Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.02.2021., 15:31   #631
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ali kako dobiješ notifikaciju ako nema struje i ne radi ti ruter? Ili imaš sve na upsu?



Jos to kod mene nije zazivjelo do kraja (fali ups)ali da, u toj opciji je je RPi, i router spojen na UPS tipa ovaj
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2021., 19:21   #632
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Momci, postoji li kod nas aparat/uređaj tipa smart plug-a ili sličnoga koji ima opcije automatske obavijesti u slučaju nestanka struje?
Ja ti to imam riješeno preko APC UPS-a koji je spojen na Raspberry. Raspberry ima na sebi domoticz i u njemu imam APC Voltage. KAda voltaža padne na nulu ja dobijam notifikaciju da nema struje. Nakon toga sam napravio da mi svakih 5min javi koliko imam "Time left" na UPS-u.

Isto tako mi je na UPS-u led traka koja mi je glavno svijetlo u dnevnom boravku i komad led trake koji je klincima u sobi oko TV-a. Tako da mi je to kao panik rasvjeta. Po principu da se automatski pali ako je ugašeno, a nestalo je struje. Uz uvijet da je TV(sonoff pow na tasmoti) bio uključen u trenutku nestanka struje (netko je kod kuće), ista stvar i kod klinaca u sobi TV je uvijet da pali led traku.

Ako su led trake upaljene ostaju upaljene.



Naravno da mi je sve na ups-u, router, raspberry i TV. APC SmartUPS 750, u ovih 5 godina mi se nikad nije desilo da je nestalo toliko dugo struje da mi je "legao" sustav.



BTW
Dali bi se to riješiti/iskemijati sa recimo sonoff mini, dva komada. Jedan je na UPSu drugi nije. Na switch kleme spojiš switch kleme od drugog minija. "upališ" mini koji je bez UPS-a, upali se i mini na UPSs. KAd nestane struje ugasit će se i UPS mini. Staviš notifikaciju kad se sonoff ugasi da ti pošalje. Sonoff mini bez upsa narediš da mu je stanje "zadnje postavljeno" prije nestanka struje, on okine opet sonoff mini na UPSU kad dođe struja i šalje notifikaciju
Kemija ajme, al trebalo bi raditi (treba isprobati)
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Zadnje izmijenjeno od: Kruno M. 12.02.2021. u 20:23.
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2021., 13:16   #633
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Hvala svima momci, sada vec znam gdje, sta i kako. PA budem nesto sklepao
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 20:55   #634
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
A staviti jednu zigbee utičnicu i u tu utičnicu dovod ups-a? Ako je utičnica off gateway koji je na ups-u pošalje notifikaciju? Ne moze jednostavnije od toga, ne?

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 21:36   #635
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
A staviti jednu zigbee utičnicu i u tu utičnicu dovod ups-a? Ako je utičnica off gateway koji je na ups-u pošalje notifikaciju? Ne moze jednostavnije od toga, ne?

Sent using Tapatalk
Sve zavisi koliko mu se novca i volje ulaže u to
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 18:40   #636
brodjo
Playmaker
Moj komp
 
brodjo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Osijek/Wien
Postovi: 1,629
Jel uzimao tko ona cetvrtasta pametna svjetla iz Lidla? Zanima me koliko svjetla zapravo stvaraju, jel samo ono malo za ugodjaj ili je vise kao floodlight
__________________
brodjo je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 18:47   #637
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Upogonio sonoff cc2531 zigbee bridge sa Raspbery i domoticzom mojim. Naručio jedan Sonoff pir, zigbee prokolol. Dodao ga u domoticz i sve radi odlično.

Sonoff pir mijenja stanje cca svakih 1.5min. Znaći ako je okinio "ON" onda tako stoji 1.5min pa ide "OFF". Štednja mu je vrlina

Tako da sad imam shelly2mqtt, zigbee2mqtt i RF riješen preko sonoff RF-a.

