Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Mediji
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.02.2007., 18:09   #1
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Verbatim CD/DVD mediji

Verbatim mediji su najrašireniji i najdostupniji od svih kvalitetnih medija kod nas i u svijetu. Iako nisu uvijek najbolji/najkvalitetniji što postoje, njihovi mediji su uvijek među najboljima, a istovremeno su lako nabavljivi uz pristojnu cijenu (najčešće tek 10-30% skuplji od nekakvih Šrotex (TM) medija. U većini slučaja stoga predstavljaju prilično solidnu i sigurnu kupnju. Ne, i među Verbatim CD/DVD medijima postoje određene razlike. Stoga evo ovdje opisa različitih Verbatim medija dostupnih (koliko znam) na našem tržištu.

*****O Verbatimu*****

Verbatim mediji dostupni na našem tržištu proizvode se od strane 5 različitih proizvođača: Mitsubishi Kagaku (Japan, originalna Verbatim tvornica jer je ta tvrtka dio Mitsubishi korporacije), Taiyo Yuden (Japan, tvrtka koja je de facto izmislila CD-R medije - obične CD medije izmislio je Philips), CMC Magnetics (Taiwan, samostalni proizvođač medija, koji uz vlastitu proizvodnju proizvodi i medije za Verbatim, uz kontrolu kvalitete stručnjaka iz Mitsubishija), Prodisc (Taiwan, isto kao CMC), te Moser Baer (Indija, isto kao CMC).
Verbatim mediji (CD-R(W), DVD-R, DVD+R) u pravilu se proizvode u posljednje tri tvornice i imaju MID kod koji počinje slovima MCC (Mitsubishi Chemicals Corporation), dok se DVD-RW, DVD+RW i DVD DL mediji proizvode u Mitsubishi Kagaku tvornici, te imaju MID kod koji počinje slovima MKM (Mitsubishi Kagaku Media). Mediji koje proizvodi Taiyo Yuden imaju njihovu vlastitu oznaku koja počinje slovima TY (DVD-R) ili YUDEN (DVD+R).
Uz ovih pet tvornica treba još spomenuti da Verbatim DVD-RAM medije proizvodi obično Matsushita (Panasonic; Japan), CD mediji mogu biti i iz Meksika (na našem tržištu ih nema), a DVD+R/-R mediji iz Singapura (također mislim da ih nema na našem tržištu).


*****CD-R mediji*****

Na našem tržištu dostupni su Verbatim CD-R mediji u 3 "okusa":

**Mitsubishi/Verbatim**

Ovdje spadaju Verbatim DataLife Plus mediji, i to Crystal AZO, Coloured AZO, Printable DL+, te Music CD. Prva tri su dostupna u 48x i 52x brzinama, a posljednji je certificiran na 16x, iako ga neki snimači mogu snimati i na većim brzinama (Napomena: Music CD je onaj kojem gornja ploha izgleda kao LP, a donja ploha je neobične plave boje. Ovi mediji koriste Metal AZO premaz, dok ostali Verbatim CD mediji koriste Super AZO. Novije pošiljke Music CD-ova izgleda koriste Super AZO i proizvedene su u Indiji. Prepoznat ćete ih po puno višim dopuštenim brzinama snimanja i po natpisu Super AZO. Oni stariji su bolji, naročito za snimanje audio CD-ova).



**CMC Magnetics / Prodisc**

Ovdje spadaju DataLife mediji (bez dodatka Plus!), tzv. ExtraProtection čija je gornja površina bijele boje (i ako smijem dodati, imaju karakterističan smrad nakon snimanja). Proizvode se u istim tvornicama kao i većina ostalih Verbatim medija, ali ne pod kontrolom kvalitete japanskih stručnjaka, već su to standardni mediji tvornica CMC i Prodisc i nose njihove kodove. Nisu baš najbolji izbor jer su cijenom podjednaki, a zapravo su medij prosječne kvalitete.



**Taiyo Yuden**

Ovdje spadaju Verbatim Pastel Coloured mediji, gornja površina je u 5 različitih pastelnih boja, i predstavljaju izvrstan izbor za kupnju. Ne miješati s Coloured medijima koji su isto u 5 boja, ali su u pitanju žarke boje, a ne pastelne. Izgleda da i na našem tržištu zna biti Extra protection medija s bijelim otiskom koji su Taiyo Yuden, iako su inače rijetki. Prepoznati ih možete po tome što dolaze u pakiranju od 50 komada, uz obavezni Made in Japan natpis, a sami mediji imaju onaj unutarnji plastični dio "zamagljen", a ne proziran (što imaju svi TY CD mediji).




