Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.08.2020., 17:35   #481
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ovima u Intelu nitko izgleda nije javil da Ampere ima preCtvaljanje, jer su legende kakve i jesu - organizirali Tiger Lake domjenak na isti dan, pa kud puklo, pa puklo.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 19:01   #482
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Realno je da kožnati ne rasipa resurse bez veze.
Realno je da kožnati zna o datoj situaciji više od nas svih skupa.
Osim ako nije "jebaited" ....
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 20:26   #483
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
Mislim da CEO multimilijunske firme nebi isao bezveze izbacivati takve grijalice da nema saznanja nekih o Rdna2 grafama.

Poslano sa mog Galaxy S10
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 20:31   #484
imik
Premium
 
imik's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 611
imik je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 20:57   #485
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Po meni Nvidia je krenula sa tim šugavim RT-om i sad tvrdoglavo nema nazad...a sve je otišlo u krivom smjeru. sve to poskupljuje chipove i jako se diže TDP. Znači od tri glavne kategorije; performanse, cijena i TDP u dvije je sve otišlo u krasan kujac.
Ni performanse nisu blistave ak nemaš dovoljno softvera kojim bi to iskoristio.

Sve su shebali po drugi puta za redom.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 21:07   #486
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Treba pričekati službene recenzije, jer ovo čudo tehnike također ima podršku za Ray Tracing, pa opet ima TDP u rangu nadolazeće RTX 3070.

Jedini "zajeb" je zapravo proizvodni proces za koji budemo uskoro znali da li je Samsung ili TSMC, ali kak god - kartice budu žedne, ali u Samsung slučaju podosta.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 21:16   #487
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Hoćeš reći da će i nove konzole biti grijalice?
  Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 21:19   #488
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Hoćeš reći da će i nove konzole biti grijalice?
Novi BOX vuče do max 300W isto kao i PS4 pro 310W, u praksi ps4 pro je na 150W
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 21:21   #489
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Hoćeš reći da će i nove konzole biti grijalice?
Ma ne, upravo suprotno, jer tu cijela konzola ne bude trošila kao srednji RTX 3000 segment, a kamoli dok se i ostale komponente u klasičnom PC-u dodaju na hrpu.

Uglavnom, RDNA 2 također ima Ray Tracing podršku, a opet zasad nema govora o sumanutoj potrošnji, barem prema onome kaj su spremili za obje konzole.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 21:42   #490
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
Fake, objavio guru3D
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 21:48   #491
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Po meni Nvidia je krenula sa tim šugavim RT-om i sad tvrdoglavo nema nazad...
Pa ne znam što bi drugo mogli poboljšati u smislu grafike osim ray tracinga. Standardna grafika je došla do svog vrhunca, kartice su došle do 4K60 standarda kod običnog rendera i osim ray tracinga nema dalje. Bjesomučno pumpanje rezolucije i frejmratea je došao do limita gdje se poboljšanja primjete i to je vrlo slab napredak.

Ray tracing je jednostavno budućnost, kao što je bio prelazak s PS2 era grafike na PS3 eru HD grafike koja više nije bila boxy set tekstura.

Cyberpunk 2077 je primjer koliko je samo igra imerzivnija i koliko je atmosfera igre bolja kad radi RT. Svaka igra koja je sad u razvoju će imati RT u svojim osnovama, pogotovo kad će on biti i na konzolama.

Ovo je čisti primjer kako ljudi žele bolje, ali kad to bolje dođe onda ih živciraju promjene i ne žele ih.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 22:04   #492
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Nije došlo do limita, ono što gameri traže 1440p i 144 hz uz što nižu cijenu. na toj rezoluciji ss 140 fpsa znoji se i najjača grafa. upali rt i to ode debelo dolje..pa onda ugasi rt da imaš fluidnost.
što su mogli dalje? pa pogle ovo
https://www.youtube.com/watch?v=d8B1LNrBpqc&t=10s
poligona za obraditi ko u priči, rt je u drugom planu
i ono što gameri žele je tiha i hladna kartica a ne 300w samo za jednu komponentu

edit
a kaj imamo sa RT-om, kič gdje se sve reflektira do apsurda, kao da se igraš u staklenom svijetu.

Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 31.08.2020. u 22:16.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 22:18   #493
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Nije došlo do limita, ono što gameri traže 1440p i 144 hz uz što nižu cijenu. na toj rezoluciji ss 140 fpsa znoji se i najjača grafa. upali rt i to ode debelo dolje..pa onda ugasi rt da imaš fluidnost.
što su mogli dalje? pa pogle ovo
https://www.youtube.com/watch?v=d8B1LNrBpqc&t=10s
poligona za obraditi ko u priči, rt je u drugom planu
i ono što gameri žele je tiha i hladna kartica a ne 300w samo za jednu komponentu

edit
a kaj imamo sa RT-om, kič gdje se sve reflektira do apsurda, kao da se igraš u staklenom svijetu.

Ono sto gameri žele je grafa za koju ne moraju prodati bubreg.

Ako se ne varam nvidia 8800 gt (jedna stepenica ispod tad najjace gtx) je bila oko 300$. Danas za to jedva mozes entry level kupiti.


Za RT no comment, 90% marketing.
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 22:38   #494
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Nemos nVidiu mos, AMD, idalje nema naslova kojeg nisam upalio na rx460 koja jenprije 4 god kostala. manje od 1000kn... od 30fps-a navise je meni za single player dovoljno, razliku izmedju 30 i 60 vidim, izmedju 60 i 144 ne vidim, ali komotno igram na 30, da mi treba jace za 300 dolara kupim 590 il nesto tako, meni vise nego dovoljno
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 22:46   #495
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
Ono sto gameri žele je grafa za koju ne moraju prodati bubreg.

Ako se ne varam nvidia 8800 gt (jedna stepenica ispod tad najjace gtx) je bila oko 300$. Danas za to jedva mozes entry level kupiti.


Za RT no comment, 90% marketing.
Entry level nvidia danas radi sasvim solidno. Da se razumijemo ekipa gejma na 1060 bez problema...
Ako ides preko full hd, automatski si otiso u higher tier i normalno da moras vise platit...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 00:45   #496
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
Ono sto gameri žele je grafa za koju ne moraju prodati bubreg.

Ako se ne varam nvidia 8800 gt (jedna stepenica ispod tad najjace gtx) je bila oko 300$. Danas za to jedva mozes entry level kupiti.


Za RT no comment, 90% marketing.
8800gt je imala 750 milijuna tranzistora, jedna 2060s kojoj je msrp isto 300usd ima cca 18× više + rt i tensor jezgre + 12× više memorije

da ne spominjemo inflaciju i koliko su onda bile jeftinije i druge stvari poput cigareta, hrane, goriva i drugih stvari koje su potpuno jednake kao i danas
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 01:10   #497
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
Gorivo je tada bilo skuplje, hrana slicno ili skuplja.
Pljuge necu komentirati.

Inflacija postoji ali ovo gore je los primjer.
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 01:13   #498
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Nije došlo do limita, ono što gameri traže 1440p i 144 hz uz što nižu cijenu. na toj rezoluciji ss 140 fpsa znoji se i najjača grafa. upali rt i to ode debelo dolje..pa onda ugasi rt da imaš fluidnost.
Budi realan, 90% igrača koristi 60Hz i tako će ostati, osim tih desetak posto entuzijasta. Standard je 4K60 i to se ovu generaciju neće promijeniti na nigdje.

Velika većina želi što veći eyecandy, a ne sad puste milijarde fps-a koje više ni ne mogu primijetiti iznad neke razine.

Uostalom, ne znam zašto se tu raspravljamo o tome je li RT potreban ili ne. RT je tu, i on ostaje. Realnost je da baseline i standard postavalju konzole koje su odlučile da će RT biti tehnologija koju će imati kao osnovu ovu generaciju a ne 144Hz. Kad konzole primjene 144Hz onda će to postati nešto što će generalna populacija, osim grupa entuzijasta, zahtjevati i htjeti.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 02:01   #499
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor MAHER Pregled postova
Gorivo je tada bilo skuplje, hrana slicno ili skuplja.
Pljuge necu komentirati.