Sad sam u potrazi za RF ili Tigbee monoxide senzorom, pa ako netko ima kakva iskustva /saznanja
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Zadnje izmijenjeno od: Kruno M. 20.02.2021. u 08:26. Razlog: Ne ic nego PIR senzor pokreta ��
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 08:15   #638
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Što je sonoff IC?
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 08:26   #639
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Što je sonoff IC?
Ma PIR senzor pokreta sam mislio, al eto omaklo se

https://sonoff.tech/product/smart-home-security/snzb-03
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 18:57   #640
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Problem: Sonoff mini (tasmota zadnji fw) ne reagira uvijek na fizički switch.
Spojeno je točno po uputama:

Isprobao sam staviti drugi prekidač, mijenjati switch postavke tasmote i ništa ne pomaže. Jednostavno ponekad ne uhvati i treba 2-3 puta klikati prekidač da se svjetlo ugasi/upali.
Sonoff je ugrađen u razvodnu kutiju gore kod stropa, do prekidača na zidu ima <2m po vertikali točno dolje. Ali, kroz istu cijev idu i 3 žice iz kutije do utičnice koja je skroz dolje kod poda. Sumnjam da ga možda neka interfencija ili indukcija po žicama zeza. Nažalost, ne mogu ga ugraditi u kutiju prekidača jer nema šanse da provučem nulu koja mi naravno nedostaje.

Iskustva s takvim problemima?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 20:36   #641
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Vrati stari fw. Zlatno pravilo, ako radi ne diraj
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 21:25   #642
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Problem: Sonoff mini (tasmota zadnji fw) ne reagira uvijek na fizički switch.
Spojeno je točno po uputama:

Isprobao sam staviti drugi prekidač, mijenjati switch postavke tasmote i ništa ne pomaže. Jednostavno ponekad ne uhvati i treba 2-3 puta klikati prekidač da se svjetlo ugasi/upali.
Sonoff je ugrađen u razvodnu kutiju gore kod stropa, do prekidača na zidu ima <2m po vertikali točno dolje. Ali, kroz istu cijev idu i 3 žice iz kutije do utičnice koja je skroz dolje kod poda. Sumnjam da ga možda neka interfencija ili indukcija po žicama zeza. Nažalost, ne mogu ga ugraditi u kutiju prekidača jer nema šanse da provučem nulu koja mi naravno nedostaje.

Iskustva s takvim problemima?
Nije da mogu pomoći, ali koristim zasad dva minija u istoj kombinaciji kao i ti i sve radi kako spada. Zadnja tasmota, obični šalter spojen na njega.

Provjeri kontakte na klemama, isto tako rastavi mini i provjeri da nemaš koji "hladni lem" na kontaktima od klema.

Na jedno miniju sam imao taj problem, hladni lem bio na kondenzatoru i mallo je radio malo ne. Tvornička greška pri lemljenju.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 23:44   #643
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Vrati stari fw. Zlatno pravilo, ako radi ne diraj
Krivo si skužio - nije nikad ni radilo
Novi je mini, tek je preflashan sa stock sonoffa i odmah ugrađen.
Da je prestalo raditi nakon upgradea, ne bi ja tu pisao već bi odmah vratio natrag

Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Nije da mogu pomoći, ali koristim zasad dva minija u istoj kombinaciji kao i ti i sve radi kako spada. Zadnja tasmota, obični šalter spojen na njega.
Provjeri kontakte na klemama, isto tako rastavi mini i provjeri da nemaš koji "hladni lem" na kontaktima od klema.
Na jedno miniju sam imao taj problem, hladni lem bio na kondenzatoru i mallo je radio malo ne. Tvornička greška pri lemljenju.

Thx, dobra ideja, budem jednog drugog novog sonoffa pregledao/prelemio pa ih samo zamijenim.
Probao sam očistiti kleme na prekidaču gdje žice dolaze, ne pomaže. Stavio prekidač iz druge prostorije, opet isto. Drugi sonoff, isto tek flashan kao i prvi, mjerim 3.3V na S1-S2 kontaktima. Ovaj prvi ugrađen u kutiju ima 3.2V na kraju 2m kabela. Mislim da taj pad napona od 0.1 nije nešto značajno da bi poremetio detekciju klika.
Kako su svi zidni prekidači doma nešto stariji, moguće da oni interno daju nešto lošiji kontakt što se ne vidi na 220V, ali na malom naponu dolazi do problema. Makar kupim jedan novi prekidač.
Dalje ostaje i ovaj slučaj koji sam našao ovdje:

https://github.com/arendst/Tasmota/i...ment-595147052
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 12:37   #644
Titištajn
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: PGŽ
Postovi: 36
Imam uređaj koji ima 4 digitalna izlaza DC 12.8 V / 3.2 W (ukupno), koji se aktiviraju na bazi viška proizvedene PV energije. Na izlaze se mogu spojiti releji koji uključuju npr. električni bojler, cirkulacijsku pumpu, grijalicu,... Umjesto releja želim barem jedan izlaz pretvoriti u pametni tako da na njega spojim nešto što 'Smart life' može prepoznati kao stanje uključeno/isključeno ili vrijednost napona. Tako bi mogao upravljati wifi pametnim prekidačima (već ih imam). Da li postoji takav senzor?
Titištajn je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2021., 12:21   #645
BoTiA
Registered User
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 215
pozdrav ekipa,
kupio sam ovu pametnu utičnicu:
https://www.aliexpress.com/item/4000...25ea4c4dCkrD0e


uključio i instalirao Tuya Smart Life aplikaciju .. i sve ok ...
međutim, nakon nekog vremena prekidač se sam od sebe isključi (priključen je na TV i isključi se otprilike 40 min nakon što TV ode u stand by)


u aplikaciji nisam ništa setirao niti sam zadao nekakav program ... ?


EDIT: riješio problem, bila je uključena opcija "Overcharge protection" u aplikaciji...to je valjda da isključi struju kad napuni uređaj...kad sam to isključio sad je sve u redu

Zadnje izmijenjeno od: BoTiA. 11.03.2021. u 18:01.
BoTiA je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2021., 19:37   #646
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
To je bila više napomena za druge koji se ne kuže, za svaki slučaj.
Shelly1 je baš zbog toga super koristan, da spojiš 220V sa zidnog šaltera na njega.

Zvuči mi nevjerojatno čak i 12mj, a pogotovo njihovih 24. Ako je stvarno tako svaka čast.
Shelly Door. Eto baterije izdržale cca 2mj . Ajd stavim nove duracell ( i bile su al eto) još jednu šansu mu dam.


Možda kad je mqtt nije taj battery life, hm.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2021., 19:05   #647
dtroon
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2021
Lokacija: Zadar
Postovi: 1
pozdrav ....
stavio sam d1 sonoff dimmer ...radi ... google home ga prepoznaje ali 433 daljinski nemogu uparit s njime .... pratio sam upute probao poslije resetirat i d1 i daljinski ali ništa ... ima li ko kakvu ideju ? malo mi je glupo ostavit cijeli luster da se može kontrolirat samo sa asistantom ili app a ručno nikako .... ako ko ima kakvu ideju bio bih zahvalan .... da li bi rf bridge rješio problem ?
dtroon je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2021., 10:41   #648
davhek
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Citiraj:
Autor dtroon Pregled postova
pozdrav ....
stavio sam d1 sonoff dimmer ...radi ... google home ga prepoznaje ali 433 daljinski nemogu uparit s njime .... pratio sam upute probao poslije resetirat i d1 i daljinski ali ništa ... ima li ko kakvu ideju ? malo mi je glupo ostavit cijeli luster da se može kontrolirat samo sa asistantom ili app a ručno nikako .... ako ko ima kakvu ideju bio bih zahvalan .... da li bi rf bridge rješio problem ?
Mogao bi to rjesiti sa Shellyem. Ugradi dodatni prekidac gdje ti treba/pase, iza njega stavis Shelly i3 (potrebna ti je 0), i na lusteru Shelly dimmer. Oni bezicno komuniciraju i rjesen problem uz minimalno posla
davhek je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2021., 22:57   #649
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Preporuka za neku budget verziju senzora za temp/vlažnost na baterije?
Poželjno da može raditi bez clouda i da mogu spojiti na HASS. Ili da se može gore preflashati tasmota ili sl. firmware.

Pretpostavljam da bi to moralo biti bluetooth ili zigbee ili tako neka povezivost s manjom potrošnjom struje od klasičnog wlana?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 04:27   #650
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Shelly h&t? taman ga uzeo, bas je sitan kazu baterija traje godinu dana, ali ja sam ga spojio na shelly cloud jer mi bolje pamti nego hass, hass i utility monitor nikako ne rade dobro.

Pali se kad se temp promjeni za 1 c ili vlaga za 5%, Baterijr idu cr123 ima u kauflanda za 40 kn 2 komada
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 14:33   #651
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Ovi se izgleda spajaju bez većih problema na HASS, samo treba imati bluetooth:
https://www.smartus.hr/xiaomi-mijia-...e-20-1731.html
Imaju i display pa se mogu razbacati po prostorijama.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 15:04   #652
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Dada nije ni to lose, al nisam se susretao sa tim proizvodima.

