno 33-34 stupnja



Nevrijedi ti 33 radijatora ako si dostigao limit bloka, isto tako, nemožeš očekivat male temperature kad već predgrijanu vodu dovodiš do grafe. Plus, kako sam već rekao, ove temperature nepomažu.


Uostalom, u čemu je uopće problem s temperaturama?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2013., 17:55   #5
Zvonimir_s
Premium
Moj komp
 
Zvonimir_s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 374
vava poslusao sam tvoj savjet i stavio opruge na vijke. prvo sam nasao neke opruge od stare graficke, no vijci su bili prekratki. zatim sam pokusao staviti opruge od orginalnog hladnjaka..oni su pak preuski da vijak prodje kroz njih. zatim sam uzeo 4 iste kemijske i njihovu oprugu odrezao otprilike na istoj duzini..da dobijem silu opruge slicnu orginalnim oprugama. kkristio sam onaj backplate od orginalne graficke. Mislim da je opterecenje na vijcima otprilike isto..jer dodatnim stezanjem nisam dobio nista bilje temp.

da..temlerature u sobama su poprilicne..
sravio sam dva manja ventilatora da pusu po grafickoj s obje strane bloka. Kad otvorim kuciste temp VRM ova su nesto nize...ili ak stavim dodatne hladnjake da upuhuju i ispuhuju zrak iz njega...no onda se buka povecava..pa sam ih iskuljuciodok ne nabavim potenciometre..

zanimljivo mi je jedino da jedan
radijator s dva ventilatora daju istu temp kao dva radijatora sa po jednim ventilatoro.( jedan za 120 vent i drugi za dva od 120 vent)
Zvonimir_s je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2013., 18:03   #6
Zvonimir_s
Premium
Moj komp
 
Zvonimir_s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 374
Pupo nema problema..ja zadovoljan jer nemam vise buke u sobi..

jedino sto sam mozda mogao ustediti na drugom radijatoru

vidim da koristis isti il slican blok za CPU i istu pumpu...znaci nisam promasio s kupnjom?

jel hladis i GPU?

zanima me kolike su temp na intelu..jer sam gadno vagao sto uzeti..neki intel k pricesor il amd Fx ...

na kraju odlucio na FX...jer mi se cinila malo povoljnija kupnja
Zvonimir_s je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2013., 18:04   #7
Zvonimir_s
Premium
Moj komp
 
Zvonimir_s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 374
...da...temperature su tesko podnosive....nisam palio klimu
Zvonimir_s je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2013., 21:15   #8
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Nemožeš s tim promašit U biti, promašio si jedino što si uopće uzimao to gigabyte vodeno. To je već staro vodeno za hladnije procesore i s manje jezgri.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2013., 21:49   #9
Zvonimir_s
Premium
Moj komp
 
Zvonimir_s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 374
hmm..da pumpa nije riknula..i da sam uspio montirati gigabaytov CPU blok..dobio bih skoro identicne temperature kao sto imam sad.. Ovako sam umjesto 550 kn za sve komponente..potrosio ukupno 2300-2400 kn...jer je trebalo uzeti dodatne ventilatorw..fitinge..gumice za Supremov CPU blok koji je procurio nakon nuznog rastavljanja..dodatno radijator..crijeva..itd

jbga....murphyievi zakoni su me ovdje pratili na svakom koraku..sve sto je moglo poci po krivu...pošlo je
Zvonimir_s je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na