*****CD-RW mediji*****

Dostupni u brzinama od 4x do 32x, svi su Mitsubishi/Verbatim. Kvalitetni mediji.




*****DVD-R/+R mediji*****

Jednokratno zapisivi Verbatim DVD mediji dolaze u dva "okusa":

**MCC (Mitsubishi Chemicals Corporation)**

Ovdje spadaju Matt Silver (obični), Coloured, Printable i Black Hardcoated mediji proizvedeni u Taiwanu i Indiji. Imaju MID kodove MCC 02RG20 (8x -R), MCC 03RG20 (16x -R), MCC 003 (8x +R), te MCC 004 (16x +R). Odlični mediji, s malo fluktuacije u kvaliteti. Vlada mišljenje da su oni proizvedeni u Taiwanu nešto bolji nego proizvedeni u Indiji, ali kako tvornica Moser Baer napreduje u tehnologiji, ovo ne mora biti istina. Mediji proizvedeni u Taiwanu mogu biti iz tvornice CMC Magnetics (na unutarnjem prozirnom rubu utisnut je kod koji počinje slovima PAP, MAP, MAH, OAH i sl.) ili tvornice Prodisc (na unutarnjem prozirnom rubu utisnut je kod koji u sredini ima znak + ili -, ovisno je li medij +R ili -R). Mišljenja o tome koji su tajvanski mediji bolji su dosta podijeljena.




**TY (Taiyo Yuden)**

Ovdje spadaju Verbatim Pastel DVD mediji, te Matt Silver DVD mediji proizvedeni u Japanu. Pastel su svi TY, a Matt Silver moraju biti proizvedeni u Japanu, a dodatne razlike su spindl sive (umjesto crne) boje, karakterističan krug na unutarnjoj strani gornje plohe medija, udaljen nekoliko milimetara od prozirnog dijela, te utisnuti kod između prozirnog dijela i navedenog kruga koji počinje slovima GG, GH, TG, ili TH. Taiyo Yuden mediji smatraju se još kvalitetnijima od ionako odličnih MCC medija. MID kodovi ovih medija su TYG02 (8x -R), TYG03 (16x -R), YUDEN000 T02 (8x +R) i YUDEN000 T03 (16x +R).




*****DVD-RW/+RW mediji*****

ReWritable Verbatim mediji proizvode se u tvornici Mitsubishi Kagaku Media u Japanu i imaju MID kodove koji počinju slovima MKM. Dostupni su u brzinama od 4x do 8x (+RW), odnosno 2x do 6x (-RW), te uglavnom imaju Matt Silver gornju površinu. Odlični mediji.




*****Double Layer/Dual Layer DVD mediji*****

Proizvode se u tvornici Mitsubishi Kagaku Media u Japanu (naišao sam i na singapurske) i imaju MID kodove koji počinju slovima MKM. Konkretno, radi se o double layer medijima MKM 001 (2.4x +R DL) i MKM 003 (8x +R DL), te dual layer MKM 01RD30 (4x -R DL) i MKM 03RD30 (8x -R DL). Imaju Matt Silver gornju površinu, i najbolji su DL mediji koje se može kupiti (što još uvijek ne znači da je svaki snimač sposoban dobro ih snimiti). Verbatim 2.4x DVD+R DL medij bolji snimači mogu snimiti i na 4x (neki LG snimači i na 6x), a 8x DVD+R DL medij neki snimači snimaju i na 10x. Dual layer (-R DL) mediji imaju dosta problema s kompatibilnošću, ali ovo nema veze s Verbatimom, dok su Double layer (+R DL) u puno boljoj poziciji jer im većina snimača može promijeniti booktype u DVD-ROM zbog čega su puno kompatibilniji s DVD playerima.