Inflacija postoji ali ovo gore je los primjer.
ozbiljno?

Value of $1 from 2007 to 2020
According to the Bureau of Labor Statistics consumer price index, today's prices in 2020 are 24.96% higher than average prices since 2007. The U.S. dollar experienced an average inflation rate of 1.73% per year during this period, causing the real value of a dollar to decrease.
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 06:01   #500
Romano.Cule
Outer Space
Moj komp
 
Romano.Cule's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 822
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Nemos nVidiu mos, AMD, idalje nema naslova kojeg nisam upalio na rx460 koja jenprije 4 god kostala. manje od 1000kn... od 30fps-a navise je meni za single player dovoljno, razliku izmedju 30 i 60 vidim, izmedju 60 i 144 ne vidim, ali komotno igram na 30, da mi treba jace za 300 dolara kupim 590 il nesto tako, meni vise nego dovoljno
Ne vidis razliku izmedju 60 i 144 hz?! Oprosti, ali ti trebas ici kod očnog liječnika.
Znaci , kad ovako nesto procitam covjek je sljepac ili je u nekom teskom denialu.

Da puno ne filozofiram, razlika je jebeno ogromna, nebo i zemlja.
Romano.Cule je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 07:10   #501
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Budi realan, 90% igrača koristi 60Hz i tako će ostati, osim tih desetak posto entuzijasta. Standard je 4K60 i to se ovu generaciju neće promijeniti na nigdje.

Velika većina želi što veći eyecandy, a ne sad puste milijarde fps-a koje više ni ne mogu primijetiti iznad neke razine.

Uostalom, ne znam zašto se tu raspravljamo o tome je li RT potreban ili ne. RT je tu, i on ostaje. Realnost je da baseline i standard postavalju konzole koje su odlučile da će RT biti tehnologija koju će imati kao osnovu ovu generaciju a ne 144Hz. Kad konzole primjene 144Hz onda će to postati nešto što će generalna populacija, osim grupa entuzijasta, zahtjevati i htjeti.
U potpunosti sam realan, više nemaš za kupiti gaming monitor a da nije 120+ hza, cijena im je jako pala i to više nije trend nego standard. 4k60 hz je TV rezolucija i sigurno puno manje gamera spaja komp na TV nego što koristi ili želi koristiti monitor sa puno herca. eto npr. i sam imam 4k tv i koristim ga primarno za igranje ali u 1080p 120 hz modu, i to za single player igre, jednostavno je bolje.

Konzole u ovoj generaciji imaju 120 hza podršku.
https://www.eurogamer.net/articles/d...-xbox-series-x

Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
ozbiljno?

Value of $1 from 2007 to 2020
According to the Bureau of Labor Statistics consumer price index, today's prices in 2020 are 24.96% higher than average prices since 2007. The U.S. dollar experienced an average inflation rate of 1.73% per year during this period, causing the real value of a dollar to decrease.
Znači 25% je sve otišlo gore u trinaest godina u prosjeku. Koliko su otišle grafe gore u tih trinaest godina? Ima više tranzistora? Ima i više pixela. I tada su te grafe bile zadnji riječ tehnike. Silicij valjda nije poskupio, ima ga u izobilju.
Radeon 3850 sam 2007. novu, odmah prvi tjedan po izlasku platio nekih 1400 kn (možda koju stoticu i manje), i bila je ekvivalent današnje radeon 5700 od 3000 kn.Iduča generacija radeon 4850 je koštala jednako. Odličan srednji rang koji je vrtio sve. Danas duplo skuplji, ne 25%.
Kaj veliš na TDP od 350W?

Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 01.09.2020. u 08:04.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 07:52   #502
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,076
Ja sam imao 144hz monitor i osobno nisam vidio razliku izmedu 60 i 144hz. Za SP 144hz nije potreban, za MP vjerovatno je. No ne igram MP pa ne znam. Meni osobno puno je važniji Freesync/Gsync i RT nego 144hz.
Cijena grafičkih je drastično skočila i nema opravdanja za to. Ove Nvidijine botove koji opravdavaju dizanje cijena grafičkih kartica bilo bi pametno zanemariti. Tko racionalan može reći da je cijena od 14000kn za top end grafu normalna? Prije par generacija cijena za takvu grafu je bila 5500. Profit Nvidije je najveći u njihovoj povijesti i to sve zato jer ljudi prihvaćaju ovakve sulude cijene. Teza da proizvodnja tih grafa skuplja nego prije ne drži vodu jer bi onda zarada na njima bila manja, a nije, zarada je otišla u nebesa.
Na nabavi najskuplja 2080ti je https://www.uzishop.hr/nvidia-gpu/59...m_medium=click
Ako ovo nije pretjerivanje, ne znam što je.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 08:09   #503
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ma u stvari samo nek nabiju cijene i potrošnju i nek se sve reflektira u beskraj Kožnati zna kaj radi i kako to napraviti. Baba bu sigurno pratila
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 08:11   #504
imik
Premium
 
imik's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 611
NVIDIA GeForce RTX 3090 Founders Edition PCB
https://videocardz.com/newz/nvidia-g...0-pcb-pictured
imik je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 09:15   #505
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Opet je počelo.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 09:23   #506
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Budi realan, 90% igrača koristi 60Hz i tako će ostati, osim tih desetak posto entuzijasta. Standard je 4K60 i to se ovu generaciju neće promijeniti na nigdje.

Velika većina želi što veći eyecandy, a ne sad puste milijarde fps-a koje više ni ne mogu primijetiti iznad neke razine.

Uostalom, ne znam zašto se tu raspravljamo o tome je li RT potreban ili ne. RT je tu, i on ostaje. Realnost je da baseline i standard postavalju konzole koje su odlučile da će RT biti tehnologija koju će imati kao osnovu ovu generaciju a ne 144Hz. Kad konzole primjene 144Hz onda će to postati nešto što će generalna populacija, osim grupa entuzijasta, zahtjevati i htjeti.
Da mi je samo znato od kud si izvukao ovaj postotak...

High rr monitori nikad nisu bili jeftiniji, a procesori koji to mogu gurati takoder. To se fino vidi u temama za preporuku monitora (za gaming), ne sjecam se kad je netko tamo trazio monitor od 60hz. Pa samo micanje misa u windowsima na high rr je bolje, a kamo li igranje. Ova manjina koja ne vidi razliku izmedu 60 i 144hz je odavno postala nebitna.

I tu sad dolazimo do problema o kojeg pricamo, do prije nekoliko generacija bilo je ovako kako je covjek napisao tj da je vecina koristila 60hz monitore i tu si bio entuzijast ako si gurao 60hz na 1440p. Sad je situacija takva da srednji segment (npr 3070) moze gurati high rr na 1440p. Kad jos dodas svjetlucanje povrsina cijene su takve kakve jesu.

Da su cijene 20% nize mislim da se ljudi ne bi previse zalili, ali tu konkurencija mora obaviti svoj posao, barem djelomicno kako je to odradila sa procesorima.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 09:41   #507
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Sorry na OT, admin neka briše ako sam skenjao temu:

Prvo ovo za hertze, neko vidi, neko ne. Osobno nisam bio u prilici vidjeti monitor/TV sa više od 60hz, ali vidim razliku između 30 i 60. Tu sve zavisi od toga kako sam developer to implementira u igru. U nekim se sa 30 FPSa čini kao da su u 60, a negdje je u 30 trzavo.
Još se sjećam kad sam prvi put vidio PS2 i igre na nejmu i izgledale su mi nekako nevjerojatno glatko u odnosu na PS1. E to je bilo zato jer su bile u 60 tj za nas iz EU, 50 FPS-a, tada to nisam znao, ali sam kužio razliku.
Kolega na poslu je kupio neki UW LG monitor sa 144hz i kaže da vidi razliku i na desktopu u win, a kamoli u igrama, oduševljen je. Nekako sam siguran da se razlika izmedu 60 i 144 itekako vidi, doduše ja sam više za IPS nego neku drugu matricu pa vj nikad neću imati 144hz monitor.