A ovo nije do shellya ja mislim nego do home assistanta tj. Utility montor radi kontrainutitivno i blesavo, rj apsurdno. nisam imao volje boriti se vise sa njim, kao ni instalirati nešto novo... Shelly cloud mi je dovoljan.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 16:37   #653
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Nisam ni ja, zato i pitam tko što koristi

Misliš na Utility Meter, a ne monitor kako si napisao?
https://www.home-assistant.io/integr...utility_meter/
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 16:54   #654
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
E da, taj užas od softwarea, princip rada i spremanja u bazu je katastrofalan, za isti senzor sprema iste podatke onoliko puta koliko zelis podataka (original senzor pa, dnevno, mjesečno, godisnje, tarife itd) umjesto da sprema samo original i selektira ovisno o uvjetima prikaza... I uz to krivo spremi tj omane nekad spremit...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 17:58   #655
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
MQTT-->HASS-->influx-->Graf, još su i ta dva alata malo čudno koncipirana.
-->
Niti ne znaš što je užas dok ne probaš podesiti na tasmota firmwareu vremensku zonu, DST i skupu i jeftinu strujnu tarifu

Nakon zajebancije s time, utility meter mi je legao ko budali šamar
Ja sam probao po preporuci ekipe s hass foruma prekipati podatke od HASS/utility metera u influxdb pa iz njega u Grafanu i mogu reći da mi se niti to nije dopalo. Pored toga što je lanac predug: uređaj-->MQTT-->HASS-->influx-->Graf, još su i ta dva alata malo čudno koncipirana.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 23:13   #656
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Uhhh, ne želim i ovo mi je puno

Al nisam zadovoljan sa hassom, fali mi ta doza intuitivnosti, vecina toga se svodi na nabadanje i nadanje da će proraditi. Ali vizualno mi se cini daleko najbolji(iakoni tu ima mana, nemozes promjeniti boju sa css-om), i ogroman broj integracija.

Sve u svemu ja sam sa shelly H&T zadovoljan u ovih par dana i iako je mali, glomazniji je sigurno od aqare i xiqomija jer je smaa. baterija puno veca.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 14:09   #657
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,729
Ekipa, trebao bi neku pametnu utičnicu koja se može automatizirati preko kompa, odnosno nekakav IF THEN, ovisno radi li nešto na kompu ili ne, ima li što takvo?

Zapravo treba za ugasiti i upaliti router kad krepa internet, dakle utičnica obvezno mora raditi bez interneta, dakle neka skripta na kompu koja npr. pinga google i kad ne prođe 5 ping opali off i onda on na utičnici.

Rado bi gotovo rješenje iako sam čitao da se u samogradnji dosta jeftinije da složiti takva stvar, ali nisam baš vičan hardveru i lemilici

Lp
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 14:41   #658
tux-scooby
Premium
Moj komp
 
tux-scooby's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Donji Miholjac-Osijek
Postovi: 275
tux-scooby je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 14:53   #659
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,729
Mora biti aplikacija za desktop PC ili mora biti dostupna preko IP adrese da bi ovo sto sam naumio radilo. Dakle jedan router je WIFI i njega se ne gasi, tako da je uticnica uvijek spojena na mrezu. Ali drugi ruter koji daje internet njega povremeno treba ugasiti kad zablesira, i to treba autmatika odraditi.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 15:35   #660
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Ponovo ja sa shellyima, znam da sam dosadan, ali kad sam u njihovom sustavu
https://shelly.hr/web-trgovina/plug-...shelly-plug-s/

Dakle postavis u settingsima naravno fixnu IP adresu i na kompu staviš neku skritpu koja detektira i otvori url:
http://192.168.0.40/relay/0?turn=off&timer=10
Ova gore komanda kaže, isključi plug na 10 sekundi, i onda ga ponovo uključi.
Mislim da ne može jednostavnije, a čak će radit i da isključiš router i sa wifijem jer će se timer pobrinit da se upali.

tipa ovu PS skriptu u Task schedueler stavis:

Code:
if (!(Test-Connection ISP.DNS.IP.ADDRESS -quiet)) {$response = Invoke-WebRequest -URI http://192.168.0.40/relay/0?turn=off&timer=10}
Naravno uz razmak neki da se router može u miru upaliti, da ga ne resetira opet

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 31.03.2021. u 15:48.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na