Toliko zasad, nadam se da će ovi podaci nekome biti korisni. Dojavljujte nove informacije.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici


Zadnje izmijenjeno od: igorba. 11.03.2007. u 00:34.
igorba je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2007., 10:41   #2
vedo
FC Bayern supporter
 
vedo's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Kutina
Postovi: 454
Itekako su korisni...hvala na infu: goood :
__________________
Pozdrav!
Vedran
vedo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.02.2007., 09:24   #3
Ubleha
Premium
Moj komp
 
Ubleha's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: BiH
Postovi: 1,485
Svaka cast, jako korisno isprintam, i dam po mahali da ne gnjave svaki cas, valjal ovaj, ili onaj: hello2 :
__________________
Nisam pijan sve dok mogu da ležim na podu i da se nizašta nedržim.
Ubleha je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2007., 09:36   #4
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Kao i uvijek, odlicno.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2007., 10:05   #5
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Hoćemo li zakvačit ovo na vrh?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2007., 20:25   #6
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Baš gledam kaj veli Nero: Verbatim (4X) DVD-RW MCC 01RW4X
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2007., 21:28   #7
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
jel ima ovih glossy printable igdje kod nas?
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2007., 10:17   #8
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
jel ima ovih glossy printable igdje kod nas?
Ja ih nisam viđao, ali možda ima (CD-R u pakiranju od 10 - wide glossy printable, CD-R u pakiranju od 50 - glossy printable; DVD-R u pakiranju od 10 - wide glossy printable, DVD-R u pakiranju od 25 - glossy printable). Naročito su zanimljivi ovi wide. Ako netko naiđe na njih nek javi.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2007., 16:23   #9
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
koja je razlika između glossy i wide glossy?
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2007., 16:29   #10
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Wide se odnosi na širinu printabilnog dijela. Dakle, onaj medij na kojeg možeš printati od unutarnjeg ruba do vanjskog je wide printable, a onaj kojem ne možeš printati na unutarnji rub (inner hub) je obični printable. A glossy je još k tome sjajno bijele boje, pa kad ga isprintaš sjaji se ko pasja kesa.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.02.2007., 16:33   #11
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
aha, ma znam to, nisam znao da to zovu wide. a bome znam i šta je glossy. tražim ih otkad sam vidio kod jednog tipa hrpu isprintanih glossya. hebga, čovjek u americi kupio.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2007., 16:41   #12
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Ja sam daaavno imao neke glossy printable, ali čini mi se Traxdate 4x (Ritek G04).... Je, evo, provjereno, Ritekov glossy printable (ili čak možda pearl printable - biserni printabilni, umjesto uobičajenih bijelih), fora izgleda, jedino što nije wide. Ali to je bilo krajem 2004. Ne znam ima li nešto slično kod nas, a da nije Ritek...
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2007., 16:47   #13
Ubleha
Premium
Moj komp
 
Ubleha's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: BiH
Postovi: 1,485
Ja kupujem iskljucivo printabilne Verbatime pakovani su po 25 kom. pise superAZO i plavi su odozdo, pokazali su mi se odlicni za muziku tako da sada samo njih koristim.
Imao sam nedavno problem sa samsung cd-ovima, snimio 10 Kom. sve novi muzika je bila u pitanju, stavim u linijski cd kaze, no disc probam u drugi isto presnimim na traxdatu uredno rade na obadva cd playera svih 10. Ni danas nisam skontao koji im je k**** bio.
__________________
Nisam pijan sve dok mogu da ležim na podu i da se nizašta nedržim.
Ubleha je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2007., 17:10   #14
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
@Ubleha - Misliš na ovakve kao dolje na slici (ove lijevo, u unutarnjem krugu piše Verbatim - 52x - Super AZO - 700MB)? S donje strane su zelenkasto-plavi. Ili su baš plavi kao ovi Music CD-ovi (desno na obje slike)?



__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2007., 18:21   #15
Hrubi
Premium
Moj komp
 
Hrubi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 814
@igorba
daj par rijeci o Pioneer mediju,sad vec historijskim.Negdje sam citao da su bili najbolji.A da se nadovezem na Skya,koji bi onda bili najbolji DVDi,i da li ima boljih od Yudena?
Hrubi je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2007., 18:44   #16
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
@Hrubi - sjećam se jedino starih (mislim 8x) Pioneer medija plave boje premaza (ali nisu bili Metal AZO kojeg koristi Verbatim). Odlični mediji. Općenito, za snimanje audio CD-ova najbolji su bili stariji CD-i japanskih proizvođača (4x, 8x, 16x), danas je snimanje audio CD-ova zanemareno i CD-i vjerojatno najmanje za to služe (ma što ZAMP mislio o tome).

Najbolji CD-i, od ovih današnjih: Taiyo Yuden (svih brandova, Verbatim, Plextor, TDK, Maxell, vlastiti brand Taiyo Yuden Rhodium - imam još par komada...), Maxell, Mitsui, Sony, Fujifilm, TDK... - samo je problem što pod ovim drugim brandovima možete naići na različite diskove, dakle ovdje mislim na njihove vlastite medije, a ne recimo Ritek ili MBI pod brandom Maxella.