Cijene; i meni su skupe te nove grafe, ošlo je sve u tri krasne što se cijena tiče, mobiteli koštaju ko mali auto, kad smo kod auta i oni su poskupili i to baš osjetno (imam stari clio 2 koji sam platio mislim oko 80k kn, sada isti takav novi košta oko 120k kn). Ne pravdam nikoga, ali očito sve poskupljuje iz nekog razloga, bilo to zbog većih troškova i inflacije, bilo zbog toga što se potrošače pomalo dresira na ''novo normalno''. Ugl ja sam se pomirio sa time, ili mogu kupit polovni HW pa proći jeftinije, ili mogu kupiti neki best buy pa proća onako, ni vrit ni mimo, ili si mogu kupit što god želim jer mogu...ili ne mogu ali sam se spreman zadužit za to. Igranje je luksuz jbg...jedan od jeftinijih luksuza.

I sada na temu.
Hajde danas ćemo saznati cijene i vidjet ćemo novu jaknu jer sve drugo skor pa znamo, a zavisno od NDA ćemo napokon vidjeti i rivjue. Leaker Kopite je navodno na Twiteru napisao da se ne žurimo i da čekamo big navi. Ja ću se probat strpit, tako sam rekao i za zen2, kao strpit ću se da cijene padnu...pa sam ga uzeo skoro pa odmah.
Meni je problem i napajanje koje samo 450w ali se pokazalo odlično, tiho i radi bez problema već nekakvih 8 godina. A iskreno me i jako zanimaju performanse i amperea i rdna2 na PCIe 3 vs 4. Znam da ne bi trebalo imati utjecaja, ali msilim da se pokazalo da 5500xt radi dosta lošije na PCIe 3.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 10:08   #508
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Sorry na OT, admin neka briše ako sam skenjao temu:

Prvo ovo za hertze, neko vidi, neko ne. Osobno nisam bio u prilici vidjeti monitor/TV sa više od 60hz, ali vidim razliku između 30 i 60. Tu sve zavisi od toga kako sam developer to implementira u igru. U nekim se sa 30 FPSa čini kao da su u 60, a negdje je u 30 trzavo.
Još se sjećam kad sam prvi put vidio PS2 i igre na nejmu i izgledale su mi nekako nevjerojatno glatko u odnosu na PS1. E to je bilo zato jer su bile u 60 tj za nas iz EU, 50 FPS-a, tada to nisam znao, ali sam kužio razliku.
Kolega na poslu je kupio neki UW LG monitor sa 144hz i kaže da vidi razliku i na desktopu u win, a kamoli u igrama, oduševljen je. Nekako sam siguran da se razlika izmedu 60 i 144 itekako vidi, doduše ja sam više za IPS nego neku drugu matricu pa vj nikad neću imati 144hz monitor.

Cijene; i meni su skupe te nove grafe, ošlo je sve u tri krasne što se cijena tiče, mobiteli koštaju ko mali auto, kad smo kod auta i oni su poskupili i to baš osjetno (imam stari clio 2 koji sam platio mislim oko 80k kn, sada isti takav novi košta oko 120k kn). Ne pravdam nikoga, ali očito sve poskupljuje iz nekog razloga, bilo to zbog većih troškova i inflacije, bilo zbog toga što se potrošače pomalo dresira na ''novo normalno''. Ugl ja sam se pomirio sa time, ili mogu kupit polovni HW pa proći jeftinije, ili mogu kupiti neki best buy pa proća onako, ni vrit ni mimo, ili si mogu kupit što god želim jer mogu...ili ne mogu ali sam se spreman zadužit za to. Igranje je luksuz jbg...jedan od jeftinijih luksuza.

