Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.08.2020., 15:26   #1
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 748
Intel management engine bypass

Laptop Samsung NP350E5X-S01RS s HM70 chipsetom sam nadogradio s i5 2540M. Prije je bio B970 unutra. Sve radi ok osim što se laptop gasi točno nakon 30 minuta. Nije do Power Options niti do pregrijavanja, već u ME koji za bilo koji procesor osim Celerona i Pentiuma gasi laptop.
Ako ima netko tko se s time susretao - može li se i kako onemogućiti ME da gasi laptop?
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2020., 15:54   #2
zdravko_c
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 525
Nece ti to pomoci, problem je u chipsetu, HM70 ne podrzava nista jace od Celerona i Pentiuma 2 i 3 generacije. Cak i da disableas / ocistis bios od ME, opet ce ti se gasiti na cca. 30 minuta kao i sada. Evo ti jedan link koji sam nasao na brzinu pa procitaj zakljucak pri kraju.
zdravko_c je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.08.2020., 17:07   #3
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Nemam iskustva s IME na hm70, ali imam puno s p67 i z77 na kojima su M$ i intel vjerujem namjerno radili zahebe (kao i u ovom slucaju). Na tim platformama je dolazilo do problema da IME ne prolazi selfcheck i gasi se, time se gubi dual channel, integrirana grafa i napredne opcije za CPU i RAM u BIOS-u. Postoji proces resitiranja IME-a koji kod BIOS updatea dozvoljava i svoj update koji je inace zakljucan.

Ako eksterno flashanje biosa nije problem, onda imas opcije za igru:
1. Saznaj adrese dijelova BIOS-a
2. Nasumicno mijenjaj HEX/BIN vrijednosti u rasponu adresa IME-a i imas velke sanse da self check ne prodje.

Ak imas srece, interna grafa nece raditi, ali druga da, pa je najbolje u boot sloziti neki linux mrezni servis da vidis je'l radi bez slike ili je skroz mrtav.

Sa strane isplativosti je skroz neisplativo, pentium/celer laptopi se prodaju 100-200kn ispod i5-ica iste generacije Tak da je ovo jedino dobra mozgalica.
Overclock je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na