DVD-i - vrlo slična priča, samo što je pitanje puuno osjetljivije nego kod CD-ova. Manje-više isti ovi proizvođači: Taiyo Yuden (najbolji su pod Plextor brandom), Verbatim MCC, Maxell, Sony, TDK - i opet ista primjedba kao kod CD-ova - nisu svi mediji ovih brandova ujedno i mediji istih proizvođača (primjer, Maxell može biti odlični Maxell, solidni Ricoh, ili loši Ritek). Najbolja je smjernica natpis "Made in Japan" kod ovih brandova, ali ni to nije 100% sigurno.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2007., 19:27   #17
Hrubi
Premium
Moj komp
 
Hrubi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 814
Hrubi je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2007., 22:53   #18
Ubleha
Premium
Moj komp
 
Ubleha's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: BiH
Postovi: 1,485
Citiraj:
Autor igorba Pregled postova
@Ubleha - Misliš na ovakve kao dolje na slici (ove lijevo, u unutarnjem krugu piše Verbatim - 52x - Super AZO - 700MB)? S donje strane su zelenkasto-plavi. Ili su baš plavi kao ovi Music CD-ovi (desno na obje slike)?



Ovi lijevi zelenkasto plavi odozdo meni rade odlicno koristim ih iskljucivo za muziku, mada ima kupiti i ovih desno na slici, kod nas kostaju 1,2KM. komad to je otprilike 4,2-4,5KN. dok ove druge placam 12KM. (42KN.) 25 Kom.
Imam ja isto par tih Pioneer cd-ova, gore su zlatni a odozdo plavi strava, snimio sam ih davno ali rade i danas kao prvog dana, inace volim Pioneer imam dva stacionarna dvd-a obadva pioneer jednostavno mi ta firma lezi.
__________________
Nisam pijan sve dok mogu da ležim na podu i da se nizašta nedržim.
Ubleha je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2007., 14:45   #19
Pecarosh
Premium
Moj komp
 
Pecarosh's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 148
Najkvalitetniji mediji za prženje glazbe

Za prženje glazbe, bez premca su najkvalitetniji ovi mediji:




Svi ostali mediji dobavljivi kod nas su daleko lošiji, pa i verbatim vinyl
Pecarosh je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2007., 15:04   #20
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Nisam osobno isprobavao (rijetko snimam audio CD-ove) Verbatim Live It, ali koliko sam o njima čitao iskustava, koriste ili TY premaz ili Verbatim Metal AZO premaz (kao i Vinyl CD-i), tako da bi to u stvari trebalo biti slično. U svakom slučaju, to je vrh, i nema greške ni sa jednima (zapravo ima, jer ako je istina da su novi Vinyl mediji sa Super AZO premazom, te da se stari Metal AZO ne mogu više nabaviti, onda su Live It logičan korak za audiofile). Rep up, Pecarosh, na ove sam umalo zaboravio...
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2007., 15:20   #21
Pecarosh
Premium
Moj komp
 