I sada na temu.
Hajde danas ćemo saznati cijene i vidjet ćemo novu jaknu jer sve drugo skor pa znamo, a zavisno od NDA ćemo napokon vidjeti i rivjue. Leaker Kopite je navodno na Twiteru napisao da se ne žurimo i da čekamo big navi. Ja ću se probat strpit, tako sam rekao i za zen2, kao strpit ću se da cijene padnu...pa sam ga uzeo skoro pa odmah.
Meni je problem i napajanje koje samo 450w ali se pokazalo odlično, tiho i radi bez problema već nekakvih 8 godina. A iskreno me i jako zanimaju performanse i amperea i rdna2 na PCIe 3 vs 4. Znam da ne bi trebalo imati utjecaja, ali msilim da se pokazalo da 5500xt radi dosta lošije na PCIe 3.
1. boldano: Imas AOC 24G2U koji je odlican 144hz IPS 1080p monitor, a dode 1500kn. Nekad bude na popustima pa se nade za 1300-1400kn.

2. boldano: Cak i da ti napajanje teoretski bude moglo gurati nesto kao rtx 3060 mozda bi ga bilo bolje mijenjati ako je staro 8 godina.

3. boldano: HWU je napravio test pci 3.0 vs pci 4.0 i zapravo najvazniji podatak iz testa je da pci 3.0 x8 bottlenecka 2080 ti oko 5%. Sad racunaj kolko bi 3090 trebala biti jaca od 2080 ti da bottlenecka pci 3.0 x16. Ako nista bit ce zanimljivo vidjeti rezultate na 4k gdje ce biti potrebna hrpetina bandwidtha.

https://www.youtube.com/watch?v=PAwIh1nSOQ8&t

Zadnje izmijenjeno od: guerra. 01.09.2020. u 10:21.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 11:03   #509
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova

Znači 25% je sve otišlo gore u trinaest godina u prosjeku. Koliko su otišle grafe gore u tih trinaest godina? Ima više tranzistora? Ima i više pixela. I tada su te grafe bile zadnji riječ tehnike. Silicij valjda nije poskupio, ima ga u izobilju.
Radeon 3850 sam 2007. novu, odmah prvi tjedan po izlasku platio nekih 1400 kn (možda koju stoticu i manje), i bila je ekvivalent današnje radeon 5700 od 3000 kn.Iduča generacija radeon 4850 je koštala jednako. Odličan srednji rang koji je vrtio sve. Danas duplo skuplji, ne 25%.
Kaj veliš na TDP od 350W?
Ovo sa više piksela ti nije nikakav argumet, veća rezolucija nije nikakav plus proizvođačima grafičkih kartica - baš zbog veće rezolucije oni moraju izdavati jače grafe i poskupljivati proizvodnju. Da nema 2k i 4k grafe poput 2080ti ne bi imale nikakvog smisla, proizvodile bi se 50% slabije grafe, pa bi i cijena bila niža.
Također, gledate 25% rasta potrošačkih cijena umjesto inflaciju koja je veća, a još uspoređuješ potrošačke cijene za proizvode koji nemaju nikakvog napretka, znači kila jabuka je isti proizvod onda i sad. Probaj danas išta odigrati sa tim 3850 i 4850 radeonkama.
Pogotovo ove priče koliko si kod nas platio grafu u kunama 2007. nemaju smisla jer su cijene rasle puno više nego u americi, a plaće sporije.

Ne kažem da nisu iskoristili mining za zadržavanje napuhanih cijena i da ne gledaju kako povećati maržu i oguliti nas što više, isto tako i da je proizvodnja po pojedinom tranzistoru drastično pojeftinila. No računaj da su 2007. velike promjene u rezolucijama bile nepostojeće, hd i full hd carevali su puno predugo, a danas grafe trebaju podržati prelazak na veće rezoluciju, a bogme i 144hz monitori su sve češći, plus novi zahtjevi radi ray tracinga - uglavnom, računaj da će cijene rasti i dalje, to je neminovno.
S druge strane, za full hd gejmanje cijene nikad nisu bile povoljnije, em ti ne treba grafa iz enthusiast, pa čak niti iz high end segmenta, em su relativno dobri procesori s puno jezgri dostupni za siću
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 11:48   #510
dukee
Premium
Moj komp
 
dukee's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: vz
Postovi: 406
kratki pcb, nadamo se dobrim vodenim blokovima
dukee je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na