Pecarosh's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 148
Hm, da, pa ja sam ih opsežno testirao (na plex 5224) zajedno sa još jedno 20-tak drugih medija (u stvari sa svim koje sam u tom trenutku mogao kupiti po trgovinama). Bilo je tu svega, od običnih njesra 48x-52x medija (princo, kvark, traxdata i sl.), pa malo kvalitetnijih 52x (maxell, sony, verbatim i sl), do posebnih music medija (maxell, fujifilm, verbatim).
Prvo sam jedno 15-tak medija spržio na 4x, 8x, 12x, 16x. Pokazalo se da razlike između 4x i 8x nema, dok svaka veća brzina od tih narušava kvalitetu zapisa. Tak da sam odlučio sve pržiti na 8x.
Nakon toga sam na sve medije spržio isti materijal pri brzini od 8x. Nakon toga sam sve te spržene medije testirao na C1 i C2 greške sa Kprobe.
Rezultat je bio:
Verbatim Live it Music: cca 100 C1 grešaka, ostali "for music only" mediji više od toga, oko 150-200 C1 grešaka. Iza toga dolaze obični cd mediji renomiranijih tvrtki, maxell, verbatim, sony i ostali koji su imali u prosjeku 1000 C1 grešaka, a na kraju dolaze princo, kvark, traxdata, tdk i mnogi drugi koje se ne mogu sad napamet sjetiti koji su imali po nekoliko tisuća C1 grešaka a znalo se povremeno i zaletit koja C2 greška. Od svakog sam medija spržio 2-3 komada, da bih vidio ima li fluktuacije količine grešaka na istoj vrsti medija. Pokazalo se nisu velike. Kod verbatim live it je oko 10-20 (znači bilo je ok 80-120 C1 grešaka), a ni kod drugih nisu bile veće.
Tak da od tada uglavnom sve pržim na prvospomenute Verbatim live. Istina skupi su, valjda najskuplji mediji što se mogu naći (6kn/kom) ali tko želi kvalitetu tad to i nije tako puno.
pozdrav
Pecarosh je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2007., 15:41   #22
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Svaka čast (i na strpljenju da sve to istestiraš, i na korisnim informacijama). Glede C1 grešaka, stotinjak na cijeli CD je izuzetno malen broj. Treba reći da vrhunski snimljeni mediji imaju i po tisuću-dvije C1 grešaka, bitno je da je prosjek po sektoru što manji (nešto u stilu 0.1 i manje po sektoru), ali taj broj jako ovisi o pogonu kojim skeniramo. Neki drugi pogon pokazao bi možda nekoliko puta više grešaka, ali s obzirom da je Pecarosh sve testirao u istim uvjetima, mislim da je njegov test itekako relevantan i pokazuje kvalitetu testiranih medija. : goood :
Ovo čisto da se ne hvatate za glavu ako vam snimljeni medij pokazuje par tisuća C1 grešaka...
Eh da, kod kvalitetno snimljenog medija C2 grešaka ne bi smjelo biti uopće...
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2007., 15:58   #23
Pecarosh
Premium
Moj komp
 
Pecarosh's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 148
Da, sve je snimljeno sa Plextor 5224, kasnije testiranje C1 grešaka sa Teac 552 (lite-on) mehanizam jer Kprobe ne podržava plextora, samo Lite-onove i još jedan, sad se nemrem sjetit koji.
Za kvalitetno prženje audio cd-ova (i ripanja) treba imati par stvari na umu:
1. Ripati origigi cd-e samo sa pravilno podešenim EAC-om (exact audio copy). Svi ostali grabberi, ripperi i slično su lošije rješenje od EAC-a.
2. Imati pržu koja može pržiti na brzinama 4x ili 8x. Koliko sam istraživao, današnje prže uglavnom mogu ići minimalno 32x za prženje cd-ova, dakle obratiti pažnju.
3. Kvalitetan medij na koji se prži.
4. Čuvati cd-ove u kutiji kada nisu u playeru na slušanju .

Pozdrav
Pecarosh je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2007., 16:53   #24
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Sve istina, jedino u vezi ovoga pod 2, mislim da nijedan snimač ne koristi 32x kao najmanju brzinu. No, kod nekih je 16x najmanja moguća za CD-R. Po mom mišljenju 16x daje dosta dobre rezultate s audio CD-ima, i time će biti zadovoljno 99,9% korisnika, ali preko 16x ne preporučujem iz jednostavnog razloga - audio CD "voli" CLV strategiju, a brzine preko 16x ne koriste CLV. Osim toga, 16x je dobar kompromis između brzine i kvalitete, kao i dobar kompromis između snimača i medija kalibriranih za veće brzine, te potrebe za CLV strategijom.

Evo par primjera podržanih brzina snimanja za CD-R (sve kod DVD snimača):

LG H10N (svi LG-Renesas) - 4x, 8x, 16x (CLV), 24x, 32x, 40x, 48x (Z-CLV)
LG H22N (svi LG-Panasonic) - 16x (CLV), 24x (Z-CLV), 40x, 48x (CAV)
Plextor PX-760A - 4x, 8x, 16x (CLV), 24x (P-CAV), 32x, 40x, 48x (CAV)
Pioneer DVR-111 - 4x, 10x, 16x (CLV), 24x, 32x (P-CAV / Z-CLV), 40x (CAV)
NEC ND-4570/AD-5170/AD-7170... - 8x, 16x (CLV), 24x, 32x, 40x (P-CAV), 48x (CAV)
BenQ DW-1670 - 8x, 16x (CLV), 32x (P-CAV), 40x, 48x (CAV)
LiteOn SHM-165P6S - 8x, 16x (CLV), 24x, 32x, 40x (P-CAV?), 48x (CAV)

Manje-više slično se može očekivati i od ostalih modela istih proizvođača... evo, srećom, većina podržava 8x, a neki i 4x.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2007., 19:32   #25
toni101
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: HR
Postovi: 153
Ima li smisla koristiti te glazbene cd-e za podatke. Ako Pecarosh nije član zamp-a ispada da je glazbeni cd od verbatima bolji i od TY (bar što se tiče c1 grešaka).
Koliko mi je poznato preciznost audio zapisa je manje bitna od preciznosti data zapisa. Vjerovatno su to i proizvođači uzeli u obzir.
I nije mi jasno zašto su glazbeni cd-i toliko skuplji. Teško da bolja refleksija može biti razlog. Vjerovatno se time plaćaju autorska prava na glazbu.
Odlična tema igorba, kao i uvijek
toni101 je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2007., 23:57   #26
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Pa, ne baš (ovo glede preciznosti). Audio CD-i (točnije uređaji koji ih reproduciraju) su jako osjetljivi na jitter (distorziju). Data diskovi se koriste u računalima, a računalni čitači redom imaju puno bolju korekciju grešaka. Osim toga, svaka greška/distorzija se kod slušanja glazbe može čuti kao krckanje/šum/distorzija zvuka, dok se kod podatkovnih medija to ispravi. Npr. ako je zapis pojedinog bita pomaknut za 20% u odnosu na track pit, čitač će pretpostaviti na osnovu ovih 80% da se radi o nuli ili jedinici. A kod audio zapisa (analogni zapis!) to nije slučaj. Slična je stvar kod analogne i digitalne satelitske - analogna u slučaju slabijeg signala ima šum, smetnje i sl., a digitalna daje "savršenu" sliku dok god je signal iznad minimalno prihvatljive razine (recimo 50-60%) Dakle, kod analognog prijema sa 60-postotnim signalom slika ima smetnje, a kod digitalnog slika je ista kao da je signal 100%. Možda je ova analogija banalna, možda sam nešto fulao (ako jesam, ispravite me), ali to je recimo slično kao kod zapisivanja na CD-e/DVD-e.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 21:04   #27
toni101
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: HR
Postovi: 153
Sve stoji samo ne vidim zašto uspoređuješ analogni i digitalni zapis kad je i audio i data zapis na cd-u digitalan. Uglavnom, glazbeni cd-i bi trebali imati manji jiter?
toni101 je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 21:46   #28
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Ma znam, i sam sam rekao da je možda malo banalan primjer, i nije baš isto, ali rezultat je isti - glazbeni CD-i (na kojima je zapis u digitalnom obliku - stereo 16-bit PCM, 44100 Hz - ali se konvertira natrag u analogni) su osjetljiviji na kvalitetu zapisa na medij, na jitter, a osim toga, obično se "puštaju" na opremi koja ima značajno slabije korekcijske algoritme nego je slučaj s računalim tj. optičkim pogonima. Glazbeni CD-i ne bi morali imati niži jitter od "data" CD-ova, ali je u slučaju povišene razine jittera (ili nekih drugih grešaka) utjecaj na ispravnu reprodukciju puno veći nego je utjecaj na čitljivost "data" CD-ova u optičkim pogonima.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 22:14   #29
toni101
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: HR
Postovi: 153
Ok meštre, znači po tvom mišljenju jedina razlika je u boljoj refleksiji. I zbog toga su 50 posto skuplji. Ok, može biti, samo kažem da meni ne zvuči uvjerljivo.
toni101 je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 23:08   #30
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Ne, ne, po mom mišljenju razlika je u nešto prilagođenijim kemijskim premazima (je li u pitanju refleksija ili nešto drugo, ne znam) za audio zapis. Možda takvi CD-ovi nisu nužno kvalitativno bolji od "običnih" podatkovnih medija, ali im je premaz vjerojatno takav da daje bolje rezultate (glede kompatibilnosti) s raznim hi-fi linijama, CD playerima i sl. Uostalom, smatram da prosječan audiofil ima nešto drugačije zahtjeve od nekoga tko snima podatke na CD-e, te da su ti tzv. music CD mediji prilagođeniji kvalitetnom snimanju audio zapisa nauštrb nižih dopuštenih brzina snimanja.
Glede cijene, mislim da su 50% skuplji zbog marketinga. Ne mislim da (neki) nisu 50% bolji za snimanje audio CD-ova, ali im je proizvodna cijena vjerojatno tek marginalno veća od proizvodnje ostalih CD-ova. Znaju oni da će pravi audiofil dati 50% više da bude siguran (sigurniji) kako će njegova kolekcija biti kvalitetno backup-irana.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na